Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Zarządzanie ryzykiem w przedsiębiorstwie - etapy, metody, techniki

Zarządzanie ryzykiem w przedsiębiorstwie - etapy, metody, techniki

 
Zarządzanie ryzykiem w przedsiębiorstwie - etapy, metody, techniki

Zarządzanie ryzykiem w przedsiębiorstwie – na czym polega

 

Proces zarządzania ryzykiem określa sposoby postępowania, dzięki którym kontroluje się poziomy ryzyka w danej organizacji. Istnieją pewne międzynarodowe standardy zarządzania ryzykiem, opracowane przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną (ISO 31000). Znormalizowanie i opisanie ich w odpowiednich dokumentach ma pozwolić każdemu przedsiębiorstwu (niezależnie od branży, zakresu podejmowania decyzji czy etapu, na jakim znajduje się dana organizacja) odpowiednio poradzić sobie z obecnymi lub przyszłymi problemami.

 

Przy zarządzaniu ryzykiem w przedsiębiorstwie bierze się pod uwagę różne elementy wpływające na działalność biznesową, zarówno te, które mają źródła w krajowej gospodarce, jak i te, związane z sytuacją na świecie.

 

Etapy zarządzania ryzykiem

 

Działania związane z zarządzaniem ryzykiem w przedsiębiorstwie są podejmowane na podstawie wielu czynników. Każdy wybrany proces dzieli się na szczegółowe zadania. Najczęściej stosuje się podział na cztery etapy.

 

• Pierwsze kroki związane są z identyfikacją ryzyka. Rozpoznanie przyczyny i rodzaju problemu to podstawa do tego, by planować dalsze posunięcia.
• Kolejny krok to pomiar ryzyka, analiza. Sprawdza się prawdopodobieństwo jego wystąpienia, a także ewentualne późniejsze konsekwencje.
• Kolejny etap koncentruje się wokół sterowania ryzykiem i dobierania odpowiednich metod jego ewentualnej redukcji.
• Ostatni etap polega na monitorowaniu i kontroli ryzyka. Sprawdza się między innymi to, czy podjęte działania są skuteczne, wprowadza poprawki, itp.

 

Metody zarządzania ryzykiem

 

W momencie nastania odpowiedniego etapu zarządzania ryzykiem wybiera się właściwą metodę radzenia sobie z tym zjawiskiem. W związku z tym, że temat jest bardzo obszerny, a badania cały czas trwają, pojawiają się coraz nowsze strategie.

O ryzyku w przedsiębiorstwie mówi się również przy opracowywaniu trochę innych tematów takich jak na przykład zarządzanie jakością czy zarządzanie projektami. Wszędzie tam pojawia się możliwość wystąpienia ryzyka, a co za tym idzie odpowiednich metod do przeciwdziałania.

Metody zarządzania ryzykiem można określić na zasadach ogólnych (charakteryzujących sposoby postępowania) lub za pomocą specjalnie wypracowanych i nazwanych strategii. W pierwszym przypadku chodzi o takie metody jak np. unikanie ryzyka, przeniesienie go, podjęcie lub zwiększenie ryzyka. Ich opis można znaleźć we wspomnianym wyżej standardzie ISO.

 

Zgłębiając się w tematykę zarządzania ryzykiem w przedsiębiorstwie, warto zapoznać się jednak jeszcze szczegółowo z takimi koncepcjami jak ERM (kompleksowe zarządzanie ryzykiem), BCP (plany ciągłości działania), Disaster Recovery i innymi. Klasyfikują one ryzyko np. ze względu na skutki negatywne, możliwe efekty pozytywne, dotyczą badań nad zachowaniem ciągłości pracy danego przedsiębiorstwa czy utrzymaniem pozytywnego wizerunku firmy na rynku.

 

Zarządzanie ryzykiem w przedsiębiorstwie – techniki

 

Każdy etap zarządzania ryzykiem, każda metoda - to procesy bardzo złożone. W zależności od zastosowanych strategii stosuje się odpowiednie techniki do określania i charakterystyki poszczególnych elementów. Np. przy identyfikacji ryzyka można stosować techniki wywiadów, burzy mózgów - czyli zbierania pomysłów i opinii, a już przy pomiarze ryzyka stosuje się odpowiednie wzory i skale do obliczania i określania poziomu zagrożenia czy prawdopodobieństwa wystąpienia zjawiska.

 

Wprowadzenie procedur zarządzania ryzykiem do przedsiębiorstw jest coraz bardziej popularne. Ma na celu zminimalizowanie ewentualnych strat lub niedopuszczeni do sytuacji, w której nie będzie można zrealizować konkretnego zadania czy projektu.

 

Dobrze jest też dobrać techniki pozwalające w odpowiednim momencie rozpoznać i zdefiniować ryzyko w przedsiębiorstwie. Można do tego podejść, wprowadzając stałe procedury w firmie, można też prowadzić okresowe audyty, kontrolujące aktualną sytuację przedsiębiorstwa.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • OPTIMO Sp. z o.o.
    specjalista junior / mid / senior  kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Twoje główne zadania: doradztwo w zakresie rozwiązań telekomunikacyjnych i ICT dla klientów biznesowych; negocjacje, sprzedaż i przygotowywanie ofert handlowych; pozyskiwanie nowych klientów oraz obsługa posprzedażowa; monitorowanie rynku; praca na przydzielonym portfelu klientów;...
  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - usługi weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Skoczek / Kierowca w Transporcie Międzynarodowym

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Poszukujemy "skoczków" z doświadczeniem w transporcie międzynarodowym. Masz urlop w miesiącach od Kwietnia do października? Chcesz dorobić i masz dużo wolnego czasu? Wymagania: doświadczenie w transporcie międzynarodowym; prawo jazdy kat C+E; aktualne badania lekarskie; świadectwo...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...

Najnowsze artykuły

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.