Jak informuje Straż Graniczna (stan na 16 maja b.r.) od 24 lutego 2022 r. do Polski przyjechały około 3,36 mln obywateli Ukrainy, w większości uchodźców uciekających przed wojną. Wiele osób przekracza także granicę w przeciwnym kierunku. SG podaje, że tylko 14 maja z naszego kraju do Ukrainy odprawiono 32,4 tys. osób, a od początku konfliktu – około 1,3 mln. Kiedy Ukrainiec powinien zgłosić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych fakt opuszczenia Polski?
Ukraińcy – jak zgłosić wyjazd z Polski do ZUS?
Kilkadziesiąt tysięcy Ukraińców w Polsce korzysta z pakietów pomocowych – pobiera 500+ lub pieniądze z rodzinnego kapitału opiekuńczego. Beneficjenci tych programów mają obowiązek poinformowania ZUS o wyjeździe z Polski na okres powyżej 1 miesiąca, zarówno jeśli kierują się do Ukrainy, jak i na przykład do państw Europy Zachodniej. Po tym czasie obywatel Ukrainy traci prawo do legalnego pobytu w Polsce gwarantowanego specustawą, a zatem także do pobierania zasiłków.
Wyjazd z Polski można zgłosić elektronicznie przez PUE ZUS (Platformę Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych). W tym celu należy wypełnić formularz POG i uwierzytelnić go za pomocą profilu zaufanego bądź kwalifikowanego podpisu elektronicznego.
Czytaj także: PESEL dla Ukraińca
Formularz POG można znaleźć bardzo prosto. Wystarczy zalogować się do PUE ZUS, przejść do odpowiedniej kategorii (np. Świadczeniobiorca), z bocznego menu wybrać Dokumenty i wiadomości, Dokumenty robocze i kliknąć w Utwórz nowy. Formularz POG wybieramy z dostępnej listy dokumentów.
Część danych do formularza zostanie uzupełniona automatycznie, na podstawie informacji z konta PUE. Ponieważ POG to pismo ogólne, należy wskazać jego rodzaj (np. Zawiadomienie), podać tytuł (np. Zawiadomienie o wyjeździe Polski) i opisać okoliczność.
Po wypełnieniu formularza klikamy w Sprawdź. Jeśli wniosek został poprawnie wypełniony, można go zapisać, a następnie uwierzytelnić w wybrany sposób (np. profilem zaufanym).
Obywatele Ukrainy – co grozi za niezgłoszenie wyjazdu z Polski do ZUS?
ZUS ma możliwość sprawdzenia, czy beneficjent świadczenia rodzinnego (cudzoziemiec lub Polak) opuścił kraj. Jeśli dana osoba pobiera pieniądze mimo wyjazdu, zostanie wezwana do zwrócenia świadczeń razem z odsetkami.
W przypadku wątpliwości ZUS może wezwać świadczeniobiorcę do stawienia się w urzędzie i złożenia wyjaśnień. Jeśli taka osoba nie pojawi się i nie poda ważnego uzasadnienia, Zakład ma prawo do wstrzymania wypłat.
Ukraińska wersja językowa: Виїзд українців з Польщі – коли і як повідомити ZUS про виїзд з Польщі?