Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Warunki pracy w 2020 – dane GUS

Warunki pracy w 2020 – dane GUS

 
Warunki pracy w 2020 – dane GUS

Osoby na różnych stanowiskach i w licznych branżach narażone są na czynniki szkodliwe w miejscu pracy. Szybkie rozpoznawanie zagrażających zdrowiu warunków, a także monitorowanie wpływu czynników szkodliwych na osoby wykonujące daną pracy, jest niezwykle ważne. Pozwala zapobiegać występowaniu chorób zawodowych, a dzięki temu sprawnie funkcjonować przedsiębiorstwom. Pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi bezpieczne i higieniczne warunki pracy zgodne z obowiązującymi normami, zaopatrzyć go w środki ochrony indywidualnej i zbiorowej. Czy faktycznie tak się dzieje? Główny Urząd Statystyczny opublikował właśnie najnowszy raport dotyczący warunków pracy w Polsce.

 

Zatrudnieni w warunkach zagrożenia w 2020 roku

 

Ekspozycja na czynniki szkodliwe w miejscu pracy może prowadzić do wystąpienia chorób zawodowych. Dlatego pracodawcy muszą do przestrzegania limitów określonych w Rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 12 czerwca 2018 r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy. Pracodawcy są również zobowiązanI do zachowywania zasad bhp, a także zlecania badań wstępnych, kontrolnych i okresowych.

 

W raporcie GUS czytamy:

 

W 2020 r. badaniem warunków pracy objęto 81,1 tys. jednostek zatrudniających 6,0 mln osób. Spośród tej grupy 439,6 tys. osób pracowało w warunkach zagrożenia (w 2019 r. – 442,5 tys. osób), co stanowiło 7,3% zatrudnionych w przebadanych zakładach (analogicznie jak w roku poprzednim).


Kobiety stanowiły 18,5% wszystkich zatrudnionych w warunkach zagrożenia (w 2019 r. – 17,5%), co oznacza, że blisko co piąta zatrudniona w warunkach zagrożenia osoba była kobietą.

 

W 2020 r., podobnie jak w latach ubiegłych, najwięcej osób pracowało w trudnych warunkach w woj. śląskim (co siódma zatrudniona osoba była narażona na czynniki szkodliwe). Najbezpieczniejsze warunki pracy zanotowano z kolei w województwie mazowieckim (w zagrożeniu chorobą zawodową była co trzynasta osoba).

 

Czynniki szkodliwe dzielą się na:

  • fizyczne – w tym hałas, drgania, zimny lub gorący mikroklimat, promieniowanie jonizujące,
  • biologiczne – np. wirusy, bakterie, grzyby i pasożyty,
  • chemiczne – np. substancje toksyczne, rakotwórcze, wywołujące alergie,
  • pyły – np. spawalnicze, powstające w kopalniach itp.

 

Ponadto zdrowiu zatrudnionych zagrażać mogą czynniki uciążliwe (np. monotonia), a także czynniki mechaniczne związane z wykorzystywaniem maszyn szczególnie niebezpiecznych. Warto zauważyć, że w różnego rodzaju zakładach przemysłowych pracownicy mogą być narażenie jednocześnie na kilka czynników zagrażających zdrowiu, np. uciążliwość pracy, hałas, drgania mechaniczne, ryzyko urazów związanych z wykorzystaniem maszyn oraz niebezpieczne substancje.


- hałas

Najczęściej występującym zagrożeniem związanym ze środowiskiem pracy jest hałas. W 2020 r. w hałasie pracowało 181,7 tys. osób. Najczęściej występował on w zakładach przetwórstwa przemysłowego, szczególnie w zajmujących się produkcją wyrobów z metali.

 

- pyły

W ubiegłym roku na wdychanie pyłów narażonych było 60,4 tys. pracowników – głównie górnictwa, w tym szczególnie związanego z wydobyciem węgla kamiennego i brunatnego (lignitu).

 

- czynniki mechaniczne

Na wibracje, czyli drgania mechaniczne narażonych było z kolei 125,3 tys. zatrudnionych.

 

Praca w warunkach zagrożenia w latach 2015-2020

 

Z zestawienia Głównego Urzędu Statystycznego wynika także, że powoli zmniejsza się liczba osób pracujących w warunkach zagrożenia. Na przestrzeni ostatnich lat liczba takich pracowników wynosiła:

  • w 2015 r. – 484,5 tys.,
  • w 2017 r. – 458,0 tys.,
  • w 2018 r. – 462,2 tys.,
  • w 2019 r. – 442,5 tys.,
  • w 2020 r. – 439,6 tys.

 

Czytaj także: gorączka metaliczna

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Brygadzista / Monter sieci zewnętrznej wodno - kanalizacyjnej

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Opis stanowiska: Zatrudnimy do naszych budów na terenie Niemiec wykwalifikowanych brygadzistów, monterów sieci zewnętrznej wod.-kan.
  • Operator Koparki

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Wymagania: minimum 5 letnie doświadczenie na ww. stanowisku; wykształcenie zawodowe lub techniczne; mile widziana znajomość j. niemieckiego; samodzielność; sumienność dokładność oraz rzetelność;
  • Spedytor / Dyspozytor Międzynarodowy Intermodalny

    Erontrans Sp. z o.o.   Pruszcz Gdański    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Zadania na stanowisku: organizacja i koordynacja transportów intermodalnych; monitorowanie obsługiwanych zleceń; nadzorowanie procesu transportowego i jego rozliczanie; rozwiązywanie bieżących problemów operacyjnych; bezpośrednio współpraca z przewoźnikami i kierowcami; dbanie o wysoka...
  • Specjalista ds. obsługi klienta

    GCC7 Services Ltd   Malta, St. Julians   
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Mieszkaj i pracuj na słonecznej Malcie! TWOJE OBOWIĄZKI: Pełnienie roli głównego punktu kontaktowego we wszelkich sprawach związanych z Twoimi kontami. Budowanie i utrzymywanie silnych, długotrwałych relacji z klientami. Rozwijanie relacji zaufania doradców z kluczowymi klientami....
  • Monter - Ślusarz

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika i SKM Stocznia   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Opis stanowiska: montaż i prefabrykacja wyposażenia okrętowego (pokrywy, włazy, drzwi, okna, schody, barierki, fundamenty, wyposażenie pokładowe i inne konstrukcje stalowe) montaż urządzeń na podstawie dokumentacji technicznej; samokontrola wykonywanych prac pod kątem zgodności z...
  • Graphic Design Specialist / Junior

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    16 godz.
    Do Twoich obowiązków należeć będzie: Kreowanie koncepcji promocji i komunikacji marketingowej; Projektowanie rozwiązań digitalowych (banery, mailingi, landing pages, grafiki na social media, infografiki) Umiejętność tworzenia animacji i montażu video; Przygotowywanie materiałów ATL i...

Najnowsze artykuły

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy są pilnie poszukiwani na rynku pracy niezależnie od zmiennej sytuacji gospodarczej. Zapotrzebowanie jest ogromne we wszystkich częściach Polski, co oznacza wysokie szanse na znalezienie pracy tuż po zakończeniu nauki w szkole technicznej bądź branżowej. Gdzie można pracować z elektrycznym fachem w ręku i jakich spodziewać się zarobków?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Jesteś perfekcjonistą i masz trudności z delegowaniem zadań, bo „wszystko zrobisz lepiej"? Uważaj, by nie wpaść w pułapkę pracoholizmu. Przez wielu wciąż uważany za zaletę, pracoholizm niszczy zdrowie, życie osobiste dotkniętych nim osób, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci z przepracowania. W Światowy Dzień Pracoholików warto zadać sobie pytanie: czy nie pracujemy za dużo?

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?