Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Umowa o pomoc przy zbiorach - wzór, rozwiązanie, ustawa

Umowa o pomoc przy zbiorach - wzór, rozwiązanie, ustawa

 
Umowa o pomoc przy zbiorach - wzór, rozwiązanie, ustawa

W okresie letnim w bardzo wielu gospodarstwach rolnych brakuje rąk do pracy. Rolnicy decydują się na zatrudnianie dodatkowych pracowników. Jaką umowę należy z nimi podpisać? Tu z pomocą przychodzi Kodeks cywilny - odpowiednia będzie tzw. umowa o pomocy przy zbiorach.

Pomoc przy zbiorach - ustawa


Zapisy dotyczące tzw. ustawy o pomoc przy zbiorach znajdziemy w Ustawie
o ubezpieczeniu społecznym rolników z dnia 20 grudnia 1990 r. (Dz.U.2019.0.299 t.j.). Jest to stosunkowo nowy typ umowy - obowiązuje od 18 maja 2018 r. Ma ułatwiać rolnikom przyjmowanie do pracy osób w szczególnie intensywnych okresach, kiedy od szybkiego dokonania zbioru i jego zabezpieczenia zależy, czy rolnik nie poniesie strat.

Pomoc przy zbiorach - gdzie zgłosić


Zgodnie z ustawą za tzw. pomoc przy zbiorach uważa się:
    • zbieranie owoców, warzyw, ziół i roślin zielarskich,
    • usuwanie zbędnych części roślin,
    • klasyfikowanie bądź sortowanie zebranych roślin, owoców i warzyw oraz wykonywanie innych czynności przygotowawczych, konserwujących lub związanych z zabezpieczeniem i poprawą jakości zbioru.

Pomocą przy zbiorach jest taka działalność, za którą rolnik wypłaca pomocnikowi wynagrodzenie. Niemniej wykonywanie wyżej wymienionych czynności na podstawie umowy o pomocy przy zbiorach nie jest zatrudnieniem w rozumieniu Kodeksu pracy. Pomocnika nie chronią zatem przepisy prawa pracy na przykład dotyczące minimalnego wynagrodzenia za pracę. Mają tutaj zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego.

Umowa o pomoc przy zbiorach musi zostać zawarta na piśmie przed rozpoczęciem pracy.
Zanim kontrakt zostanie podpisany, zgodnie z ustawą pomocnik ma obowiązek złożyć oświadczenie o liczbie dni w danym roku kalendarzowym, w czasie których będzie pracował dla danego rolnika (nie więcej niż 180 dni).

Rolnik z kolei musi zgłosić pomocnika do KRUS-u i odprowadzać na jego rzecz składki na ubezpieczenie społeczne - chorobowe, wypadkowe, macierzyńskie i zdrowotne.

Warto przy tym pamiętać, że pomocnik będzie podlegać ubezpieczeniu tylko przez 120 dni w roku kalendarzowym. Przysługuje mu również jednorazowe odszkodowanie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie.

 

Umowa o pomoc przy zbiorach - wzór


W umowie o pomoc przy zbiorach powinny znaleźć się takie elementy jak dane rolnika oraz pomocnika, data i miejsce podpisania umowy, czas, miejsce i liczba dni świadczenia pracy, wysokość wynagrodzenia, oraz zakres obowiązków pomocnika, a także informacja o możliwości rozwiązania umowy i sposobie rozwiązywania kwestii spornych (np. polubownie). W razie wątpliwości można skorzystać z gotowego wzoru umowy, który opublikował na swojej stronie internetowej KRUS.

 

Rozwiązanie umowy o pomoc przy zbiorach


Co w sytuacji, gdy pomocnik zrezygnuje ze świadczenia pracy bądź rolnik uzna, że nie potrzebuje już wsparcia podczas zbiorów? W myśl Kodeksu cywilnego, „każdej ze stron umowy o pomocy przy zbiorach przysługuje prawo wypowiedzenia umowy. Umowa ulega rozwiązaniu z upływem dnia, w którym została wypowiedziana, chyba że strony w umowie postanowiły inaczej”.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • OPTIMO Sp. z o.o.   za 2 dni wygasa
    specjalista junior / mid / senior  kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Do zadań należą: Doradzanie w telekomunikacji i ICT. Negocjacje, sprzedaż, tworzenie ofert. Pozyskiwanie i obsługa klientów biznesowych. Śledzenie trendów rynkowych. Opieka nad przydzielonymi klientami. Rozkład pracy: 60% czasu na zdobywanie klientów, 40% dla stale współpracujących. 50%...
  • Spedytor międzynarodowy / Spedytorka międzynarodowa

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok, Józefa Marjańskiego 3/309    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Obowiązki: planowanie, uzgadnianie warunków dostawy z przewoźnikiem, przygotowanie i wysyłka zamówienia transportowego, operacyjne prowadzenie transportu, kontrolowanie przez przewoźnika warunków dostawy, współpraca z innymi działami przedsiębiorstwa, informowanie klienta o postępie...
  • Psycholog / Pedagog specjalny / Nauczyciel wychowania przedszkolnego

    Terapeutyczny Punkt Przedszkolny ABATEAM   Warszawa, Ochota    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę  pełny etat   6 800 - 8 800 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Opis stanowiska prowadzenie terapii indywidualnej i/lub opcjonalnie grupowej (5 osobowej, 2 godz. dziennie przy wsparciu Pedagoga Specjalnego lub Psychologa) przygotowanie programów terapeutycznych; monitorowanie postępów; bieżąca kontakt z rodzicami;
  • Manager w Dziale Spedycji Morskiej / Kolejowej / Lotniczej

    kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW Realizacja planów sprzedażowych oraz strategii produktowej; Ustalanie i bieżące zarządzanie budżetem oddziału; Rozwijanie i negocjowanie warunków współpracy z klientami; Nadzorowanie procesu realizacji sprzedaży; Efektywne zarządzanie zespołem podległych...
  • Kierownik Warsztatu

    kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW Koordynowanie i nadzorowanie pracy serwisu pojazdów ciężarowych; Dbałość o dobry stan techniczny pojazdów floty firmy (ponad 250 samochodów ciężarowych oraz ciągników siodłowych ) Odpowiedzialność za jakościową i terminową realizację wykonywanych...
  • Zastępca Kierownika Działu Księgowości

    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Obowiązki: Wsparcie przełożonego oraz kancelarii podatkowej w wykonywanych obowiązkach; Ewidencja i kontrola dokumentacji finansowo-księgowej; Analiza kont księgowych; Asystowanie w sporządzaniu sprawozdań finansowych/statystycznych; Tworzenie wybranych deklaracji podatkowych; Uzgodnienia...

Najnowsze artykuły

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.