Czym jest start-up?
„Start-up to zazwyczaj nowa lub tymczasowa firma, której założyciele mają pomysł na działalność w sferze produkcji lub usług. Start-upy szukają modelu biznesowego i finansowego, który zapewni im rozwój”. Taką charakterystykę możemy znaleźć na portalu informacyjno-usługowym dla przedsiębiorców, prowadzonym przez polski rząd. Najczęściej o start-upach słyszy się w kontekście branż związanych z nowymi technologiami, informatyką i komunikacją.
Zalety pracy w start-upie
Jakie są plusy podjęcia pracy w start-upie? Przede wszystkim takie przedsiębiorstwa stwarzają możliwość wielotorowego rozwoju.
Zazwyczaj małe firmy, które nie mają jeszcze ostatecznej formy, modelu działania i szczegółowych procedur, oferują przestrzeń, w której można proponować i realizować własne pomysły. To pobudza kreatywność, motywację, daje większą swobodę w działaniu. Zatrudniając się w niewielkich przedsiębiorstwach bardzo szybko można zaobserwować efekty własnej pracy i wpływ, jaki mają na finalny produkt lub usługę.
Oprócz tego, że każdy ma przydzielone swoje obowiązki, to często pracownika angażuje się w działania podejmowane przez innych zatrudnionych. Istnieje więc szansa na zapoznanie się z funkcjonowaniem różnych stanowisk, procesów związanych z budowaniem marki lub wytwarzaniem produktów przedsiębiorstwa.
Kiedy pracownik zaczyna współpracować z firmą od samego początku istnienia start-upu, ma możliwość przechodzenia przez kolejne fazy działania danej instytucji. Takiego doświadczenia nie uzyskamy w wielkich firmach, korporacjach mających już gotowe struktury funkcjonowania.
Bardzo często w start-upach panuje luźna atmosfera. Łatwiej i szybciej buduje się relacje między współpracownikami. Komunikacja jest skuteczna, a proces podejmowania decyzji przebiega sprawniej niż w wielkich i rozbudowanych korporacjach.
Wady pracy w start-upie
Dla jednych zaleta, dla innych wada - zatrudniając się w start-upie, należy pamiętać, iż jest to przedsiębiorstwo, które (szczególnie na początku istnienia) podlega częstym zmianom. Należy więc nie tylko zaakceptować taką dynamikę, ale równie szybko się do niej dostosować. Osoby ceniące stabilność zatrudnienia i jasność w określaniu obowiązków mogą nie odnaleźć się w organizacji, w której dochodzi do ciągłych transformacji.
Trzeba mieć również na uwadze fakt, że młode przedsiębiorstwa, dopiero poszukujące swojej drogi i próbujące ustabilizować pozycję na rynku, są szczególnie narażone na niepowodzenia. Niektóre firmy mogą nie wyjść poza fazę początkową i w bardzo krótkim czasie zakończyć swoje działania.
Osoby inwestujące zdobytą wiedzę i doświadczenie w rozwój start-upu podejmują więc spore ryzyko. Muszą brać pod uwagę fakt, iż przedsiębiorstwo nie przetrwa próby czasu i po niedługim czasie znów trzeba będzie szukać zatrudnienia.