Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Zasada poufności w pracy

Zasada poufności w pracy

 
Zasada poufności w pracy

Pracodawca ma prawo wymagać od podwładnego, by ten nie ujawniał nieupoważnionym osobom istotnych informacji dotyczących funkcjonowania przedsiębiorstwa. Wynika to zarówno z Kodeksu pracy jak i Ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Co może zrobić szef, by skutecznie egzekwować tę regułę? Jakie są konsekwencje naruszenia zasady poufności?

 

Zasada poufności w pracy - etyka i przepisy


Zasada poufności wymieniona jest w Kodeksie pracy w katalogu podstawowych obowiązków pracownika. W art. 100. § 2. czytamy: „Pracownik jest obowiązany w szczególności (…) przestrzegać tajemnicy określonej w odrębnych przepisach”. Nieujawnianie  informacji, które mogłyby narazić na szkodę przedsiębiorstwo, uznaje się zatem za jeden z kluczowych elementów świadczących o „sumienności i staranności w wykonywaniu poleceń” przełożonego.

Jakich informacji pracownik nie powinien ujawniać? Bardziej precyzyjna w tym zakresie jest wspomniana Ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. W art. 11. czytamy, że czynem nieuczciwej konkurencji jest „ujawnienie, wykorzystanie lub pozyskanie cudzych informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa”.

Za tę ostatnią rozumie się z kolei: „informacje techniczne, technologiczne, organizacyjne przedsiębiorstwa lub inne informacje posiadające wartość gospodarczą, które jako całość lub w szczególnym zestawieniu i zbiorze ich elementów nie są powszechnie znane osobom zwykle zajmującym się tym rodzajem informacji albo nie są łatwo dostępne dla takich osób, o ile uprawniony do korzystania z informacji lub rozporządzania nimi podjął, przy zachowaniu należytej staranności, działania w celu utrzymania ich w poufności”.

Warto pamiętać, że dodatkowe informacje na temat tego, jakich informacji pracownik nie może przekazywać osobom trzecim, mogą zostać zawarte w umowie o pracę. Nie jest to jednak konieczne, gdyż zasada poufności wynika wprost z wymienionych przepisów.

Niedziałanie na szkodę pracodawcy powinno również wynikać z poczucia lojalności wobec przedsiębiorstwa. Naruszenie zasady poufności jest jednym z powodów, dla których pracodawca może rozwiązać z podwładnym umowę z uwagi na utratę do niego zaufania.

 

Zasada poufności danych - kara

 

Pracodawca nie może wprowadzić żadnych kar umownych za naruszenie zasady zachowania poufności. Sankcje za naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa określa ustawa i nie mogą one zostać rozszerzone przez pracodawcę w ramach przepisów wewnątrzzakładowych.

Jeśli dojdzie do naruszenia, o którym mowa, przedsiębiorca może żądać od danej osoby (w tym wypadku pracownika):
„1. zaniechania niedozwolonych działań;
2. usunięcia skutków niedozwolonych działań;
3. złożenia jednokrotnego lub wielokrotnego oświadczenia odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie;
4. naprawienia wyrządzonej szkody, na zasadach ogólnych;
5. wydania bezpodstawnie uzyskanych korzyści, na zasadach ogólnych;
6. zasądzenia odpowiedniej sumy pieniężnej na określony cel społeczny związany ze wspieraniem kultury polskiej lub ochroną dziedzictwa narodowego - jeżeli czyn nieuczciwej konkurencji był zawiniony”.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kierowca C+E / Skoczek

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Poszukujemy "skoczków" z doświadczeniem w transporcie międzynarodowym. Masz urlop w miesiącach od Kwietnia do października? Chcesz dorobić i masz dużo wolnego czasu? Wymagania: doświadczenie w transporcie międzynarodowym; prawo jazdy kat C+E; aktualne badania lekarskie; świadectwo...
  • Skoczek / Kierowca w Transporcie Międzynarodowym

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Poszukujemy "skoczków" z doświadczeniem w transporcie międzynarodowym. Masz urlop w miesiącach od Kwietnia do października? Chcesz dorobić i masz dużo wolnego czasu? Wymagania: doświadczenie w transporcie międzynarodowym; prawo jazdy kat C+E; aktualne badania lekarskie; świadectwo...
  • OPTIMO Sp. z o.o.   za 2 dni wygasa
    specjalista junior / mid / senior  kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Do zadań należą: Doradzanie w telekomunikacji i ICT. Negocjacje, sprzedaż, tworzenie ofert. Pozyskiwanie i obsługa klientów biznesowych. Śledzenie trendów rynkowych. Opieka nad przydzielonymi klientami. Rozkład pracy: 60% czasu na zdobywanie klientów, 40% dla stale współpracujących. 50%...
  • Spedytor międzynarodowy / Spedytorka międzynarodowa

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok, Józefa Marjańskiego 3/309    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Obowiązki: planowanie, uzgadnianie warunków dostawy z przewoźnikiem, przygotowanie i wysyłka zamówienia transportowego, operacyjne prowadzenie transportu, kontrolowanie przez przewoźnika warunków dostawy, współpraca z innymi działami przedsiębiorstwa, informowanie klienta o postępie...
  • Psycholog / Pedagog specjalny / Nauczyciel wychowania przedszkolnego

    Terapeutyczny Punkt Przedszkolny ABATEAM   Warszawa, Ochota    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę  pełny etat   6 800 - 8 800 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Opis stanowiska prowadzenie terapii indywidualnej i/lub opcjonalnie grupowej (5 osobowej, 2 godz. dziennie przy wsparciu Pedagoga Specjalnego lub Psychologa) przygotowanie programów terapeutycznych; monitorowanie postępów; bieżąca kontakt z rodzicami;
  • Manager w Dziale Spedycji Morskiej / Kolejowej / Lotniczej

    kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW Realizacja planów sprzedażowych oraz strategii produktowej; Ustalanie i bieżące zarządzanie budżetem oddziału; Rozwijanie i negocjowanie warunków współpracy z klientami; Nadzorowanie procesu realizacji sprzedaży; Efektywne zarządzanie zespołem podległych...

Najnowsze artykuły

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.