Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Upał a praca – jakie prawa ma pracownik

Upał a praca – jakie prawa ma pracownik

 
Upał a praca – jakie prawa ma pracownik

Pracodawca ma obowiązek zapewnić zatrudnionym bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Dotyczy to nie tylko takich kwestii, jak środki ochrony zbiorowej i indywidualnej, ale też temperatura powietrza w miejscu wykonywania obowiązków. W bardzo gorące dni koncentracja pracowników jest obniżona, reakcje są spowolnione i ciężko skupić się na poprawnym wykonywaniu zadań. Czy w związku z upałem zatrudnionemu przysługują dodatkowe uprawnienia?

 

Praca w upale a Kodeks pracy

 

Prawo pracy reguluje kwestię: upał a praca. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów mówi, że pracodawca ma obowiązek dostarczać podwładnym napoje, jeśli temperatura na zewnątrz przekracza 25 stopni Celsjusza, natomiast w pomieszczeniach jest to 28 stopni.

 

Według artykułu 232. Kodeksu pracy:

 

Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych, nieodpłatnie, odpowiednie posiłki i napoje, jeżeli jest to niezbędne ze względów profilaktycznych. Rada Ministrów określi, w drodze rozporządzenia, rodzaje tych posiłków i napojów oraz wymagania, jakie powinny spełniać, a także przypadki i warunki ich wydawania.

 

Kodeks pracy z zasady dotyczy tylko osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Jednak artykuł 304. tego dokumentu podkreśla, że pracodawca jest obowiązany zapewnić odpowiednie warunki pracownikom fizycznym, którzy świadczą usługi na podstawie umów cywilnoprawnych lub prowadzącym własną działalność gospodarczą.

 

W przypadku skrajnie wysokich temperatur pracownicy mają prawo przerwać wykonywanie zadań. Artykuł 210. Kodeksu pracy podkreśla, że taka sytuacja może mieć miejsce tylko wtedy, gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika. Istotne jest, aby niezwłocznie poinformować przełożonego o tym fakcie.

 

Praca w upały – obowiązki pracodawcy

 

Pracodawca ma więcej obowiązków w kwestii BHP, które mają szczególne znaczenie w gorące, letnie dni. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy pracownicy fizyczni, którzy pracują na otwartej przestrzeni i nie mają dostępu do bieżącej wody, mogą domagać się zapewnienia wody do mycia (na każdego człowieka):

 

§ 13 Obowiązek zapewnienia dostatecznej ilości wody
1. Pracodawca jest obowiązany zapewnić dostateczną ilość wody zdatnej do picia oraz do celów higienicznosanitarnych, gospodarczych i przeciwpożarowych.
2. Ilość wody do celów higienicznych przypadająca dziennie na każdego pracownika jednocześnie zatrudnionego nie może być mniejsza niż:
1) 120 l – przy pracach w kontakcie z substancjami szkodliwymi, trującymi lub zakaźnymi albo powodującymi silne zabrudzenie pyłami, w tym 90 l w przypadku korzystania z natrysków;
2) 90 l – przy pracach brudzących, wykonywanych w wysokiej temperaturze lub wymagających zapewnienia należytej higieny procesów technologicznych, w tym 60 l w przypadku korzystania z natrysków;
3) 30 l – przy pracach niewymienionych w pkt 1 i 2.

 

Wysoka temperatura daje się we znaki nie tylko osobom wykonującym pracę na świeżym powietrzu, ale także pracownikom biurowym. Zapewnienie właściwych warunków w biurze w miesiącach letnich, gdy temperatura powietrza jest wysoka, stanowi niezwykle ważną kwestię, jakiej pracodawcy nie mogą lekceważyć. Według przepisów prawa przedsiębiorcy mają obowiązek chronić pracowników nie tylko przed odwodnieniem, ale również przed nadmiernym nasłonecznieniem. W związku z tym okna w biurach powinny być osłonięte roletami, żaluzjami lub oklejone specjalną folią. Oprócz tego właściciele firm często decydują się na zainstalowanie w biurach klimatyzacji lub wiatraków, aczkolwiek nie są do tego zobligowani. Trzeba także pamiętać, że jeśli dzięki klimatyzacji temperatura w biurze spada poniżej 28 stopni Celsjusza, to przełożony nie ma już obowiązku dostarczania napojów.

 

Praca w upale – gdzie zgłosić naruszenie praw pracownika?

 

Jeśli pracodawca nie stosuje się do wyżej wymienionych przepisów, podwładni mają prawo zgłosić ten fakt do Państwowej Inspekcji Pracy. Za nieprzestrzeganie przepisów BHP przełożonemu grozi grzywna. Jak wynika z art. 283. Kodeksu pracy:

 

§ 1. Kto, będąc odpowiedzialnym za stan bezpieczeństwa i higieny pracy albo kierując pracownikami lub innymi osobami fizycznymi, nie przestrzega przepisów lub zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, podlega karze grzywny od 1000 zł do 30 000 zł.

 

Skrócenie czasu pracy w upały – podstawa prawna

 

Przedsiębiorca może zdecydować się na wprowadzenie dodatkowych przerw regeneracyjnych dla pracowników w momencie najwyższych temperatur bądź skrócenie czasu pracy. Nie jest zobligowany do tego przepisami prawa – decyzja zależy od dobrej woli samego pracodawcy.

 

Warto dodać, że w Polsce panuje zakaz zatrudniania osób młodocianych przy pracach wykonywanych w pomieszczeniach, w których temperatura powietrza przekracza 30°C, a wilgotność względna powietrza przekracza 65% (zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 24 sierpnia 2004 r. w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac). W świetle Kodeksu pracy osoby młodociane to te, które ukończyły 15 lat i nie przekroczyły 18. roku życia.

 

Upał w Polsce – jak wpływa na efektywność pracownika?

 

Wbrew pozorom upały w pracy mogą występować również zimą i jesienią. Dotyczy to na przykład prac w pomieszczeniach, w których znajdują się wielkie piece i inne urządzenia wytwarzające bardzo wysoką temperaturę. Hutnictwo to nie jedyna branża, w której temperatura w pracy daje się we znaki zatrudnionym. Szczególne ryzyko udarów, poparzeń i omdleń dotyczy wszystkich zawodów wykonywanych w ciepłych miesiącach na wolnej przestrzeni. Na wysokie temperatury narażony jest zarówno pracownik budowlany, jak i ochroniarz, kierowca, pracownik pielęgnacji zieleni, ratownik wodny, pracownik biurowy itd.

 

Dlaczego zagadnienie upał w pracy a prawa pracownika jest tak istotne? Przede wszystkim dlatego, że wysoka temperatura powietrza może bardzo negatywnie wpływać na ludzki organizm. Nie chodzi tu jedynie o zmniejszenie efektywności pracy, ale też niebezpieczeństwo związane z wystąpieniem uszczerbku na zdrowiu, a w skrajnych przypadkach nawet śmierci.

 

Jak wpływa na nas upał? Przede wszystkim może wywoływać odwodnienie organizmu. Kiedy temperatura powietrza jest wysoka, ciało stara się ochłodzić, wydzielając większe ilości potu. Gdy stan ten się przeciąga, organizmowi zaczyna brakować wody oraz elektrolitów i niezbędne jest ich uzupełnianie.

 

Odwodnienie może być bardzo niebezpieczne. Wywołuje m.in.:

 

• niepokój,
• nadmierne pobudzenie,
• skurcze,
• zaburzenie krążenia,
• wymioty,
• utratę świadomości.

 

W stanie odwodnienia trudno jest pracować zarówno fizycznie, jak i umysłowo. By nawodnić organizm, należy w takim wypadku pić często małe ilości płynów.

 

Jeszcze poważniejszym skutkiem przegrzania jest udar cieplny. Zaniepokoić powinny nas przede wszystkim stan napięcia, nadmierne zmęczenie, znużenie, ból i zawroty głowy, mdłości, dreszcze, nadmierne pocenie się. Do objawów udaru należą także: zaburzenia mowy i widzenia, przyspieszone tętno, wysoka gorączka, szybki oddech, zwiotczenie mięśni, trudności z oddychaniem, wymioty. Osoba dotknięta udarem traci świadomość, zagrożone jest nie tylko jej zdrowie, ale i życie.

 

W przypadku pierwszych objawów należy przede wszystkim zadbać o schłodzenie ciała (do temperatury około 38,5 stopni Celsjusza) oraz wezwać pomoc medyczną. Poszkodowanemu powinno się poluzować odzież lub ją zdjąć, okryć go chłodnymi okładami (np. mokrymi ręcznikami), ułożyć we właściwej pozycji, jeśli jest przytomny – podawać chłodne płyny.

 

Sposoby na upały w pracy

 

Najważniejszą zasadą jest to, aby pić, zanim poczuje się pragnienie. Warto pić często, małymi porcjami i unikać słodzonych, gazowanych napojów. Należy zadbać także o zróżnicowaną i pełnowartościową dietę. Latem można korzystać z różnorodności świeżych owoców – to też sposób na dodatkowe nawodnienie.

Kolejne sposoby na upały w pracy to:

  • klimatyzacja, wiatrak


Wysokie temperatury uprzykrzają pracę i kojarzą się z wakacyjnym chillem, a nie ciężką pracą. Lato w biurze bez klimatyzacji, w dusznych pomieszczeniach, może być nieprzyjemne. Postarajmy się więc podnieść swój komfort pracy. Być może rozwiązaniem będzie wiatrak? Jeśli pracujemy w biurze z klimatyzacją, nie ustawiajmy bardzo niskich temperatur. Zbytnie ich wahania mogą negatywnie odbić się na zdrowiu.

 

  • wygodne ubranie

 

Latem wielu pracowników daje sobie przyzwolenie na nieformalne stylizacje do pracy. Wygodne ubranie na lato w biurze nie musi oznaczać japonek, sukienki na ramiączkach w przypadku pań i krótkich spodenek z T-shirtem w przypadku panów. Wciąż możemy budować swój profesjonalny wizerunek i respektować zasady dress codu, a przy tym czuć się wygodnie. Najlepiej postawić na przewiewne, lekkie materiały eleganckich ubrań. Świetnie sprawdzają się np. len, bawełna czy wiskoza.

 

Kiedy robi się gorąco, nasza motywacja spada. Większość z nas odczuwa znużenie i senność. W takich przypadkach pomocne będą:

 

  • dyscyplina

 

Gdy szef jest na urlopie i w związku z tym aktualnie niczego nas nie wymaga, nie czujemy żadnej presji, sami zacznijmy od siebie wymagać. Bądźmy zdyscyplinowani i pokażmy, że bez nadzoru równie dobrze organizujemy swoją pracę. Dzięki temu szybciej sprostamy obowiązkom i nie poddamy się znużeniu spowodowanemu upałem.

 

  • dobry plan i jasne cele

 

Planujmy swoje zadania każdego dnia. Warto zaczynać pracę od tych najbardziej wymagających. Jeśli niebawem czeka nas urlop, nie ulegajmy pokusie zostawienia ważnych spraw na czas, kiedy z niego wrócimy. Spiszmy wszystko, co mamy do zrobienia w najbliższym tygodniu. Wyznaczmy sobie cel i realizuj go małymi krokami.

 

Sprawdź także, jakie są zasady dostarczania wody dla pracowników przez pracodawcę. 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kierownik Robót Tunelowych - Operator Tarczy TBM

    GULERMAK Agir Sanayi Insaat ve Taahhut A.S. Oddział w Polsce   Warszawa, Bemowo      za 3 dni wygasa
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Obowiązki: Prace przy tworzeniu tuneli metra za pomocą urządzenia TBM w Warszawie, Nadzorowanie bieżących robót tunelowych, Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i procedur bdziałowych, Realizacja planu prac zgodnie z terminarzem, Zapewnienie bezpieczeństwa i koordynacja pracy zespołu,...
  • Magazynier

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Ede   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Obowiązki: zbieranie zamówień za pomocą skanera ręcznego; kompletowanie zamówień do wysyłki; przyjmowanie reklamacji; Wymagania: znajomość języka angielskiego (komunikatywna) gotowość do pracy w systemie zmianowym; chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres – co najmniej 3...
  • LINKTIS Sp. z o.o.
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat
    2 godz.
    Opis stanowiska: Stawiamy na pracę stacjonarną (nasze biura znajdują się w Warszawie, Poznaniu, Gdyni oraz we Wrocławiu). Aktywne pozyskiwanie klientów i możliwość współpracy z obecnymi klientami firmy. Kompleksowa aranżacja procesów spedycyjnych. Współpraca z agencjami celnymi i...
  • Pracownik działu zakupów

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Zakres obowiązków: Poszukiwanie nowych źródeł zaopatrzenia dla firmy oraz zapewnienie optymalnych warunków współpracy handlowej z dostawcami; Monitorowanie i analiza danych rynkowych dotyczących dostawców oraz surowców; Negocjowanie cen i warunków dostaw; Dokonywanie zakupów na potrzeby...
  • Specjalista ds. kontroli jakości

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Opis stanowiska: Laboratorium weterynaryjne Vetlab poszukuje doświadczonego Specjalisty ds. kontroli jakości, który dołączy do naszego zespołu. Osoba na tym stanowisku będzie odpowiedzialna za zapewnienie najwyższych standardów jakości w naszych procesach laboratoryjnych. Zakres...
  • Krawiec / Krawcowa - Pracownik szwalni

    Estella Sp. z o.o.   Polkowice    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Obowiązki: szycie pościeli na maszynach;

Najnowsze artykuły

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.