Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Wyjazd z Polski Ukraińców – kiedy i jak zgłosić opuszczenie Polski do ZUS?

Wyjazd z Polski Ukraińców – kiedy i jak zgłosić opuszczenie Polski do ZUS?

 
Wyjazd z Polski Ukraińców – kiedy i jak zgłosić opuszczenie Polski do ZUS?

Jak informuje Straż Graniczna (stan na 16 maja b.r.) od 24 lutego 2022 r. do Polski przyjechały około 3,36 mln obywateli Ukrainy, w większości uchodźców uciekających przed wojną. Wiele osób przekracza także granicę w przeciwnym kierunku. SG podaje, że tylko 14 maja z naszego kraju do Ukrainy odprawiono 32,4 tys. osób, a od początku konfliktu – około 1,3 mln. Kiedy Ukrainiec powinien zgłosić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych fakt opuszczenia Polski?

 

Ukraińcy – jak zgłosić wyjazd z Polski do ZUS?

 

Kilkadziesiąt tysięcy Ukraińców w Polsce korzysta z pakietów pomocowych – pobiera 500+ lub pieniądze z rodzinnego kapitału opiekuńczego. Beneficjenci tych programów mają obowiązek poinformowania ZUS o wyjeździe z Polski na okres powyżej 1 miesiąca, zarówno jeśli kierują się do Ukrainy, jak i na przykład do państw Europy Zachodniej. Po tym czasie obywatel Ukrainy traci prawo do legalnego pobytu w Polsce gwarantowanego specustawą, a zatem także do pobierania zasiłków.

 

Wyjazd z Polski można zgłosić elektronicznie przez PUE ZUS (Platformę Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych). W tym celu należy wypełnić formularz POG i uwierzytelnić go za pomocą profilu zaufanego bądź kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

 

Czytaj także: PESEL dla Ukraińca

 

Formularz POG można znaleźć bardzo prosto. Wystarczy zalogować się do PUE ZUS, przejść do odpowiedniej kategorii (np. Świadczeniobiorca), z bocznego menu wybrać Dokumenty i wiadomości, Dokumenty robocze i kliknąć w Utwórz nowy. Formularz POG wybieramy z dostępnej listy dokumentów.

 

Część danych do formularza zostanie uzupełniona automatycznie, na podstawie informacji z konta PUE. Ponieważ POG to pismo ogólne, należy wskazać jego rodzaj (np. Zawiadomienie), podać tytuł (np. Zawiadomienie o wyjeździe Polski) i opisać okoliczność.

 

Po wypełnieniu formularza klikamy w Sprawdź. Jeśli wniosek został poprawnie wypełniony, można go zapisać, a następnie uwierzytelnić w wybrany sposób (np. profilem zaufanym).

 

Obywatele Ukrainy – co grozi za niezgłoszenie wyjazdu z Polski do ZUS?

 

ZUS ma możliwość sprawdzenia, czy beneficjent świadczenia rodzinnego (cudzoziemiec lub Polak) opuścił kraj. Jeśli dana osoba pobiera pieniądze mimo wyjazdu, zostanie wezwana do zwrócenia świadczeń razem z odsetkami.

 

W przypadku wątpliwości ZUS może wezwać świadczeniobiorcę do stawienia się w urzędzie i złożenia wyjaśnień. Jeśli taka osoba nie pojawi się i nie poda ważnego uzasadnienia, Zakład ma prawo do wstrzymania wypłat.

 

Ukraińska wersja językowa: Виїзд українців з Польщі – коли і як повідомити ZUS про виїзд з Польщі?

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Opiekun / Opiekunka osób starszych w domu seniora

    Sanapol Personal GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Wynagrodzenie od 2200 Euro netto / m-c. Praca na terenie całych Niemiec, od zaraz jak i również w późniejszych terminach. Rodzaj współpracy: Umowa o pracę na pełen etat na czas nieokreślony, Wymiar pracy: Pełen, 8 godzin dziennej pracy, Wymagany język niemiecki: Komunikatywny. Zakres...
  • Kierowca C / C+E

    ASMO Solutions Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   12 000 - 15 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Co oferujemy? Atrakcyjne wynagrodzenie: na rękę nawet 3700 euro Praca w renomowanych firmach Możliwość wyboru lokalizacji- posiadamy oferty pracy w całych Niemczech; Różne zestawy: wywrotka, plandeka, chłodnia, silos, cysterna, BDF, kontenery; Praca bez znajomości języka obcego: Oferty...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista mid / junior / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    8 godz.
    Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w Zakładzie Produkcyjnym; opracowywanie dokumentów...
  • Ekspert ds. walidacji modeli

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca zdalna
    starszy specjalista (senior) / ekspert  umowa o pracę
    8 godz.
    Twój zakres obowiązków przeprowadzanie walidacji okresowych i prewalidacji model zarządzania ryzykiem (modele decyzyjne, IFRS9, modele nadzorcze, inne obowiązujące w banku modele ilościowe) rozwój metodyki walidacji modeli i polityki zarządzania ryzykiem modeli; koordynacja prac...
  • Specjalista / Specjalistka ds. Obsługi Transakcji Klientowskich

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    9 godz.
    Twój zakres obowiązków ewidencja, potwierdzanie i rozliczanie transakcji zawartych przez Departament Skarbu z klientem instytucjonalnym (FX Spot) realizacja i rozliczanie poleceń wypłaty w obrocie dewizowym w systemie SWIFT i TARGET; realizacja zasileń rachunków w innych bankach pod obsługę...
  • Specjalista ds. Kadr i Płac

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: kompleksowa obsługa kadrowo-płacowa pracowników, tj.: akta osobowe, umowy zlecenia, ewidencja czasu pracy, naliczanie wynagrodzeń, nadzorowanie przestrzegania przepisów prawa pracy oraz aktualizowanie dokumentacji kadrowej, weryfikowanie czasu i planów pracy...

Najnowsze artykuły

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura jest dodatkowym świadczeniem pieniężnym wypłacanym raz w roku emerytom i rencistom. Od kilku lat stanowi ważny element wsparcia finansowego dla seniorów. Co istotne, nie wymaga składania żadnych wniosków, a jest przyznawana automatycznie. Wyjaśniamy, kto ma prawo do świadczenia, na jakich zasadach jest wypłacana trzynasta emerytura oraz ile wynosi w 2025 roku.

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Święta, święta i po świętach, a jak wiemy, powrót do codzienności po długim urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy pod koniec roku to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do stycznia lub lutego? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej zwiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy czas na szukanie pracy, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!