Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Wypowiedzenie umowy o świadczenie usług — jak zrobić to dobrze?

Wypowiedzenie umowy o świadczenie usług — jak zrobić to dobrze?

 
Wypowiedzenie umowy o świadczenie usług — jak zrobić to dobrze?

 

Umowa o świadczenie usług należy do grupy umów cywilno-prawnych, do których zastosowanie mają przepisy Kodeksu Cywilnego. Zgodnie z art.750, do takiej umowy stosuje się odpowiednio przepisy o umowie – zlecenie. Oznacza to, że przepisy dotyczące umowy – zlecenia, przy umowie o świadczenie usług nie są stosowane dosłownie, ale tak, jak odpowiada to charakterowi usługi. 

 

Wypowiedzenie umowy o świadczenie usług

 

Każda umowa o świadczenie usług niezależnie od tego, czy jest zawarta na czas określony, czy nieokreślony, może zostać wypowiedziana. W umowie może zostać uwzględniony okres wypowiedzenia. Jeśli go nie określono, to rozwiązanie umowy następuje ze skutkiem natychmiastowym. W takiej sytuacji ważne będzie to, czy rozwiązanie umowy następuje z ważnych przyczyn, czy nie. Dlaczego? Bo jeśli zleceniobiorca poniósł z tego tytułu straty, a rozwiązanie umowy o świadczeniu usług nastąpiło bez ważnych przyczyn, to może wystąpić z roszczeniem odszkodowawczym. 

 

Wypowiedzenie umowy o świadczenie usług z okresem wypowiedzenia

 

Jeśli umowa określała warunki wypowiedzenia i strony ustaliły okres wypowiedzenia, to rezygnacja z umowy bez ważnych powodów wymaga zachowania okresu wypowiedzenia. W przypadku ważnych powodów nadal można wypowiedzieć umowę ze skutkiem natychmiastowym. 

 

Wypowiedzenie umowy a ważne powody

 

Czym są te ważne powody? Ich katalog może być bardzo różny i zależy od specyfiki konkretnych usług. Na przykład wypowiedzenie umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych może obejmować takie ważne powody jak brak dostępności usługi przez określoną ilość dni w okresie rozliczeniowym, niezgodność usługi z opisem czy zmianę cennika operatora. 

 

Forma wypowiedzenia umowy o świadczenie usług 

 

Kodeks Cywilny nie precyzuje jaką formę musi mieć rozwiązanie umowy, ale zazwyczaj jest to dokładnie określone w umowie. Zawsze warto takie wypowiedzenie złożyć pisemnie, oficjalnym pismem z potwierdzeniem jego nadania i odbioru przez druga stronę. 

 

Kiedy wypowiedzenie świadczenia usług będzie ważne? 

Wtedy kiedy zostanie złożone zgodnie z obowiązującym prawem oraz ustaleniami między stronami, które zostały podjęte podczas zawierania umowy. 

 

Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, odstąpienie od umowy i wypowiedzenie

 

Mimo iż potocznie powyższe pojęcia stosujemy zamiennie, mają one inne znaczenie (i skutki prawne). 

 

Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron oznacza, że wypowiedzenie jest obustronne, a nie jednostronne. Obie strony ustalają warunki rozwiązania umowy i dlatego jest to rozwiązanie umowy. Oświadczenie o rozwiązaniu umowy za porozumieniem składa się w taki sam sposób jak wypowiedzenie umowy i zawiera się w nim informacje o braku roszczeń (lub opis uzgodnionych roszczeń). 

 

Pojęcie „wypowiedzenie umowy za porozumieniem stron” to oksymoron, wyrażenie wewnętrznie sprzeczne, nie można bowiem jednocześnie wypowiedzieć umowy i sprawić, by było to zrobione za porozumieniem stron. 

Jeśli zerwanie umowy o świadczenie usług następuje w wyniku działania jednej strony umowy, to mamy do czynienia z wypowiedzeniem bądź odstąpieniem od umowy. 

 

Odstąpienie od umowy może wynikać z przepisów (np. możliwość odstąpienia od umowy zawartej na odległość) lub z warunków umowy. Po odstąpieniu od umowy traktuje się ją jak nigdy niezawartą. Potocznie używane pojęcie „rezygnacja z umowy” to właśnie odstąpienie. 

 

Ze względu na to, że każda umowa świadczenia usług może zawierać różne dane i informacje, trudno przygotować jeden wspólny wzór rozwiązania umowy świadczenia usług. Z całą pewnością można jednak stwierdzić, że we wzorze umowy o wypowiedzenia świadczenia usług powinny znaleźć się takie informacje jak: 

  • Dane umowy (np. jej numer lub nazwa, które pozwolą zidentyfikować umowę), 
  • Dane zleceniobiorcy i zleceniodawcy (identyczne z danymi podanymi przy zawieraniu umowy), 
  • Data rozwiązania umowy (zgodna z przepisami Kodeksu Cywilnego lub ustaleniami zawartymi w umowie), 
  • Podstawa prawa do rozwiązania umowy (może to być np. paragraf z umowy, w którym opisano prawo i sposób wypowiedzenia umowy zawartej na czas określony bądź nieokreślony, bądź paragraf z Kodeksu Cywilnego opisujący możliwość wypowiedzenia umowy przez każdą ze stron), 
  • Warunki rozwiązania umowy (czyli to, czy zerwanie umowy o świadczenie usług będzie powodowało jakiekolwiek konsekwencje finansowe u którejkolwiek ze stron – np. konieczność zwrotu kosztów poniesionych przez zleceniobiorcę, jeśli umowę zrywa zleceniodawca). 

 

Co do zasady, nie trzeba podawać przyczyn wypowiedzenia umowy o świadczenie usług, ale jeśli osoba przyjmująca zlecenie miała za nie otrzymać wynagrodzenie, a wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, zleceniobiorca może domagać się odszkodowania. Dlatego w niektórych sytuacjach, jeśli zleceniobiorca rezygnuje z umowy, to warto by napisał, jaki jest powód tej rezygnacji. 

 

Wzór oświadczenia o wypowiedzeniu umowy można często znaleźć na stronie internetowej usługodawcy. Można też posłużyć się ogólnym wzorem, pamiętając, by uzupełnić go o wszystkie niezbędne, opisane wyżej, elementy. 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Symfonia Sp. z o.o.
    specjalista mid / senior  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    14 godz.
    Cel stanowiska: W związku z realizacją szeregu projektów transformacji cyfrowej, poszukujemy osoby, która dołączy do zespołu opiekującego się wewnętrznymi aplikacjami i systemami w Grupie Symfonia i zajmie się dostosowywaniem, rozwojem oraz utrzymaniem systemu ERP Symfonia Finanse i...
  • Pracownik magazynowy – sortowanie i pakowanie produktów

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Maasdijk   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa / pełny etat   8 500 - 14 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Zakres obowiązków: Sortowanie, kontrola jakości i pakowanie owoców oraz warzyw. Przygotowywanie zamówień zgodnie ze specyfikacją. Etykietowanie produktów i układanie towarów do wysyłki. Możliwość zbierania zamówień przy użyciu skanera. Praca w systemie zmianowym – dodatkowe...
  • Szwacz / Szwaczka

    Estella Home fo Textiles Sp. z o.o.   Polkowice    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Obowiązki: szycie artykułów pościelowych na maszynach przemysłowych.
  • Doradca Klienta w dziale relacji (k/m)

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Katowice    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    15 godz.
    Opis stanowiska Przyjmowanie zgłoszeń i reklamacji od Klientów, zarówno telefonicznie jak i mailowo. Kontakt z Klientami, wewnętrznymi działami firmy oraz partnerami zewnętrznymi w celu sprawnego rozwiązania zgłoszonych spraw. Koordynowanie procesu reklamacji pomiędzy Działami Firmy, a...
  • Specjalista ds. turystyki

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    16 godz.
    Poszukujemy entuzjastycznych, pozytywnie nastawionych osób lubiących podróże i różnorodność świata. Razem z nami zapewniaj ludziom wymarzone wakacje!
  • Młodszy Specjalista ds. Turystyki Grupowej MICE

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat
    18 godz.
    Szukamy osoby, która będzie odpowiedzialna za: Budowanie i podtrzymywanie profesjonalnych relacji z klientami i agentami. Tworzenie kalkulacji ofert turystycznych oraz wstępnych wersji umów dla grup. Koordynacja zakresu usług z dostawcami w różnych lokalizacjach. Przygotowywanie zestawień...

Najnowsze artykuły

Praca w obwodowej komisji wyborczej – na czym polega, jak zasiąść, wynagrodzenie

Praca w obwodowej komisji wyborczej – na czym polega, jak zasiąść, wynagrodzenie

18 maja Polacy ruszą do urn, żeby wziąć udział w pierwszej turze wyborów i wybrać głowę państwa na kolejne pięć lat. Nad przebiegiem głosowania w każdym lokalu wyborczym będą czuwać członkowie OKW. Kim są pracownicy obsługujący wyborców i liczący głosy, w jaki sposób zostali wybrani do pełnienia tej funkcji oraz ile zarobią przy wyborach prezydenckich 2025?

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje

– Statystycznie człowiek spędza w pracy 8 godzin dziennie, trudno udawać przez tak długi czas entuzjazm do jej wykonywania. Praca powinna nam sprawiać przyjemność i choć to slogan, to obala faworyzowany mit ciężkiej pracy – tłumaczy doradczyni zawodowa Magdalena Gabruś. Jak zatem rozwijać własny potencjał na obejmowanym stanowisku? Skąd wiedzieć, że już najwyższy czas na zmianę pracy?

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

– Ratownik medyczny w Siłach Zbrojnych RP pełni kluczową rolę w zabezpieczeniu medycznym zarówno w warunkach pokojowych, jak i podczas operacji wojskowych – tłumaczy ppor. Krystian Dwórznik, Szef Sekcji Promocji i Współpracy z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Płocku. Oto jak wygląda praca wojskowego ratownika medycznego oraz jak krok po kroku przejść rekrutację na to stanowisko.

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Majówka pozwoliła nam zapomnieć o obowiązkach i stresie zawodowym. Jednak powrót do codzienności po długim weekendzie czy dłuższym urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Kompetencje zawodowe – dlaczego czasami ukrywamy przed pracodawcą wyższe kwalifikacje? Rozmowa z ekspertem

Kompetencje zawodowe – dlaczego czasami ukrywamy przed pracodawcą wyższe kwalifikacje? Rozmowa z ekspertem

Aż 65% z nas zataja przed pracodawcą część swoich kompetencji. – Z perspektywy pracownika pojawia się naturalna obawa przed ujawnianiem wszystkich swoich umiejętności, szczególnie tych, które wykraczają poza wymagane stanowisko. Może to bowiem oznaczać więcej obowiązków, bez realnych korzyści w zamian – zauważa ekspert rynku pracy z Randstad Polska Mateusz Żydek. Czy to korzystna strategia?

Praca w zespole – umiejętności, zalety, zasady

Praca w zespole – umiejętności, zalety, zasady

Umiejętność pracy w zespole to jedna z najczęściej wymienianych umiejętności w ogłoszeniach o pracę. I choć kandydaci zwykle deklarują, że posiadają tę kompetencję miękką, rzeczywistość często wygląda inaczej. Jak odnaleźć swoją rolę w grupie, w jaki sposób komunikować, że współpracownik popełnił błąd, co szkodzi osiąganiu wspólnego celu? Oto wszystko, co musisz wiedzieć o pracy zespołowej.

Zgoda na Pliki Cookies

Wykorzystujemy Pliki Cookies w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Serwisu. Stosujemy Pliki Cookies w celach statystycznych i marketingowych, w szczególności w zakresie dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji.

Każda wyrażona zgoda może być przez Ciebie wycofana w dowolnym momencie. Więcej informacji dotyczących plików Cookies oraz przetwarzania danych osobowych w plikach Cookies znajduje się w naszej Polityce Prywatności.

Administratorem Serwisu i Twoich danych osobowych jest „Praca.pl” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Bolesława Prusa 2, 00-493 Warszawa, KRS 0000290935, NIP 7010095135, REGON: 141169379