Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Zasiłek dla bezrobotnych w Niemczech: ile wynosi, jak otrzymać

Zasiłek dla bezrobotnych w Niemczech: ile wynosi, jak otrzymać

 
Zasiłek dla bezrobotnych w Niemczech: ile wynosi, jak otrzymać

Osoby bezrobotne pozostające w Niemczech mogą starać się o przyznanie tamtejszego zasiłku dla bezrobotnych.

Świadczenie jest wypłacane na zasadach ujętych w prawie niemieckim.

 

Zasiłek dla bezrobotnych w Niemczech: czy przysługuje Polakom?


Praca w Niemczech, z uwagi na wysokie zarobki i korzystne warunki zatrudnienia, jest marzeniem wielu naszych rodaków. Może się jednak zdarzyć, że już po przeprowadzce do Niemiec tracą oni pracę. Czy w takiej sytuacji są zmuszeni natychmiast wrócić do Polski? W jaki sposób mogą zabezpieczyć swój byt do czasu, nim znów znajdą zatrudnienie?


Przede wszystkim prawo do zasiłku w Niemczech mają również Polacy. Wynika to między innymi z Karty Praw Podstawowych UE (stanowiącej, że każdy obywatel Unii ma prawo do poszukiwania pracy w wybranym przez siebie kraju członkowskim) oraz innych aktów prawnych.


Wysokość niemieckiego zasiłku dla bezrobotnych


Zasiłek dla bezrobotnych w Niemczech otrzymują osoby, które zarejestrowały się w tamtejszym urzędzie pracy – Agentur für Arbeit – oraz złożyły stosowny wniosek i spełniły wszystkie kryteria, np. dotyczące okresów zatrudnienia.


Wyróżnia się dwa rodzaje zasiłków: Arbeidslosengeld (ALG I, zasiłek dla szukających pracy w ścisłym sensie) oraz Arbeidslosengeld II (ALG II, zasiłek “egzystencjalny”, na pokrycie kosztów życia).


Zasiłek może otrzymać osoba, która:

  • nie ma pracy,
  • jest zameldowana na terenie Niemiec,
  • zarejestrowała się w urzędzie pracy właściwym z uwagi na miejsce zamieszkania pierwszego dnia po utracie zatrudnienia albo w ciągu 3 miesięcy poprzedzających brak zatrudnienia
  • przepracowała co najmniej 365 dni w ciągu ostatnich 2 lat przed utratą zatrudnienia
  • nie osiągnęła wieku emerytalnego.


Prawo do zasiłku mają też bezrobotni, którzy podjęli pracę w wymiarze do 15 godzin tygodniowo.


Świadczenie jest wypłacane przez okres od 180 do 270 dni, w zależności od stażu pracy w ciągu ostatnich dwóch lat. Z kolei wysokość świadczenia jest uzależniona od poziomu ostatniego wynagrodzenia i wynosi:

  • 60% dotychczasowego dochodu netto – osoby samotne, bezdzietne,
  • 67% dotychczasowego dochodu netto – osoby mające dzieci i do 18. roku życia.


Jak dostać zasiłek w Niemczech? Przede wszystkim należy skompletować dokumenty. Potrzebne będą:

  • dowód osobisty,
  • dokumenty dotyczące wcześniejszego zatrudnienia – umowa, świadectwo pracy, wypowiedzenie, karta podatkowa itp.,
  • dokumenty dotyczące wcześniej pobieranych zasiłków, np. chorobowego i innych.


Warto dodać, że wspomniane świadczenie ALG II, które również jest wypłacane bezrobotnym, to świadczenie socjalne przysługujące osobom, które nie są w stanie zapewnić sobie środków do życia. Jest niższe niż właściwy zasiłek dla bezrobotnych i przyznawane w sześciu stawkach. Ich wysokość jest podawana każdego roku. Przykładowo, w 2020 r.

obowiązują wypłaty:

  • 432 euro – samotni, samotnie wychowujący dzieci,
  • 389 euro – osoby w związkach partnerskich,
  • 345 euro – dla osób w wieku 18-25 lat (w określonych przypadkach od 15. roku życia),
  • 328 euro – dla osób w wieku 15-18 lat,
  • 308 euro – dla dzieci w wieku 7-14 lat,
  • 250 euro – dla dzieci poniżej 6. roku życia.


Zasiłek dla bezrobotnych w Niemczech a powrót do Polski


Czy możliwy jest transfer zasiłku dla bezrobotnych z Niemiec do Polski? Przepisy przewidują taką możliwość. Dotyczy to na przykład Polaków, którzy stracili pracę w Niemczech i zamierzają szukać kolejnego zatrudnienia już na terenie naszego kraju.


Wyczerpujących informacji na temat procedury dostarcza rządowy portal powroty.gov.pl. Warto odwiedzić zakładkę ZASIŁEK DLA BEZROBOTNYCH – ARBEITSLOSENGELD.


Podstawowe mechanizmy transferu zasiłku zakładają, że:

  • o chęci wyjazdu i transferu zasiłku należy poinformować niemiecki urząd pracy co najmniej 4 tygodnie przed planowanym opuszczeniem Niemiec,
  • z niemieckiego urzędu pracy należy pobrać druk U2, wypełnić go, a następnie przekazać do polskiego urzędu pracy.

To niemiecki urząd pracy, po zbadaniu indywidualnego przypadku, decyduje o możliwości przekazania zasiłku do Polski. Świadczenie może być transferowane przez 3 miesiące, a w wyjątkowych sytuacjach maksymalnie przez 6 miesięcy.
W przypadku niezgłoszenia w niemieckim urzędzie pracy chęci transferu zasiłku, bezrobotny po powrocie do Polski ma maksymalnie 7 dni po opuszczenie niemiec na zgłoszenie tego do powiatowego urzędu pracy. UP wystąpi wówczas z formalną prośbą do urzędu w Niemczech o wydanie dokumentów transferowych.


Warto również pamiętać, że niemiecki zasiłek dla bezrobotnych można pobierać również w innym państwie członkowskim, nie tylko w Polsce – na analogicznych zasadach. Więcej informacji znajdziemy na wspomnianej witrynie, w szczególności w przygotowanym rządowym Powrotniku, czyli poradniku dla osób wracających z emigracji.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Symfonia Sp. z o.o.
    specjalista mid / senior  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    11 godz.
    Cel stanowiska: W związku z realizacją szeregu projektów transformacji cyfrowej, poszukujemy osoby, która dołączy do zespołu opiekującego się wewnętrznymi aplikacjami i systemami w Grupie Symfonia i zajmie się dostosowywaniem, rozwojem oraz utrzymaniem systemu ERP Symfonia Finanse i...
  • Pracownik magazynowy – sortowanie i pakowanie produktów

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Maasdijk   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa / pełny etat   8 500 - 14 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Zakres obowiązków: Sortowanie, kontrola jakości i pakowanie owoców oraz warzyw. Przygotowywanie zamówień zgodnie ze specyfikacją. Etykietowanie produktów i układanie towarów do wysyłki. Możliwość zbierania zamówień przy użyciu skanera. Praca w systemie zmianowym – dodatkowe...
  • Szwacz / Szwaczka

    Estella Home fo Textiles Sp. z o.o.   Polkowice    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Obowiązki: szycie artykułów pościelowych na maszynach przemysłowych.
  • Doradca Klienta w dziale relacji (k/m)

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Katowice    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    12 godz.
    Opis stanowiska Przyjmowanie zgłoszeń i reklamacji od Klientów, zarówno telefonicznie jak i mailowo. Kontakt z Klientami, wewnętrznymi działami firmy oraz partnerami zewnętrznymi w celu sprawnego rozwiązania zgłoszonych spraw. Koordynowanie procesu reklamacji pomiędzy Działami Firmy, a...
  • Specjalista ds. turystyki

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    13 godz.
    Poszukujemy entuzjastycznych, pozytywnie nastawionych osób lubiących podróże i różnorodność świata. Razem z nami zapewniaj ludziom wymarzone wakacje!
  • Młodszy Specjalista ds. Turystyki Grupowej MICE

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat
    15 godz.
    Szukamy osoby, która będzie odpowiedzialna za: Budowanie i podtrzymywanie profesjonalnych relacji z klientami i agentami. Tworzenie kalkulacji ofert turystycznych oraz wstępnych wersji umów dla grup. Koordynacja zakresu usług z dostawcami w różnych lokalizacjach. Przygotowywanie zestawień...

Najnowsze artykuły

Praca w obwodowej komisji wyborczej – na czym polega, jak zasiąść, wynagrodzenie

Praca w obwodowej komisji wyborczej – na czym polega, jak zasiąść, wynagrodzenie

18 maja Polacy ruszą do urn, żeby wziąć udział w pierwszej turze wyborów i wybrać głowę państwa na kolejne pięć lat. Nad przebiegiem głosowania w każdym lokalu wyborczym będą czuwać członkowie OKW. Kim są pracownicy obsługujący wyborców i liczący głosy, w jaki sposób zostali wybrani do pełnienia tej funkcji oraz ile zarobią przy wyborach prezydenckich 2025?

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje

– Statystycznie człowiek spędza w pracy 8 godzin dziennie, trudno udawać przez tak długi czas entuzjazm do jej wykonywania. Praca powinna nam sprawiać przyjemność i choć to slogan, to obala faworyzowany mit ciężkiej pracy – tłumaczy doradczyni zawodowa Magdalena Gabruś. Jak zatem rozwijać własny potencjał na obejmowanym stanowisku? Skąd wiedzieć, że już najwyższy czas na zmianę pracy?

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

– Ratownik medyczny w Siłach Zbrojnych RP pełni kluczową rolę w zabezpieczeniu medycznym zarówno w warunkach pokojowych, jak i podczas operacji wojskowych – tłumaczy ppor. Krystian Dwórznik, Szef Sekcji Promocji i Współpracy z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Płocku. Oto jak wygląda praca wojskowego ratownika medycznego oraz jak krok po kroku przejść rekrutację na to stanowisko.

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Majówka pozwoliła nam zapomnieć o obowiązkach i stresie zawodowym. Jednak powrót do codzienności po długim weekendzie czy dłuższym urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Kompetencje zawodowe – dlaczego czasami ukrywamy przed pracodawcą wyższe kwalifikacje? Rozmowa z ekspertem

Kompetencje zawodowe – dlaczego czasami ukrywamy przed pracodawcą wyższe kwalifikacje? Rozmowa z ekspertem

Aż 65% z nas zataja przed pracodawcą część swoich kompetencji. – Z perspektywy pracownika pojawia się naturalna obawa przed ujawnianiem wszystkich swoich umiejętności, szczególnie tych, które wykraczają poza wymagane stanowisko. Może to bowiem oznaczać więcej obowiązków, bez realnych korzyści w zamian – zauważa ekspert rynku pracy z Randstad Polska Mateusz Żydek. Czy to korzystna strategia?

Praca w zespole – umiejętności, zalety, zasady

Praca w zespole – umiejętności, zalety, zasady

Umiejętność pracy w zespole to jedna z najczęściej wymienianych umiejętności w ogłoszeniach o pracę. I choć kandydaci zwykle deklarują, że posiadają tę kompetencję miękką, rzeczywistość często wygląda inaczej. Jak odnaleźć swoją rolę w grupie, w jaki sposób komunikować, że współpracownik popełnił błąd, co szkodzi osiąganiu wspólnego celu? Oto wszystko, co musisz wiedzieć o pracy zespołowej.

Zgoda na Pliki Cookies

Wykorzystujemy Pliki Cookies w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Serwisu. Stosujemy Pliki Cookies w celach statystycznych i marketingowych, w szczególności w zakresie dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji.

Każda wyrażona zgoda może być przez Ciebie wycofana w dowolnym momencie. Więcej informacji dotyczących plików Cookies oraz przetwarzania danych osobowych w plikach Cookies znajduje się w naszej Polityce Prywatności.

Administratorem Serwisu i Twoich danych osobowych jest „Praca.pl” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Bolesława Prusa 2, 00-493 Warszawa, KRS 0000290935, NIP 7010095135, REGON: 141169379