Województwo lubelskie zamieszkuje ponad 2 miliony osób. Lubelskie kojarzy się z rolnictwem, które stanowi podstawę gospodarki tego regionu, ale też źródło największej liczby miejsc pracy. Niemniej rozwija się tu także przemysł (m.in rolno-spożywczy, materiałów budowlanych) i usługi. Rynek pracy w Lublinie – stolicy województwa, generuje zapotrzebowanie między innymi na specjalistów elektroniki, automatyki i robotyki, a także budownictwa czy sprzedaży internetowej. W całym województwie brakuje z kolei między innymi operatorów maszyn, pracowników opieki zdrowotnej, księgowych i kierowców. Woj. lubelskie zmaga się dość wysokim – w skali kraju – bezrobociem, nie oznacza to jednak braku szans na znalezienie posady. Jak wyglądała sytuacja na tutejszym rynku pracy w pierwszym roku pandemii?
Dane dotyczące zatrudnienia i bezrobocia w Lubelskiem zostały opublikowane w sprawozdaniu Urzędu Statystycznego w Lublinie pt. Rynek pracy w województwie lubelskim w 2020 r.
Aktywność ekonomiczna ludności w województwie lubelskim w IV kwartale 2020 r.
W badanym okresie – w porównaniu do ubiegłego roku – zanotowano spadek osób biernych zawodowo. Co więcej:
Współczynnik aktywności zawodowej wyrażony udziałem pracujących i bezrobotnych w populacji osób w wieku 15 lat i więcej w 4 kwartale 2020 r. wyniósł 54,8%. Zmniejszyło się obciążenie osób pracujących osobami niepracującymi.
W województwie na 1000 pracujących przypadało 918 osób niepracujących (w miastach 919, na wsi 920).
Liczba pracujących w 2020 r. w gospodarce narodowej wyniosła ogółem 855,9 tys. osób. W porównaniu do 2019 r. zaobserwowano spadek liczby zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, co wynikało z niekorzystnych zmian na rynku po wybuchu pandemii. Kolejną negatywną zmianą, zanotowaną w tym okresie, była mniejsza liczba przyjęć do pracy w większości sektorów gospodarki. Warto jednak dodać, że w porównaniu do 2019 r. mniej (o 14,5%) było także zwolnień z pracy.
Stopa bezrobocia w IV kwartale 2020 r.
Jak informuje urząd statystyczny:
Stopa bezrobocia oznaczająca udział bezrobotnych w liczbie ludności aktywnej zawodowo, w IV kwartale 2020 r. wyniosła 4,8% i w porównaniu z tym samym okresem 2019 r. spadła o 0,1 p. proc. W przypadku kobiet stopa bezrobocia wyniosła 5,2%, a mężczyzn 4,7%.
Wyższy wskaźnik bezrobocia notowano na wsi (5,3%) niż w miastach (4,6%).
Bezrobotni według metod poszukiwania pracy w województwie lubelskim w IV kwartale 2020 r.
Do kogo najczęściej zwracamy się po pomoc w czasie szukania etatu? Gdzie prowadzimy poszukiwania? Urząd Statystyczny w Lublinie prowadzi badania rzucające światło na to zagadnienie. 68,2% bezrobotnych w Lubelskiem w 2020 r. korzystało z usług biura pracy. 72,7% sprawdzało ogłoszenia w prasie, a 65,9% prosiło o pomoc znajomych i krewnych. Na bezpośredni kontakt z zakładem pracy stawiało 40,9% bezrobotnych.
Struktura pracujących w gospodarce narodowej w województwie lubelskim w 2020 r. według:
-
rodzajów działalności
Jak wyżej wspomniano, pod koniec 2020 roku liczba pracujących w gospodarce narodowej w Lubelskiem wynosiła 855,9 tys. Zmniejszyła się tym samym o 0,5% rok do roku. Udział pracujących w ogóle liczby mieszkańców w wieku produkcyjnym wynosił 68,5%.
W badanym okresie w porównaniu do sytuacji przed rokiem liczba pracujących zmalała między innymi w sekcjach PKD:
- zakwaterowanie i gastronomia – o 5,5%,
- handel; naprawa pojazdów samochodowych – o 3,0%,
- działalność finansowa i ubezpieczeniowa – o 2,5%,
- działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją – o 2,5%,
- przetwórstwo przemysłowe – o 1,7%.
Z kolei wzrost liczby osób zatrudnionych zaobserwowano w podmiotach zajmujących się działalnością profesjonalną, naukową i techniczną (o 3,3%), przedsiębiorstwach budowlanych (o 3,6%), jednostkach z sekcji administracji i działalności wspierającej (o 3,3%), firmach z branż informatycznej i komunikacyjnej (o 2,5%), a także w podmiotach opieki zdrowotnej i pomocy społecznej (o 0,2%).
- sektorów własności
W 2020 r., w porównaniu do 2019 r., powiększyła się grupa osób zatrudnionych w sektorze prywatnym (w Lubelskiem – 80,4% ogółu pracujących, w Polsce – 80,5%).
Przyjęcia i zwolnienia pracowników pełnozatrudnionych
Zgodnie z definicją Głównego Urzędu Statystycznego pełnozatrudnieni to:
osoby zatrudnione w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym w danym zakładzie pracy na danym stanowisku pracy, w tym również osoby, które zgodnie z obowiązującymi przepisami pracują w skróconym czasie pracy, np. z tytułu warunków szkodliwych dla zdrowia lub przedłużonym czasie pracy, np. dozorcy mienia.
A zatem niepełnozatrudnieni pracownicy są to:
osoby, które zgodnie z umową o pracę pracują stale w niepełnym wymiarze czasu pracy. Niepełnozatrudnieni w głównym miejscu pracy są to osoby, które oświadczyły, że dany zakład jest ich głównym miejscem pracy (źródło: stat.gov.pl).
93,7% pracujących w województwie lubelskim w 2020 r. to osoby pełnozatrudnione (niepełnozatrudnieni – 6,3%). W skali roku liczba pełnoetatowych pracowników zmniejszyła się o 1,6%, a niepełnozatrudnionych o 4,8%.
Emeryci i renciści w województwie lubelskim w latach 2010–2020
Emeryci i renciści – obok m.in. uczniów i osób podnoszących kwalifikacje zawodowe – tworzą grupę biernych zawodowo. W 2020 r. przeciętna liczba emerytów i rencistów w Lubuskiem wyniosła 525,1 tys. osób. Stanowili oni 25,1% ogółu mieszkańców województwa.
Osób pobierających świadczenia emerytalno-rentowe była w badanym okresie o 1,2 tys. więcej niż przed rokiem. Liczba emerytów i rencistów ulega nieznacznym fluktuacjom. Wyraźny spadek świadczeniobiorców ZUS widać w skali 10-letniej, kiedy liczba emerytów i rencistów zbliżała się do 550 tys.
Nowo utworzone miejsca pracy według wielkości jednostki w województwie lubelskim
Na przestrzeni 2020 r. w Lubelskiem powstało około 17,9 tys. nowych miejsc pracy – 0 34,0% mniej niż w 2019 r.
Większość nowych posad dostępna była w sektorze prywatnym (87,0%). Pod koniec 2020 r. wciąż było wolnych około 400 nowo utworzonych miejsc pracy. Większość z nich stanowiły posady w prywatnych firmach o ogólnym stanie zatrudnienia do 9 pracowników. Jak wskazują twórcy sprawozdania:
Nowo utworzone miejsca pracy były nieobsadzone głównie w jednostkach prowadzących działalność w zakresie:
- przetwórstwa przemysłowego (55,9%),
- handlu; naprawy pojazdów samochodowych (25,5%)
- budownictwa (7,9%).
Nowe stanowiska były dedykowane operatorom i monterom maszyn i urządzeń (24,4%), pracownikom biurowym (23,3%) i specjalistom (22,7%).
Źródła danych: Urząd Statystyczny w Lublinie, GUS, Barometr Zawodów.