Urlop macierzyński
Urlop macierzyński przyznawany jest kobietom po urodzeniu dziecka. Jest to czas, w którym świeżo upieczona mama dochodzi do siebie po porodzie, wdraża się w nową sytuację w domu i uczy opieki nad dzieckiem. Macierzyński w zasadzie przysługuje kobietom, które zatrudnione są w oparciu o umowę o pracę.
Wniosek o urlop macierzyński
Aby ubiegać się o taki urlop, należy złożyć wniosek. Wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski można złożyć od razu. Kobieta decyduje o długości macierzyńskiego i ewentualnym przejściu na rodzicielski tuż po macierzyńskim.
Złożenie wniosku to konieczność, tym bardziej, jeśli chcesz skorzystać - a jest taka możliwość - z części urlopu jeszcze przed narodzinami dziecka. Macierzyński przed porodem zgodnie ze stanem prawnym może być wykorzystany w wymiarze 6 tygodni przed datą planowanego porodu. Pozostała część będzie do wykorzystania po narodzinach.
Urlop macierzyński formalności
We wniosku powinien znaleźć się termin planowanego porodu, imię i nazwisko oraz data, od której powinien rozpocząć się urlop. Do dokumentu należy dołączyć kopię zaświadczenia od lekarza z przewidzianą datą porodu.
Rozpoczynając urlop macierzyński po narodzinach, trzeba przedstawić swojemu pracodawcy zaświadczenie o porodzie, które otrzymasz w szpitalu oraz akt urodzenia dziecka. Przepisy nie wymagają dostarczenia wniosku o urlop po porodzie.
Ile trwa urlop macierzyński?
Wymiar urlopu macierzyńskiego podstawowego przy urodzeniu jednego dziecka wynosi do 20 tygodni, przy ciąży bliźniaczej 31 tygodni, przy trojaczkach 33 tygodnie, przy czworaczkach 35 tygodni, a przy pięcioraczkach 37 tygodni.
Urlop macierzyński wynagrodzenie
Od stycznia 2016 każdy ma możliwość skorzystania z płatnego urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. Przed zmianą z tego przywileju mogły korzystać tylko osoby, które opłacały pełne składki na ZUS i NFZ.
Aktualnie przez rok od urodzenia dziecka przysługuje 1 tysiąc złotych dla:
- osób bezrobotnych zarejestrowanych w urzędzie pracy,
- pracujących na umowę o dzieło,
- rolników,
- studentów.
Osobom, których dochód jest mniejszy niż naliczone świadczenia, zostanie wypłacone wyrównanie do kwoty 1 tysiąca złotych.
Wysokość zasiłku macierzyńskiego zależy od formy zatrudnienia oraz wysokości zarobków. Nie bez znaczenia jest także termin złożenia wniosku o urlop rodzicielski. Wtedy zasiłek macierzyński może wynieść:
- 80% podstawy wymiaru,
- 100% podstawy wymiaru.
80% przysługuje wtedy, gdy złożono wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim w pełnym wymiarze, jednak nie później niż 21 dni po porodzie. Wtedy zasiłek macierzyński i rodzicielski wynoszą 80% podstawy.
Gdy wniosek o urlop rodzicielski zostanie złożony po terminie 21 dni, wtedy macierzyński pobierany jest w podstawie 100%, a rodzicielski 60%. 100% zasiłku macierzyńskiego przysługuje, gdy nie składasz wniosku o wykorzystanie urlopu rodzicielskiego.
Dodatkowy urlop macierzyński
Podstawowy wymiar urlopu macierzyńskiego trwa maksymalnie 20 tygodni. Dodatkowy urlop macierzyński wynosi 6 tygodni i może być on wykorzystany przed narodzinami dziecka. Łącznie urlop macierzyński trwa 26 tygodni, gdy rodzi się jedno dziecko.
Kto płaci macierzyński?
Zasiłek macierzyński wypłacany jest z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego. W związku z tym płatnikiem świadczenia jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Gdy firma, w której pracujesz, zatrudnia mniej 21 osób, wtedy zasiłek wypłaca ZUS. Gdy zatrudnionych jest więcej osób, wtedy wypłacane jest wynagrodzenie od pracodawcy, który później rozlicza się z ZUS.
Ile trzeba płacić ZUS żeby dostać macierzyński?
Przepisy dotyczące ustalania podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego w przypadku przedsiębiorczyń zmieniły się w 2016. Do tego czasu występowało sporo nadużyć z tego tytułu, gdyż kobiety zakładały często firmy-widmo, opłacały najwyższą stawkę składkową dla ZUS i otrzymywały bardzo wysokie macierzyńskie.
Nowe uregulowania mówią, że macierzyński przysługuję kobietom prowadzącym działalność nie krócej niż 12 miesięcy i opłacają składki chorobowe nie krócej niż 12 miesięcy. Jeśli te składki są opłacane krócej, wtedy wymiar świadczenia się obniża. W związku z tym na wysokość świadczenia wpływa nie tylko wysokość opłacanych składek, ale także rozpiętość czasowa, w jakich były one opłacane. Im dłuży czas, tym wyższy macierzyński. Im krótszy czas, tym bardziej zasiłek zbliżony jest do najniższej podstawy.