Obywatele wielu państw chcący podjąć zatrudnienie w Polsce muszą uzyskać tzw. zezwolenie na pracę. W 2022 r. z tego obowiązku zostali zwolnieni między innymi Ukraińcy. Warto jednak pamiętać, że również w poprzednich latach wielu obywateli Ukrainy decydowało się na przyjazd i podjęcie pracy w Polsce. Ile osób z tego oraz innych państw uzyskało zezwolenie dla pracę w 2021 r.? Główny Urząd Statystyczny przedstawił raport w tej sprawie.
Dane znajdziemy w sprawozdaniu GUS pt. Zezwolenia na pracę cudzoziemców w Polsce
w 2021 r., opublikowanym 20 maja 2022 r. Wynika z niego, że w roku ubiegłym wydano więcej zezwoleń niż w 2020 r. Dokumentów wydaje się z roku na rok coraz więcej. Wyjątkiem był rok 2020 r., co tłumaczy się szczególną sytuacją epidemiczną. Jak czytamy w raporcie:
W 2021 r. wydano w Polsce 504,2 tys. zezwoleń na pracę cudzoziemców. Było to więcej o 97,7 tys. niż w 2020 r. oraz o 438,4 tys. więcej w porównaniu z 2015 r. Nadal najczęściej wydawane one były obywatelom Ukrainy.
Zezwolenie na pracę cudzoziemca według:
-
województw
Wzrost liczby wydanych zezwoleń zanotowano w 13 z 16 województw (spadek w pomorskim, zachodniopomorskim i warmińsko-mazurskim). Co piąte zezwolenie na pracę dla cudzoziemca wydano w województwie mazowieckim.
Województwa, w których wydano najwięcej zezwoleń w 2021 r.:
- mazowieckie – 104 843,
- wielkopolskie – 57 878,
- łódzkie – 53 202.
Co więcej:
Najmniejsza część ogólnej liczby zezwoleń na pracę cudzoziemców wydana została w województwach: świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim oraz podkarpackim (w każdym z wymienionych województw poniżej 2%).
-
płci
W 2021 r. więcej zezwoleń wydawano mężczyznom – aż 75,3% wszystkich dokumentów. Tendencja ta jest widoczna w każdym województwie.
-
grup wieku
Dokumenty uprawniające do pracy najczęściej wydawane były osobom młodym, mającym od 25 do 34 lat (33,7% wszystkich zezwoleń).
-
rodzaju umowy
Ponad połowa (51,9%) zezwoleń wydawana była w celu zawarcia umowy zlecenia pomiędzy firmą działającą w Polsce a cudzoziemcem. Warto jednak zauważyć, że w sześciu województwach przeważały umowy o pracę. W Mazowieckiem stanowiły one aż 60,2% kontraktów z obcokrajowcami, którzy uzyskali zgodę na podjęcie pracy.
Zezwolenia wydane obywatelom Ukrainy a ogólna liczba wydanych zezwoleń na pracę cudzoziemców według województwa wykonywania pracy w 2021 r.
Zgodę na pracę wydano łącznie osobom pochodzącym z 146 państw. Jak wcześniej wspomniano, dokumenty najczęściej uzyskiwali Ukraińcy. Obywatele tego państwa otrzymali 64,5% wszystkich zezwoleń w 2021 r. W pięciu województwach uzyskali co najmniej 70% zezwoleń: lubuskim, dolnośląskim, opolskim, śląskim i podkarpackim.
Ponadto:
Warto dodać, że w 2021 r. zauważalny odsetek zezwoleń trafił także do obywateli Indii i Uzbekistanu (po 3,0% udziału w ogólnej liczbie zezwoleń) oraz Filipin (2,6%).
Ze wszystkich wydanych zezwoleń na pracę obywatelom Indii największy udział stanowiły te wydane na pracę w województwie małopolskim (5,0% wydanych zezwoleń dla tego województwa). Natomiast najwięcej obywateli Uzbekistanu otrzymało zezwolenia na pracę w województwie kujawsko-pomorskim (4,7%), a obywatele Filipin w województwie pomorskim (5,6%).
23,4% pracodawców ubiegających się o pozwolenia na pracę dla cudzoziemca działało w sekcji PKD przetwórstwo przemysłowe, kolejne 21,9% to firmy budowlane, 21,2% zajmowało się administrowaniem lub działalnością wspierającą, a 20,9% – transportem lub gospodarką magazynową.
Źródło danych: GUS
Czytaj także: praca dla Ukraińców bez znajomości języka polskiego.