Założenie firmy w Polsce przez obywatela Ukrainy jest teraz proste i nie wymaga dopełniania wielu skomplikowanych formalności. Jakie warunki trzeba spełnić, aby zostać przedsiębiorcą w Polsce? Jakie wsparcie mogą otrzymać obywatele Ukrainy?
Obywatel Ukrainy zakłada działalność w Polsce – jakie warunki musi spełnić?
Przede wszystkim do założenia własnego biznesu w Polsce niezbędny jest legalny pobyt i PESEL dla Ukraińca. Szczegółowe informacje dotyczące legalnego pobytu dla osób, które uciekły do Polski przed wojną, znaleźć można w naszym poradniku na temat ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy.
Osoby, które spełniają te dwa warunki, mogą otworzyć i prowadzić działalność gospodarczą na dokładnie takich samych zasadach jak obywatele Polski. Co ważne, te ułatwienia dotyczą także Ukraińców, którzy przyjechali do Polski przed wybuchem wojny (24.02.2022 r.) i przebywają w kraju legalnie.
Można zatem założyć jednoosobową firmę i zarejestrować ją w CEIDG (Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej), ale też otworzyć spółkę osobową lub kapitałową (także jawną oraz partnerską) i uzyskać wpis w KRS-ie (Krajowym Rejestrze Sądowym).
Formy prowadzenia firmy w Polsce to do wyboru:
- jednoosobowa działalność gospodarcza – wymaga minimalnych formalności, jest najprostszą formą prowadzenia firmy. Działalność można zarejestrować online bezpłatnie i nie trzeba posiadać żadnego kapitału na start,
- spółki – w Polsce istnieją różne rodzaje spółek – cywilna, osobowe i kapitałowe. Założenie spółki wymaga spełnienia większej ilości formalności, podpisania umowy, rejestracji, która jest płatna i najczęściej posiadania kapitału zakładowego.
Na początek, prowadząc małą działalność usługową, warto więc rozważyć założenie jednoosobowej firmy. Można to zrobić całkowicie bezpłatnie: online – na portalu CEIDG albo odwiedzając dowolny urząd gminy. Do założenia firmy online wymagany jest Profil Zaufany, który można uzyskać w urzędzie gminy (także wyrabiając nr PESEL) albo podpis kwalifikowany.
Założenie działalności gospodarczej przez obywatela Ukrainy – na jakie wsparcie można liczyć?
Uruchomienie firmy, otwieranie działalności gospodarczej i zdobycie pierwszych klientów, zwłaszcza w innym państwie, nie jest łatwe. Obywatel Ukrainy, który zdecyduje się na prowadzenie biznesu w Polsce, może liczyć na wsparcie.
Przede wszystkim warto zgłosić się do najbliższego powiatowego urzędu pracy. Ukraińcy w Polsce mają prawo złożyć wniosek o nadanie numeru PESEL. Legalny pobyt uprawnia do rejestracji w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna, co wiąże się z szeregiem praw. Można korzystać z usług poradnictwa zawodowego i pośrednictwa pracy, ale też ze staży, szkoleń czy refundacji opieki nad dziećmi. Co bardzo ważne, można również ubiegać się o przyznanie dofinansowania na podjęcie działalności gospodarczej. W wielu dużych miastach Polski w urzędach pracy działają punkty informacyjne, gdzie udzielana jest pomoc w języku ukraińskim. W Warszawie Punkt Obsługi Obywateli Ukrainy, w którym istnieje możliwość zarejestrowania się jako osoba bezrobotna i dopytania o wsparcie, znajduje się przy ul. Marszałkowskiej 77/79.
Prowadzenie firmy w Polsce przez Ukraińców wspiera też Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Oferuje ona bezpłatną przestrzeń biurową w centrum Warszawy, stałą obsługę w języku ukraińskim, bazę dostępnych powierzchni logistycznych i hal produkcyjnych. Specjaliści PAIH udzielają informacji na temat założenia firmy oraz warunków prowadzenia biznesu w Polsce. Pomagają też wyszukiwać nieruchomości, doradzają w zakresie dostępnej pomocy finansowej. Z konsultantem Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu skontaktujemy się mailowo (adres: ukraina@paih.gov.pl) lub telefonicznie (pod numerem +48 22 334 99 11).
Ukraińska wersja językowa: Заснування компанії в Польщі громадянином України - правила, сприяння