Spis treści
Urlop na poszukiwanie pracy
W określonych warunkach przełożony może udzielić podwładnemu dni wolnych na poszukiwanie pracy. Warto jednak zaznaczyć, że taka sytuacja nie następuje wtedy, kiedy zatrudniona osoba sama przychodzi do szefa i oznajmuje mu, że zamierza złożyć wypowiedzenie, w związku z czym potrzebuje urlopu na przejrzenie ofert i odbycie kilku rozmów kwalifikacyjnych. W jakich warunkach podwładny może poprosić o udzielenie urlopu?
Dni na poszukiwanie pracy – komu przysługują
Podstawowym warunkiem, jaki musi być spełniony w takim przypadku, jest wypowiedzenie umowy o pracę ze strony przełożonego. Dodatkowo okres wypowiedzenia musi trwać co najmniej dwa tygodnie. W praktyce oznacza to, że urlop na poszukiwanie nowej firmy jest przyznawany podwładnym, którzy byli zatrudnieni na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony lub na okres próbny wynoszący trzy miesiące.
Ile dni na poszukiwanie pracy
Ilość dni urlopowych może się różnić w zależności od okresu wypowiedzenia, jaki wynika z rodzaju podpisanej umowy. W przypadku dwutygodniowego i miesięcznego okresu wypowiedzenia podwładny otrzymuje dwa dni robocze na poszukiwanie nowej firmy. Natomiast jeżeli okres ten trwa całe trzy miesiące, to zatrudniony może liczyć na przyznanie trzech dni urlopowych.
Poszukiwanie pracy – Kodeks pracy
Pracownicy powinni pamiętać o tym, że taki urlop jest udzielany na ich wniosek. Nawet jeżeli podwładny powie, że chce wykorzystać te dni wolne na poszukiwanie nowego zatrudnienia, to przełożony nie może zweryfikować, czy taki właśnie był cel urlopu. W sytuacji, gdy szef wie, że dana osoba znalazła już nową posadę, a mimo to ubiega się o wolne, to nie ma obowiązku spełniać tej prośby. Dodatkowo pracownik musi mieć świadomość, że jeżeli nie wykorzysta przysługujących mu z tego tytułu dni wolnych, to nie należy mu się za to żaden pieniężny ekwiwalent. Natomiast w przypadku skorzystania z danego prawa, zatrudniony dostaje normalne wynagrodzenie (jak w przypadku urlopu wypoczynkowego).
Zapis, który mówi o możliwości skorzystania z takiego prawa, znajduje się w artykule 37. Kodeksu pracy.
Wolne na poszukiwanie pracy w świadectwie pracy
Świadectwo pracy to dokument, który otrzymuje każdy podwładny zatrudniony na umowę o pracę, w momencie jej rozwiązania. Są w nim zawarte informacje dotyczące obowiązków, okresie zatrudnienia, a także zapis o wykorzystanym w danym roku urlopie i możliwym ekwiwalencie za niewykorzystane dni wolne. Dokument ten musi zatem zawierać wszystkie informacje, które mogą mieć wpływ na uprawnienia w nowym miejscu. Wiadomość o wykorzystaniu urlopu na poszukiwanie pracy nie należy do takich istotnych kwestii, dlatego nie musi być wymieniona w świadectwie.