Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Założenie firmy w Polsce przez obywatela Ukrainy – zasady, ułatwienia

Założenie firmy w Polsce przez obywatela Ukrainy – zasady, ułatwienia

 
Założenie firmy w Polsce przez obywatela Ukrainy – zasady, ułatwienia

Założenie firmy w Polsce przez obywatela Ukrainy jest teraz proste i nie wymaga dopełniania wielu skomplikowanych formalności. Jakie warunki trzeba spełnić, aby zostać przedsiębiorcą w Polsce? Jakie wsparcie mogą otrzymać obywatele Ukrainy?

 

Obywatel Ukrainy zakłada działalność w Polsce – jakie warunki musi spełnić?

 

Przede wszystkim do założenia własnego biznesu w Polsce niezbędny jest legalny pobyt i PESEL dla Ukraińca. Szczegółowe informacje dotyczące legalnego pobytu dla osób, które uciekły do Polski przed wojną, znaleźć można w naszym poradniku na temat ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy.

Osoby, które spełniają te dwa warunki, mogą otworzyć i prowadzić działalność gospodarczą na dokładnie takich samych zasadach jak obywatele Polski. Co ważne, te ułatwienia dotyczą także Ukraińców, którzy przyjechali do Polski przed wybuchem wojny (24.02.2022 r.) i przebywają w kraju legalnie.

Można zatem założyć jednoosobową firmę i zarejestrować ją w CEIDG (Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej), ale też otworzyć spółkę osobową lub kapitałową (także jawną oraz partnerską) i uzyskać wpis w KRS-ie (Krajowym Rejestrze Sądowym).

Formy prowadzenia firmy w Polsce to do wyboru:

  • jednoosobowa działalność gospodarcza – wymaga minimalnych formalności, jest najprostszą formą prowadzenia firmy. Działalność można zarejestrować online bezpłatnie i nie trzeba posiadać żadnego kapitału na start,
  • spółki – w Polsce istnieją różne rodzaje spółek – cywilna, osobowe i kapitałowe. Założenie spółki wymaga spełnienia większej ilości formalności, podpisania umowy, rejestracji, która jest płatna i najczęściej posiadania kapitału zakładowego.


Na początek, prowadząc małą działalność usługową, warto więc rozważyć założenie jednoosobowej firmy. Można to zrobić całkowicie bezpłatnie: online – na portalu CEIDG albo odwiedzając dowolny urząd gminy. Do założenia firmy online wymagany jest Profil Zaufany, który można uzyskać w urzędzie gminy (także wyrabiając nr PESEL) albo podpis kwalifikowany.

 

Założenie działalności gospodarczej przez obywatela Ukrainy – na jakie wsparcie można liczyć?

 

Uruchomienie firmy, otwieranie działalności gospodarczej i zdobycie pierwszych klientów, zwłaszcza w innym państwie, nie jest łatwe. Obywatel Ukrainy, który zdecyduje się na prowadzenie biznesu w Polsce, może liczyć na wsparcie.

Przede wszystkim warto zgłosić się do najbliższego powiatowego urzędu pracy. Ukraińcy w Polsce mają prawo złożyć wniosek o nadanie numeru PESEL. Legalny pobyt uprawnia do rejestracji w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna, co wiąże się z szeregiem praw. Można korzystać z usług poradnictwa zawodowego i pośrednictwa pracy, ale też ze staży, szkoleń czy refundacji opieki nad dziećmi. Co bardzo ważne, można również ubiegać się o przyznanie dofinansowania na podjęcie działalności gospodarczej. W wielu dużych miastach Polski w urzędach pracy działają punkty informacyjne, gdzie udzielana jest pomoc w języku ukraińskim. W Warszawie Punkt Obsługi Obywateli Ukrainy, w którym istnieje możliwość zarejestrowania się jako osoba bezrobotna i dopytania o wsparcie, znajduje się przy ul. Marszałkowskiej 77/79.

Prowadzenie firmy w Polsce przez Ukraińców wspiera też Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Oferuje ona bezpłatną przestrzeń biurową w centrum Warszawy, stałą obsługę w języku ukraińskim, bazę dostępnych powierzchni logistycznych i hal produkcyjnych. Specjaliści PAIH udzielają informacji na temat założenia firmy oraz warunków prowadzenia biznesu w Polsce. Pomagają też wyszukiwać nieruchomości, doradzają w zakresie dostępnej pomocy finansowej. Z konsultantem Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu skontaktujemy się mailowo (adres: ukraina@paih.gov.pl) lub telefonicznie (pod numerem +48 22 334 99 11).

 

Ukraińska wersja językowa: Заснування компанії в Польщі громадянином України - правила, сприяння

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Specjalista / Specjalistka ds. promocji i marketingu

    Polski Związek Tenisa Stołowego   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    tworzenie i realizacja strategii marketingowych; opracowywanie i wdrażanie kampanii promocyjnych; zarządzanie mediami społecznościowymi; tworzenie treści marketingowych; przygotowywanie zestawień, analiz, raportów i prezentacji z realizacji kampanii marketingowych; współpraca z klubami i...
  • Opiekun / Opiekunka osób starszych w domu seniora

    Sanapol Personal GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Wynagrodzenie od 2200 Euro netto / m-c. Praca na terenie całych Niemiec, od zaraz jak i również w późniejszych terminach. Rodzaj współpracy: Umowa o pracę na pełen etat na czas nieokreślony, Wymiar pracy: Pełen, 8 godzin dziennej pracy, Wymagany język niemiecki: Komunikatywny. Zakres...
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz

    Fresenius   Nowy Targ    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Opis stanowiska: prowadzenie zabiegów hemodializy, opieka pielęgniarska nad pacjentami hemodializowanymi oraz dializowanymi otrzewnowo, prowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej​​​. Oczekujemy: aktualnego prawa wykonywania zawodu pielęgniarka/ pielęgniarz, zaangażowania i chęci rozwoju.​
  • Specjalista / Specjalistka ds. procesu zarządzania kapitałem

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    9 godz.
    Twój zakres obowiązków udział w realizacji procesów wewnętrznych związanych z zarządzaniem kapitałem i procesem ICAAP; udział w wyliczaniu miar adekwatności kapitałowej i MREL; realizacja testów warunków skrajnych; udział w aktualizacji Planu Naprawy; dokonywanie analiz oraz...
  • Magazynier

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Ede      za 3 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Obowiązki: zbieranie zamówień za pomocą skanera ręcznego; kompletowanie zamówień do wysyłki; przyjmowanie reklamacji; Wymagania: znajomość języka angielskiego (komunikatywna) gotowość do pracy w systemie zmianowym; chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres – co najmniej 3...
  • Contact Center Representative with Dutch

    Aon   Kraków    praca zdalna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat
    12 godz.
    Overview You’re a good communicator and you’re looking for a role that will give you a chance to polish your language skills. Although you don't have much professional experience, you learn fast and you're looking for an opportunity that will allow you to develop your business expertise, take...

Najnowsze artykuły

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Kiedy inni bawią się na bankietach, podróżują, cieszą się czasem wolnym z bliskimi i świętują nadchodzący Nowy Rok – oni spędzają noc sylwestrową w pracy. Mowa o tysiącach osób, dla których noc z 31 grudnia na 1 stycznia oznacza okres wzmożonych obowiązków, a nierzadko też wyjątkowo wysokiego tempa pracy i dużego stresu. Wyjaśniamy, kto pracuje w sylwestra i co na to prawo pracy.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?