Programy praktyk letnich
Dedykowane studentom niezależnie od kierunku ich studiów. Do pracy w korporacjach potrzebne są zarówno osoby z wykształceniem technicznym (działy IT, logistyki, produkcji, technologii), ekonomicznym i finansowym (działy audytu, księgowości, finansów, controllingu), marketingowym i związanym z zarządzaniem (działy marketingu, public relations, zakupów), psychologicznym lub socjologicznym (działy HR, analiz). Korporacje są także otwarte na osoby z innych ścieżek edukacyjnych do pracy w działach sprzedaży, HoReCa czy operacji ważne jest nie tyle wykształcenie, ile entuzjazm, ambicja, zaangażowanie, otwartość i chęć uczenia się stale czegoś nowego. Rekrutacja do programów praktyk letnich rozpoczyna się na przełomie kwietnia i maja. Procesy rekrutacji są dość złożone i obejmują nie tylko analizę aplikacji i rozmowę kwalifikacyjną, ale bardzo często również assessment center lub zadania domowe oraz testy (kompetencji, logiczne, numeryczne, osobowościowe). Rekrutacja na praktyki jest tak głęboka i długa, dlatego że dla firmy przyjęcie praktykanta to spora inwestycja czasu i środków, dlatego pracodawca chce mieć pewność, że inwestuje je we właściwą osobę, która docelowo będzie w stanie objąć w firmie – w późniejszym okresie – stanowisko.
„Większość praktykantów po zakończeniu studiów dołącza do naszego zespołu”– Iwona Nowak – specjalista ds. rekrutacji i komunikacji w Procter&Gamble.
Programy menedżerskie
W zasadzie każda korporacja FMCG w ramach działań prorozwojowych i rekrutacyjnych prowadzi programy menedżerskie. Mają one różne nazwy (np. Sales&Operation Trainee i Management Trainee – Eurocash, Dojrzewalnia Talentów – Jeronimo Martins), ale zasadę działania dość podobną: osoby zakwalifikowane do programu (najczęściej z niewielkim doświadczeniem zawodowym lub prosto po studiach) są przyjmowane do firmy na okres kilku miesięcy i w tym czasie poznają przedsiębiorstwo niemalże od podszewki, przechodząc przez większość działów i zapoznając się z ich zadaniami. Pracując pod okiem mentora i wykonując początkowo proste zadania, wdrażają się do pracy i jednocześnie szkolą z kompetencji miękkich. Takie osoby, po zakończeniu programu menedżerskiego mogą dostać (i najczęściej dostają) propozycję pracy w firmie
„Szukamy utalentowanych studentów na różnych kierunkach, którzy do swoich zadań podchodzą z pasją, są otwarci na zmiany, chętnie stawiają czoła nowym wyzwaniom i aktywnie szukają nowych rozwiązań” – Iwona Nowak, specjalista ds. rekrutacji i komunikacji w Procter&Gamble.
Całoroczne programy stażowe
Dla studentów dysponujących wolnym czasem oraz dla absolwentów firmy FMCG mają również programy stażowe realizowane przez cały rok, w trybie pełnowymiarowym lub elastycznym. Rekrutacja na takie staże odbywa się kilka razy do roku, często przy współudziale takich akcji, jak Grasz o staż, z której korzysta np. Makro.
Spotkania z pracodawcami na uczelniach
Firmy z branży FMCG wiedzą, jak ważne jest inwestowanie w młode talenty. Poza tym, szukając osób o szerokim przekroju doświadczenia, specjalizacji i wykształcenia mogą z powodzeniem realizować spotkania informacyjne na temat pracy w swoich strukturach, kierowane do szerokiej grupy odbiorców. Takim miejscem, w którym branża FMCG się często pojawia, są uczelnie. Firmy biorą udział nie tylko w targach pracy, ale również samodzielnie organizują spotkania ze studentami, nierzadko oferując bezpłatne szkolenia i wykłady. Informacje o tego typu spotkaniach możesz znaleźć w biurach karier uczelni w twoim regionie.
Tradycyjna rekrutacja
Firmy FMCG poszukują pracowników nie tylko wśród najmłodszych stażem. Potrzebują także specjalistów z doświadczeniem. Osoby te są rekrutowane za pomocą programów referencyjnych (czyli pracownicy firmy polecają pracę swoim znajomym, którzy – jeśli przejdą rekrutację – otrzymują propozycję zatrudnienia) lub tradycyjnie – dzięki ogłoszeniom o pracę umieszczanym w takich serwisach, jak Praca.pl.tym, szukając osób o szerokim przekroju doświadczenia, specjalizacji i wykształcenia mogą z powodzeniem realizować spotkania informacyjne na temat pracy w swoich strukturach, kierowane do szerokiej grupy odbiorców. Takim miejscem, w którym branża FMCG się często pojawia, są uczelnie. Firmy biorą udział nie tylko w targach pracy, ale również samodzielnie organizują spotkania ze studentami, nierzadko oferując bezpłatne szkolenia i wykłady. Informacjie o tego typu spotkaniach możesz znaleźć w biurach karier uczelni w twoim regionie. Tradycyjna rekrutacja Firmy FMCG poszukują pracowników nie tyl-ko wśród najmłodszych stażem. Potrzebują także specjalistów z doświadczeniem. Osoby te są rekrutowane za pomocą pro-gramów referencyjnych (czyli pracownicy firmy polecają pracę swoim znajomym, którzy – jeśli przejdą rekrutację – otrzymują propozycję zatrudnienia) lub tradycyjnie – dzięki ogłoszeniom o pracę umieszczanym w takich serwisach, jak Praca.pl.
Awans od stanowiska operacyjnego
Firmy FMCG to również stanowiska operacyjne, niewymagające wyższego wykształcenia – merchandiserzy w sklepach, doradcy klientai przedstawiciele handlowi, pracownicy produkcyjni. Swoją karierę w korporacji można zacząć też od takiego stanowiska. Na osoby ambitne i zdeterminowane do osiągnięcia sukcesu korporacje bardzo liczą. Zaczynając od niskiego stanowiska, należy stale myśleć o rozwoju nie tracić żadnej szansy na to, by przenieść się do innego działu i/lub wziąć udział w pro-gramie menedżerskim lub wewnętrznej rekrutacji. Takim osobom często pomagają działy HR, które identyfikują potencjał pracownika sugerują mu możliwe ścieżki rozwoju.
Jak zacząć w FMCG
Polecane oferty
-
Przedstawiciel Handlowy - branża TSL
euro-solution sp. z o.o. Suchy Las, k/Poznania praca stacjonarnaspecjalista junior / mid / senior umowa o pracę pełny etat aplikuj szybko aplikuj bez CV -
Doradca ds. Turystyki z Językiem Norweskim
Concentrix Warszawa praca stacjonarnaspecjalista (mid) umowa o pracę pełny etat 9 550 zł brutto/mies. aplikuj szybko aplikuj bez CV -
- dolnośląskie
- kujawsko-pomorskie
- lubelskie
- lubuskie
- łódzkie
- małopolskie
- mazowieckie
- opolskie
- podkarpackie
- podlaskie
- pomorskie
- śląskie
- świętokrzyskie
- warmińsko-mazurskie
- wielkopolskie
- zachodniopomorskie
specjalista mid / senior / menedżer umowa o pracę pełny etat aplikuj szybko aplikuj bez CV -
Doradca techniczno-handlowy
Rotenso - Grupa Thermosilesia Ruda Śląska praca stacjonarnaspecjalista junior / mid / senior umowa o pracę pełny etat aplikuj szybko aplikuj bez CV -
Analityk Sprzedaży
Rotenso - Grupa Thermosilesia Ruda Śląska praca stacjonarnaspecjalista (mid) umowa o pracę pełny etat aplikuj szybko aplikuj bez CV -
pracownik fizyczny umowa o pracę pełny etat
Najnowsze artykuły
Trzech Króli – jakie kraje Europy mają wtedy dzień wolny?
Czy wiecie, co oznacza akronim C☩M☩B, pisany na drzwiach domów z okazji święta Trzech Króli? Okazuje się, że niekoniecznie są to inicjały mędrców ze Wschodu! Kiedy wypada święto w 2025 roku, dla kogo jest to dzień wolny od pracy, a także jaka wiąże się z nim historia? Dziś mamy dla Was garść informacji na temat święta Trzech Króli w Polsce i na świecie.
Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?
Czy szukanie pracy pod koniec roku to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do stycznia lub lutego? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej zwiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy czas na szukanie pracy, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.
Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek
O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.
Dni wolne od pracy w 2025 roku
Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!
Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?
– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.
„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać
Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.
Najnowsze komunikaty
Praca.pl zaprasza na konferencję UCL Leaders - Londyn, 20-21.01.2023
Już 20 i 21 stycznia 2023 roku w Londynie odbędzie się kolejna edycja jednej z największych konferencji studenckich w Wielkiej Brytanii - UCL Leaders. Konferencja, organizowana w całości przez studentów najlepszych uczelni międzynarodowych, corocznie przyciąga setki uczestników - obecnych liderów i ich następców.
Praca.pl zaprasza na konferencję Internal Communication Meeting 2
O aktualnych trendach w komunikacji wewnętrznej będziemy rozmawiać również podczas Internal Communication Meeting 2 (20 października 2021).
Seks poprawia jakość pracy
Wbrew pozorom fantazjowanie o seksie może wpływać pozytywnie na jakość pracy. Dlaczego?
Praca i miłość w jednej firmie
Czy takie połączenie ma więcej plusów, czy minusów?