Zarządzanie ryzykiem w przedsiębiorstwie – na czym polega
Proces zarządzania ryzykiem określa sposoby postępowania, dzięki którym kontroluje się poziomy ryzyka w danej organizacji. Istnieją pewne międzynarodowe standardy zarządzania ryzykiem, opracowane przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną (ISO 31000). Znormalizowanie i opisanie ich w odpowiednich dokumentach ma pozwolić każdemu przedsiębiorstwu (niezależnie od branży, zakresu podejmowania decyzji czy etapu, na jakim znajduje się dana organizacja) odpowiednio poradzić sobie z obecnymi lub przyszłymi problemami.
Przy zarządzaniu ryzykiem w przedsiębiorstwie bierze się pod uwagę różne elementy wpływające na działalność biznesową, zarówno te, które mają źródła w krajowej gospodarce, jak i te, związane z sytuacją na świecie.
Etapy zarządzania ryzykiem
Działania związane z zarządzaniem ryzykiem w przedsiębiorstwie są podejmowane na podstawie wielu czynników. Każdy wybrany proces dzieli się na szczegółowe zadania. Najczęściej stosuje się podział na cztery etapy.
• Pierwsze kroki związane są z identyfikacją ryzyka. Rozpoznanie przyczyny i rodzaju problemu to podstawa do tego, by planować dalsze posunięcia.
• Kolejny krok to pomiar ryzyka, analiza. Sprawdza się prawdopodobieństwo jego wystąpienia, a także ewentualne późniejsze konsekwencje.
• Kolejny etap koncentruje się wokół sterowania ryzykiem i dobierania odpowiednich metod jego ewentualnej redukcji.
• Ostatni etap polega na monitorowaniu i kontroli ryzyka. Sprawdza się między innymi to, czy podjęte działania są skuteczne, wprowadza poprawki, itp.
Metody zarządzania ryzykiem
W momencie nastania odpowiedniego etapu zarządzania ryzykiem wybiera się właściwą metodę radzenia sobie z tym zjawiskiem. W związku z tym, że temat jest bardzo obszerny, a badania cały czas trwają, pojawiają się coraz nowsze strategie.
O ryzyku w przedsiębiorstwie mówi się również przy opracowywaniu trochę innych tematów takich jak na przykład zarządzanie jakością czy zarządzanie projektami. Wszędzie tam pojawia się możliwość wystąpienia ryzyka, a co za tym idzie odpowiednich metod do przeciwdziałania.
Metody zarządzania ryzykiem można określić na zasadach ogólnych (charakteryzujących sposoby postępowania) lub za pomocą specjalnie wypracowanych i nazwanych strategii. W pierwszym przypadku chodzi o takie metody jak np. unikanie ryzyka, przeniesienie go, podjęcie lub zwiększenie ryzyka. Ich opis można znaleźć we wspomnianym wyżej standardzie ISO.
Zgłębiając się w tematykę zarządzania ryzykiem w przedsiębiorstwie, warto zapoznać się jednak jeszcze szczegółowo z takimi koncepcjami jak ERM (kompleksowe zarządzanie ryzykiem), BCP (plany ciągłości działania), Disaster Recovery i innymi. Klasyfikują one ryzyko np. ze względu na skutki negatywne, możliwe efekty pozytywne, dotyczą badań nad zachowaniem ciągłości pracy danego przedsiębiorstwa czy utrzymaniem pozytywnego wizerunku firmy na rynku.
Zarządzanie ryzykiem w przedsiębiorstwie – techniki
Każdy etap zarządzania ryzykiem, każda metoda - to procesy bardzo złożone. W zależności od zastosowanych strategii stosuje się odpowiednie techniki do określania i charakterystyki poszczególnych elementów. Np. przy identyfikacji ryzyka można stosować techniki wywiadów, burzy mózgów - czyli zbierania pomysłów i opinii, a już przy pomiarze ryzyka stosuje się odpowiednie wzory i skale do obliczania i określania poziomu zagrożenia czy prawdopodobieństwa wystąpienia zjawiska.
Wprowadzenie procedur zarządzania ryzykiem do przedsiębiorstw jest coraz bardziej popularne. Ma na celu zminimalizowanie ewentualnych strat lub niedopuszczeni do sytuacji, w której nie będzie można zrealizować konkretnego zadania czy projektu.
Dobrze jest też dobrać techniki pozwalające w odpowiednim momencie rozpoznać i zdefiniować ryzyko w przedsiębiorstwie. Można do tego podejść, wprowadzając stałe procedury w firmie, można też prowadzić okresowe audyty, kontrolujące aktualną sytuację przedsiębiorstwa.