Programy rozwojowe w sieciach
Większość sieci handlowych oferuje cały szereg programów pozwalających pracownikom (lub przyszłym pracownikom) na rozbudowę kompetencji niezbędnych do pracy i zdobycie doświadczenia, które umożliwi w przyszłości awans. Programy te dzielą się na:
• kierowane do studentów i absolwentów,
• kierowane do pracowników w ramach rozwoju kadry menedżerskiej,
• szkolenia dla pracowników wzmacniające kompetencje.
Programy rozwojowe dla studentów i absolwentów
Mogą w nich uczestniczyć nawet maturzyści (np. program Kariera Młodego Lidera w Tesco), choć częściej zapraszani są studenci ostatnich lat studiów lub absolwenci. W trakcie praktyk (najczęściej 3-miesięcznych) lub rocznych programów uczestnicy przechodzą przez część działów firmy, zapoznając się ze strukturą i sposobem funkcjonowania organizacji.
Programy dla pracowników
Związane są najczęściej ze szkoleniami, w ramach których uczestnicy zdobywają kompetencje potrzebne do objęcia w przyszłości stanowiska kierowniczego. Trwają od roku do trzech lat i aby w nich uczestniczyć, trzeba się samodzielnie zgłosić, nierzadko posiadając rekomendację od przełożonego. Szkolenia niekiedy wiążą się z koniecznością objęcia na jakiś czas stanowiska w innej lokalizacji i chętnie zapraszane są na nie osoby, które są otwarte na relokację – głównie ze względu na to, że większość pojawiających się ofert na stanowiska kierownicze i liderskie w sklepach jest związana z otwarciem nowej placówki.
„Sprzedawcy zatrudnieni w Netto mają unikalną możliwość odbycia szkoleń e-learningowych w ramach Akademii SAP, Akademii Trenera, uzyskania dofinansowania do studiów, nauki języka angielskiego. W Netto wiele osób, które zaczynały pracę od stanowiska sprzedawcy, jest w tej chwili na najwyższych stanowiskach kierowniczych w firmie. Nasza sieć stale się rozwija, powiększamy więc także zespoły w centrali” – Mariola Skolimowska, PR & Communications Manager, Netto sp. z o.o.
Szkolenia wzmacniające kompetencje
Z pierwszymi szkoleniami pracownicy spotykają się już na początku pracy. Zazwyczaj są to szkolenia produktowe oraz skoncentrowane na sprzedaży i obsłudze klienta. W każdej firmie wyglądają one nieco inaczej, ale zasadniczo ich cel jest jeden – jak najlepiej przygotować pracownika do pracy.
„W Tesco każdy nowy pracownik otrzymuje miesięczne szkolenie wprowadzające, na którym nie tylko dowiaduje się, na czym będzie polegać jego praca, ale też zdobywa wszystkie niezbędne umiejętności specjalistyczne potrzebne na jego stanowisku, otrzymuje opiekę doświadczonego kolegi oraz wsparcie przełożonego i kierownika personalnego” – Małgorzata Buda, Kierownik ds. Rekrutacji, Tesco Polska Sp. z o.o.
Pracownicy mogą się również rozwijać poziomo – czyli przechodzić z działu do działu – również w obrębie centrali. Pomagają im w tym szkolenia realizowane zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie.
„W Castoramie stworzyliśmy >>platformę doświadczeń<<, w ramach której organizujemy spotkania na linii doradca – doradca. W trakcie takich warsztatów pracownicy dzielą się doświadczeniem i wiedzą na temat produktów. Na przykład doradca, który posiada dużą wiedzę na temat określonego sprzętu / asortymentu, w czasie warsztatów prezentuje jego możliwości i funkcjonalności, a pozostali uczestnicy poprzez praktyczne działanie zdobywają wiedzę, by później móc jak najlepiej doradzić klientom” – Katarzyna Kosel, Dyrektor Personalny, Castorama Polska Sp. z o.o.
Rozwój w sieciach handlowych
Ambitny pracownik, który chce skorzystać ze wsparcia, jakie oferuje mu firma, może awansować w strukturze. Większość sieci handlowych, zanim ogłosi wakat na dane stanowisko, publicznie informuje o nowym stanowisku pracy pracowników. Kto chce i czuje się na siłach, może wziąć udział w rekrutacji.
„W Tesco obecnie mamy ponad 500 różnych stanowisk pracy, które automatycznie dają możliwość rozwoju w wielu kierunkach. Posiadamy też dużą ofertę Programów Rozwojowych zarówno w Operacjach sklepowych, jak również w Biurze Głównym czy Centrach Dystrybucji. W intranecie mamy również zakładkę Aktualne wakaty, w której każdy pracownik może znaleźć dostępne w danym momencie oferty pracy we wszystkich lokalizacjach w Polsce” – Małgorzata Buda, Kierownik ds. Rekrutacji, Tesco Polska Sp. z o.o.
Czego uczy praca w sieciach handlowych?
Polecane oferty
-
Sprzedawca
Inter Cars S.A. Warszawa praca stacjonarnaspecjalista junior / mid umowa o pracę pełny etat -
Kierowca - Sprzedawca / Vanseller (prawo jazdy kat. C)
Bakoma Sp. z o.o. Łódź praca mobilnapracownik fizyczny umowa o pracę pełny etat -
Key Account Manager
SMARTLUNCH S.A. Czechy praca mobilnaspecjalista (mid) umowa o pracę / kontrakt B2B pełny etat 8 500 - 9 500 zł / mies. (w zal. od umowy) rekrutacja online -
specjalista (mid) umowa o pracę pełny etat aplikuj szybko aplikuj bez CV
-
Młodszy Specjalista / Młodsza Specjalistka ds. Budowania Relacji z Klientem
T-Mobile Polska S.A. Warszawa, Galeria Mokotów praca stacjonarnaspecjalista junior / mid umowa o pracę pełny etat -
Doradca Klienta / Sprzedawca Vistula
VRG S.A. Piaseczno, Designer Outlet praca stacjonarnaspecjalista junior / mid umowa o pracę pełny etat
Najnowsze artykuły
„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać
Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.
Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek
O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.
Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?
– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.
Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja
– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?
Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?
Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?
Jak napisać CV? Rodzaje CV
– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.
Najnowsze komunikaty
Praca.pl zaprasza na konferencję UCL Leaders - Londyn, 20-21.01.2023
Już 20 i 21 stycznia 2023 roku w Londynie odbędzie się kolejna edycja jednej z największych konferencji studenckich w Wielkiej Brytanii - UCL Leaders. Konferencja, organizowana w całości przez studentów najlepszych uczelni międzynarodowych, corocznie przyciąga setki uczestników - obecnych liderów i ich następców.
Praca.pl zaprasza na konferencję Internal Communication Meeting 2
O aktualnych trendach w komunikacji wewnętrznej będziemy rozmawiać również podczas Internal Communication Meeting 2 (20 października 2021).
Seks poprawia jakość pracy
Wbrew pozorom fantazjowanie o seksie może wpływać pozytywnie na jakość pracy. Dlaczego?
Praca i miłość w jednej firmie
Czy takie połączenie ma więcej plusów, czy minusów?