Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Zastrzeżenie znaku towarowego - kiedy warto to zrobić?

Zastrzeżenie znaku towarowego - kiedy warto to zrobić?

 
Zastrzeżenie znaku towarowego - kiedy warto to zrobić?

Znak towarowy – co to jest

 

Dzięki znakom towarowym możemy w łatwy sposób odróżnić towary jednej firmy od towarów innej. Znak jest nośnikiem wizerunku marki, pozwala zdobyć zaufanie konsumentów. Sięgając do art. 120. ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej, można powiedzieć, że jest to: „każde oznaczenie, umożliwiające odróżnienie towarów jednego przedsiębiorstwa od towarów innego przedsiębiorstwa oraz możliwe do przedstawienia w rejestrze znaków towarowych w sposób pozwalający na ustalenie jednoznacznego i dokładnego przedmiotu udzielonej ochrony”.

Znakiem jest zatem nie tylko symbol graficzny. Może to być też wyraz, włącznie z nazwiskiem, rysunek, litera, cyfra, kolor, forma przestrzenna, w tym kształt towaru lub opakowania, a nawet dźwięk.

 

Zastrzeżenie znaku towarowego – dlaczego jest ważne


Załóżmy, że jedna firma od kilku lat funkcjonuje w branży usługowej i cieszy się renomą. Ma grono stałych klientów, które ciągle się poszerza. Jej marka jest rozpoznawalna i budzi zaufanie, a firma sporo zainwestowała w tożsamość wizualną i strategię marketingową. W pewnym momencie na horyzoncie pojawia się konkurent. Dopiero zaczyna eksplorować rynek, ale postanowił nieco sobie ułatwić i poszedł na skróty. Znaki towarowe obu firm odróżnia jedynie litera – brzmią podobnie, podobnie też wyglądają ich logotypy, strony internetowe. Wszystko po to, by wprowadzeni w błąd klienci zaufali nowej firmie, utożsamiając jakość jej produktów z jakością produktów konkurenta.

Czy pierwsza firma może coś z tym faktem zrobić, zależy w dużej mierze od tego, czy zastrzegła swój znak towarowy w Urzędzie Patentowym. Ochrona znaku zabezpiecza przed nieuczciwą konkurencją, zapewnia właścicielowi znaku monopol na jego użytkowanie. Daje także podstawy do ubiegania się w sądzie o odszkodowanie i wymuszenie zaprzestania szkodliwych praktyk na nieuczciwym konkurencie.


Rejestracja znaku towarowego – najważniejsze zasady

 

Ochrona znaku towarowego nie jest bezterminowa. Znak zostaje zarejestrowany na 10 lat, licząc od daty złożenia wniosku w Urzędzie Patentowym. A kiedy można wnioskować o prawo ochronne na znak towarowy? W dowolnym momencie.


Rejestracja znaku jest możliwa, jeśli nie istnieją żadne przeciwwskazania formalnoprawne. Nie da się na przykład zastrzec znaków zawierających elementy religijne, patriotyczne czy kulturowe, których używanie urażałoby uczucia religijne, patriotyczne lub tradycję narodową. Z odmową ochrony spotka się też znak zgłaszany w złej wierze, wprowadzający w błąd albo zawierający hymn, godło, flagę narodową, elementy sprzeczne z dobrym obyczajem itd.

Jeśli nie ma przesłanek, by uznać znak za niemożliwy do ochrony Urząd Patentowy publikuje w swoim biuletynie ogłoszenie o zgłoszeniu znaku i w ciągu 3 miesięcy osoby trzecie mogą wyrazić swój sprzeciw (np. jeśli są właścicielami zbliżonego znaku i rejestracja naruszyłaby ich prawa). W sytuacji, kiedy nikt nie zgłosił sprzeciwu lub został on oddalony, procedura rejestracji znaku towarowego kończy się wpisem do rejestru znaków. Ponadto Urząd Patentowy wydaje świadectwo ochronne na znak.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Przedstawiciel Regionalny

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: śląskie i małopolskie. Twoje zadania: Budowanie i utrzymywanie długotrwałych relacji z klientami; Prezentowanie innowacyjnych rozwiązań i produktów medycznych, przeprowadzanie szkoleń produktowych dla personelu medycznego. Realizacja celów...
  • Inżynier R&D

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Twoje zadania: Przygotowywanie i realizacja w programie CAD (Catia/NX) procesów konstruktorskich/ projektowych; związanych z nowymi lub modernizowanymi prototypami z polipropylenu ekspandowanego (EPP) i polistyrenu ekspandowanego (EPS); Prowadzenie rozmów z dostawcami narzędzi (formy) na polu...
  • Główny Księgowy / Główna Księgowa

    GOLD-TRADE sp. z o.o.   Kutno    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat   11 000 - 15 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Twój zakres obowiązków prowadzenie pełnej księgowości firm (księgi rachunkowe): JDG oraz spółki z o.o., weryfikacja i księgowanie dokumentów zakupu i sprzedaży (w tym : WNT, WDT), dekretowanie i księgowanie dokumentów kosztowych, prowadzenie ewidencji środków trwałych,...
  • GOLD-TRADE sp. z o.o.
    dyrektor  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat   10 000 - 20 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Twój zakres obowiązków przejęcie istniejącego oddziału i rozbudowa działu handlowego; zarządzanie sprzedażą na podległym rynku; realizacja założonych planów; motywowanie i szkolenie podległego zespołu z zakresu poprawy jakości obsługi klienta;
  • Młodszy specjalista ds. monitoringu należności

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca zdalna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  część etatu  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Zakres obowiązków: monitoring i windykacja należności, kontakt telefoniczny i mailowy z Klientami, prowadzenie działań mających na celu terminowe regulowanie zobowiązań przez Klientów, utrzymywanie regularnego kontaktu z Klientami- wyjaśnianie spraw związanych z płatnościami,...
  • Kierownik / Inżynier Robót Budowlanych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Ostrowiec Świętokrzyski    praca mobilna
    specjalista mid / junior / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    19 godz.
    Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w Zakładzie Produkcyjnym; opracowywanie dokumentów...

Najnowsze artykuły

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Kiedy inni bawią się na bankietach, podróżują, cieszą się czasem wolnym z bliskimi i świętują nadchodzący Nowy Rok – oni spędzają noc sylwestrową w pracy. Mowa o tysiącach osób, dla których noc z 31 grudnia na 1 stycznia oznacza okres wzmożonych obowiązków, a nierzadko też wyjątkowo wysokiego tempa pracy i dużego stresu. Wyjaśniamy, kto pracuje w sylwestra i co na to prawo pracy.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?