Praca.pl Poradniki Sprzedaż
Droga do porozumienia - psychotest

Droga do porozumienia - psychotest

 
Droga do porozumienia - psychotest

Pod ogólnie pojętą komunikatywnością kryje się wiele cech pomniejszych, takich jak zdolność negocjacji, łatwość nawiązywania kontaktów, umiejętność skutecznej autoprezentacji i prowadzenia rozmowy na swoich warunkach (realizowania założonych celów społecznych). Na gruncie psychologii cecha ta może być rozumiana zarówno jako składowa inteligencji społecznej (zdolności do rozwiązywania problemów o charakterze społecznym), jak i kompetencji społecznych (umiejętności odpowiadające za efektywność w kontaktach społecznych).

Jeśli rozważasz pracę w obszarze FMCG, wypełnij poniższy psychotest* i sprawdź, czy to odpowiednia ścieżka kariery dla Ciebie. Komunikatywność jest jednocześnie cechą pożądaną w wielu innych branżach, w których mamy kontakt z ludźmi. W poszczególnych pytaniach zaznacz odpowiedzi, które najbardziej odpowiadają Twoim preferencjom.

W trakcie burzliwej dyskusji światopoglądowej:

a)    spokojnie i rzeczowo tłumaczę swoje zdanie, trwam przy swoim stanowisku.
b)    denerwuję się i głośno spieram o swoje racje.
c)    zaprzestaję dyskusji, bo zbyt wiele mnie to kosztuje lub uważam, że nie ma sensu się spierać.

Szef zdecydował, że masz poprowadzić prelekcję na tematy, które znasz:

a)    Przygotowuję materiał i występuję – nie sprawia mi to kłopotów.
b)    Zrobię to, ale kosztuje mnie to bardzo wiele nerwów, wypadnę źle.
c)    Denerwuję się i proszę o wyznaczenie kogoś innego.

Klient zasypuje Cię pytaniami, na które odpowiedzi już udzielałaś/eś:

a)    Staram się rozwiać jego wątpliwości w inny sposób niż dotychczas.
b)    Jestem poirytowany i wspominam o tym, że już o tym mówiłam/em.
c)    Denerwuję się i kończę rozmowę.

Kasjerka w sklepie wydała Ci błędnie resztę (za mało o kilka złotych):

a)    Grzecznie zwracam jej uwagę.
b)    Robię awanturę, takie sytuacje nie mogą się powtarzać.
c)    Nic nie mówię – to tylko kilka złotych.

Bierzesz udział w spotkaniu biznesowym, na którym nikogo nie znasz:

a)    Nie stanowi to dla mnie problemu, poznaję wszystkich i uczestniczę w spotkaniu.
b)    Uczestniczę w spotkaniu w dużym stresie, ale realizuję swoje zadania.
c)    Jestem bardzo zestresowana/y, ciężko mi zebrać myśli i osiągnąć założone cele.


Większość odpowiedzi A:
Jesteś osobą komunikatywną, różnego typu sytuacje społeczne nie są dla Ciebie problematyczne. Dobrze radzisz sobie zarówno z autoprezentacją, jak i sytuacjami, w których należy wykazać się asertywnością.

Większość odpowiedzi B:
Komunikacja nie jest Twoją mocną stroną. Choć starasz się realizować założony cel społeczny, czasem robisz to wbrew normom społecznym lub kosztuje Cię to wiele stresu. Pamiętaj, że zarówno za pomocą szkoleń, jak i poprzez uczestniczenie i analizowanie różnych sytuacji, w które zaangażowani są inni ludzie, możesz stale rozwijać swoją komunikatywność!

Większość odpowiedzi C:
Komunikacja nie jest Twoją mocną stroną. Unikasz konfrontacji, a stres nie pozwala Ci w osiąganiu celów społecznych, zaburza autoprezentację i tok rozmowy. Pamiętaj, że zarówno za pomocą szkoleń, jak i poprzez uczestniczenie i analizowanie różnych sytuacji, w które zaangażowani są inni ludzie, możesz stale rozwijać swoją komunikatywność!

* Psychotest stanowi formę zabawy psychologicznej; wynik jest jedynie informacją poglądową o kompetencjach miękkich osoby badanej.

Więcej artykułów "Sprzedaż"

Polecane oferty

  • Account Manager

    Portal Praca.pl   Warszawa, Ursynów, Al. KEN 18 (przy metrze Kabaty)    praca zdalna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Twoje najważniejsze zadania: Poszerzanie grona partnerów biznesowych praca.pl poprzez pozyskiwanie nowych klientów serwisu; Monitorowanie rynku i konkurencji oraz podejmowanie odpowiednio dopasowanych aktywności w oparciu o status klientów; Szerokie wyjście na rynek przy wykorzystaniu...
  • Adamowscy Sp. z o.o.
    specjalista junior / mid  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat   4 300 - 12 780 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 dni
    OBOWIĄZKI: sprzedaż samochodów nowych (Renault/Dacia) lub używanych; realizacja postawionych celów sprzedażowych/jakościowych; analizowanie potrzeb klientów i dopasowywanie do nich odpowiednich produktów; przeprowadzanie prezentacji modeli i wykonywanie jazd próbnych z klientami;...
  • Adamowscy Sp. z o.o.
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   4 300 - 10 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 dni
    OBOWIĄZKI: wykonywanie diagnostyki komputerowej i manualnej w celu identyfikacji usterek.naprawa silników, skrzyń biegów, układów hamulcowych, zawieszenia, układów wydechowych i innych systemów mechanicznych; naprawa i konserwacja układów elektrycznych i elektronicznych pojazdów;...
  • Doradca klienta indywidualnego

    PKO Bank Polski   Kraków    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na co dzień w naszym zespole:masz bezpośredni kontakt z naszymi klientami zapewniając im kompleksową obsługę, jesteś profesjonalny/a i budujesz przyjazne relacje z klientami,pracujesz na swoją premię, prowadząc aktywną sprzedaż produktów oraz usług bankowych i...
  • Doradca klienta indywidualnego

    PKO Bank Polski   Jędrzejów    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę / na zastępstwo  pełny etat
    1 godz.
    Na co dzień w naszym zespole:masz bezpośredni kontakt z naszymi klientami zapewniając im kompleksową obsługę, jesteś profesjonalny/a i budujesz przyjazne relacje z klientami,pracujesz na swoją premię, prowadząc aktywną sprzedaż produktów oraz usług bankowych i...
  • Doradca klienta indywidualnego

    PKO Bank Polski   Dąbrowa Tarnowska    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na co dzień w naszym zespole:aktywnie sprzedajesz i promujesz produkty oraz usługi Grupy Kapitałowej naszego banku,realizujesz transakcje bezgotówkowe i/lub gotówkowe,wspierasz klientów w korzystaniu z nowoczesnych narzędzi oraz bankowości internetowej i mobilnej,budujesz i utrzymujesz...

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?