Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Zapotrzebowanie na rynku pracy według zawodów w 2021 roku

Zapotrzebowanie na rynku pracy według zawodów w 2021 roku

 
Zapotrzebowanie na rynku pracy według zawodów w 2021 roku

W 2021 r. największym popytem cieszy się zawód sprzedawcy, informuje Główny Urząd Statystyczny. Kto jeszcze nie musi obawiać się o brak propozycji zatrudnienia? Czytaj dalej i poznaj najbardziej poszukiwane zawody na rynku pracy w Polsce.

 

Informacje dotyczące popytu na przedstawicieli poszczególnych profesji pochodzą z raportu GUS pt. Zapotrzebowanie rynku pracy na pracowników według zawodów w 2021 r. Popyt na kadrę badano w podmiotach gospodarki narodowej zatrudniających co najmniej jedną osobę. Twórcy badania wykorzystali krajową Klasyfikację Zawodów i Specjalności, w której wyodrębnia się wielkie, duże, średnie i elementarne grupy zawodowe, zawody i specjalności (w zależności od stopnia ogólności i specjalizacji). Przykładowo wielką grupą zawodową są specjaliści, dużą – specjaliści ds. zdrowia, średnią – lekarze, elementarną – lekarze nefrolodzy, specjalnością – lekarze nefrologii dziecięcej.

 

Ogólnopolskie badanie GUS odbywa się co 3 lata. Należy oczywiście pamiętać, że zapotrzebowanie na specjalistów może się znacznie różnić w zależności od sytuacji w regionie czy profilu gospodarczego danej miejscowości. Rynek pracy w Rzeszowie różni się od rynku pracy w Łodzi, Gdańsku czy Gliwicach. Dlatego w ocenie popytu na pracowników warto brać brać pod uwagę także prognozę Barometr zawodów, w której uwzględnione jest zapotrzebowanie lokalne.

 

Wróćmy jednak do raportu GUS. Zgodnie z nim w 2021 r. 20% przebadanych jednostek w pierwszym kwartale 2021 r. chciało przyjąć do pracy nową osobę / nowe osoby. Poszukiwanych było około 423,9 tys. pracowników.

 

Poszukiwani pracownicy w I kwartale 2021 roku według:

 

- wielkich grup zawodowych

 

W pierwszym kwartale 2021 r. najczęściej poszukiwani byli robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy (22,1% wszystkich poszukiwanych pracowników wielkich grup zawodowych). Na drugim miejscu znajdowały się grupy określane jako pozostałe (20,6%), na trzecim specjaliści (20,1%), na czwartym operatorzy i monterzy maszyn i urządzeń (14,1%).

 

- dużych grup zawodowych


W grupie robotników przemysłowych i rzemieślników, największy był popyt na robotników budowlanych i pokrewnych (z wyłączeniem elektryków) – 43,1% poszukiwanych.

 

Jeśli chodzi o grupę specjalistów, tutaj największe zapotrzebowanie dotyczyło specjalistów do spraw ekonomicznych i zarządzania – 32,1%.

 

Z kolei w wielkiej grupie Operatorzy i monterzy maszyn i urządzeń najbardziej poszukiwani przez pracodawców byli kierowcy i operatorzy pojazdów – 54,4%.

 

- średnich grup zawodowych


Analiza GUS dotycząca średnich grup zawodowych pozwala stwierdzić, że:
(...) w pierwszym kwartale 2021 r. istniało duże zainteresowanie pracownikami sprzedaży w sklepach. Poszukiwani do pracy w tej grupie zawodów stanowili niemal 6% wszystkich poszukiwanych pracowników.

Na drugim miejscu uplasowali się robotnicy budowlani robót stanu surowego i pokrewni (5,3%), a na trzecim kierowcy autobusów i ciężarówek (5,0%).

 

Co więcej, w raporcie GUS czytamy:

(...) najbardziej szczegółowe ujęcie zawodów pozwala wskazać, że w pierwszym kwartale 2021 r. największy popyt występował na:

  • sprzedawców;
  • magazynierów;
  • kierowców ciągnika siodłowego;
  • kierowców samochodu ciężarowego;
  • pomocniczych robotników budowlanych;
  • pozostałych pracowników obsługi biurowej;
  • pielęgniarki.

-sekcji PKD


Biorąc z kolei pod uwagę sekcje PKD, w ramach których prowadzą działalność podmioty poszukujące pracowników, najwięcej wakatów dostępnych było w przetwórstwie przemysłowym oraz handlu / naprawie pojazdów samochodowych.

 

Struktura planowanych przyjęć pracowników od 1 kwietnia do końca 2021 roku według:


- wielkich grup zawodowych


Zgodnie z prognozą GUS, od II do końca IV kwartału planuje się łącznie 598,7 tys. przyjęć do pracy. Nie dziwi fakt, że struktura planowanego zatrudnienia jest podobna do struktury poszukiwanych pracowników. 20,9% wszystkich planowanych przyjęć dotyczy więc robotników przemysłowych i rzemieślników (na których zapotrzebowanie na rynku pracy było w I kwartale 2021 r. największe). Na drugim miejscu są specjaliści (19,9%), na trzecim grupy określone jako pozostałe (17,7%), a na czwartym – pracownicy usług i sprzedaży (15,9%).

 

- dużych grup zawodowych


W grupie zawodów: Robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy planuje się najwięcej przyjęć do pracy w charakterze robotników budowlanych i pokrewnych (z wyłączeniem elektryków) – 42,8% planowanych zatrudnień w tej sekcji).

Z kolei w grupie: Specjaliści spodziewane przyjęcia dotyczą w przeważającej mierze specjalistów określonych jako pozostali – 35,0%, a na drugim miejscu są specjaliści do spraw ekonomicznych i zarządzania – 27,2%.

Jeśli zaś chodzi o pracowników usług i sprzedaży, tutaj planuje się przede wszystkim zatrudnienie sprzedawców – 49,3%.

 

Zgodnie z opracowaniem urzędu od II kwartału do końca 2021 r. pracodawcy w Polsce planują zwolnić około 118,1 tys. osób. Twórcy raportu zauważają, że jest to 5-krotnie niższa liczba od liczby planowanych przyjęć w danym okresie. Najwięcej zwolnień prawdopodobnie będzie dotyczyć grupy określonej jako pozostli pracownicy (24,5%), a w drugiej kolejności – specjalistów (23%). Wśród nich planowane są w największej mierze zwolnienia specjalistów nauczania i wychowania (46,9%).

 

Rotacja pracowników jest nieodłącznym zjawiskiem na rynku pracy. Jak wskazują twórcy raportu: jedną z miar planowanej rotacji zatrudnienia może być iloraz liczby planowanych przyjęć oraz liczby planowanych zwolnień. Co ten wskaźnik mówi o zapotrzebowaniu na kadrę w Polsce?

 

Iloraz liczby planowanych przyjęć i liczby planowanych zwolnień w okresie od 1 kwietnia do końca 2021 według:


- średnich grup zawodowych


Zarówno w wielkich, jak i w średnich grupach zawodów planuje się więcej przyjęć do pracy niż zwolnień. Najwyższą wartość ilorazu analizowanych składowych w średnich grupach zawodów uzyskano dla lekarzy – planowane przyjęcia 27-krotnie przewyższają planowane zwolnienia.

 

Z kolei średnie grupy zawodowe, w których na 1 zwolnionego przypada około 20-22 przyjęć to:

  • robotnicy produkcji odzieży i pokrewni,
  • operatorzy maszyn i urządzeń do produkcji, przetwórstwa i obróbki wykończeniowej metalu,
  • monterzy-elektronicy i monterzy instalacji i urządzeń telekomunikacyjnych,
  • analitycy systemów komputerowych i programiści,
  • operatorzy maszyn do produkcji wyrobów gumowych, z tworzyw sztucznych i papierniczych.

- sekcji PKD


Przewaga planowanych przyjęć nad spodziewanymi zwolnieniami dotyczy wszystkich sekcji PKD. Największa różnica na korzyść przyjęć spodziewana jest w sekcji informacja i komunikacja – tu na jedno planowane zwolnienie spodziewanych jest mniej więcej 11 przyjęć. Na drugim znalazło się administrowanie i działalność wspierająca, dalej przetwórstwo przemysłowe, zakwaterowanie i gastronomia oraz budownictwo.

 

- regionów


Według prognozy we wszystkich województwach planuje się więcej przyjęć do pracy niż zwolnień, przy czym zauważalna jest tendencja zgodnie z którą największa różnica występuje w części północno-zachodniej kraju, a najmniejsza w południowo-wschodnich województwach.

 

Jak informuje GUS, najwyższa, bo około 6-krotna przewaga planowanych przyjęć do pracy nad zwolnieniami wystąpiła w regionie małopolskim i wielkopolskim.

 

Jak zauważają sami twórcy opracowania, w raporcie zostały zilustrowane pewne tendencje widoczne na rodzimym rynku pracy. Tego typu zestawienia (podobnie jak Barometr zawodów) mogą być pomocne na przykład do szukania w rozwiązań dla wciąż widocznego w Polsce problemu niedopasowania popytu i podaży pracy według struktury zawodów. Konieczne są dalsze badania w tym zakresie, dopasowanie np. programów uczelni, łatwiejszy dostęp do wejścia na pewne ścieżki zawodowe, popularyzacja zawodów technicznych czy zachęcanie do wyboru szkół branżowych.

 

Źródło danych: GUS.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Projektant Instalacji Elektrycznych / Inżynier

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Ostrowiec Świętokrzyski    praca stacjonarna
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    5 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. budynki szpitali, farmacji, wojska, policji, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem...
  • Projektant Instalacji Sanitarnych / Inżynier

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Ostrowiec Świętokrzyski    praca stacjonarna
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    5 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. budynki szpitali, farmacji, wojska, policji, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem...
  • Architekt

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Ostrowiec Świętokrzyski    praca stacjonarna
    starszy specjalista (senior) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    5 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...
  • Specjalista ds. personalnych i płac 

    REMONDIS Sp. z o.o. - Warszawa   Warszawa, Zawodzie 18    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Twój dzień pracy będzie się składał z: Prowadzenia dokumentacji kadrowo-płacowej zgodnie z obowiązującymi przepisami Naliczania wynagrodzeń z tytułu umów o prace i umów cywilno-prawnych Prowadzenie ewidencji urlopów, zwolnień oraz innych absencji, rozliczanie czasu pracy Sporządzania...
  • REMONDIS Sp. z o.o. - Warszawa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Twój zakres obowiązków Wdrożenie systemów informatycznych wspomagających prace użytkowników, Praca z systemami bazodanowymi, Instalowanie, aktualizowanie, konfigurowanie, optymalizowanie systemów oraz komponentów, Tworzenie dokumentacji technicznej oraz dokumentacji aplikacji, Tworzenie...
  • REMONDIS Sp. z o.o. - Warszawa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Główne obowiązki: Implementacja i rozwój systemów informatycznych usprawniających procesy biznesowe; Zarządzanie bazami danych oraz ich optymalizacja; Instalacja, konfiguracja i administracja systemami IT; Opracowywanie dokumentacji technicznej oraz użytkowej; Analiza problemów technicznych...

Najnowsze artykuły

Epidemia samotności w pracy – co oznacza i czy można z nią walczyć?

Epidemia samotności w pracy – co oznacza i czy można z nią walczyć?

Uczestniczą w spotkaniach, ale nie mają z kim porozmawiać. Spędzają cały dzień obok innych osób, lecz czują się bardziej samotni niż kiedykolwiek. Dlaczego? Skąd coraz powszechniejsze poczucie wyalienowania w pracy? – Samotność nie jest jedynie brakiem kontaktów społecznych, ale też subiektywnym odczuciem braku bliskości i wsparcia emocjonalnego – podkreśla psycholog Patrycja Modzelewska. 

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

– Ratownik medyczny w Siłach Zbrojnych RP pełni kluczową rolę w zabezpieczeniu medycznym zarówno w warunkach pokojowych, jak i podczas operacji wojskowych – tłumaczy ppor. Krystian Dwórznik, Szef Sekcji Promocji i Współpracy z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Płocku. Oto jak wygląda praca wojskowego ratownika medycznego oraz jak krok po kroku przejść rekrutację na to stanowisko.

Cykl życia pracownika – jak zarządzać pracownikiem od etapu przyciągania talentów do offboardingu

Cykl życia pracownika – jak zarządzać pracownikiem od etapu przyciągania talentów do offboardingu

– Aby budować dojrzałą strategię HR, warto spojrzeć na zatrudnienie jako cykl życia pracownika (Employee Lifecycle), który – podobnie jak w marketingu czy sprzedaży – można planować, mierzyć i optymalizować – tłumaczy Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wskazuje, jakie działania powinny podjąć firmy na każdym etapie tego cyklu, by lepiej wykorzystać potencjał swojej kadry.

Dysleksja – czy zmniejsza szanse na rynku pracy?

Dysleksja – czy zmniejsza szanse na rynku pracy?

– O ile w edukacji są procedury wsparcia, to w środowisku zawodowym wszystko zależy od dobrej woli pracodawcy – zauważa specjalistka pracująca z osobami z dysleksją Urszula Grzegorczyk. Zmiana postrzegania dyslektyków na rynku pracy jest pilnie potrzebna. – Wielu otwarcie mówi o swojej dysleksji. Nie chcą biernie czekać, aż „system sam się zmieni” – podkreśla pedagog Michalina Ignaciuk.

Godzinowe koszty pracy w Polsce należą do najniższych w całej Unii Europejskiej. Nowe dane Eurostatu

Godzinowe koszty pracy w Polsce należą do najniższych w całej Unii Europejskiej. Nowe dane Eurostatu

Europejski Urząd Statystyczny opublikował najnowsze dane dotyczące średnich godzinowych kosztów pracy w 27 krajach Unii Europejskiej. Z zestawienia wynika, że koszty pracy są u nas niemal dwukrotnie niższe od unijnej średniej. Jednocześnie Polska jest jednym z państw UE, w których wzrost kosztów pracy był najwyższy na przestrzeni ostatniego roku.

Zakładka o nas – co napisać?

Zakładka o nas – co napisać?

W erze cyfrowej większość konsumentów, nawet tych, którzy ostatecznie dokonują zakupu lub korzystają z usługi stancjonarnie, sprawdza stronę firmy. Co więcej, klienci i kontrahenci szukają tam nie tylko cennika czy danych kontaktowych. Co jeszcze sprawdzają? Wyjaśniamy, co warto uwzględnić w zakładce „O nas" na stronie internetowej przedsiębiorstwa, a jakie informacje lepiej pominąć.

Zgoda na Pliki Cookies

Wykorzystujemy Pliki Cookies w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Serwisu. Stosujemy Pliki Cookies w celach statystycznych i marketingowych, w szczególności w zakresie dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji.

Każda wyrażona zgoda może być przez Ciebie wycofana w dowolnym momencie. Więcej informacji dotyczących plików Cookies oraz przetwarzania danych osobowych w plikach Cookies znajduje się w naszej Polityce Prywatności.

Administratorem Serwisu i Twoich danych osobowych jest „Praca.pl” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Bolesława Prusa 2, 00-493 Warszawa, KRS 0000290935, NIP 7010095135, REGON: 141169379