Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Zwolnienie od psychiatry - co należy wiedzieć

Zwolnienie od psychiatry - co należy wiedzieć

 
Zwolnienie od psychiatry - co należy wiedzieć

Depresja a praca


Coraz więcej Polaków cierpi na depresję. Niektórzy bagatelizują tę chorobę, twierdząc, że jest ona domeną ludzi leniwych, którzy próbują uciec od wykonywania obowiązków. Jednak świadomość społeczeństwa powoli ulega zmianie. Liczne kampanie informacyjne sprawiają, że zaczynamy zdawać sobie sprawę, że jest to ciężkie schorzenie, które trzeba leczyć.

Stany depresyjne odbijają się na całym życiu chorego, w tym także na pracy. Mogą one spowodować czasową niezdolność do wykonywania zadań. Niezależnie od tego, co leży u podłoża pogorszenia zdrowia psychicznego, trzeba mieć świadomość, że w niektórych przypadkach należy udać się na zwolnienie lekarskie i odbyć specjalistyczne leczenie.

Depresja może bardzo źle wpłynąć na efektywność naszej pracy. Czasami wręcz nie jesteśmy w stanie wstać z łóżka i bierzemy kolejny dzień urlopu. Niestety pracodawca po jakimś czasie zauważy spadek formy i coraz częstsze absencje.

 

Zwolnienie lekarskie od psychiatry - ile jest płatne


Depresja to choroba, przy której wymagane jest zwolnienie od psychiatry. Bardzo często pojawia się pytanie, czy pracodawcę trzeba informować, z jakiej przyczyny otrzymaliśmy zwolnienie lekarskie od psychiatry. Przełożony nie będzie wiedział, dopóki sami mu nie powiemy, natomiast doktor nie ma prawa przekazywać takiej informacji, ponieważ obowiązuje go tajemnica lekarska.

Pracownicy zastanawiają się także, jaką pensję dostaną w momencie przebywania na L4 od psychiatry. W tym przypadku wynagrodzenie jest obliczane tak samo, jak przy każdej chorobie. Oznacza to, że nasza wypłata będzie stanowiła 80 % zarobków. Natomiast podstawa to przeciętna miesięczna płaca. Maksymalny czas pobierania wynagrodzenia chorobowego i zasiłku wynosi 182 dni.

 

Kontrola ZUS - L4 od psychiatry


ZUS ma prawo skontrolować każdego pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim. Ważne zatem są kody i oznakowania, które widnieją na zaświadczeniu. Jeżeli jest tam zalecenie przebywania w domu, a ZUS przeprowadzi kontrolę w momencie naszej nieobecności, to ma prawo domagać się wyjaśnień. Usprawiedliwieniem będzie w takiej sytuacji wyjście do apteki lub na kontrolę.

W przypadku L4 dotyczącego złego stanu psychicznego bardzo często zaznaczone jest, że możemy wychodzić z domu, dzięki czemu uda się uniknąć niedomówień wynikających z zaleceń lekarskich. Istotny jest natomiast fakt, że zweryfikowanie dolegliwości natury psychicznej jest trudniejsze od zdiagnozowania przypadłości somatycznych (grypa, przeziębienie, zapalenie płuc).

Obecnie kontrole ZUS są przeprowadzane częściej, zwłaszcza w przypadku dłuższych nieobecności. Jest to spowodowane tym, że niektórzy pracownicy załatwiają sobie lewe zwolnienia lekarskie, nie zdając sobie sprawy, że działają na szkodę osób, które faktycznie borykają się z problemami depresji.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw można skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy oraz liczby karmionych dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.