Rodzaje staży i praktyk
Staże i praktyki wakacyjne Praktyki trwające od miesiąca do trzech dają możliwość pełnego wejścia w struktury firmy i – nierzadko – doświadczenia pracy w więcej niż jednym dziale. W ramach jednej konkretnej firmy z obszaru FMCG realizowane mogą być praktyki wakacyjne w różnych działach firmy.
W Pelion Healthcare Group na praktyki wakacyjne przyjmujemy około 15-20 studentów rocznie. Pracują oni w różnych działach – od marketingu przez finanse, handel, HR po obszar audytu czy logistyki – opisuje Specjalista ds. Rekrutacji Sylwia Namysło.
Praktyki w trakcie roku akademickiego
To chętnie wybierana opcja przez studentów o nieco luźniejszym grafiku zajęć na uczelni. Realizowane są najczęściej w niepełnym wymiarze godzin. Pozwalają poszerzyć zarówno wiedzę merytoryczną, jak i poznać specyfikę pracy w danej firmie. Brak stałej obecności w biurze może odbijać się jednak na poziomie zaangażowania i stopniu skomplikowania otrzymywanych zadań.
Staże online
Realizowane zdalnie. Kontakt z pracodawcą odbywa się przez internet (za pomocą maila lub komunikatorów). Ich zaletą jest możliwość zdobycia doświadczenia przez osoby mieszkające w mniejszych miejscowościach, które nie mogą w swojej okolicy znaleźć odpowiedniej oferty. Na pewno też w trakcie stażu nie ma kserowania czy parzenia kawy. Mimo tego, niestety, często staże online nie spełniają pokładanych w nich obietnic. Poza tym zazwyczaj są bezpłatne.
Na co zwrócić uwagę, wybierając staż online? Czy firma będzie udostępniać jakieś materiały edukacyjne? Czy są to materiały, które można znaleźć online, czy też widać, że zostały wnikliwie przygotowane? Czy opiekun stażu przekazuje jakieś informacje zwrotne odnośnie wykonywanych zadań? Czy wraz z odbywaniem stażu rośnie poziom trudności zadań? Staże online są efektywne wtedy, kiedy chcemy zdobyć bądź potwierdzić konkretne umiejętności (np. tłumaczenia), ale niestety nie pokażą, jak wygląda realna praca w danej firmie. Inne formy współpracy i edukacji
Stypendia fundowane przez pracodawców
Stypendia naukowe to jedna z nowości na polskim rynku edukacyjnym, które na Zachodzie znane są od dawna. Sponsorowane przez firmy, są sposobem wsparcia finansowego i merytorycznego najlepszych studentów. Aby je zdobyć, trzeba wziąć udział w programie stypendialnym, wykazać się dobrą średnią, działalnością poza studiami, niekiedy przygotować specjalny projekt na zadany temat.
Pelion od kilku lat jest fundatorem stypendiów w ramach programu Młodzi w Łodzi. Nagradzamy studentów wybitnych w określonej dziedzinie, którzy dzięki dofinansowaniu mogą w większym stopniu skupić się na nauce. Nasi stypendyści są w stałym kontakcie z firmą i również odbywają u nas praktyki – wyjaśnia Malwina Mikołajczyk Koordynator ds. Rekrutacji i Rozwoju w Pelion Healthcare Group. Wnioski o stypendia składane są najczęściej w październiku oraz
w styczniu.
Dedykowane prace licencjackie, inżynierskie i magisterskie
Praca poświęcona konkretnemu problemowi danej firmy? To świetny pomysł na to, by wejść w jej struktury, zająć się bardzo konkretnym tematem i przygotować pracę, która rzeczywiście ma szansę przydać się do czegoś więcej niż sama obrona. Wielu absolwentów narzeka, że ich prace inżynierskie czy magisterskie są odtwórcze i polegają na kompilacji tez z literatury. Nawiązanie współpracy z konkretną firmą to sposób na to, by pracę upraktycznić, a jednocześnie nawiązać kontakt z potencjalnym przyszłym pracodawcą. Część firm posiada na swoich stronach internetowych opisy takich programów, ale student może napisać też bezpośrednio do firmy, jeśli ma dla niej ciekawą propozycję.
Szkolenia i warsztaty merytoryczne
Firmy organizują również merytoryczne szkolenia i warsztaty dla studentów. Udział w nich jest bezpłatny i pozwala na zdobycie wielu cennych umiejętności. Jest to też dodatkowy punkt w CV, pokazujący inicjatywę studenta. Warsztaty organizowane są często przez uczelniane biura karier i przez różnego rodzaju fundacje i stowarzyszenia.
Malwina Mikołajczyk z Pelion Healthcare Group tak opisuje jeden z programów: Pelion Healthcare Group w ramach współpracy z Fundacją im. Lesława A. Pagi jest partnerem merytorycznym projektu Liderzy Ochrony Zdrowia. Jest to program kierowany do studentów i absolwentów farmacji, biotechnologii, zdrowia publicznego, zarządzania i innych kierunków związanych z sektorem ochrony zdrowia. Młodzi ludzie mają możliwość zdobycia praktycznej wiedzy
o rynku ochrony zdrowia, rozwiązują case’y bazujące na realnych problemach, dyskutują z ekspertami na temat koniecznych zmian w tym sektorze. Po weekendowych szkoleniach merytorycznych uczestnicy projektu odbywają w firmach partnerskich (czyli również w Pelion) dwumiesięczny płatny staż. Warto odwiedzać też targi pracy, na których również można spotkać się z profesjonalistami i dowiedzieć nieco więcej o konkretnych zawodach bądź rynku pracy.
Dobre praktyki – jak i gdzie szukać?
Wiele ofert publikowanych jest na stronach uczelnianych biur karier. Większość serwisów pracy posiada również osobne zakładki lub kategorie poświęcone praktykom i stażom (np. www.praca.pl/praktyki-staz.html). Oferty dostępne są również na stronach internetowych pracodawców w sekcji poświęconej karierze. Nabór na wakacyjne i śródroczne praktyki często publikowany jest też w mediach społecznościowych – na profilach pracodawców bądź organizacji studenckich zajmujących się wspieraniem rynku pracy. Kiedy zacząć szukać praktyk wakacyjnych? Zdecydowanie najlepszym okresem jest koniec pierwszego kwartału roku. To właśnie w marcu i kwietniu ruszają pierwsze programy rekrutacyjne. Rekrutacja na niektóre programy praktyk jest wieloetapowa i trwa kilka miesięcy.
Rekrutacja do programów stażowych, w których co roku bierzemy udział – Program Kariera Polskiej Rady Biznesu oraz Praktykuj w Łodzi organizowany przez Urząd Miasta Łodzi – rozpoczyna się już między lutym a kwietniem. W tym czasie należy przesłać aplikację na wybrane oferty stażowe i rozwiązać zadanie rekrutacyjne, związane z obszarem, do którego student aplikuje. W maju prowadzona jest rekrutacja, a pod koniec miesiąca ogłaszana jest lista laureatów – wyjaśnia Sylwia Namysło. Student, który dopiero w czerwcu zdecyduje się na szukanie praktyk, może nie mieć już szansy na wzięcie udziału w najbardziej interesujących dla niego projektach – dodaje specjalista.
Gdzie szukać dobrych praktyk?
- bezpośrednio na stronach firm, w których chciałbyś pracować. na stronach uczelnianych biur karier. W działach serwisów pracy poświęconych karierze,
- na internetowych stronach branżowych (tu ogłaszają się firmy szukające pasjonatów). Poprzez organizacje studenckie i koła naukowe,
- poprzez fundacje i stowarzyszenia (np. Młodzi w Łodzi, Młodzi w IT),
- poprzez media społecznościowe.
Staże – sposób na pierwszą pracę?
Czy faktycznie odbywanie praktyk w czasie studiów czy staży absolwenckich może zapewnić płynne przejście na pozycję pracownika? To zależy od firmy i jej aktualnego zapotrzebowania. Jednak nawet jeśli firma nie ma dla praktykanta oferty pracy zaraz po praktykach, to jeśli osoba ta sprawdziła się na stanowisku, często dostaje propozycję pracy w późniejszym terminie. Baza najlepszych studentów i absolwentów, którzy pracowali w Pelion Healthcare Group w ramach praktyk lub staży, zdecydowanie ułatwia nam rekrutację.
Części ogłoszeń nie zamieszczamy nawet na portalach rekrutacyjnych, ponieważ wolimy dać szansę osobom, których umiejętności poznaliśmy w trakcie wspólnej pracy. Niektórym studentom umożliwiamy także pracę zdalną lub w niepełnym wymiarze godzin, aby mogli pogodzić obowiązki zawodowe z zajęciami na uczelni – wyjaśnia Malwina Mikołajczyk z Pelion Healthcare Group. Takie podejście jak Pelion Healthcare Group ma wiele firm. To dobra wiadomość dla osób, które decydują się w trakcie studiów na odbywanie praktyk, i nieco gorsza dla tych, którzy tego nie robią – ich szanse, by natrafić na ciekawą ofertę pracy, są po prostu mniejsze.
Praktyki i staże, czyli praca dla młodych ludzi
Polecane oferty
-
Konfekcjoner / Robotnik produkcyjny
Lava Group S.C Józefosław praca stacjonarnapracownik fizyczny umowa zlecenie tymczasowa/dodatkowa 35,00 - 38,00 zł brutto/godz. aplikuj szybko aplikuj bez CV -
Przedstawiciel Medyczny
Skamex S.A. Łódź praca mobilnaspecjalista (mid) umowa o pracę pełny etat -
Specjalista / Specjalistka ds. procesu zarządzania kapitałem
Bank Pocztowy S.A. Warszawa praca zdalnaspecjalista (mid) umowa o pracę pełny etat -
Specjalista ds. walidacji modeli
Bank Pocztowy S.A. Warszawa praca zdalnaspecjalista (mid) umowa o pracę -
Młodszy Specjalista ds. Obsługi Klienta z językiem angielskim
Lava Group S.C Warszawa, Ursynów, przy stacji Metro Stokłosy praca stacjonarnamłodszy specjalista (junior) umowa o pracę / zlecenie pełny etat 7 500 - 8 500 zł brutto/mies. aplikuj szybko aplikuj bez CV -
Kierownik Sprzedaży
DSPL Sp. z o.o. Warszawa, ul. Park Jana Pawła praca stacjonarnakierownik/koordynator umowa o pracę pełny etat aplikuj szybko aplikuj bez CV
Najnowsze artykuły
Kobiety coraz silniejsze w biznesie
– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.
Urlop okolicznościowy na ślub dziecka
Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.
Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog
Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.
Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki
Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!
Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?
7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.
Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?
– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?
Najnowsze komunikaty
Praca.pl zaprasza na konferencję UCL Leaders - Londyn, 20-21.01.2023
Już 20 i 21 stycznia 2023 roku w Londynie odbędzie się kolejna edycja jednej z największych konferencji studenckich w Wielkiej Brytanii - UCL Leaders. Konferencja, organizowana w całości przez studentów najlepszych uczelni międzynarodowych, corocznie przyciąga setki uczestników - obecnych liderów i ich następców.
Praca.pl zaprasza na konferencję Internal Communication Meeting 2
O aktualnych trendach w komunikacji wewnętrznej będziemy rozmawiać również podczas Internal Communication Meeting 2 (20 października 2021).
Seks poprawia jakość pracy
Wbrew pozorom fantazjowanie o seksie może wpływać pozytywnie na jakość pracy. Dlaczego?
Praca i miłość w jednej firmie
Czy takie połączenie ma więcej plusów, czy minusów?