Wszystkie zawody w jednej firmie
W FMCG pracę znajdzie zarówno inżynier, informatyk, specjalista jakości, jak i magazynier, logistyk, marketingowiec czy finansista. Specyfiką tej branży jest różnorodność – nie ma drugiej takiej branży, w której w ramach jednej firmy spotkać mogą się osoby z różnym poziomem wykształcenia, doświadczenia zawodowego i specjalizacji, i to niezależnie od kierunku ukończonych studiów czy wielkości doświadczenia zawodowego.
Praca dla studenta, specjalisty i menedżera
Najłatwiej pracę w FMCG zacząć już w trakcie zdobywania edukacji. Każda korporacja FMCG oferuje cały system staży i praktyk, które pozwalają młodym osobom zdobyć pierwsze kompetencje i tak naprawdę dowiedzieć się, co chcą w życiu robić. Ze względu na różnorodność możliwości to jeden z najlepszych startów kariery zawodowej.
Na stanowiska specjalistyczne najchętniej poszukiwane są już osoby z doświadczeniem w firmach produkcyjnych – z tego powodu rzadko do FMCG przechodzi się z innej branży – najczęściej po prostu zmienia się firmę, pozostając w obszarze dóbr szybko zbywalnych. Liczne programy menedżerskie kierowane do pracowników z kilkuletnim doświadczeniem pozwalają też na zaplanowanie kariery w bardzo szerokiej perspektywie.
Od magazyniera do menedżera
FMCG daje szanse na rozwój zawodowy i przejście przez strukturę całej firmy. Sytuacje, w których magazynier zostawał dyrektorem logistyki czy Merchandiser obejmował stanowisko Key Account Managera nie są odosobnione. Z badania Antal Global Snaphot 2014 wynika, że aż 63% firm z branży FMCG planuje zwiększyć zatrudnienie w kolejnych latach – jest to zatem świetny czas na to, by zadbać o rozwój kariery i wysłać aplikację właśnie do firm z branży FMCG. Z analiz serwisu pracy Praca.pl wynika, że najwięcej ofert niezmiennie od kilku lat pojawia się w tej branży w obszarze działów sprzedaży – zarówno w kanale tradycyjnym, jak i nowoczesnym.
Duża korporacja czy mała firma produkcyjna?
Najwięcej ofert pracy w Polsce w obszarze FMCG pochodzi od największych, międzynarodowych koncernów. Swoje siedziby mają w Polsce takie znane marki jak Procter&Gamble, Reckitt Benckiser, Grupa Żywiec, Henkel, Imperial Tobacco, Kraft Foods, Nestlé, Philip Morris, Mars, Unilever, Coca-Cola HBC Polska, Colgate-Palmolive Manufacturing, Mondelez International i to one generują najwięcej ofert pracy – zarówno na stanowiskach produkcyjnych, jak i w obszarach związanych z pozostałymi działami firmy – logistyką, zakupami, marketingiem, inżynierią, R&D, finansami czy HR.
Na polskim rynku działa również wiele rodzimych podmiotów, które choć w ramach pojedynczej firmy zatrudniają znacznie mniej osób, to na tle innych branż stanowią sporą siłę na rynku pracy. Praca w mniejszej firmie często wymaga nieco większej elastyczności i konieczności łączenia kompetencji z kilku obszarów. W założeniach nie różni się jednak od stanowisk, jakie znaleźć można w największych korporacjach. Doświadczenie z pracy w małej firmie produkcyjnej jest też doskonałą trampoliną do kariery w dużej firmie.
FMCG to również dystrybucja
Nie każda firma działająca w obszarze FMCG w Polsce to firma produkcyjna – sporo ofert pracy generują również dystrybutorzy, którzy importują do kraju towary marek nieposiadających w Polsce centrali. Praca u dystrybutora to głównie stanowiska związane z logistyką, sprzedażą i marketingiem.
Problematyczna lokalizacja fabryk
FMCG to przede wszystkim fabryki produkcyjne. Pracują w nich nie tylko pracownicy operacyjni, ale również inżynierowie w działach technologii produkcji czy rozwoju, logistycy odpowiadający za dystrybucję towaru, specjaliści ds. zapewnienia jakości, HR-owcy. O ile centrale firm zlokalizowane są najczęściej w głównych miastach Polski (Warszawa, Poznań, Wrocław), o tyle same fabryki to najczęściej miejscowości oddalone od aglomeracji. Jest to związane zarówno z powierzchnią, jakiej potrzebuje fabryka, jak i dostępnością pracowników działu produkcji. Zlokalizowanie fabryk na obrzeżach miast (a często w sporej odległości od większego ośrodka miejskiego) sprawia, że nie każdy chce pracować i mieszkać na peryferiach lub codziennie dojeżdżać do pracy nierzadko kilkadziesiąt kilometrów. Decyzja o pracy w FMCG w dziale zlokalizowanym poza centralą oznacza najczęściej konieczność przeprowadzki bądź dość uciążliwych, codziennych dojazdów.
FMCG – wachlarz ofert i największe możliwości
Polecane oferty
-
Przedstawiciel Handlowy - branża TSL
euro-solution sp. z o.o. Suchy Las, k/Poznania praca stacjonarnaspecjalista junior / mid / senior umowa o pracę pełny etat aplikuj szybko aplikuj bez CV -
Doradca ds. Turystyki z Językiem Norweskim
Concentrix Warszawa praca stacjonarnaspecjalista (mid) umowa o pracę pełny etat 9 550 zł brutto/mies. aplikuj szybko aplikuj bez CV -
- dolnośląskie
- kujawsko-pomorskie
- lubelskie
- lubuskie
- łódzkie
- małopolskie
- mazowieckie
- opolskie
- podkarpackie
- podlaskie
- pomorskie
- śląskie
- świętokrzyskie
- warmińsko-mazurskie
- wielkopolskie
- zachodniopomorskie
specjalista mid / senior / menedżer umowa o pracę pełny etat aplikuj szybko aplikuj bez CV -
Doradca techniczno-handlowy
Rotenso - Grupa Thermosilesia Ruda Śląska praca stacjonarnaspecjalista junior / mid / senior umowa o pracę pełny etat aplikuj szybko aplikuj bez CV -
Analityk Sprzedaży
Rotenso - Grupa Thermosilesia Ruda Śląska praca stacjonarnaspecjalista (mid) umowa o pracę pełny etat aplikuj szybko aplikuj bez CV -
pracownik fizyczny umowa o pracę pełny etat
Najnowsze artykuły
Trzech Króli – jakie kraje Europy mają wtedy dzień wolny?
Czy wiecie, co oznacza akronim C☩M☩B, pisany na drzwiach domów z okazji święta Trzech Króli? Okazuje się, że niekoniecznie są to inicjały mędrców ze Wschodu! Kiedy wypada święto w 2025 roku, dla kogo jest to dzień wolny od pracy, a także jaka wiąże się z nim historia? Dziś mamy dla Was garść informacji na temat święta Trzech Króli w Polsce i na świecie.
Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?
Czy szukanie pracy pod koniec roku to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do stycznia lub lutego? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej zwiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy czas na szukanie pracy, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.
Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek
O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.
Dni wolne od pracy w 2025 roku
Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!
Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?
– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.
„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać
Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.
Najnowsze komunikaty
Praca.pl zaprasza na konferencję UCL Leaders - Londyn, 20-21.01.2023
Już 20 i 21 stycznia 2023 roku w Londynie odbędzie się kolejna edycja jednej z największych konferencji studenckich w Wielkiej Brytanii - UCL Leaders. Konferencja, organizowana w całości przez studentów najlepszych uczelni międzynarodowych, corocznie przyciąga setki uczestników - obecnych liderów i ich następców.
Praca.pl zaprasza na konferencję Internal Communication Meeting 2
O aktualnych trendach w komunikacji wewnętrznej będziemy rozmawiać również podczas Internal Communication Meeting 2 (20 października 2021).
Seks poprawia jakość pracy
Wbrew pozorom fantazjowanie o seksie może wpływać pozytywnie na jakość pracy. Dlaczego?
Praca i miłość w jednej firmie
Czy takie połączenie ma więcej plusów, czy minusów?