Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Urlop okolicznościowy w trakcie urlopu wypoczynkowego

Urlop okolicznościowy w trakcie urlopu wypoczynkowego

 
Urlop okolicznościowy w trakcie urlopu wypoczynkowego

Urlop okolicznościowy

 

Urlop okolicznościowy, jak sama nazwa wskazuje, udzielany jest ze względu na szczególne sytuacje w życiu pracownika. Może mieć wymiar jednego dnia (w sytuacji ślubu dziecka, pogrzebu babci, dziadka, siostry, brata, teściowej, teścia albo osoby, która była na utrzymaniu pracownika bądź pod jego opieką) albo 2 dni (w przypadku ślubu pracownika, narodzin jego dziecka, zgonu matki, ojca, dziecka, macochy lub ojczyma).

 

Warto pamiętać, że w powyższych sytuacjach przysługuje nam urlop okolicznościowy, a urlop wypoczynkowy jest od nich zupełnie niezależny. Pracownikowi korzystającemu z wolnego wypłaca się 100% wynagrodzenia.

 

Urlop okolicznościowy w trakcie urlopu wypoczynkowego - zasady i przepisy

 

Jeśli pracownik znajduje się w jednej ze wspomnianych sytuacji, przedstawia pracodawcy pisemny wniosek o urlop okolicznościowy. Śmierć matki czy kogoś z bliskich, narodziny dziecka oraz każdy inny powód powinien zostać w tym piśmie określony.

 

Co jednak, gdy chcielibyśmy wnioskować o urlop okolicznościowy w trakcie urlopu wypoczynkowego? Celem urlopu okolicznościowego  jest umożliwienie pracownikowi uczestniczenia w ważnych uroczystościach rodzinnych, organizacji ich i załatwienia wszelkich formalnych spraw. Aby zatrudniony mógł się na tym skupić, pracodawca daje mu dzień lub dwa dni wolne.

 

W przypadku śmierci rodzica urlop okolicznościowy będzie przydatny, aby np. załatwić formalności związane z pogrzebem. Jeśli dana osoba przebywa w tym czasie na urlopie wypoczynkowym, pracodawca nie zwalnia jej od obowiązków (nie są one bowiem podczas tego urlopu wykonywane). Kodeks pracy zobowiązuje pracodawcę do przerwania urlopu wypoczynkowego i udzielenia pozostałej jego części jedynie w 4 przypadkach: „czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby, odosobnienia w związku z chorobą zakaźną, odbywania ćwiczeń wojskowych albo przeszkolenia wojskowego przez czas do 3 miesięcy, urlopu macierzyńskiego”. Zaistnienie przesłanek do wzięcia urlopu okolicznościowego nie jest więc jednym z powodów, aby urlop wypoczynkowy przerwać czy przesunąć.

 

Czy urlop okolicznościowy można wykorzystać w innym terminie

 

Czy urlop okolicznościowy można wykorzystać w innym terminie? Odpowiedzieć na to pytanie należy twierdząco, pod warunkiem, że czas w którym pracownik chciałby wziąć wolne, jest ściśle powiązany z sytuacją uprawniającą do tego zwolnienia. Na przykład, gdy rodzi się dziecko, ojciec może skorzystać z urlopu okolicznościowego w dniu narodzin, ale także gdy chce odebrać matkę i noworodka ze szpitala kilka dni później.

 

Co ważne, jeżeli dana sytuacja uprawnia do 2 dni wolnych – nie ma obowiązku, aby następowały one po sobie. Np. w przypadku śmierci rodzica urlop można podzielić i niekoniecznie musi się on pokrywać z datą pogrzebu. Warto także pamiętać, że za niewykorzystanie tych dni wolnych pracownikowi nie przysługuje ani ekwiwalent pieniężny, ani wydłużenie urlopu wypoczynkowego. Jak już zostało wspomniane – urlop okolicznościowy jest ściśle związany z ważnym wydarzeniem w życiu osobistym pracownika i może być wykorzystany jedynie w ramach określonych sytuacji.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Czy to, co wydaje się okazją, rzeczywiście nią jest? Zanim rzucisz się w wir zakupów Czarnego Piątku, Black Weeked i wreszcie Cyber Monday, dowiedz się, czym rzeczywiście jest rabat, jak się go oblicza oraz jakie są popularne sposoby manipulacji cenowych z wykorzystaniem hasła o obniżce cen. Skorzystaj promocji i nie daj się złapać na fałszywy rabat!

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadszedł długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy jest to najgorszy dzień w pracy sprzedawcy? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

1 grudnia wypada Światowy Dzień AIDS. To ważna data, gdyż świadomość tego, czym jest AIDS i jak można zarazić się HIV wciąż jest niska, a osoby z AIDS/HIV nadal doświadczają ostracyzmu, także na rynku pracy. W związku z tym wyjaśniamy, czy osoba z wirusem może wykonywać każdą pracę, czy stanowi zagrożenie dla współpracowników, a także czy chory musi poinformować pracodawcę o AIDS.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Dyskusja o tym, że Wigilia powinna być wolna od pracy, toczyła się w przestrzeni publicznej od dawna. 27 listopada Sejm przegłosował poprawkę do ustawy o dniach wolnych od pracy, w myśl której Wigilia będzie dniem wolnym – ale zmiany nie wejdą w życie od razu. Nowe przepisy zakładają także zwiększenie liczby niedziel handlowych w 2025 roku. 

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!