Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Wypowiedzenie zmieniające - podstawowe informacje

Wypowiedzenie zmieniające - podstawowe informacje

 
Wypowiedzenie zmieniające - podstawowe informacje

Wypowiedzenie zmieniające

 

Warunki ekonomiczne i gospodarcze, branżowe, ale także wewnątrzzakładowe sprawiają, że pracodawca niejednokrotnie jest zmuszony do zmiany warunków pracy i wynagrodzenia zatrudnionych osób.


Aby umożliwić taki proces, ale jednocześnie zabezpieczyć obie strony, funkcjonuje możliwość zastosowania wypowiedzenia zmieniającego. Jest ona regulowana przepisami Kodeksu pracy.

 

O czym pracodawca musi pamiętać, chcąc zmienić warunki zatrudnienia? Przede wszystkim powinien on zawiadomić podwładnego na piśmie (zawierającym propozycję nowych warunków) i dać mu czas na zapoznanie. Mimo że wydanie takiego dokumentu następuje z inicjatywy przełożonego, to pracownik może nie wyrazić zgody na zaproponowane zmiany.

 

Zmiana warunków pracy - skutki dla pracownika

 

Co zatrudniony może zrobić, jeśli zostanie mu wręczone wypowiedzenie warunków umowy o pracę? Ma on dwie możliwości - jeśli nie zareaguje w żaden sposób na otrzymany dokument, to po upływie okresu wypowiedzenia uznaje się, że wyraził na nie przyzwolenie. Natomiast jeśli nie zgadza się na postulowane zmiany, ma czas (do połowy okresu wypowiedzenia) na odmowę - wtedy, po zakończeniu okresu wypowiedzenia dochodzi do rozwiązania stosunku pracy.

 

Zmiana warunków zatrudnienia

 

Kiedy mowa jest o wypowiedzeniu warunków pracy i płacy mają zastosowanie przepisy dotyczące wypowiedzenia umowy o pracę. Jakie to są warunki? Art. 29. Kodeksu pracy mówi, że dokument zawarty między stronami powinien zawierać takie kryteria zatrudnienia jak: rodzaj, miejsce wykonywania, wymiar czasu, wynagrodzenie. W związku z tym możliwa jest również ich zmiana. Nie można jednak doprowadzić do zmiany rodzaju umowy (np. z formy na czas nieokreślony na umowę na czas określony).

 

Wypowiedzenie warunków pracy i płacy - a porozumienie zmieniające

 

Istnieje jeszcze inna możliwość, by właściciel firmy wprowadził zmiany w zatrudnieniu danej osoby. Oprócz wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy i płacy może również zastosować porozumienie zmieniające. Czym różnią się te dwie formy? Pierwsza wynika z inicjatywy oraz działań pracodawcy i z reguły oznacza pogorszenie warunków dla osoby z personelu.

 

Porozumienie zmieniające warunki pracy i płacy z kolei odbywa się za zgodą pracownika. Ten rodzaj układu między stronami może być zastosowany w przypadku osób na różny sposób chronionych (np. w wieku przedemerytalnym), co nie ma zastosowania w wypadku wypowiedzenia zmieniającego (jedynie w wyjątkowych sytuacjach wyszczególnionych w Kodeksie pracy).

 

Wypowiedzenie zmieniające - wzór

 

Jak już wcześniej zostało wspomniane, wypowiedzenie zmieniające musi zostać przekazane na piśmie. Co należy zawrzeć w takim dokumencie? Po pierwsze podstawowe dane określające obie strony, których dotyczy sytuacja. Jeśli pismo odnosi się do umowy na czas nieokreślony, pracodawca powinien przedstawić przyczynę zmiany. Ważne jest oczywiście zachowanie właściwych terminów wypowiedzenia. Dodatkowo przy formułowaniu wypowiedzenia nie należy pominąć właściwych pouczeń - możliwości odwołania się do sądu pracy oraz złożenia przez pracownika odmowy przyjęcia zaproponowanych warunków (które oczywiście również należy umieścić w dokumencie).

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Broker - Financial Risks and Trade Credits

    Aon Polska Sp. z o. o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Aon – Podejmujemy lepsze decyzje W Aon kształtujemy decyzje, aby chronić i wzbogacać życie ludzi na całym świecie. Jesteśmy jedną zjednoczoną, inkluzywną i różnorodną drużyną, pełną pasji do pomagania naszym kolegom i klientom w osiąganiu sukcesów. Jak będzie wyglądał Twój...
  • Kierownik Działu Spedycji Morskiej / Kolejowej / Lotniczej

    kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Twoje obowiązki: Realizuj plany sprzedażowe i strategie produktów; Zarządzaj budżetem oddziału; Rozwijaj współpracę z klientami; Nadzoruj procesy sprzedażowe; Zarządzaj zespołem; Uczestnicz w wydarzeniach branżowych;
  • Kierownik Serwisu Pojazdów Ciężarowych

    kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Główne zadania: Nadzorowanie działu serwisu pojazdów ciężkich; Utrzymanie floty ponad 250 pojazdów w dobrym stanie technicznym; Zapewnienie jakości i terminowości napraw; Tworzenie budżetów i planów rozwoju serwisu; Zarządzanie zespołem serwisowym (15 osób) Organizacja i ocena pracy...
  • Młodszy Konsultant Wsparcia Klienta ds. Oprogramowania HR

    Symfonia Sp. z o.o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista junior / mid  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    1 godz.
    Twoje zadania: Obsługa klientów programu Symfonia HR (telefon, czat, email) Aktualizacja baz wiedzy i tworzenie dokumentacji; Przeprowadzanie i dokumentowanie testów aplikacji;
  • Doradca Serwisowy w Biurze Obsługi Klienta

    APEX - THERMO KING sp. z o.o.   Bydgoszcz    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Osoba na tym stanowisku będzie odpowiedzialna za: Obsługę klienta serwisu agregatów chłodniczych do samochodów dostawczych i ciężarowych. Sprzedaż usług serwisowych oraz części zamiennych. Utrzymywanie i budowanie długotrwałych relacji z klientem. Wykonywanie kosztorysów oraz...
  • Doradczyni / Doradca w serwisie blacharsko-lakierniczym

    APEX - THERMO KING sp. z o.o.   Bydgoszcz    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista mid / junior / senior  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Opis stanowiska: Obsługa klientów i przeprowadzanie procesu likwidacji szkód, Weryfikacja i kompletowanie dokumentów niezbędnych do rozliczenia szkody, Kalkulacja szkody, Zamawianie części niezbędnych do naprawy, Bieżące informowanie Klientów o zakresie wykonywanych usług i stopniu...

Najnowsze artykuły

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw można skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy oraz liczby karmionych dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.