Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Znaki BHP w pracy – kategorie

Znaki BHP w pracy – kategorie

 
Znaki BHP w pracy – kategorie

Zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy to obowiązek każdego pracodawcy. W zakładach przemysłowych są określone strefy, w których wzrasta narażenie na niebezpieczne i szkodliwe czynniki. Dotyczy to również niektórych czynności – np. obsługi maszyn. Aby zachować bezpieczeństwo, pracownicy powinni wiedzieć, na co są narażeni oraz mieć świadomość, jak mogą się zabezpieczyć. Właśnie temu służą znaki BHP. Ich zastosowanie jest unormowane prawnie, dlatego nie ma wątpliwości, co konkretny znak oznacza – są one ujednolicone. Jakie kategorie znaków BHP wyróżniamy? Gdzie należy je stosować?

 

Znaki informacyjne BHP


Znaki informacyjne BHP można rozpoznać po prostokątnym lub kwadratowym kształcie, zielonym tle z białą obramówką i napisem lub piktogramem również w białym kolorze. Jak sama nazwa wskazuje, znaki te informują, np. o tym:

  • gdzie jest wyjście,
  • gdzie można uzyskać pomoc medyczną,
  • gdzie należy się udać w przypadku zbiórki do ewakuacji.

 

Znaki zakazu BHP


Znaki zakazu BHP są okrągłe. Mają białe tło i czerwoną obramówkę, a także przekreślony na czerwono piktogram koloru czarnego. Przykładowe znaki zakazu to:

  • zakaz wstępu,
  • zakaz palenia tytoniu,
  • zakaz wjazdu wózkami spalinowymi,
  • nie dotykać,
  • zakaz wchodzenia w obuwiu zewnętrznym.

 

Znaki nakazu BHP

 

Znaki nakazu BHP łatwo rozpoznać można po okrągłym kształcie z niebieskim tłem i białym piktogramem. Znaki te mówią, jak należy zachować się, wchodząc do oznaczonej strefy. To nie wskazówki, ale nakazy, dzięki którym możliwe jest zachowanie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Do tych znaków zaliczają się np.:

  • nakaz stosowania rękawic ochronnych/ maski ochronnej/ obuwia specjalnego itd.,
  • nakaz dezynfekcji rąk,
  • znak wskazujący kierunek przejścia,
  • nakaz zakładania pasów bezpieczeństwa.

 

Znaki ostrzegawcze BHP


Ostatnia kategoria to znaki ostrzegawcze BHP. Mają one trójkątny kształt i czarne piktogramy na żółtym tle. Obwódka znaków także jest czarna. Znaki mówią o niebezpieczeństwie. Gdy je widzimy, powinniśmy więc zachować szczególną ostrożność. Do znaków ostrzegawczych bezpieczeństwa i higieny pracy zaliczają się:

  • Uwaga! Materiały radioaktywne,
  • Uwaga! Wysoki poziom hałasu,
  • Uwaga! Substancje rakotwórcze,
  • Materiały łatwopalne.


Piktogramy mogą mieć również podpisy pod spodem.

 

Znaki BHP – gdzie należy je umieścić w miejscu pracy?

 

Znaczenie znaków powinien znać nie tylko inspektor BHP, ale każda zatrudniona w firmie osoba. Informacje, nakazy, zakazy i ostrzeżenia muszą znajdować się w widocznych dla pracowników miejscach. Ważne, aby były czytelne, dostosowane do możliwości percepcyjnych pracowników w danych warunkach zagrożenia.

Nie mogą być też rozmieszczone chaotycznie, w zbyt dużym skupisku. Aby były skuteczne, muszą jednoznacznie sygnalizować rodzaj problemu i być łatwe do zinterpretowania.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Trzech Króli – jakie kraje Europy mają wtedy dzień wolny?

Trzech Króli – jakie kraje Europy mają wtedy dzień wolny?

Czy wiecie, co oznacza akronim C☩M☩B, pisany na drzwiach domów z okazji święta Trzech Króli? Okazuje się, że niekoniecznie są to inicjały mędrców ze Wschodu! Kiedy wypada święto w 2025 roku, dla kogo jest to dzień wolny od pracy, a także jaka wiąże się z nim historia? Dziś mamy dla Was garść informacji na temat święta Trzech Króli w Polsce i na świecie.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy pod koniec roku to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do stycznia lub lutego? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej zwiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy czas na szukanie pracy, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.