Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Wady i zalety pracy w start-upie

Wady i zalety pracy w start-upie

 
Wady i zalety pracy w start-upie

Czym jest start-up?

 

„Start-up to zazwyczaj nowa lub tymczasowa firma, której założyciele mają pomysł na działalność w sferze produkcji lub usług. Start-upy szukają modelu biznesowego i finansowego, który zapewni im rozwój”. Taką charakterystykę możemy znaleźć na portalu informacyjno-usługowym dla przedsiębiorców, prowadzonym przez polski rząd. Najczęściej o start-upach słyszy się w kontekście branż związanych z nowymi technologiami, informatyką i komunikacją.

 

Zalety pracy w start-upie

 

Jakie są plusy podjęcia pracy w start-upie? Przede wszystkim takie przedsiębiorstwa stwarzają możliwość wielotorowego rozwoju.

 

Zazwyczaj małe firmy, które nie mają jeszcze ostatecznej formy, modelu działania i szczegółowych procedur, oferują przestrzeń, w której można proponować i realizować własne pomysły. To pobudza kreatywność, motywację, daje większą swobodę w działaniu. Zatrudniając się w niewielkich przedsiębiorstwach bardzo szybko można zaobserwować efekty własnej pracy i wpływ, jaki mają na finalny produkt lub usługę.

 

Oprócz tego, że każdy ma przydzielone swoje obowiązki, to często pracownika angażuje się w działania podejmowane przez innych zatrudnionych. Istnieje więc szansa na zapoznanie się z funkcjonowaniem różnych stanowisk, procesów związanych z budowaniem marki lub wytwarzaniem produktów przedsiębiorstwa.
Kiedy pracownik zaczyna współpracować z firmą od samego początku istnienia start-upu, ma możliwość przechodzenia przez kolejne fazy działania danej instytucji. Takiego doświadczenia nie uzyskamy w wielkich firmach, korporacjach mających już gotowe struktury funkcjonowania.

 

Bardzo często w start-upach panuje luźna atmosfera. Łatwiej i szybciej buduje się relacje między współpracownikami. Komunikacja jest skuteczna, a proces podejmowania decyzji przebiega sprawniej niż w wielkich i rozbudowanych korporacjach.

 

Wady pracy w start-upie

 

Dla jednych zaleta, dla innych wada - zatrudniając się w start-upie, należy pamiętać, iż jest to przedsiębiorstwo, które (szczególnie na początku istnienia) podlega częstym zmianom. Należy więc nie tylko zaakceptować taką dynamikę, ale równie szybko się do niej dostosować. Osoby ceniące stabilność zatrudnienia i jasność w określaniu obowiązków mogą nie odnaleźć się w organizacji, w której dochodzi do ciągłych transformacji.

 

Trzeba mieć również na uwadze fakt, że młode przedsiębiorstwa, dopiero poszukujące swojej drogi i próbujące ustabilizować pozycję na rynku, są szczególnie narażone na niepowodzenia. Niektóre firmy mogą nie wyjść poza fazę początkową i w bardzo krótkim czasie zakończyć swoje działania.
Osoby inwestujące zdobytą wiedzę i doświadczenie w rozwój start-upu podejmują więc spore ryzyko. Muszą brać pod uwagę fakt, iż przedsiębiorstwo nie przetrwa próby czasu i po niedługim czasie znów trzeba będzie szukać zatrudnienia.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Elektryk / Elektromonter

    ProPoint S.A.   Gliwice    praca mobilna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Opis stanowiska montaż elementów instalacji elektrycznych w branży automatyki przemysłowej i robotyki, uruchamianie nowych i modyfikowanie istniejących maszyn i urządzeń oraz gniazd i linii produkcyjnych, analizowanie usterek i rozwiązywanie problemów technicznych, prace ślusarskie i...
  • Lider sekcji w dziale elektrycznym

    ProPoint S.A.   Gliwice    praca mobilna
    kierownik/koordynator / pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    MIEJSCE PRACY: DELEGACJE NA TERENIE EUROPY Zakres obowiązków: zarządzanie i koordynację pracy podległego zespołu elektryków oraz wykonywanie prac elektrycznych, nadzór nad terminową realizacją zleceń i zamówień, nadzór nad przestrzeganiem przepisów bhp, ppoż. w miejscu pracy,...
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Aon
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    What the day will look like You will work with our global clients daily and as a first point of contact, you’ll be responsible for providing help and guidance regarding clients’ benefits. Also, in your first 3 months: you'll learn how we organize employee benefits for our clients you'll get to...
  • Zastępca Głównego Księgowego / Głównej Księgowej

    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Opis stanowiska Praca odbywać się będzie pod nadzorem doświadczonego Dyrektora Finansowego oraz przy wsparciu kancelarii podatkowej. Ewidencja i weryfikacja dokumentów finansowo-księgowych. Bieżąca kontrola i analiza kont księgowych. Pomoc przy sporządzaniu sprawozdań finansowych oraz...

Najnowsze artykuły

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw można skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy oraz liczby karmionych dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.