Dla przedstawicieli kreatywnych zawodów tradycyjny życiorys w porządku chronologicznym często wydaje się pomysłem z ubiegłej epoki. Istnieje przecież tyle różnych możliwości zaprezentowania się potencjalnemu pracodawcy… CV funkcjonalne, graficzne, w formie ulotki, z wykorzystaniem wykresów, ikonografik i wiele, wiele, więcej. Jedną z opcji jest własna strona internetowa. Czy taka forma może sprawdzać się równie dobrze, jak efektywne CV?
Czy własna strona WWW jest dobrą alternatywą dla CV?
Gdy konkurencja na rynku pracy jest duża i kluczowe znaczenie dla pracodawcy mają takie cechy jak kreatywność, zaangażowanie i dążenie do rozwoju, własna strona WWW może być świetnym pomysłem na przyciągnięcie uwagi rekrutera i zaprezentowanie naszego profesjonalnego wizerunku. Właśnie profesjonalizm jest tutaj cechą najważniejszą. Jeśli bowiem strona WWW ma zastąpić CV, powinna pełnić dokładnie takie funkcje jak CV i je uzupełniać.
Własna witryna może być dobrą alternatywą dla CV, ale nie w każdym przypadku. Jeśli np. staramy się zainteresować naszą kandydaturą firmę, która nie prowadzi aktualnie rekrutacji, przesłanie do działu kadr krótkiego maila z informacją, kim jesteśmy i jakiej pracy szukamy oraz z linkiem do naszej strony WWW, może przynieść pozytywny efekt. Świadczy o tym, że potrafimy, korzystając z nowoczesnych narzędzi, dobrze się zaprezentować, przykuć uwagę.
Z drugiej strony, przy aplikowaniu na ofertę, w której pracodawca wyraźnie zaznaczył, że od kandydatów oczekuje CV i listu motywacyjnego, strona niekoniecznie się sprawdzi. Przede wszystkim, jeśli nie wyślemy życiorysu, rekruter może odrzucić naszą kandydaturę ze względu na niedopełnienie formalności, jeszcze zanim otworzy witrynę. Zdarza się oczywiście, że przesłanie strony zamiast CV zostaje zaakceptowane i odebrane pozytywnie. Trzeba jednak przyznać, że kandydat, który decyduje się dołączyć jedynie link mimo wyraźnego wskazania pracodawcy na formę życiorysu, sporo ryzykuje.
Za bezpieczne rozwiązanie można więc uznać sporządzenie CV i umieszczenie w aplikacji linku, pod którym znajdzie się strona internetowa będąca uzupełnieniem informacji zawartych w życiorysie.
Co powinna zawierać nasza strona internetowa?
W sieci znajdziemy kreatory umożliwiające wykonanie witryny nawet osobom, które nie mają nic wspólnego z kodowaniem. Własna strona internetowa za darmo jest zatem możliwa do przygotowania, jednak, aby była funkcjonalna i czytelna, wymaga sporo pracy. Tworzenie stron WWW można też zlecić firmie zewnętrznej, co zdejmie z nas obowiązek dbania o techniczne szczegóły. To, czy strona będzie interesująca i rekruter nie zamknie jej po kilku pierwszych sekundach, zależy od treści. Zatem, nawet jeśli projektowanie stron internetowych zostawimy specjalistom, to musimy przygotować atrakcyjne teksty. O czym trzeba pamiętać w pierwszej kolejności?
- Schemat strony WWW powinien być czytelny i zapewniać intuicyjne przemieszczanie się pomiędzy sekcjami. Nikt nie lubi chaosu – trudna w odbiorze witryna zostanie szybko zamknięta przez rekrutera, a my stracimy szansę na zatrudnienie. Warto zaplanować, jakie zakładki umieścić na stronie. Mogą być one analogiczne jak w CV i uzupełnione np. o portfolio, referencje, linki do zrealizowanych projektów czy publikacji.
- Dużą uwagę warto poświęcić przygotowaniu tekstów. Nawet jeśli nie staramy się o stanowisko copywritera czy korektora, powinny one być bezbłędne, ciekawe i aktualne. Własna strona internetowa to dobre miejsce, by pochwalić się sukcesami, uwypuklić nasze atuty i dokładniej opisać zawodowe cele. Możemy posłużyć się techniką storytellingu, wykorzystywaną mi.in. w działaniach marketingowych. Polega ona na ujęciu faktów w ciekawą dla odbiorcy opowieść, pozwala nawiązać więź i dać się zapamiętać.
- Jakość i estetyka – jeśli planujemy załączać link do niedopracowanej witryny, lepiej nie robić tego w ogóle. Strona powinna być estetyczna, łatwa w odbiorze, nieprzesycona drażniącymi oczy kolorami. Zdjęcia słabej jakości, czcionka bez polskich znaków diakrytycznych, nachodzące na siebie elementy raczej nie są dobrą wizytówką.