Umiejętność pracy w zespole
Pracownicy wszystkich działów korporacji FMCG mają jeden wspólny cel – prowadzić swoją pracą do wzrostu wolumenu sprzedaży i zwiększania przychodów firmy. Dział marketingu przyczynia się do tego poprzez budowanie pozycji rynkowej produktów firmy, dział R&D poprzez tworzenie nowych, atrakcyjnych dla konsumentów produktów, dział analiz poprzez prowadzenie badań nad popytem i prognozowanie zapotrzebowania itd. Każdy ma swoją funkcję, której nadrzędnym celem jest biznes. Aby jego rozwój był możliwy, konieczna jest doskonała komunikacja pomiędzy pracownikami – nie tylko w obszarze tego samego działu, ale również współpraca międzydziałowa.
Projekty realizowane przez poszczególne działy wymagają współpracy z przedstawicielami innych działów. Często są to ludzie o różnych poziomach doświadczenia i kierunkach wykształcenia. W FMCG zespoły złożone z inżyniera, humanisty i analityka nie są rzadkością. Umiejętność odnalezienia się w takiej sytuacji, wspólnej pracy i elastyczności jest coraz bardziej potrzebna. Jednocześnie jest to ta cecha, o którą najtrudniej u początkujących pracowników.
„Umiejętność współpracy z ludźmi, poparta przykładami z dotychczasowych doświadczeń zawodowych i akademickich, jest chyba tą kompetencją, której najbardziej brakuje studentom i absolwentom uczelni technicznych. Widzimy jednak, że to się zmienia i studenci mają coraz więcej okazji, aby pracować w grupie, na przykład realizując wspólnie projekty” – mówi Katarzyna Wójcik-Kozłowska, Talent Supply Specialist w P&G.
Umiejętności liderskie
Kompetencje w zakresie zarządzania zespołami to jedna z najbardziej palących potrzeb w branży FMCG. Z tego powodu większość firm z tej branży oferuje praktyki menedżerskie już na poziomie absolwenckim – nawet osoby, które nie mają jeszcze zbyt szerokiego doświadczenia zawodowego, mogą zacząć poprzez praktyczne doświadczenia uczyć się tego, jak być dobrym liderem, po to, by w przyszłości móc objąć funkcje kierownicze.
Podczas praktyk menedżerskich uczestnicy mają okazję zapoznać się z funkcjonowaniem całości firmy – najczęściej przechodząc pod opieką mentora przez kilka działów firmy. Nabierają kompetencji biznesowych i uczą się zarówno współpracować w zespole, jak i nim kierować.
Firmy FMCG zazwyczaj oferują programy menedżerskie na dwóch poziomach – skierowanym do absolwentów oraz do pracowników firmy, którzy chcą rozwinąć swoją karierę. W obu przypadkach programy trwają około 2-3 lata. Po tym czasie pracownika obsadza się w planach sukcesji. Nierzadko programy menedżerskie obejmują konieczność relokacji do innych działów firmy – np. poszczególnych fabryk na terenie kraju, a nawet wyjazdu zagranicznego, by poznać specyfikę pracy w międzynarodowej korporacji również od strony ekspata.
Największe zapotrzebowanie na liderów występuje w działach sprzedaży oraz marketingu. Kompetencje kierownicze są również potrzebne w działach produkcyjnych.
Wrażliwość kulturowa
Rozsianie oddziałów firm FMCG po całym świecie wprowadza element międzykulturowości do pracy. Od pracowników wymaga się nie tylko znajomości języka angielskiego, który w wielu korporacjach staje się podstawą komunikacji, ale również otwartości na inne kultury i umiejętności współpracy z ludźmi, którzy mogą mieć nieco inne priorytety, potrzeby czy rozumienie świata. Potrzeba elastyczności i otwartości na inne kultury u pracowników będzie w najbliższych latach coraz bardziej oczekiwana przez korporacje FMCG.
„Międzynarodowe środowisko pracy wymaga przede wszystkim dużych zdolności komunikacyjnych i świadomości różnic międzykulturowych. Musimy pamiętać, że to, co my uznajemy za kulturalne zachowanie, może być uznane za aroganckie lub niewłaściwe w innym miejscu na świecie. Myślę, że bardzo ważna jest też cierpliwość i wyrozumiałość – dajmy sobie chwilę na poznanie drugiego człowieka – przedstawiciela zupełnie innej kultury. Taka współpraca ma być przyjemna i przynosić korzyści, więc korzystajmy z niej” - wyjaśnia Julia Prządka, HR Specialist w Reckitt Benckiser.
„Dla RB praca w międzynarodowym środowisku to siła napędowa. Wierzymy, że w takich zespołach nasza innowacyjność i szybkość jest jeszcze większa. Mamy w firmie kilka programów rozwojowych, które umożliwiają naszym pracownikom pracę w różnych zakątkach świata. Nasi pracownicy dość często rotują między działami w firmie, a ci, którzy deklarują mobilność międzynarodową, otrzymują oferty z zagranicy” – dodaje ekspert.
3 kompetencje przyszłości w FMCG
Polecane oferty
-
Konfekcjoner / Robotnik produkcyjny
Lava Group S.C Józefosław praca stacjonarnapracownik fizyczny umowa zlecenie tymczasowa/dodatkowa 35,00 - 38,00 zł brutto/godz. aplikuj szybko aplikuj bez CV -
Przedstawiciel Medyczny
Skamex S.A. Łódź praca mobilnaspecjalista (mid) umowa o pracę pełny etat -
Specjalista / Specjalistka ds. procesu zarządzania kapitałem
Bank Pocztowy S.A. Warszawa praca zdalnaspecjalista (mid) umowa o pracę pełny etat -
Specjalista ds. walidacji modeli
Bank Pocztowy S.A. Warszawa praca zdalnaspecjalista (mid) umowa o pracę -
Młodszy Specjalista ds. Obsługi Klienta z językiem angielskim
Lava Group S.C Warszawa, Ursynów, przy stacji Metro Stokłosy praca stacjonarnamłodszy specjalista (junior) umowa o pracę / zlecenie pełny etat 7 500 - 8 500 zł brutto/mies. aplikuj szybko aplikuj bez CV -
Kierownik Sprzedaży
DSPL Sp. z o.o. Warszawa, ul. Park Jana Pawła praca stacjonarnakierownik/koordynator umowa o pracę pełny etat aplikuj szybko aplikuj bez CV
Najnowsze artykuły
Kobiety coraz silniejsze w biznesie
– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.
Urlop okolicznościowy na ślub dziecka
Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.
Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog
Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.
Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki
Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!
Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?
7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.
Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?
– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?
Najnowsze komunikaty
Praca.pl zaprasza na konferencję UCL Leaders - Londyn, 20-21.01.2023
Już 20 i 21 stycznia 2023 roku w Londynie odbędzie się kolejna edycja jednej z największych konferencji studenckich w Wielkiej Brytanii - UCL Leaders. Konferencja, organizowana w całości przez studentów najlepszych uczelni międzynarodowych, corocznie przyciąga setki uczestników - obecnych liderów i ich następców.
Praca.pl zaprasza na konferencję Internal Communication Meeting 2
O aktualnych trendach w komunikacji wewnętrznej będziemy rozmawiać również podczas Internal Communication Meeting 2 (20 października 2021).
Seks poprawia jakość pracy
Wbrew pozorom fantazjowanie o seksie może wpływać pozytywnie na jakość pracy. Dlaczego?
Praca i miłość w jednej firmie
Czy takie połączenie ma więcej plusów, czy minusów?