Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Wypowiedzenie umowy o świadczenie usług — jak zrobić to dobrze?

Wypowiedzenie umowy o świadczenie usług — jak zrobić to dobrze?

 
Wypowiedzenie umowy o świadczenie usług — jak zrobić to dobrze?

 

Umowa o świadczenie usług należy do grupy umów cywilno-prawnych, do których zastosowanie mają przepisy Kodeksu Cywilnego. Zgodnie z art.750, do takiej umowy stosuje się odpowiednio przepisy o umowie – zlecenie. Oznacza to, że przepisy dotyczące umowy – zlecenia, przy umowie o świadczenie usług nie są stosowane dosłownie, ale tak, jak odpowiada to charakterowi usługi. 

 

Wypowiedzenie umowy o świadczenie usług

 

Każda umowa o świadczenie usług niezależnie od tego, czy jest zawarta na czas określony, czy nieokreślony, może zostać wypowiedziana. W umowie może zostać uwzględniony okres wypowiedzenia. Jeśli go nie określono, to rozwiązanie umowy następuje ze skutkiem natychmiastowym. W takiej sytuacji ważne będzie to, czy rozwiązanie umowy następuje z ważnych przyczyn, czy nie. Dlaczego? Bo jeśli zleceniobiorca poniósł z tego tytułu straty, a rozwiązanie umowy o świadczeniu usług nastąpiło bez ważnych przyczyn, to może wystąpić z roszczeniem odszkodowawczym. 

 

Wypowiedzenie umowy o świadczenie usług z okresem wypowiedzenia

 

Jeśli umowa określała warunki wypowiedzenia i strony ustaliły okres wypowiedzenia, to rezygnacja z umowy bez ważnych powodów wymaga zachowania okresu wypowiedzenia. W przypadku ważnych powodów nadal można wypowiedzieć umowę ze skutkiem natychmiastowym. 

 

Wypowiedzenie umowy a ważne powody

 

Czym są te ważne powody? Ich katalog może być bardzo różny i zależy od specyfiki konkretnych usług. Na przykład wypowiedzenie umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych może obejmować takie ważne powody jak brak dostępności usługi przez określoną ilość dni w okresie rozliczeniowym, niezgodność usługi z opisem czy zmianę cennika operatora. 

 

Forma wypowiedzenia umowy o świadczenie usług 

 

Kodeks Cywilny nie precyzuje jaką formę musi mieć rozwiązanie umowy, ale zazwyczaj jest to dokładnie określone w umowie. Zawsze warto takie wypowiedzenie złożyć pisemnie, oficjalnym pismem z potwierdzeniem jego nadania i odbioru przez druga stronę. 

 

Kiedy wypowiedzenie świadczenia usług będzie ważne? 

Wtedy kiedy zostanie złożone zgodnie z obowiązującym prawem oraz ustaleniami między stronami, które zostały podjęte podczas zawierania umowy. 

 

Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, odstąpienie od umowy i wypowiedzenie

 

Mimo iż potocznie powyższe pojęcia stosujemy zamiennie, mają one inne znaczenie (i skutki prawne). 

 

Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron oznacza, że wypowiedzenie jest obustronne, a nie jednostronne. Obie strony ustalają warunki rozwiązania umowy i dlatego jest to rozwiązanie umowy. Oświadczenie o rozwiązaniu umowy za porozumieniem składa się w taki sam sposób jak wypowiedzenie umowy i zawiera się w nim informacje o braku roszczeń (lub opis uzgodnionych roszczeń). 

 

Pojęcie „wypowiedzenie umowy za porozumieniem stron” to oksymoron, wyrażenie wewnętrznie sprzeczne, nie można bowiem jednocześnie wypowiedzieć umowy i sprawić, by było to zrobione za porozumieniem stron. 

Jeśli zerwanie umowy o świadczenie usług następuje w wyniku działania jednej strony umowy, to mamy do czynienia z wypowiedzeniem bądź odstąpieniem od umowy. 

 

Odstąpienie od umowy może wynikać z przepisów (np. możliwość odstąpienia od umowy zawartej na odległość) lub z warunków umowy. Po odstąpieniu od umowy traktuje się ją jak nigdy niezawartą. Potocznie używane pojęcie „rezygnacja z umowy” to właśnie odstąpienie. 

 

Ze względu na to, że każda umowa świadczenia usług może zawierać różne dane i informacje, trudno przygotować jeden wspólny wzór rozwiązania umowy świadczenia usług. Z całą pewnością można jednak stwierdzić, że we wzorze umowy o wypowiedzenia świadczenia usług powinny znaleźć się takie informacje jak: 

  • Dane umowy (np. jej numer lub nazwa, które pozwolą zidentyfikować umowę), 
  • Dane zleceniobiorcy i zleceniodawcy (identyczne z danymi podanymi przy zawieraniu umowy), 
  • Data rozwiązania umowy (zgodna z przepisami Kodeksu Cywilnego lub ustaleniami zawartymi w umowie), 
  • Podstawa prawa do rozwiązania umowy (może to być np. paragraf z umowy, w którym opisano prawo i sposób wypowiedzenia umowy zawartej na czas określony bądź nieokreślony, bądź paragraf z Kodeksu Cywilnego opisujący możliwość wypowiedzenia umowy przez każdą ze stron), 
  • Warunki rozwiązania umowy (czyli to, czy zerwanie umowy o świadczenie usług będzie powodowało jakiekolwiek konsekwencje finansowe u którejkolwiek ze stron – np. konieczność zwrotu kosztów poniesionych przez zleceniobiorcę, jeśli umowę zrywa zleceniodawca). 

 

Co do zasady, nie trzeba podawać przyczyn wypowiedzenia umowy o świadczenie usług, ale jeśli osoba przyjmująca zlecenie miała za nie otrzymać wynagrodzenie, a wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, zleceniobiorca może domagać się odszkodowania. Dlatego w niektórych sytuacjach, jeśli zleceniobiorca rezygnuje z umowy, to warto by napisał, jaki jest powód tej rezygnacji. 

 

Wzór oświadczenia o wypowiedzeniu umowy można często znaleźć na stronie internetowej usługodawcy. Można też posłużyć się ogólnym wzorem, pamiętając, by uzupełnić go o wszystkie niezbędne, opisane wyżej, elementy. 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Account Coordinator

    MAOBI Group   Warszawa    praca hybrydowa / stacjonarna
    kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat   7 000 - 9 500 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków: Kontakt z pracownikami tymczasowymi, zarządzanie ich czasem pracy i układanie grafików. Wpływ na zespołową realizacje projektów rekrutacyjnych z obszaru transportu. Zarządzanie bazą pracowników tymczasowych oraz aspektami ich codziennej pracy na terenie Niemiec...
  • Agent Nieruchomości

    Liberty sp. z o.o.   Olsztyn    praca mobilna
    specjalista junior / mid / senior / ekspert / kierownik/koordynator / menedżer  umowa agencyjna / kontrakt B2B  pełny etat   5 000 - 50 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    NIKT NA ŚWIECIE NIE SPRZEDAJE TYLE NIERUCHOMOŚCI CO RE/MAX Dołącz do elitarnego zespołu RE/MAX Liberty prowadzonego przez Edytę i Arnolda Łowickich w Olsztynie, i rozpocznij swoją karierę w najbardziej rozpoznawalnej marce na świecie! Edyta i Arnold Łowiccy to doświadczeni mentorzy,...
  • Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.
  • Specjalista ds. Marketingu

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie i realizacja strategii marketingowych B2B, która wyróżni Vetlab na rynku. Tworzenie treści marketingowych (teksty, grafiki, prezentacje) i dbanie o ich spójność z wizerunkiem marki. Organizacja i udział w kongresach, targach i wydarzeniach branżowych, zarówno...
  • Inspektor nadzoru budowlanego

    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    nadzór na pracownikami, podwykonawcami, dokonywanie obmiaru, kontrola robót budowlanych, dostaw materiałów, bhp na budowie itp.
  • Specjalista ds. kontroli jakości

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Opis stanowiska: Laboratorium weterynaryjne Vetlab poszukuje doświadczonego Specjalisty ds. kontroli jakości, który dołączy do naszego zespołu. Osoba na tym stanowisku będzie odpowiedzialna za zapewnienie najwyższych standardów jakości w naszych procesach laboratoryjnych. Zakres...

Najnowsze artykuły

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

1 grudnia wypada Światowy Dzień AIDS. To ważna data, gdyż świadomość tego, czym jest AIDS i jak można zarazić się HIV wciąż jest niska, a osoby z AIDS/HIV nadal doświadczają ostracyzmu, także na rynku pracy. W związku z tym wyjaśniamy, czy osoba z wirusem może wykonywać każdą pracę, czy stanowi zagrożenie dla współpracowników, a także czy chory musi poinformować pracodawcę o AIDS.

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Dyskusja o tym, że Wigilia powinna być wolna od pracy, toczyła się w przestrzeni publicznej od dawna. 27 listopada Sejm przegłosował poprawkę do ustawy o dniach wolnych od pracy, w myśl której Wigilia będzie dniem wolnym – ale zmiany nie wejdą w życie od razu. Nowe przepisy zakładają także zwiększenie liczby niedziel handlowych w 2025 roku. 

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadchodzi długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy robienie zakupów tego dnia faktycznie się opłaca? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.