Coraz większa grupa pracodawców zdaje sobie sprawę z tego, że dobrze zorganizowany wyjazd integracyjny, mimo iż generuje spore koszty, może być dla firmy bardzo opłacalny. Dlaczego?
Wyjazdy integracyjne dla firm – pomysły
Firmy eventowe prześcigają się w pomysłach na organizację pełnych wrażeń wyjazdów integracyjnych dla pracowników. Atrakcje mogą być połączone są ze szkoleniami kompetencji miękkich czy branżowymi konferencjami. Co najczęściej znajduje się w programach zjazdów integracyjnych?
Oto lista mniej lub bardziej oczywistych atrakcji, które można spotkać w harmonogramach firmowych wycieczek:
- gry zespołowe z elementami team buildingu,
- biegi na orientację albo z przeszkodami,
- park linowy,
- spływ kajakiem,
- off-road,
- paintball,
- rejs żaglówką,
- strzelanie z łuku,
- gry miejskie,
- escape room,
- nauka gry na bębnach,
- bubble football - piłka nożna w dmuchanych kulach,
- piknik firmowy,
- wieczorna impreza prowadzona przez DJ-a,
- konkurs karaoke,
- ognisko.
Dobór atrakcji i skonstruowanie planu całego wydarzenia zależy w dużej mierze od destynacji. Ta nie powinna być zbyt odległa, zwłaszcza w przypadku najczęściej organizowanych 2-dniowych wyjazdów firmowych. Wycieczki trwające dłużej są zdecydowanie rzadsze, wiążą się bowiem z nieobecnością sporej grupy pracowników, a to utrudnia codzienne funkcjonowanie firmy.
Wyjazdy integracyjne dla firm – cele
Aby firmowy wyjazd integracyjny nie był czasem straconym, organizatorzy powinni skupić się na określeniu najważniejszych celów. Mogą to być na przykład poprawa komunikacji w zespole, zbudowanie atmosfery wzajemnego zaufania, wzrost motywacji do wykonywania służbowych zadań, zintegrowanie nowych pracowników z resztą zespołu albo redukcja stresu.
Osiągnięcie tych zamierzeń będzie możliwe jedynie, jeśli pracownicy entuzjastycznie podejdą do propozycji wycieczki integracyjnej i będą chcieli wziąć w niej udział. Przełożeni muszą zatem uwzględnić preferencje uczestników wyjazdu i dostosować atrakcje do ich wieku, płci, zainteresowań czy kondycji fizycznej.
Harmonogram nie powinien być też zbyt napięty. Nie chodzi o to, by móc na internetowym profilu firmy pochwalić się mnóstwem atrakcji, które superszef zapewnia pracownikom, ale o to, aby każdy wrócił z wyjazdu wypoczęty i zmotywowany.
Organizacja wyjazdów integracyjnych – korzyści
W wyjazdach integracyjnych dla firm można upatrywać wielu korzyści. Najbardziej oczywiste z nich to właśnie integracja zespołu, lepsze poznanie się członków zespołu, wypracowanie wzajemnego zaufania. Możliwość wzięcia udziału w takich wydarzeniach jest przez większość personelu traktowana jako czynnik motywujący. Ludzie czują się docenieni i bardziej związani z pracodawcą, a także identyfikują się z firmą.
Czy organizacja wyjazdów integracyjnych się opłaca? Zdecydowanie tak, jeśli impreza będzie dla pracowników atrakcyjna, rozsądnie zaplanowana i dostosowana zarówno do celów przedsiębiorstwa, jak i oczekiwań zatrudnionych osób. Jeżeli jednak organizator pominie powyższe założenia, skutek może być odwrotny, a uczestnicy wyjazdu firmowego wrócą z poczuciem zmarnowanego czasu, jeszcze bardziej zestresowani niż wcześniej.