Urlop macierzyński bliźniaki
Ile macierzyńskiego na bliźniaki, trojaczki i większą liczbę dzieci? Macierzyński przy bliźniakach ulega wydłużeniu do 31 tygodni. Przy urodzeniu trojaczków, mama otrzymuje 2 tygodnie więcej, czyli 33 tygodnie urlopu macierzyńskiego. Każde kolejne dziecko w ramach tego samego porodu, wydłuża urlop macierzyński o kolejne 2 tygodnie (czyli czworaczki – 35 tygodni, pięcioraczki – 37 tygodni). Kodeks Pracy nie przewiduje dłuższego urlopu dla większej niż 5-cioro dzieci. Sześcioraczki zdarzają się jednak niezwykle rzadko.
Urlop tacierzyński na bliźniaki
Czy ciąża mnoga wydłuża również urlop tacierzyński? De facto w Kodeksie Pracy nie ma pojęcia urlopu tacierzyńskiego. Jest to tak naprawdę urlop macierzyński, który jest wykonywany osobiście przez ojca, a nie przez matkę. Ojciec może sprawować osobistą opiekę nad dzieckiem w ramach urlopu macierzyńskiego, jeśli (po wykorzystaniu co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego) z reszty tego urlopu matka zrezygnowała.
Długość urlopu tacierzyńskiego będzie zatem zależeć wprost od dwóch czynników:
• wymiaru urlopu macierzyńskiego, jaki przysługuje na dany poród (czyli ilości urodzonych dzieci)
• tego, kiedy matka zrezygnowała z wykonywania reszty urlopu macierzyńskiego (ile go jeszcze zostało).
Przy ciąży bliźniaczej, kiedy matka zrezygnuje z urlopu macierzyńskiego po np. 14 tygodniach, ojciec będzie mógł udać się na urlop tacierzyński na 17 tygodni. Jeśli matka zrezygnuje po 20 tygodniach, ojciec będzie mógł udać się na urlop tacierzyński na 11 tygodni itd.
Urlop ojcowski na bliźniaki
O ile ciąża bliźniacza wydłuża urlop macierzyński, o tyle urlop ojcowski na bliźniaki nie może zostać wydłużony. Przy ciąży mnogiej, ojcu również przysługuje 2 tygodnie urlopu ojcowskiego. Może on zostać wykorzystany w dwóch turach po 7 dni.
Jedyna sytuacja, w której ojciec ma prawo do więcej niż 2 tygodni urlopu ojcowskiego w ramach jednego roku będzie wtedy, kiedy ojcu urodzi się w jednym roku więcej niż jedno dziecko, ale w dwóch różnych porodach (np. jedno dziecko urodzi się w styczniu a drugie w grudniu).
Urlop rodzicielski bliźniaki
W przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka, wymiar urlopu rodzicielskiego wynosi 34 tygodnie (zamiast 32 przy ciąży pojedynczej).
Ciąża na urlopie macierzyńskim
Ciąża w trakcie urlopu wychowawczego – jak wpływa na sytuację pracownika?
Druga ciąża na macierzyńskim nie zmienia prawa do urlopu i otrzymywania zasiłku macierzyńskiego. Mama może zadecydować, czy zostać na urlopie macierzyńskim, czy też zrezygnować z pozostałej części urlopu (po wykorzystaniu co najmniej 14 tygodni, tak by pozostałą część urlopu macierzyńskiego wykorzystał ojciec dziecka).
Kolejna ciąża w trakcie urlopu wychowawczego może też oznaczać, że bardziej opłacalna dla matki będzie rezygnacja z urlopu wychowawczego, powrót do pracy i uzyskanie L4 od lekarza (oczywiście trzeba pamiętać, że L4 powinno przysługiwać tylko wtedy, jeśli przyszła mama jest naprawdę chora. Sama ciąża to nie choroba).
Urlop bezpłatny a ciąża
Urlop bezpłatny jest przerwą w ubezpieczeniu chorobowym. Z tego powodu, pracownica, która przebywa na urlopie bezpłatnym, traci prawo do zasiłku chorobowego za okres niezdolności do pracy. Oznacza to, że jeśli rozchoruje się, będąc w ciąży i przebywając na urlopie bezpłatnym, nie otrzyma zasiłku chorobowego. W czasie urlopu bezpłatnego nie ma też prawa do zasiłku macierzyńskiego, ale nabędzie do niego prawo z chwilą zakończenia urlopu bezpłatnego.
W interesie pracownicy, która zajdzie w ciąże w trakcie urlopu bezpłatnego leży zatem jak najszybszy powrót do pracy.
Macierzyński przed porodem
Przyszła mama nie musi czekać z urlopem macierzyńskim do dnia porodu. Może zacząć wykorzystywać macierzyński przed urodzeniem dziecka. Urlop macierzyński przed porodem może trwać maksymalnie 6 tygodni (§ 2 Art. 80 KP). Wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego przed porodem trzeba złożyć do pracodawcy. Wniosek o urlop macierzyński przed terminem porodu powinien być zaopatrzony w zaświadczenie od lekarza z przewidywaną datą porodu. Zasiłek macierzyński przed porodem wyniesie 100% podstawy wymiaru (lub jeśli pracownica złoży wniosek o urlop rodzicielski) 80% podstawy wymiaru.
Warto pamiętać, że zasady macierzyńskiego przez ostatnie lata nieco się zmieniały. Do 2013 roku istniał przepis, według którego, przed porodem można było wykorzystać co najmniej 2 tygodnie urlopu macierzyńskiego (można było więcej, bez limitu, ale nie można było wnioskować o krótszy urlop). Obecnie, przepis ten nie jest już obowiązujący. Warto zatem dokładnie sprawdzać aktualne przepisy, jakie obejmują urlop macierzyński w Polsce.
Urlop macierzyński a umowa o dzieło
W związku z umową o dzieło a urlopem macierzyńskim pojawiają się najczęściej dwa pytania:
Czy kobieta pracująca na umowie o dzieło ma prawo do urlopu macierzyńskiego i otrzyma zasiłek macierzyński?
Niestety, umowa cywilno-prawna w formie umowy o dzieło nie uprawnia do urlopu macierzyńskiego ani zasiłku macierzyńskiego. Matka nie jest jednak pozbawiona pomocy. Ma prawo do świadczenia rodzicielskiego zwanego popularnie Kosiniakowym. Przysługuje ono tym matkom, które ze względu na swój status zawodowy, nie mogą otrzymać zasiłku macierzyńskiego. Świadczenia rodzicielskie otrzymuje się przez 52 tygodnie (na jedno dziecko przy porodzie) i 65 tygodni na bliźniaki.
Czy kobieta na urlopie macierzyńskim może pracować na umowę o dzieło?
Nie ma ku temu przeciwwskazań. Od umowy o dzieło nie są odprowadzane składki (jeśli nie jest zawarta z pracodawcą), a uzyskiwany dochód nie pomniejszy zasiłku macierzyńskiego.