Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Urlop macierzyński - wniosek, ile trwa, wynagrodzenie

Urlop macierzyński - wniosek, ile trwa, wynagrodzenie

 
Urlop macierzyński - wniosek, ile trwa, wynagrodzenie

Urlop macierzyński 

 

Urlop macierzyński przyznawany jest kobietom po urodzeniu dziecka. Jest to czas, w którym świeżo upieczona mama dochodzi do siebie po porodzie, wdraża się w nową sytuację w domu i uczy opieki nad dzieckiem. Macierzyński w zasadzie przysługuje kobietom, które zatrudnione są w oparciu o umowę o pracę.

 

Wniosek o urlop macierzyński

 

Aby ubiegać się o taki urlop, należy złożyć wniosek. Wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski można złożyć od razu. Kobieta decyduje o długości macierzyńskiego i ewentualnym przejściu na rodzicielski tuż po macierzyńskim.

 

Złożenie wniosku to konieczność, tym bardziej, jeśli chcesz skorzystać - a jest taka możliwość - z części urlopu jeszcze przed narodzinami dziecka. Macierzyński przed porodem zgodnie ze stanem prawnym może być wykorzystany w wymiarze 6 tygodni przed datą planowanego porodu. Pozostała część będzie do wykorzystania po narodzinach.

 

Urlop macierzyński formalności

 

We wniosku powinien znaleźć się termin planowanego porodu, imię i nazwisko oraz data, od której powinien rozpocząć się urlop. Do dokumentu należy dołączyć kopię zaświadczenia od lekarza z przewidzianą datą porodu. 

 

Rozpoczynając urlop macierzyński po narodzinach, trzeba przedstawić swojemu pracodawcy zaświadczenie o porodzie, które otrzymasz w szpitalu oraz akt urodzenia dziecka. Przepisy nie wymagają dostarczenia wniosku o urlop po porodzie.

 

Ile trwa urlop macierzyński?

 

Wymiar urlopu macierzyńskiego podstawowego przy urodzeniu jednego dziecka wynosi do 20 tygodni, przy ciąży bliźniaczej 31 tygodni, przy trojaczkach 33 tygodnie, przy czworaczkach 35 tygodni, a przy pięcioraczkach 37 tygodni.

 

Urlop macierzyński wynagrodzenie

 

Od stycznia 2016 każdy ma możliwość skorzystania z płatnego urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. Przed zmianą z tego przywileju mogły korzystać tylko osoby, które opłacały pełne składki na ZUS i NFZ. 

 

Aktualnie przez rok od urodzenia dziecka przysługuje 1 tysiąc złotych dla:

  • osób bezrobotnych zarejestrowanych w urzędzie pracy,
  • pracujących na umowę o dzieło, 
  • rolników,
  • studentów.

Osobom, których dochód jest mniejszy niż naliczone świadczenia, zostanie wypłacone wyrównanie do kwoty 1 tysiąca złotych.

 

Wysokość zasiłku macierzyńskiego zależy od formy zatrudnienia oraz wysokości zarobków. Nie bez znaczenia jest także termin złożenia wniosku o urlop rodzicielski. Wtedy zasiłek macierzyński może wynieść:

 

  • 80% podstawy wymiaru,
  • 100% podstawy wymiaru.

 

80% przysługuje wtedy, gdy złożono wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim w pełnym wymiarze, jednak nie później niż 21 dni po porodzie. Wtedy zasiłek macierzyński i rodzicielski wynoszą 80% podstawy.

 

Gdy wniosek o urlop rodzicielski zostanie złożony po terminie 21 dni, wtedy macierzyński pobierany jest w podstawie 100%, a rodzicielski 60%. 100% zasiłku macierzyńskiego przysługuje, gdy nie składasz wniosku o wykorzystanie urlopu rodzicielskiego.

 

Dodatkowy urlop macierzyński 

 

Podstawowy wymiar urlopu macierzyńskiego trwa maksymalnie 20 tygodni. Dodatkowy urlop macierzyński wynosi 6 tygodni i może być on wykorzystany przed narodzinami dziecka. Łącznie urlop macierzyński trwa 26 tygodni, gdy rodzi się jedno dziecko. 

 

Kto płaci macierzyński?

 

Zasiłek macierzyński wypłacany jest z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego. W związku z tym płatnikiem świadczenia jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

 

Gdy firma, w której pracujesz, zatrudnia mniej 21 osób, wtedy zasiłek wypłaca ZUS. Gdy zatrudnionych jest więcej osób, wtedy wypłacane jest wynagrodzenie od pracodawcy, który później rozlicza się z ZUS. 

 

Ile trzeba płacić ZUS żeby dostać macierzyński?

 

Przepisy dotyczące ustalania podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego w przypadku przedsiębiorczyń zmieniły się w 2016. Do tego czasu występowało sporo nadużyć z tego tytułu, gdyż kobiety zakładały często firmy-widmo, opłacały najwyższą stawkę składkową dla ZUS i otrzymywały bardzo wysokie macierzyńskie. 

 

Nowe uregulowania mówią, że macierzyński przysługuję kobietom prowadzącym działalność nie krócej niż 12 miesięcy i opłacają składki chorobowe nie krócej niż 12 miesięcy. Jeśli te składki są opłacane krócej, wtedy wymiar świadczenia się obniża. W związku z tym na wysokość świadczenia wpływa nie tylko wysokość opłacanych składek, ale także rozpiętość czasowa, w jakich były one opłacane. Im dłuży czas, tym wyższy macierzyński. Im krótszy czas, tym bardziej zasiłek zbliżony jest do najniższej podstawy. 

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Przedstawiciel Regionalny

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: śląskie i małopolskie. Twoje zadania: Budowanie i utrzymywanie długotrwałych relacji z klientami; Prezentowanie innowacyjnych rozwiązań i produktów medycznych, przeprowadzanie szkoleń produktowych dla personelu medycznego. Realizacja celów...
  • Inżynier R&D

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Twoje zadania: Przygotowywanie i realizacja w programie CAD (Catia/NX) procesów konstruktorskich/ projektowych; związanych z nowymi lub modernizowanymi prototypami z polipropylenu ekspandowanego (EPP) i polistyrenu ekspandowanego (EPS); Prowadzenie rozmów z dostawcami narzędzi (formy) na polu...
  • Młodszy specjalista ds. monitoringu należności

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca zdalna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  część etatu  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Zakres obowiązków: monitoring i windykacja należności, kontakt telefoniczny i mailowy z Klientami, prowadzenie działań mających na celu terminowe regulowanie zobowiązań przez Klientów, utrzymywanie regularnego kontaktu z Klientami- wyjaśnianie spraw związanych z płatnościami,...
  • Kierownik / Inżynier Robót Budowlanych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Ostrowiec Świętokrzyski    praca mobilna
    specjalista mid / junior / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    14 godz.
    Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w Zakładzie Produkcyjnym; opracowywanie dokumentów...
  • Główny Księgowy / Główna Księgowa

    GOLD-TRADE sp. z o.o.   Kutno    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat   11 000 - 15 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Twój zakres obowiązków prowadzenie pełnej księgowości firm (księgi rachunkowe): JDG oraz spółki z o.o., weryfikacja i księgowanie dokumentów zakupu i sprzedaży (w tym : WNT, WDT), dekretowanie i księgowanie dokumentów kosztowych, prowadzenie ewidencji środków trwałych,...
  • GOLD-TRADE sp. z o.o.
    dyrektor  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat   10 000 - 20 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Twój zakres obowiązków przejęcie istniejącego oddziału i rozbudowa działu handlowego; zarządzanie sprzedażą na podległym rynku; realizacja założonych planów; motywowanie i szkolenie podległego zespołu z zakresu poprawy jakości obsługi klienta;

Najnowsze artykuły

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Kiedy inni bawią się na bankietach, podróżują, cieszą się czasem wolnym z bliskimi i świętują nadchodzący Nowy Rok – oni spędzają noc sylwestrową w pracy. Mowa o tysiącach osób, dla których noc z 31 grudnia na 1 stycznia oznacza okres wzmożonych obowiązków, a nierzadko też wyjątkowo wysokiego tempa pracy i dużego stresu. Wyjaśniamy, kto pracuje w sylwestra i co na to prawo pracy.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?