Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Urlop na żądanie - zasady udzielania

Urlop na żądanie - zasady udzielania

 
Urlop na żądanie - zasady udzielania

Każdemu pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę  należą się cztery dni urlopu rocznie, które może wziąć w nagłych i nieprzewidzianych, losowych sytuacjach. Tzw. urlop na żądanie, nazwany pogardliwie i niekoniecznie sprawiedliwie „kacowym”, budzi wiele wątpliwości, kontrowersji, a także spięć na linii organizacje pracodawców - związki zawodowe. Co powinieneś wiedzieć o urlopie na żądanie?

Cztery dni urlopu na żądanie to uprawnienie przysługujące każdemu pracownikowi, który nabył prawo do urlopu wypoczynkowego. Wymiar tych dni nie jest uzależniony od innych czynników, np. stażu pracy – każdemu, niezależnie od tego, jak długo pracuje w danej firmie lub jest aktywny na rynku pracy, przysługuje tyle samo urlopu „na żądanie”. Te cztery dni nie są dodatkowymi dniami wolnymi – stanowią część całej puli przysługującego pracownikowi urlopu w roku kalendarzowym (20 lub 26 dni). Z urlopu na żądanie pracownik może skorzystać jednie w roku, w którym takie dni mu przysługują - niewykorzystane dni urlopu na żądanie nie kumulują się i „nie przechodzą” na następny rok.

 


Urlop na żądanie tym różni się od tradycyjnego urlopu wypoczynkowego, że nie wymaga złożenia wniosku i można go wziąć w nagłej, nieprzewidzianej sytuacji. Istotne jest natomiast odpowiednie poinformowanie pracodawcy – można to zrobić telefonicznie, sms-em bądź za pośrednictwem poczty elektronicznej najpóźniej w dniu, w którym chcesz skorzystać z takiego urlopu.

Bardzo ważne jest by poinformowanie pracodawcy było skuteczne – informacja powinna dotrzeć do drugiej strony najpóźniej przed rozpoczęciem pracy w dniu, w którym chcesz skorzystać z urlopu na żądanie.  Co do zasady wzięcie urlopu na żądanie w trakcie dnia pracy jest niedopuszczalne. Sąd Najwyższy orzekł, że wyjątek od tej reguły stanowi sytuacja, w której takie rozwiązanie przewidują wewnętrzne przepisy zakładu pracy (np. regulamin).

 

Jeśli nasz komunikat nie dotrze do pracodawcy, możemy narazić się na spore problemy – łącznie z zarzutem naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych i, w najgorszym razie, poważnymi konsekwencjami w postaci rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.

Kiedy pracodawca może się nie zgodzić?


Przyjmuje się, że samo wyrażenie woli przez pracownika i skuteczne poinformowanie pracodawcy o potrzebie skorzystania z urlopu na żądanie, wystarczy by przełożony takiego urlopu nam udzielił. Niestety, nie do końca jest to zgodne z prawdą. W pewnych okolicznościach pracodawca może odmówić pracownikowi udzielenia „nagłego” wolnego. Najbardziej prozaiczna jest sytuacja, w której pracownik wykorzystał cały, przysługujący mu w roku kalendarzowym, urlop wypoczynkowy. W takich okolicznościach zgłoszenie chęci wzięcia urlopu na żądanie może spotkać się z uzasadnioną odmową pracodawcy. Podobnie może stać się w sytuacji gdy potrzebę takiej nieobecności zgłosi nowozatrudniony pracownik, który nie nabył jeszcze prawa do urlopu wypoczynkowego.

Do nieco bardziej skomplikowanych i mniej przewidywalnych dla pracownika sytuacji, w których pracodawca może nie udzielić mu urlopu na żądanie, zalicza się również zagrożenie dobra i mienia firmy oraz w inne, nagłe i nieprzewidziane sytuacje, w których udzielenie takiego wolnego pracownikowi mogłoby narazić pracodawcę na szwank. Należą do nich np. niespodziewane braki kadrowe wywołane absencjami chorobowymi lub braki związane z sezonem urlopowym. Odmowa pracodawcy jest także uzasadniona w sytuacji, w której dodatkowa nieobecność pracownika grozi ciągłości pracy w firmie.

 

W takich sytuacjach pracodawca może odmówić pracownikowi udzielenia mu urlopu na żądanie, a pracownik musi tę decyzję uszanować i w danym dniu stawić się w pracy.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Specjalista / Specjalistka ds. Obsługi Transakcji Klientowskich

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków ewidencja, potwierdzanie i rozliczanie transakcji zawartych przez Departament Skarbu z klientem instytucjonalnym (FX Spot) realizacja i rozliczanie poleceń wypłaty w obrocie dewizowym w systemie SWIFT i TARGET; realizacja zasileń rachunków w innych bankach pod obsługę...
  • Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.
  • Specjalista ds. Marketingu

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie i realizacja strategii marketingowych B2B, która wyróżni Vetlab na rynku. Tworzenie treści marketingowych (teksty, grafiki, prezentacje) i dbanie o ich spójność z wizerunkiem marki. Organizacja i udział w kongresach, targach i wydarzeniach branżowych, zarówno...
  • Specjalista ds. Kadr i Płac

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: kompleksowa obsługa kadrowo-płacowa pracowników, tj.: akta osobowe, umowy zlecenia, ewidencja czasu pracy, naliczanie wynagrodzeń, nadzorowanie przestrzegania przepisów prawa pracy oraz aktualizowanie dokumentacji kadrowej, weryfikowanie czasu i planów pracy...
  • Specjalista / Specjalistka ds. promocji i marketingu

    Polski Związek Tenisa Stołowego   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    tworzenie i realizacja strategii marketingowych; opracowywanie i wdrażanie kampanii promocyjnych; zarządzanie mediami społecznościowymi; tworzenie treści marketingowych; przygotowywanie zestawień, analiz, raportów i prezentacji z realizacji kampanii marketingowych; współpraca z klubami i...
  • Opiekun / Opiekunka osób starszych w domu seniora

    Sanapol Personal GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    20 godz.
    Wynagrodzenie od 2200 Euro netto / m-c. Praca na terenie całych Niemiec, od zaraz jak i również w późniejszych terminach. Rodzaj współpracy: Umowa o pracę na pełen etat na czas nieokreślony, Wymiar pracy: Pełen, 8 godzin dziennej pracy, Wymagany język niemiecki: Komunikatywny. Zakres...

Najnowsze artykuły

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Kiedy inni bawią się na bankietach, podróżują, cieszą się czasem wolnym z bliskimi i świętują nadchodzący Nowy Rok – oni spędzają noc sylwestrową w pracy. Mowa o tysiącach osób, dla których noc z 31 grudnia na 1 stycznia oznacza okres wzmożonych obowiązków, a nierzadko też wyjątkowo wysokiego tempa pracy i dużego stresu. Wyjaśniamy, kto pracuje w sylwestra i co na to prawo pracy.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?