Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Zwolnienie lekarskie w ciąży - wypłacanie zasiłku

Zwolnienie lekarskie w ciąży - wypłacanie zasiłku

 
Zwolnienie lekarskie w ciąży - wypłacanie zasiłku

 

 

Pracownica w ciąży na zwolnieniu lekarskim - najczęstsze pytania: Ile płatne jest chorobowe w ciąży? Jak ZUS wylicza zasiłek chorobowy w ciąży? Ile wynosi „zasiłek ciążowy”? Zwolnienie w ciąży – wszystko, co chcecie o nim wiedzieć. 

  

L4 w ciąży – ciąża a praca

 

Każda kobieta zatrudniona na umowę o pracę ma prawo do świadczeń chorobowych w postaci opieki zdrowotnej (badania lekarskie w ciąży, opieka medyczna) oraz zasiłku chorobowego. Dotyczy to również okresu ciąży. Oznacza to, że jeśli czuje się w ciąży źle lub dalsze wykonywanie pracy zagrażałoby zdrowiu jej, lub dziecka, lekarz zdecyduje się dać jej zwolnienie lekarskie L4 w ciąży, dzięki któremu kobieta może zostać w domu i nie przychodzić do pracy. Chorobowe w czasie ciąży może trwać dowolnie długi okres (maksymalnie 270 dni, czyli tyle ile ciąża). 

 

Zwolnienie lekarskie w ciąży ma specjalne oznaczenie (kod B), dzięki czemu kadrowa wie, jak obliczyć wynagrodzenie chorobowe w ciąży.

 

Zasiłek chorobowy w ciąży

 

Za okres niezdolności do pracy (zwolnienie lekarskie) ciężarnej przysługuje zasiłek chorobowy. Wynagrodzenie w ciąży będzie wypłacane przez cały okres przebywania na L4, a długość zwolnienia w ciąży czy też ciągłość zwolnienia lekarskiego nie ma znaczenia (świadczenia w ciąży przysługują za każdy okres niezdolności do pracy). 

 

Z reguły, okresy choroby w tym czasie stanowią jeden okres zasiłkowy w ciąży, ale zdarza się, że zostaną zaliczone do dwóch okresów. Będzie tak wtedy, kiedy jedno ze zwolnień lekarskich miało związek z ciążą a drugie nie, a między zwolnieniami występowała przerwa (nie dłuższa niż 60 dni). 

 

L4 w ciąży, ile płatne?

 

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego w ciąży wynosi 100%. W większości przypadków będzie to oznaczać, że zasiłek w ciąży będzie odpowiadał 100% miesięcznego wynagrodzenia. Kobieta w ciąży, będzie zatem na chorobowym otrzymywać dokładnie tyle samo pieniędzy, ile w czasie pracy. Co więcej, „zasiłek ciążowy” nie jest uzależniony w żaden sposób od tego, czy choroba jest związana z ciążą, czy nie. Wystarczy, że choroba współwystępuje w okresie ciąży, by otrzymać wynagrodzenie w czasie ciąży za okres choroby identyczne z tym, jakie dostaje się, będąc zdrowym i normalnie pracując. 

 

Kiedy ZUS wypłaca chorobowe w ciąży?

  

Od 34 dnia choroby, za zwolnienie lekarskie w ciąży wynagrodzenie wypłaca ZUS. To, czy ZUS chorobowe w ciąży będzie wypłacał bezpośrednio pracownicy, czy też za pośrednictwem zakładu pracy zależy od tego, ile osób jest w danej firmie zgłoszonych do ubezpieczenia. ZUS jest zobowiązany do ustalenia prawa do świadczenia i jego wypłaty wtedy, kiedy pracodawca ma nie więcej niż 20 ubezpieczonych.

 

Po jakim czasie ZUS wypłaca chorobowe w ciąży? Czas oczekiwania na zasiłek chorobowy nie powinien przekroczyć 30 dni od daty złożenia dokumentów niezbędnych do stwierdzenia uprawnień do zasiłku. 

 

Tak, jak w przypadku każdej innej choroby, tak również zwolnienie w czasie ciąży, może zostać skontrolowane przez ZUS. Kontrole ZUS na chorobowym w ciąży dotyczą sposobu korzystania ze zwolnienia – chodzi tu o to, by pracownica przestrzegała zasad lekarskich. Nie wolno jej też pracować. Jeśli w toku kontroli okaże się, że pracownica nie stosowała się do zaleceń, wypłata zasiłku chorobowego w ciąży zostanie wstrzymana. W praktyce, kontrole ZUS sprawdzające chorobowe w ciąży są niezwykle rzadkie. 

 

Trzynastka a zwolnienie lekarskie w ciąży

 

Czy pracownicy sfery budżetowej, która otrzymała zwolnienie lekarskie z powodu ciąży, przysługuje trzynastka? To zależy od tego, ile trwało zwolnienie ciążowe

 

Co do zasady, trzynastka przysługuje pracownikom, którzy przepracowali pełny rok. Jeśli okres zatrudnienia jest krótszy, to trzynastka jest wyliczana proporcjonalnie, przy czym okres zatrudnienia musi wynosić przynajmniej 6 miesięcy. Czy do tego okresu wlicza się zwolnienie lekarskie w ciąży? Są tu dwie możliwości:

  1. Uchwała z 25 lipca 2003 r. (sygn. akt III PZP 7/03 OSNP 2004/2/26) mówi o tym, że okres zatrudnienia do trzynastki musi być czasem efektywnej pracy, a nie tylko bycia zatrudnionym. Prawa do trzynastki nie pozbawia urlop wychowawczy czy urlop dla poratowania zdrowia (są wyraźnie wymienione w ustawie), ale nieobecność związana z chorobą tudzież urlop macierzyński nie jest wliczana do okresu wymaganego do nabycia prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego.

Z tego powodu zatem, jeśli pracownica wykorzystywała w danym roku kalendarzowym zwolnienie lekarskie ciążowe przez okres dłuższy niż 6 miesięcy, nie będzie jej przysługiwać trzynastka. 

  1. Druga interpretacja mówi o tym, że okres zwolnienia stanowi czas zatrudnienia (pracownik pozostaje w stosunku pracy), ale wynagrodzenie i zasiłek chorobowy nie mogą być uwzględnione w podstawie trzynastki. 

Ile trzeba przepracować, żeby iść na zwolnienie w ciąży?

 

Zwolnienie chorobowe w ciąży można uzyskać już od pierwszego dnia pracy. Za zwolnienie w czasie ciąży zasiłek będzie przysługiwał jednakże dopiero po miesiącu pracy.

 

Warto pamiętać, że traktowanie przez niektóre kobiety zwolnienia L4 jako „urlop chorobowy w ciąży” sprawia, że pracodawcy boją się zatrudniać kobiety na umowę o pracę. 

 

Za ile dni zwolnienia lekarskiego płaci pracodawca?

 

Zwolnienie lekarskie w ciąży - kto płaci?” – to pytanie często zadają sobie ciężarne, które „idą” na zwolnienie lekarskie w czasie ciąży. Ze środków pracodawcy pokrywane jest pierwsze 33 dni zwolnienia. Są to środki własne pracodawcy i ZUS ich nie zwraca. 

 

Od 34 dnia wynagrodzenie za czas choroby w ciąży będzie wypłacał ZUS. W przypadku dużych firm, wynagrodzenie chorobowe w ciąży ZUS będzie wypłacał za pośrednictwem pracodawcy (czyli ciężarna nadal będzie otrzymywała przelew z konta pracodawcy, który uzyskuje później zwrot od ZUS za wypłacony zasiłek). 

 

Chorobowe w ciąży - własna działalność

 

Jak wygląda sprawa zwolnienia w czasie ciąży przy prowadzeniu własnego biznesu? Kobiecie przedsiębiorcy zasiłek przysługuje tylko wtedy, kiedy zdecydowała się na opłacanie dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. 

  • Jeśli opłacała składkę chorobową przez minimum 12 miesięcy, wysokość zasiłku chorobowego będzie obliczana jako średnia z tych 12 miesięcy. 
  • Jeśli opłacała składkę chorobową przez okres 3-11 miesięcy, otrzymuje zasiłek, w którym podstawę wymiaru zasiłku będzie stanowiła suma najniższej podstawy wymiaru składki oraz kwota stanowiąca 1/12 kwot nadwyżek ponad najniższą podstawę za każdy kolejny miesiąc ubezpieczenia. 
  • Jeśli opłacała składkę chorobową przez okres mniejszy niż 3 miesiące, to zasiłek jej nie przysługuje (nabędzie do niego prawo dopiero po upływie 3 miesięcy). 

Warunkiem uzyskania ubezpieczenia jest terminowe opłacanie składek. Oczywiście przedsiębiorca będący w ciąży na chorobowym nie może pracować (ale może prowadzić firmę, jeśli ma pracowników). 

   

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Specjalista / Specjalistka ds. promocji i marketingu

    Polski Związek Tenisa Stołowego   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    tworzenie i realizacja strategii marketingowych; opracowywanie i wdrażanie kampanii promocyjnych; zarządzanie mediami społecznościowymi; tworzenie treści marketingowych; przygotowywanie zestawień, analiz, raportów i prezentacji z realizacji kampanii marketingowych; współpraca z klubami i...
  • Opiekun / Opiekunka osób starszych w domu seniora

    Sanapol Personal GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Wynagrodzenie od 2200 Euro netto / m-c. Praca na terenie całych Niemiec, od zaraz jak i również w późniejszych terminach. Rodzaj współpracy: Umowa o pracę na pełen etat na czas nieokreślony, Wymiar pracy: Pełen, 8 godzin dziennej pracy, Wymagany język niemiecki: Komunikatywny. Zakres...
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz

    Fresenius   Nowy Targ    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Opis stanowiska: prowadzenie zabiegów hemodializy, opieka pielęgniarska nad pacjentami hemodializowanymi oraz dializowanymi otrzewnowo, prowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej​​​. Oczekujemy: aktualnego prawa wykonywania zawodu pielęgniarka/ pielęgniarz, zaangażowania i chęci rozwoju.​
  • Magazynier

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Ede      za 3 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Obowiązki: zbieranie zamówień za pomocą skanera ręcznego; kompletowanie zamówień do wysyłki; przyjmowanie reklamacji; Wymagania: znajomość języka angielskiego (komunikatywna) gotowość do pracy w systemie zmianowym; chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres – co najmniej 3...
  • Specjalista / Specjalistka ds. procesu zarządzania kapitałem

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    8 godz.
    Twój zakres obowiązków udział w realizacji procesów wewnętrznych związanych z zarządzaniem kapitałem i procesem ICAAP; udział w wyliczaniu miar adekwatności kapitałowej i MREL; realizacja testów warunków skrajnych; udział w aktualizacji Planu Naprawy; dokonywanie analiz oraz...
  • Contact Center Representative with Dutch

    Aon   Kraków    praca zdalna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat
    11 godz.
    Overview You’re a good communicator and you’re looking for a role that will give you a chance to polish your language skills. Although you don't have much professional experience, you learn fast and you're looking for an opportunity that will allow you to develop your business expertise, take...

Najnowsze artykuły

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Kiedy inni bawią się na bankietach, podróżują, cieszą się czasem wolnym z bliskimi i świętują nadchodzący Nowy Rok – oni spędzają noc sylwestrową w pracy. Mowa o tysiącach osób, dla których noc z 31 grudnia na 1 stycznia oznacza okres wzmożonych obowiązków, a nierzadko też wyjątkowo wysokiego tempa pracy i dużego stresu. Wyjaśniamy, kto pracuje w sylwestra i co na to prawo pracy.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?