Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Wolontariat pracowniczy - definicja, formy, przykłady

Wolontariat pracowniczy - definicja, formy, przykłady

 
Wolontariat pracowniczy - definicja, formy, przykłady

Wolontariat pracowniczy - definicja

 

Wolontariat pracowniczy jest szczególną formą wolontariatu - działania na rzecz potrzebujących są podejmowanie i wspierane przez pracodawcę. Sam wolontariat definiuje się z kolei jako działalność świadomą i bezpłatną, wykonywaną dobrowolnie, skierowaną do innych osób lub całego społeczeństwa. To pomoc, której nie determinują relacje rodzinne, przyjacielskie czy koleżeńskie.

 

Nie we wszystkich firmach jest to popularna aktywność. Jednak znajomość tematu i świadomość publicznej roli przedsiębiorstwa jest coraz większa. Na rozwój wolontariatu pracowniczego mają wpływ między innymi strategie CSR (corporate social responsibility), czyli społecznej odpowiedzialności biznesu oraz CCI (corporate community involvment) - społecznego zaangażowania biznesu. Korporacje czy inne organizacje oprócz planów rozwoju wdrażają różne opcje pomocy np. chorym, niepełnosprawnym, biednym, w celu ochrony środowiska.

 

Formy wolontariatu pracowniczego

 

Wsparcie przedsiębiorstw lub innych organizacji można podzielić między innymi według kryteriów czasu trwania lub np. rodzaju udzielanej pomocy.

 

Włączanie się w akcje inicjowane przez ogólnopolskie lub lokalne zewnętrzne organizacje charytatywne to jedna z form wolontariatu. Niejednokrotnie można znaleźć informacje, że znane firmy wspierają różne wydarzenia i zbiórki. To przeważnie duże przedsiębiorstwa, których wkład stanowi znaczny procent zbieranych funduszy. Jednak równie dobrze małe organizacje mogą dołączyć się do tego rodzaju pomocy.

 

Przedsiębiorstwa także samodzielnie wychodzą z inicjatywą, szczególnie jeśli istnieje sposobność, by wesprzeć najbliższe otoczenie. Funkcjonując w danym środowisku, firmy łatwiej mogą dostrzegać braki lub potrzeby lokalnej społeczności i precyzyjniej na nie odpowiedzieć - włączając się np. w budowę jakiegoś ośrodka, stwarzając miejsca wypoczynku Trzeba mieć jednak świadomość, że wymaga to większego zaangażowania i nakładu czasu oraz funduszy ze strony pracodawcy i pracowników.

 

Najprostszą i najbardziej popularną formą wolontariatu są zbiórki pieniędzy. Organizowane jednorazowo, co miesiąc albo w innych odstępach czasowych, zasilają konta najbardziej potrzebujących. Pracodawca sam może narzucić temat pomocy lub podjąć wspólną decyzję z pracownikami.

 

Z powyższych wyliczeń łatwo jest wyszczególnić formy wolontariatu, rozróżnione wg kryterium czasu. Pomoc udzielana potrzebującym odbywa się jednorazowo, w związku z jakimś wydarzeniem lub rozłożona jest na miesiące, a nawet lata.

Warto zwrócić uwagę, że wolontariat pracowniczy w Polsce czy innych krajach jest ważnym łącznikiem między przedsiębiorstwem a społeczeństwem. Firmy nie funkcjonują wyłącznie dla własnego zysku, zawłaszczając przestrzeń i zasoby, ale oddają coś w zamian. Nie tylko w formie materialnej. Często wolontariat opiera się na udostępnianiu wiedzy i umiejętności pracowników (np. darmowe porady prawne).


Oprócz osób bezpośrednio doświadczających pomocy ze strony przedsiębiorstwa, również „obserwatorzy”, czyli ci, którzy widzą, że takie wsparcie firma organizuje w ich otoczeniu, przekonują się do danej marki, organizacji.

 

Wolontariat pracowniczy - przykłady

 

Przechodząc do konkretnych przykładów wolontariatu pracowniczego (które mogą też przekonać innych do włączania się w akcje pomocy) warto wspomnieć o tych najbardziej popularnych.

 

Pracodawcy często decydują się na zorganizowanie wyjazdów integracyjnych, w trakcie których wraz z personelem przystępują do akcji charytatywnych - pomagają w remontowaniu ośrodków dla chorych, wyprowadzają i pielęgnują psy ze schronisk itd. Kwesty pieniężne mogą być organizowane jednorazowo, ale stosuję się również metodę potrącania drobnych kwot regularnie z pensji pracowników.

 

Jeśli chodzi o zbiórki, te najczęściej poprzedzają: Święta Bożego Narodzenia - wtedy dostarcza się żywność i podarki najbardziej potrzebującym; początek roku szkolnego – aby uzupełnić zasoby szkoły (niekoniecznie w Polsce); nadejście zimy - żywność i koce, kartony dla zwierząt ze schroniska pomagają przetrwać nadchodzące mrozy.

 

To najbardziej znane propozycje wsparcia. Formy wolontariatu pracowniczego mogą być naprawdę różne. Dużo zależy od inwencji i zaangażowania przedsiębiorstwa oraz jego personelu.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Global Benefits Analyst with French or Italian

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    What the day will look like As Global Benefits Analyst you will be responsible for your own portfolio of clients ensuring the tasks allocated to you are completed timely and of high standard. You will be required to actively attend regular meetings with the Global Benefits Consultants to discuss...
  • Planer Dystrybucji Drogowej – Spedytor

    Erontrans Sp. z o.o.   Pruszcz Gdański    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Zadania: planowanie tras aut dystrybucyjnych; planowanie i rozliczanie pracy kierowców i aut dystrybucyjnych; ustalanie harmonogramów przewozów; kontrola pracy kierowców;
  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Elektryk / Elektromonter

    ProPoint S.A.   Gliwice    praca mobilna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    7 godz.
    Opis stanowiska montaż elementów instalacji elektrycznych w branży automatyki przemysłowej i robotyki, uruchamianie nowych i modyfikowanie istniejących maszyn i urządzeń oraz gniazd i linii produkcyjnych, analizowanie usterek i rozwiązywanie problemów technicznych, prace ślusarskie i...
  • Lider sekcji w dziale elektrycznym

    ProPoint S.A.   Gliwice    praca mobilna
    kierownik/koordynator / pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    7 godz.
    MIEJSCE PRACY: DELEGACJE NA TERENIE EUROPY Zakres obowiązków: zarządzanie i koordynację pracy podległego zespołu elektryków oraz wykonywanie prac elektrycznych, nadzór nad terminową realizacją zleceń i zamówień, nadzór nad przestrzeganiem przepisów bhp, ppoż. w miejscu pracy,...
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...

Najnowsze artykuły

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw można skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy oraz liczby karmionych dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.