Patrząc na globalne trendy, liczba osób z rosnącymi zarobkami rośnie rok rocznie, co oznacza, że rośnie także konsumpcja. Zjawisko to ma znaczący wpływ na branżę FMCG (Fast Moving Consumer Goods – produkty szybko zbywalne). Aby sprostać oczekiwaniom coraz bardziej wymagających klientów i stale rozrastającemu się rynkowi konsumenckiemu, pracodawcy z branży FMCG mają coraz większe zapotrzebowanie na zatrudnianie utalentowanych kandydatów, którzy pomogą firmom konkurować na rynku.
Spis treści
Popularność branży FMCG
To, że zdobycie utalentowanych kandydatów jest zadaniem niełatwym, przyznaje większość rekruterów. Wiele firm uważa, że w niektórych branżach, do której należy zaliczyć branżę FMCG, rynek od dłuższej chwili jest tzw. „rynkiem pracownika”, gdzie kandydat decyduje o wyborze firmy, a nie odwrotnie. Sytuację komplikuje fakt, że, jak wynika z Raportu „Wymarzone miejsce pracy dla profesjonalistów 2016”, przeprowadzonego w październiku 2016 roku przez HRM Institute, profesjonaliści nie uważają FMCG za wymarzoną branżę, w której chcieliby pracować. Przed FMCG znalazło się 11 innych branż.
Zapotrzebowanie na różnorodnych kandydatów o różnorodnych kompetencjach
Branża FMCG poszukuje bardzo różnorodnych kandydatów, często wysoko wykwalifikowanych, o dużym potencjale sprzedażowym i marketingowym, żeby móc sprostać wyzwaniom, jakie stawia rynek konsumencki. Jest to branża, w której poszukiwani są kandydaci o kompetencjach ścisłych i technicznych (działy analizy, finanse, IT), operacyjnych (sprzedaż, logistyka, zakupy), jak również o kompetencjach miękkich i kreatywnych (marketing, obsługa klienta).
Jakie kompetencje są najbardziej poszukiwane?
Zorientowanie na klienta. „Klient nasz pan” – każdy zna to powiedzenie. Szukanie właściwego zaangażowania i przywiązania do siebie lojalnych klientów daje firmom sukces. Żeby to było możliwe, pracownicy muszą posiadać tę cechę, gdyż to oni reprezentują firmy przed klientami. Dotyczy to w sposób szczególny branży FMCG.
Zdolności komunikacyjne. Bez sztuki komunikacji nie uda się zrealizować niemal żadnego zadania w pracy. W zespołach konieczne jest porozumienie się, dogadywanie, dawanie i przyjmowanie feedbacków. Bez tej umiejętności ani rusz!
Wielozadaniowość. Młodzi ludzie niemal od dziecka ćwiczą tę kompetencję: równolegle słuchają muzyki, uczą się i rozmawiają z kolegami. Wykorzystanie tych umiejętności w pracy zawodowej jest pożądane przez pracodawców.
Zdolność adaptacji do zachodzących zmian. W procesach zachodzących w organizacjach zmiana jest wszechobecna i zasadniczo oczywista. Kompetencja ta przyda się każdemu pracującemu w dużych korporacjach i ułatwi funkcjonowanie w firmie.
Umiejętność pracy zespołowej. W zespole siła, co dwie głowy to nie jedna… Zadaniowy i projektowy system pracy jest coraz częstszym systemem w wielu firmach. Zdolność efektywnego wykorzystywania zespołowej siły i stawanie się filarem grupy jest bardzo cenione przez organizacje.
Umiejętność dodawania wartości w każdym aspekcie pracy
Zauważalny jest trend polegający na dawaniu tzw. „wartości dodanej”, nie tylko do usług sprzedawanych klientom, ale i do każdego elementu swojej pracy. Niezależnie od ścieżki kariery, którą kandydat wybiera, elastyczność, zorientowanie na klienta oraz wielozadaniowość będą zawsze kompetencjami z najwyższej półki.
Anna Macnar
CEO HRM Institute
Czytaj także: Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy?