Umowa o świadczenie usług należy do grupy umów cywilno-prawnych, do których zastosowanie mają przepisy Kodeksu Cywilnego. Zgodnie z art.750, do takiej umowy stosuje się odpowiednio przepisy o umowie – zlecenie. Oznacza to, że przepisy dotyczące umowy – zlecenia, przy umowie o świadczenie usług nie są stosowane dosłownie, ale tak, jak odpowiada to charakterowi usługi.
Wypowiedzenie umowy o świadczenie usług
Każda umowa o świadczenie usług niezależnie od tego, czy jest zawarta na czas określony, czy nieokreślony, może zostać wypowiedziana. W umowie może zostać uwzględniony okres wypowiedzenia. Jeśli go nie określono, to rozwiązanie umowy następuje ze skutkiem natychmiastowym. W takiej sytuacji ważne będzie to, czy rozwiązanie umowy następuje z ważnych przyczyn, czy nie. Dlaczego? Bo jeśli zleceniobiorca poniósł z tego tytułu straty, a rozwiązanie umowy o świadczeniu usług nastąpiło bez ważnych przyczyn, to może wystąpić z roszczeniem odszkodowawczym.
Wypowiedzenie umowy o świadczenie usług z okresem wypowiedzenia
Jeśli umowa określała warunki wypowiedzenia i strony ustaliły okres wypowiedzenia, to rezygnacja z umowy bez ważnych powodów wymaga zachowania okresu wypowiedzenia. W przypadku ważnych powodów nadal można wypowiedzieć umowę ze skutkiem natychmiastowym.
Wypowiedzenie umowy a ważne powody
Czym są te ważne powody? Ich katalog może być bardzo różny i zależy od specyfiki konkretnych usług. Na przykład wypowiedzenie umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych może obejmować takie ważne powody jak brak dostępności usługi przez określoną ilość dni w okresie rozliczeniowym, niezgodność usługi z opisem czy zmianę cennika operatora.
Forma wypowiedzenia umowy o świadczenie usług
Kodeks Cywilny nie precyzuje jaką formę musi mieć rozwiązanie umowy, ale zazwyczaj jest to dokładnie określone w umowie. Zawsze warto takie wypowiedzenie złożyć pisemnie, oficjalnym pismem z potwierdzeniem jego nadania i odbioru przez druga stronę.
Kiedy wypowiedzenie świadczenia usług będzie ważne?
Wtedy kiedy zostanie złożone zgodnie z obowiązującym prawem oraz ustaleniami między stronami, które zostały podjęte podczas zawierania umowy.
Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, odstąpienie od umowy i wypowiedzenie
Mimo iż potocznie powyższe pojęcia stosujemy zamiennie, mają one inne znaczenie (i skutki prawne).
Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron oznacza, że wypowiedzenie jest obustronne, a nie jednostronne. Obie strony ustalają warunki rozwiązania umowy i dlatego jest to rozwiązanie umowy. Oświadczenie o rozwiązaniu umowy za porozumieniem składa się w taki sam sposób jak wypowiedzenie umowy i zawiera się w nim informacje o braku roszczeń (lub opis uzgodnionych roszczeń).
Pojęcie „wypowiedzenie umowy za porozumieniem stron” to oksymoron, wyrażenie wewnętrznie sprzeczne, nie można bowiem jednocześnie wypowiedzieć umowy i sprawić, by było to zrobione za porozumieniem stron.
Jeśli zerwanie umowy o świadczenie usług następuje w wyniku działania jednej strony umowy, to mamy do czynienia z wypowiedzeniem bądź odstąpieniem od umowy.
Odstąpienie od umowy może wynikać z przepisów (np. możliwość odstąpienia od umowy zawartej na odległość) lub z warunków umowy. Po odstąpieniu od umowy traktuje się ją jak nigdy niezawartą. Potocznie używane pojęcie „rezygnacja z umowy” to właśnie odstąpienie.
Ze względu na to, że każda umowa świadczenia usług może zawierać różne dane i informacje, trudno przygotować jeden wspólny wzór rozwiązania umowy świadczenia usług. Z całą pewnością można jednak stwierdzić, że we wzorze umowy o wypowiedzenia świadczenia usług powinny znaleźć się takie informacje jak:
- Dane umowy (np. jej numer lub nazwa, które pozwolą zidentyfikować umowę),
- Dane zleceniobiorcy i zleceniodawcy (identyczne z danymi podanymi przy zawieraniu umowy),
- Data rozwiązania umowy (zgodna z przepisami Kodeksu Cywilnego lub ustaleniami zawartymi w umowie),
- Podstawa prawa do rozwiązania umowy (może to być np. paragraf z umowy, w którym opisano prawo i sposób wypowiedzenia umowy zawartej na czas określony bądź nieokreślony, bądź paragraf z Kodeksu Cywilnego opisujący możliwość wypowiedzenia umowy przez każdą ze stron),
- Warunki rozwiązania umowy (czyli to, czy zerwanie umowy o świadczenie usług będzie powodowało jakiekolwiek konsekwencje finansowe u którejkolwiek ze stron – np. konieczność zwrotu kosztów poniesionych przez zleceniobiorcę, jeśli umowę zrywa zleceniodawca).
Co do zasady, nie trzeba podawać przyczyn wypowiedzenia umowy o świadczenie usług, ale jeśli osoba przyjmująca zlecenie miała za nie otrzymać wynagrodzenie, a wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, zleceniobiorca może domagać się odszkodowania. Dlatego w niektórych sytuacjach, jeśli zleceniobiorca rezygnuje z umowy, to warto by napisał, jaki jest powód tej rezygnacji.
Wzór oświadczenia o wypowiedzeniu umowy można często znaleźć na stronie internetowej usługodawcy. Można też posłużyć się ogólnym wzorem, pamiętając, by uzupełnić go o wszystkie niezbędne, opisane wyżej, elementy.