Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Urlop na żądanie - zasady udzielania

Urlop na żądanie - zasady udzielania

 
Urlop na żądanie - zasady udzielania

Każdemu pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę  należą się cztery dni urlopu rocznie, które może wziąć w nagłych i nieprzewidzianych, losowych sytuacjach. Tzw. urlop na żądanie, nazwany pogardliwie i niekoniecznie sprawiedliwie „kacowym”, budzi wiele wątpliwości, kontrowersji, a także spięć na linii organizacje pracodawców - związki zawodowe. Co powinieneś wiedzieć o urlopie na żądanie?

Cztery dni urlopu na żądanie to uprawnienie przysługujące każdemu pracownikowi, który nabył prawo do urlopu wypoczynkowego. Wymiar tych dni nie jest uzależniony od innych czynników, np. stażu pracy – każdemu, niezależnie od tego, jak długo pracuje w danej firmie lub jest aktywny na rynku pracy, przysługuje tyle samo urlopu „na żądanie”. Te cztery dni nie są dodatkowymi dniami wolnymi – stanowią część całej puli przysługującego pracownikowi urlopu w roku kalendarzowym (20 lub 26 dni). Z urlopu na żądanie pracownik może skorzystać jednie w roku, w którym takie dni mu przysługują - niewykorzystane dni urlopu na żądanie nie kumulują się i „nie przechodzą” na następny rok.

 


Urlop na żądanie tym różni się od tradycyjnego urlopu wypoczynkowego, że nie wymaga złożenia wniosku i można go wziąć w nagłej, nieprzewidzianej sytuacji. Istotne jest natomiast odpowiednie poinformowanie pracodawcy – można to zrobić telefonicznie, sms-em bądź za pośrednictwem poczty elektronicznej najpóźniej w dniu, w którym chcesz skorzystać z takiego urlopu.

Bardzo ważne jest by poinformowanie pracodawcy było skuteczne – informacja powinna dotrzeć do drugiej strony najpóźniej przed rozpoczęciem pracy w dniu, w którym chcesz skorzystać z urlopu na żądanie.  Co do zasady wzięcie urlopu na żądanie w trakcie dnia pracy jest niedopuszczalne. Sąd Najwyższy orzekł, że wyjątek od tej reguły stanowi sytuacja, w której takie rozwiązanie przewidują wewnętrzne przepisy zakładu pracy (np. regulamin).

 

Jeśli nasz komunikat nie dotrze do pracodawcy, możemy narazić się na spore problemy – łącznie z zarzutem naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych i, w najgorszym razie, poważnymi konsekwencjami w postaci rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.

Kiedy pracodawca może się nie zgodzić?


Przyjmuje się, że samo wyrażenie woli przez pracownika i skuteczne poinformowanie pracodawcy o potrzebie skorzystania z urlopu na żądanie, wystarczy by przełożony takiego urlopu nam udzielił. Niestety, nie do końca jest to zgodne z prawdą. W pewnych okolicznościach pracodawca może odmówić pracownikowi udzielenia „nagłego” wolnego. Najbardziej prozaiczna jest sytuacja, w której pracownik wykorzystał cały, przysługujący mu w roku kalendarzowym, urlop wypoczynkowy. W takich okolicznościach zgłoszenie chęci wzięcia urlopu na żądanie może spotkać się z uzasadnioną odmową pracodawcy. Podobnie może stać się w sytuacji gdy potrzebę takiej nieobecności zgłosi nowozatrudniony pracownik, który nie nabył jeszcze prawa do urlopu wypoczynkowego.

Do nieco bardziej skomplikowanych i mniej przewidywalnych dla pracownika sytuacji, w których pracodawca może nie udzielić mu urlopu na żądanie, zalicza się również zagrożenie dobra i mienia firmy oraz w inne, nagłe i nieprzewidziane sytuacje, w których udzielenie takiego wolnego pracownikowi mogłoby narazić pracodawcę na szwank. Należą do nich np. niespodziewane braki kadrowe wywołane absencjami chorobowymi lub braki związane z sezonem urlopowym. Odmowa pracodawcy jest także uzasadniona w sytuacji, w której dodatkowa nieobecność pracownika grozi ciągłości pracy w firmie.

 

W takich sytuacjach pracodawca może odmówić pracownikowi udzielenia mu urlopu na żądanie, a pracownik musi tę decyzję uszanować i w danym dniu stawić się w pracy.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Specjalista ds. Obsługi Klienta z językiem angielskim

    AYALA S.A.   Piaseczno, Julianowska 59A    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / na zastępstwo  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zadania: Obsługa klientów i fakturowanie; Monitorowanie płatności; Obsługa systemu SAP; Nawiązywanie i utrzymywanie relacji z klientami.
  • Doradca Serwisowy w Biurze Obsługi Klienta

    APEX - THERMO KING sp. z o.o.   Bydgoszcz    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Osoba na tym stanowisku będzie odpowiedzialna za: Obsługę klienta serwisu agregatów chłodniczych do samochodów dostawczych i ciężarowych. Sprzedaż usług serwisowych oraz części zamiennych. Utrzymywanie i budowanie długotrwałych relacji z klientem. Wykonywanie kosztorysów oraz...
  • Doradczyni / Doradca w serwisie blacharsko-lakierniczym

    APEX - THERMO KING sp. z o.o.   Bydgoszcz    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior / senior  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Opis stanowiska: Obsługa klientów i przeprowadzanie procesu likwidacji szkód, Weryfikacja i kompletowanie dokumentów niezbędnych do rozliczenia szkody, Kalkulacja szkody, Zamawianie części niezbędnych do naprawy, Bieżące informowanie Klientów o zakresie wykonywanych usług i stopniu...
  • Technik Naprawy nadwozi oraz zabudów pojazdów użytkowych

    APEX - THERMO KING sp. z o.o.   Bydgoszcz    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zakres obowiązków: Lakierowanie pojazdów ciężarowych, naczep oraz przygotowanie elementów do lakierowania. Dbałość o najwyższy poziom wykonanej usługi zgodnie z przyjętymi w standardami.
  • Elektromonter maszyn i urządzeń przemysłowych

    R11 Automation Sp. z o.o.   Niemcy, Okolice Monachium   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   11 000 - 14 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zadania: Montaż komponentów elektrycznych. Uruchamianie maszyn i urządzeń automatyzacyjnych. Diagnostyka i naprawa awarii. Instalacja czujników i falowników. Układanie kabli według planów. Budowa szaf sterowniczych.
  • Internship in Finance (FP&A)

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie
    2 godz.
    What the day will look like Close support in various month end activities, Production and distribution of management information, Assisting during budgeting & forecasting cycles, Creation of technical solutions enabling Team to enhance work quality and efficiency, Exposure to multiple Functions...

Najnowsze artykuły

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji.