Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Wysoko toksyczna osobowość w pracy – jak rozpoznać?

Wysoko toksyczna osobowość w pracy – jak rozpoznać?

 
Wysoko toksyczna osobowość w pracy – jak rozpoznać?

Prawdopodobnie choć raz na swojej drodze spotkałeś / spotkałaś osobę, która potrafiła zepsuć Ci humor w ciągu sekundy i gdziekolwiek się pojawiała, siała zamęt i atmosferę zdenerwowania. O takich ludziach mówi się, że mają toksyczną osobowość – uciekają się do manipulacji i kłamstwa, wywołują konflikty, nie kontrolują swoich emocji oraz nie wykazują empatii. Co, jeśli osoba konfliktowa to Twój współpracownik i jesteś skazany / skazana na jej towarzystwo przez większość dnia? Jak poradzić sobie z konfliktowym współpracownikiem?

 

Wysoko toksyczna osobowość – cechy

 

Pojęcie osoby czy osób wysoce konfliktowych (high conflict people, HCPs) ukuł prawnik, terapeuta, mediator i wykładowca akademicki Bill Eddy. Zgodnie z opracowaną przez niego teorią – którą opisuje w licznych książkach, np. 5 Types of People Who Can Ruin Your Life – mają tendencję do zachowywania się w sposób, który prowadzi do eskalowania sporów zamiast ich łagodzenia i szukania kompromisu. Dla osób o wysoce toksycznej osobowości charakterystyczne jest:

 

  • oskarżanie innych – i nie dostrzeganie własnych błędów. Często czują się atakowane – mają na przykład wrażenie, że jeśli coś nie pójdzie po ich myśli, wydarzy się katastrofa. Z uwagi na poczucie zagrożenia (niezależnie od tego, jak jest ono realne), zaczynają same atakować innych czasami także po to, by uprzedzić wyimaginowany cios z czyjejś strony. HCPs niekoniecznie przy tym krzyczą czy posuwają się do gróźb – równie często przybierają postawę pasywno-agresywną;
  • myślenie zero-jedynkowe – zgodnie z teorią Eddy’ego dla osób o wysoce toksycznej osobowości wybór zawsze jest dwojaki: wszystko albo nic. Co więcej, w ich wyobrażeniu najczęściej chodzi o wybranie pomiędzy ich poglądem (czyli jedynym słusznym), a poglądem drugiej osoby (zawsze niesłusznym). W związku z tym zamykają się na niuanse jakiejś sprawy, przez co nie są w stanie dążyć do wypracowania kompromisu. Każde odstępstwo od ich własnego rozwiązania uznają bowiem za bezużyteczne i złe;
  • niekontrolowanie emocji – osoby o toksycznej osobowości opisanej przez Eddy’ego doświadczają silnych stanów emocjonalnych. Skalę tych emocji trudno przy tym określić jako adekwatną do okoliczności. Mogą na przykład silnie przeżywać nieistotną uwagę współpracownika na temat projektu, w którym wspólnie biorą udział. HCPs może wybuchnąć gniewem lub zemścić się w inny sposób na osobie, która nawet nie podejrzewa, że jej przypadkowa uwaga kogoś mogła urazić;
  • skrajne zachowania – silne emocje często znajdują ujście w postaci skrajnego zachowania – krzyku, przemocy fizycznej, ale też np. nagłej decyzji o odejściu z pracy, porzuceniu projektu. Osoby o wysoce toksycznej osobowości odczuwają silny stres i mają wrażenie, że jedynym rozwiązaniem jest poczynienie radykalnych kroków.

 

Sprawdź także, jak przejawia się bierna agresja w pracy

 

Wysoko toksyczna osobowość – jak sobie z nią radzić?

 

Współpraca z osobą, która ma tendencję do powyższych zachowań, bywa bardzo trudna. Bill Eddy we wspomnianej wyżej książce przedstawia jednak metody radzenia sobie w kontaktach z HCPs. Głównym celem jest w tej sytuacji niedoprowadzanie do konfliktów z taką osobą, łagodzenie obecnych sporów, a także rozpoznanie wzorców jej zachowań – dzięki czemu możesz wypracować właściwe reakcje.

 

Eddy zaleca postawę empatyczną, życzliwe odnoszenie się do konfliktowego pracownika – o ile to możliwe. Jeśli współpracownik zachowuje się w sposób niekontrolowany i stanowi zagrożenie, wówczas lepiej po prostu trzymać się od niego z daleka.

 

Ponadto, mediator radzi, by stworzyć listę scenariuszy, zgodnie z którymi może rozwijać się relacja z konfliktową osobą.

Czy uważasz, że dalsza współpraca – pod pewnymi warunkami, np. postawieniem jasnych granic, wytyczeniem oddzielnego zakresu obowiązków, reorganizacją godzin pracy – jest możliwa?

 

Specjalista zaleca też, by zawsze reagować na wrogie zachowanie ze strony konfliktowej osoby. Odpowiadać krótko i stanowczo, ale także spokojnie. Należy z kolei unikać porad, napomnień, pouczeń czy przeprosin.

 

Co więcej, w relacjach z trudnym współpracownikiem należy wyraźnie ustalić granice. Jeśli dana osoba łamie zasady współżycia społecznego, narusza Twoje dobra osobiste, stosuje mobbing lub w inny sposób stwarza dla Ciebie zagrożenie – należy zgłosić ten fakt pracodawcy, działowi HR lub – w przypadku łamania prawa – odpowiednim organom.

 

Kiedy uciążliwe zachowanie wciąż mieści się w granicach prawa – warto omówić problem np. z kierownikiem zespołu i zorganizować wspólne spotkanie, w czasie którego zostaną przypomniane czy przedstawione najważniejsze zasady dotyczące etyki pracy, kultury firmy, zasad funkcjonowania zespołu.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Account Manager

    Legal House Poland sp z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Opis stanowiska: sprzedaż usług oraz pozyskiwanie nowych klientów; organizacja kampanii reklamowych; przygotowywanie ofert; udział w spotkaniach handlowych wsparcie w tworzeniu materiałów reklamowych;
  • Przedstawiciel Regionalny

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: śląskie i małopolskie. Twoje zadania: Budowanie i utrzymywanie długotrwałych relacji z klientami; Prezentowanie innowacyjnych rozwiązań i produktów medycznych, przeprowadzanie szkoleń produktowych dla personelu medycznego. Realizacja celów...
  • Kierownik Działu Prefabrykacji i Montażu

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Obowiązki: Nadzór nad procesami prefabrykacji, montażem oraz terminową realizacją prac wyposażeniowych; Zarządzanie dokumentacją technologiczną i techniczną; Planowanie i koordynacja pracy zespołu; Podejmowanie decyzji dotyczących organizacji pracy; Kontrola jakości prac; Współpraca...
  • Elektryk

    Elektra i Kungsbacka AB   Szwecja, Goteborg   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    START Pracy od stycznia 2025 roku. Opis stanowiska: Praca fizyczna przy montażu instalacji elektrycznych i teletechnicznych. Montaż tras kablowych, układanie kabli i przewodów. Podłączanie urządzeń elektrycznych i AKPiA. Montaż rozdzielnic, opraw oświetleniowych, osprzętu.
  • Technik - Konserwator

    Fresenius   Stargard    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa zlecenie  pełny etat
    4 godz.
    Opis stanowiska: podstawowe naprawy i konserwacje aparatury medycznej w danej stacji dializ, monitorowanie przeglądów i kontroli bezpieczeństwa aparatury medycznej i urządzeń technicznych, monitorowanie i nadzór nad stacją uzdatniania wody i centralnej dystrybucji koncentratów,...
  • Inspektor kontroli jakości ds. malarskich

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Czym będziesz się zajmować: Analiza dokumentacji konstrukcyjnej, technologicznej oraz wymagań Armatora; Bieżące zgłaszanie zaistniałych rozbieżności; Współpraca z Armatorami i Towarzystwami klasyfikacyjnymi w zakresie odbiorów i oceny jakości oraz wykonywanych badań; Dokonywanie oceny...

Najnowsze artykuły

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Organizując świąteczne spotkanie w biurze i rozdając upominki dla pracowników czy klientów, przedsiębiorcy muszą mieć świadomość, że każda darowizna może wywoływać skutki podatkowe. Czy prezent na święta Bożego Narodzenia podlega opodatkowaniu? Jak zaksięgować świąteczne wydatki firmy? Wyjaśniamy, kiedy wydatek może stanowić koszt uzyskania przychodu.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?