Praca.pl Poradniki Sprzedaż
FMCG – wachlarz ofert i największe możliwości

FMCG – wachlarz ofert i największe możliwości

 
FMCG – wachlarz ofert i największe możliwości

Wszystkie zawody w jednej firmie
W FMCG pracę znajdzie zarówno inżynier, informatyk, specjalista jakości, jak i magazynier, logistyk, marketingowiec czy finansista. Specyfiką tej branży jest różnorodność – nie ma drugiej takiej branży, w której w ramach jednej firmy spotkać mogą się osoby z różnym poziomem wykształcenia, doświadczenia zawodowego i specjalizacji, i to niezależnie od kierunku ukończonych studiów czy wielkości doświadczenia zawodowego.

Praca dla studenta, specjalisty i menedżera
Najłatwiej pracę w FMCG zacząć już w trakcie zdobywania edukacji. Każda korporacja FMCG oferuje cały system staży i praktyk, które pozwalają młodym osobom zdobyć pierwsze kompetencje i tak naprawdę dowiedzieć się, co chcą w życiu robić. Ze względu na różnorodność możliwości to jeden z najlepszych startów kariery zawodowej.
Na stanowiska specjalistyczne najchętniej poszukiwane są już osoby z doświadczeniem w firmach produkcyjnych – z tego powodu rzadko do FMCG przechodzi się z innej branży – najczęściej po prostu zmienia się firmę, pozostając w obszarze dóbr szybko zbywalnych. Liczne programy menedżerskie kierowane do pracowników z kilkuletnim doświadczeniem pozwalają też na zaplanowanie kariery w bardzo szerokiej perspektywie.

Od magazyniera do menedżera
FMCG daje szanse na rozwój zawodowy i przejście przez strukturę całej firmy. Sytuacje, w których magazynier zostawał dyrektorem logistyki czy Merchandiser obejmował stanowisko Key Account Managera nie są odosobnione. Z badania Antal Global Snaphot 2014 wynika, że aż 63% firm z branży FMCG planuje zwiększyć zatrudnienie w kolejnych latach – jest to zatem świetny czas na to, by zadbać o rozwój kariery i wysłać aplikację właśnie do firm z branży FMCG. Z analiz serwisu pracy Praca.pl wynika, że najwięcej ofert niezmiennie od kilku lat pojawia się w tej branży w obszarze działów sprzedaży – zarówno w kanale tradycyjnym, jak i nowoczesnym.

Duża korporacja czy mała firma produkcyjna?
Najwięcej ofert pracy w Polsce w obszarze FMCG pochodzi od największych, międzynarodowych koncernów. Swoje siedziby mają w Polsce takie znane marki jak Procter&Gamble, Reckitt Benckiser, Grupa Żywiec, Henkel, Imperial Tobacco, Kraft Foods, Nestlé, Philip Morris, Mars, Unilever, Coca-Cola HBC Polska, Colgate-Palmolive Manufacturing, Mondelez International i to one generują najwięcej ofert pracy – zarówno na stanowiskach produkcyjnych, jak i w obszarach związanych z pozostałymi działami firmy – logistyką, zakupami, marketingiem, inżynierią, R&D, finansami czy HR.

Na polskim rynku działa również wiele rodzimych podmiotów, które choć w ramach pojedynczej firmy zatrudniają znacznie mniej osób, to na tle innych branż stanowią sporą siłę na rynku pracy. Praca w mniejszej firmie często wymaga nieco większej elastyczności i konieczności łączenia kompetencji z kilku obszarów. W założeniach nie różni się jednak od stanowisk, jakie znaleźć można w największych korporacjach. Doświadczenie z pracy w małej firmie produkcyjnej jest też doskonałą trampoliną do kariery w dużej firmie.

FMCG to również dystrybucja
Nie każda firma działająca w obszarze FMCG w Polsce to firma produkcyjna – sporo ofert pracy generują również dystrybutorzy, którzy importują do kraju towary marek nieposiadających w Polsce centrali. Praca u dystrybutora to głównie stanowiska związane z logistyką, sprzedażą i marketingiem.

Problematyczna lokalizacja fabryk
FMCG to przede wszystkim fabryki produkcyjne. Pracują w nich nie tylko pracownicy operacyjni, ale również inżynierowie w działach technologii produkcji czy rozwoju, logistycy odpowiadający za dystrybucję towaru, specjaliści ds. zapewnienia jakości, HR-owcy. O ile centrale firm zlokalizowane są najczęściej w głównych miastach Polski (Warszawa, Poznań, Wrocław), o tyle same fabryki to najczęściej miejscowości oddalone od aglomeracji. Jest to związane zarówno z powierzchnią, jakiej potrzebuje fabryka, jak i dostępnością pracowników działu produkcji. Zlokalizowanie fabryk na obrzeżach miast (a często w sporej odległości od większego ośrodka miejskiego) sprawia, że nie każdy chce pracować i mieszkać na peryferiach lub codziennie dojeżdżać do pracy nierzadko kilkadziesiąt kilometrów. Decyzja o pracy w FMCG w dziale zlokalizowanym poza centralą oznacza najczęściej konieczność przeprowadzki bądź dość uciążliwych, codziennych dojazdów.

Więcej artykułów "Sprzedaż"

Polecane oferty

  • Konfekcjoner / Robotnik produkcyjny

    Lava Group S.C   Józefosław    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa zlecenie  tymczasowa/dodatkowa   35,00 - 38,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    rozpakowywanie i pakowanie towaru; konfekcjonowanie przygotowywanie kartonów; kontrolowanie jakości wyrobów;
  • Przedstawiciel Medyczny

    Skamex S.A.   Łódź    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 dni
    Zakres obowiązków: promocja i sprzedaż produktów wysokospecjalistycznych na rynku szpitalnym na przydzielonym obszarze, realizacja planów sprzedaży, prowadzenie szkoleń i prezentacji produktów dla personelu medycznego, reprezentowanie firmy podczas zjazdów i konferencji naukowych.
  • Specjalista / Specjalistka ds. procesu zarządzania kapitałem

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 dni
    Twój zakres obowiązków udział w realizacji procesów wewnętrznych związanych z zarządzaniem kapitałem i procesem ICAAP; udział w wyliczaniu miar adekwatności kapitałowej i MREL; realizacja testów warunków skrajnych; udział w aktualizacji Planu Naprawy; dokonywanie analiz oraz...
  • Specjalista ds. walidacji modeli

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę
    2 dni
    Twój zakres obowiązków przeprowadzanie walidacji okresowych i prewalidacji model zarządzania ryzykiem (modele decyzyjne, IFRS9, modele nadzorcze, inne obowiązujące w banku modele ilościowe) rozwój metodyki walidacji modeli i polityki zarządzania ryzykiem modeli; koordynacja prac...
  • Młodszy Specjalista ds. Obsługi Klienta z językiem angielskim

    Lava Group S.C   Warszawa, Ursynów, przy stacji Metro Stokłosy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat   7 500 - 8 500 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 dni
    kontakt z klientem B2B w języku angielskim; ofertowanie i przygotowanie zamówień; uczestnictwo w targach branżowych; pozyskiwanie klientów B2B;
  • Kierownik Sprzedaży

    DSPL Sp. z o.o.   Warszawa, ul. Park Jana Pawła    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 dni
    Twoje zadania: poszukiwanie potencjalnych klientów zagranicznych, przyjmowanie zgłoszeń przychodzących, negocjowanie, uczestnictwo w targach branżowych; zawieranie umów, prowadzenie klienta podczas całego transportu; rozwój i utrzymanie stałych klientów; radzenie sobie z wierzytelnością.

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?