Przedsiębiorca, który zdecydował się na zawieszenie działalności gospodarczej, może chcieć wrócić do biznesu. Kiedy i jak można odwiesić działalność gospodarczą i o czym koniecznie trzeba wtedy pamiętać?
Odwieszenie działalności gospodarczej
Wznowienie działalności gospodarczej to procedura, pozwalająca przedsiębiorcy, który zawiesił prowadzoną przez siebie działalność bądź ją zamknął na powrót do biznesu i ponowne prowadzenie działań w ramach firmy. W zależności od tego, czy firma była zawieszona, czy zamknięta, przedsiębiorca będzie musiał:
• odwiesić działalność,
• otworzyć firmę ponownie.
W drugim przypadku przedsiębiorca otrzyma ten sam numer regon, ale może zmienić nazwę firmy (lub wykorzystać tę samą, jeśli w międzyczasie nie została ona zajęta). Wznawianie działalności po zamknięciu firmy nie różni się niczym od procedury zakładania działalności gospodarczej, dlatego w niniejszym tekście skupimy się na zagadnieniach związanych z tym, jak wygląda wznowienie działalności gospodarczej po zawieszeniu.
Kiedy można odwiesić działalność?
W zasadzie w dowolnym momencie. Datę wznowienia można podać już przy zawieszaniu działalności – wtedy nie ma konieczności składania dodatkowego wniosku o odwieszenie. Firma zacznie ponownie działać w sposób automatyczny. Jeśli działalność została zawieszona na określony czas, to można wznowić ją również wcześniej. Wystarczy, by wniosek o odwieszenie działalności gospodarczej miał odpowiednią datę. Przy zwieszeniu na czas nieokreślony, przedsiębiorca we wniosku o odwieszenie wskazuje datę, od której będzie ponownie działał jako firma.
Odwieszając działalność, podatnik powraca do tej samej zasady rozliczania podatków PIT i VAT, jakim podlegał przed zawieszeniem firmy. Przy obliczaniu zaliczki na podatek dochodowy po pierwszym miesiącu ponownego funkcjonowania przedsiębiorca musi pamiętać, by ująć w wykazie ewentualne koszty lub przychody, które powstały w okresie zawieszenia.
Odwieszenie działalności a ZUS
Kiedy ma miejsce wznowienie działalności gospodarczej, ZUS automatycznie rejestruje przedsiębiorcę jako płatnika składek na podstawie uaktualnionego wpisu CEIDG. Jeśli w trakcie zawieszenia pojawiły się okoliczności, które powodują zmianę tytułu do ubezpieczeń bądź podstawy wymiaru (np. koniec ZUS-u preferencyjnego), to należy złożyć odpowiednie dokumenty.
Warto pamiętać, że składki na ubezpieczenia społeczne będą naliczane od podstawy wymiaru, proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia działalności w danym miesiącu. Jeśli zatem działalność zostanie odwieszona w połowie miesiąca, przedsiębiorca zapłaci tylko część proporcjonalną składek społecznych. Zmniejszenia proporcjonalnego nie stosuje się jednak w przypadku składki na ubezpieczenie zdrowotne.
Odwieszenie działalności na jeden dzień
Czy jest możliwe odwieszenie działalności gospodarczej na 1 dzień? De facto tak. Trzeba jednak pamiętać o tym, że minimalny okres zawieszenia działalności to 30 dni. Zatem jeśli przedsiębiorca zdecyduje się na odwieszenie działalności gospodarczej i ponowne zawieszenie, to kolejny okres zawieszenia będzie trwał co najmnniej 30 dni. W takiej sytuacji społeczne składki ZUS będą wynosić 1/30 podstawy wymiaru, a składkę zdrowotną trzeba będzie zapłacić i tak w całości.
Czy można odwiesić działalność przez internet
Jak wznowić działalność gospodarczą przez internet? Należy złożyć wniosek o wznowienie działalności gospodarczej na formularzu CEIDG-1. Można to zrobić na dwa sposoby:
• w urzędzie gminy – osobiście bądź listem poleconym (wtedy list taki musi być opatrzony podpisem potwierdzonym u notariusza).
• on-line – w sposób, który umożliwi jednoznaczną identyfikację osoby składającej wniosek oraz czas jego złożenia.
Odwieszenie działalności gospodarczej przez internet wymaga zatem:
• podpisu elektronicznego weryfikowanego za pomocą kwalifikowanego certyfikatu
• lub profilu zaufanego ePUAP,
• lub podpisu osobistego, o którym mowa w przepisach o dowodach osobistych (zaawansowany podpis elektroniczny w e-dowodzie).
Jeśli staramy się znaleźć wniosek o wznowienie działalności gospodarczej – druk jest do pobrania na stronach CEIDG. Wznowienie działalności po zawieszeniu następuje od dnia wskazanego we wniosku – może to być również data wsteczna, byle była zgodna z faktycznym stanem rzeczy.
Oczywiście, z odwieszeniem działalności wiąże się ponowna rejestracja jako płatnik ZUS, a tu istnieje wymóg, by wszelkie zmiany były zgłaszane do ZUS-u w ciągu 7 dni. W efekcie zatem wniosek o odwieszenie działalności nie powinien wskazywać daty wcześniejszej niż 7 dni wstecz, bo może to nieść problemy z ZUS-em. Przedsiębiorcy zarejestrowani w KRS nie mogą składać wniosku o odwieszenie działalności z datą wsteczną.
Jak sprawdzić, czy działalność gospodarcza jest zawieszona?
Wszelkich informacji na temat statusu przedsiębiorcy można wyszukać przez internet w odpowiednim rejestrze. Wystarczy podać nazwę firmy, jej NIP, REGON lub numer KRS.
• Dla jednoosobowych działalności i spółek cywilnych rejestr prowadzi Centralna Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEiDG),
• Dla spółek prawa handlowego – Krajowy Rejestr Sądowy (KRS)
• Dla spółek cywilnych – rejestr REGON.