Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Zielona Góra: rynek pracy – bieżąca sytuacja

Zielona Góra: rynek pracy – bieżąca sytuacja

 
Zielona Góra: rynek pracy – bieżąca sytuacja

Zielona Góra jest obok Gorzowa Wielkopolskiego największym ośrodkiem gospodarczym województwa lubuskiego. Województwo należy do czołówki polskich regionów wyspecjalizowanych w produkcji wyrobów drewnianych i papierowych, komputerów, elektroniki, akcesoriów motoryzacyjnych. Jaki udział ma w tym Zielona Góra? Prężnie rozwija się tu sektor usługowo-handlowy. Praca w Zielonej Górze czeka ponadto w przemyśle. W mieście działają producenci artykułów spożywczych, napojów alkoholowych, artykułów chemicznych, drewnianych, sprzętu elektrotechnicznego i inni. Prowadzone są tu również innowacyjne przedsiębiorstwa, poszukujące specjalistów IT i fintech. Co więcej, liczne miejsca pracy czekają w branżach transportowej, logistycznej i spedycyjnej oraz w wielu innych obszarach zawodowych.

Na praca.pl znajdują się setki ogłoszeń typu praca Zielona Góra. Można je wyszukać, także podając ukraińskie nazwy stanowisk. Warto sprawdzić, w jakich obszarach jest największa konkurencja w procesie rekrutacji oraz jak wygląda zapotrzebowanie na rynku pracy 2022. Czytaj dalej i dowiedz się:

  • jak wyglądają aktualne statystyki bezrobocia dla Zielonej Góry i województwa lubuskiego,
  • co o lokalnym rynku pracy mówi wskaźnik bezrobocia,
  • jakie są zawody deficytowe i nadwyżkowe w mieście.

 

Bezrobocie Zielona Góra – aktualne dane, skutki

 

Główny Urząd Statystyczny regularnie bada bezrobocie w Polsce i poszczególnych regionach kraju.

Stopa bezrobocia wg GUS na koniec lutego 2022 r.:

  • dla Polski – 5,5%,
  • dla województwa lubuskiego – 5,0%,
  • dla Zielonej Góry – 3,7%.


Zielona Góra pod względem stopy bezrobocia wypada zatem korzystnie w porównaniu z  województwem i średnią dla kraju.

Pomoc w szukaniu pracy można znaleźć w zielonogórskim urzędzie pracy. Zarówno dla Polaków, jak i Ukraińców urząd oferuje bezpłatne poradnictwo zawodowe, szkolenia, staże czy dofinansowanie założenia pierwszej działalności gospodarczej.

Powiatowy Urząd Pracy Zielona Góra mieści się przy ul. Batorego 126 A (tel. (68) 456-56-50, e-mail: kancelaria@pup.zgora.pl, zizi@praca.gov.pl).

 

Barometr zawodów – Zielona Góra

 

Kolejną ważną kwestią dla osób, które poszukują pracy, jest temat zapotrzebowania pracodawców. Warto sprawdzić na podstawie badania Barometr zawodów. To bardzo wygodne narzędzie, w którym znajdziemy listy zawodów deficytowych, zrównoważonych i nadwyżkowych względem dostępnych ofert pracy. Warto dodać, że Barometr powstaje raz do roku z inicjatywy resortu pracy. Zacznijmy od zdefiniowania, czym dokładnie są poszczególne grupy zawodów.

Jak czytamy na stronie Barometru:

  • Zawody deficytowe to takie, w których liczba wolnych miejsc pracy jest większa niż liczba osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców (najtrudniej pracodawcom znaleźć kandydatów do pracy).
  • Zawody zrównoważone to te, w których liczba wolnych miejsc pracy jest zbliżona do liczby osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców.
  • Zawody nadwyżkowe, w których liczba wolnych miejsc jest mniejsza niż liczba osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców (najtrudniej osobom poszukującym pracy znaleźć zatrudnienie).

 

Zawody deficytowe


Najbardziej deficytowym zawodem w Zielonej Górze jest lekarz. W mieście wskazano jednak łącznie kilkadziesiąt profesji, w których kandydaci nie powinni mieć trudności ze znalezieniem pracy. Najwięcej zawodów związanych jest z branżą przemysłową – brakuje chętnych do pracy i wykwalifikowanych operatorów maszyn i urządzeń, elektryków, elektromechaników i elektromonterów, inżynierów, mechaników, projektantów wzornictwa przemysłowego i operatorów CAD oraz bardzo wielu innych. W zielonogórskich zakładach przemysłowych pracę znajdą zarówno osoby z podstawowym wykształceniem, rzemieślnicy, jak i specjaliści po studiach.

Kolejna branża, która stwarza szerokie możliwości znalezienia pracy, to budownictwo. Również tutaj pracę znajdą osoby o różnym wykształceniu, doświadczeniu i umiejętnościach. Duże deficyty widać także w sektorze usług medycznych i opiekuńczych oraz w edukacji. Brakuje chętnych do pracy w szpitalach, przychodniach i szkołach. W Zielonej Górze zatrudnienie znajdą nauczyciele o wielu specjalizacjach, także przedszkolanki, pedagodzy, tłumacze i pozostali specjaliści edukacji. Warto w tym miejscu dodać, że polskie przepisy dotyczące pracy dla nauczycieli zmieniły się, aby ułatwić podejmowanie zatrudnienia przez osoby z Ukrainy.

Zapotrzebowanie na kadrę deklarują też firmy w Zielonej Górze z branży transportowej. Poszukują kierowców autobusów, maszynistów i pracowników obsługi ruchu szynowego. Osoby, które w Ukrainie pracowały w sektorze IT, podobną pracę mogą znaleźć także w Polsce. W deficycie są: administratorzy stron internetowych, analitycy, testerzy i operatorzy systemów teleinformatycznych, graficy komputerowi, projektanci i administratorzy baz danych, programiści.

Zielona Góra otwarta jest też na specjalistów w różnych innych dziedzinach, m.in. specjalistów ds. finansowych, organizacji produkcji, PR, reklamy, marketingu i sprzedaży, projektowania, wdrażania i doskonalenia produktów i usług cyfrowych, telekomunikacji.

Poszukiwani są również np. kucharze, szefowie kuchni, fryzjerzy, tapicerzy i inni.

 

Zawody nadwyżkowe

 

Zawodów nadwyżkowych w Zielonej Górze jest znacznie mniej. Na liście znalazły się tylko 2 grupy profesji: filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy, a także kosmetyczki.

 

Praca dla Ukraińców:


Jak widać, lista zawodów deficytowych jest długa i zróżnicowana. Co bardzo ważne, znajdują się na niej zarówno pracownicy z wykształceniem zawodowym, technicznym, jak i specjaliści, inżynierowie, absolwenci studiów wyższych. Takie zróżnicowanie to bardzo dobry prognostyk dla osób poszukujących pracy.

Niezależnie jednak od tego, czy Twój zawód znajduje się wśród profesji deficytowych, czy jest w nadwyżce, dobrze przygotuj się do rekrutacji. Podstawy to oczywiście profesjonalne CV (sprawdź, jak napisać dobre CV po polsku) i aktywność w działaniu, regularne przeglądanie ofert pracy.

 

bez znajomości języka polskiego

 

Na praca.pl publikowane są zawsze aktualne oferty pracy z Zielonej Góry i okolic. Można je wyszukać także w języku ukraińskim. Ogłoszenia od pracodawców nastawionych na przyjęcie do pracy Ukraińców udostępnia też Powiatowy Urząd Pracy. Część firm jest gotowa zatrudnić osoby niemówiące po polsku bądź znające wyłącznie podstawowe zwroty. Nieznajomość języka nie powinna więc być barierą w znalezieniu pracy, choć oczywiście trzeba liczyć się z tym, że ogranicza ona ilość dostępnych ofert.

 

ze znajomością języka polskiego


Ze względu na uproszczone procedury zatrudniania osoby dobrze mówiące po polsku mają szansę szybko odnaleźć się na tutejszym rynku pracy. Aktualnie, aby przyjąć do pracy Ukraińca (legalnie przebywającego w Polsce), wystarczy zgłosić ten fakt w Powiatowym Urzędzie Pracy. To obowiązek pracodawcy, z którego powinien się wywiązać w ciągu 14 dni od momentu zatrudnienia.

Warto na początek poszukać pracy w wyuczonym zawodzie. Wyżej wymieniona lista zawodów deficytowych w Zielonej Górze jest mocno zróżnicowana, a bezrobocie niskie – to dobry znak dla osób, chcących szybko się zatrudnić.

 

Ukraińska wersja językowa: Зелена Гура: ринок праці – поточна ситуація

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Opiekun / Opiekunka osób starszych w domu seniora

    Sanapol Personal GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Wynagrodzenie od 2200 Euro netto / m-c. Praca na terenie całych Niemiec, od zaraz jak i również w późniejszych terminach. Rodzaj współpracy: Umowa o pracę na pełen etat na czas nieokreślony, Wymiar pracy: Pełen, 8 godzin dziennej pracy, Wymagany język niemiecki: Komunikatywny. Zakres...
  • Kierowca C / C+E

    ASMO Solutions Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   12 000 - 15 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Co oferujemy? Atrakcyjne wynagrodzenie: na rękę nawet 3700 euro Praca w renomowanych firmach Możliwość wyboru lokalizacji- posiadamy oferty pracy w całych Niemczech; Różne zestawy: wywrotka, plandeka, chłodnia, silos, cysterna, BDF, kontenery; Praca bez znajomości języka obcego: Oferty...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista mid / junior / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    6 godz.
    Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w Zakładzie Produkcyjnym; opracowywanie dokumentów...
  • Ekspert ds. walidacji modeli

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca zdalna
    starszy specjalista (senior) / ekspert  umowa o pracę
    6 godz.
    Twój zakres obowiązków przeprowadzanie walidacji okresowych i prewalidacji model zarządzania ryzykiem (modele decyzyjne, IFRS9, modele nadzorcze, inne obowiązujące w banku modele ilościowe) rozwój metodyki walidacji modeli i polityki zarządzania ryzykiem modeli; koordynacja prac...
  • Specjalista / Specjalistka ds. Obsługi Transakcji Klientowskich

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    7 godz.
    Twój zakres obowiązków ewidencja, potwierdzanie i rozliczanie transakcji zawartych przez Departament Skarbu z klientem instytucjonalnym (FX Spot) realizacja i rozliczanie poleceń wypłaty w obrocie dewizowym w systemie SWIFT i TARGET; realizacja zasileń rachunków w innych bankach pod obsługę...
  • Specjalista ds. Kadr i Płac

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: kompleksowa obsługa kadrowo-płacowa pracowników, tj.: akta osobowe, umowy zlecenia, ewidencja czasu pracy, naliczanie wynagrodzeń, nadzorowanie przestrzegania przepisów prawa pracy oraz aktualizowanie dokumentacji kadrowej, weryfikowanie czasu i planów pracy...

Najnowsze artykuły

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura jest dodatkowym świadczeniem pieniężnym wypłacanym raz w roku emerytom i rencistom. Od kilku lat stanowi ważny element wsparcia finansowego dla seniorów. Co istotne, nie wymaga składania żadnych wniosków, a jest przyznawana automatycznie. Wyjaśniamy, kto ma prawo do świadczenia, na jakich zasadach jest wypłacana trzynasta emerytura oraz ile wynosi w 2025 roku.

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Święta, święta i po świętach, a jak wiemy, powrót do codzienności po długim urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy pod koniec roku to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do stycznia lub lutego? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej zwiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy czas na szukanie pracy, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!