Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Trudne rozmowy z pracownikami: jak je przeprowadzać?

Trudne rozmowy z pracownikami: jak je przeprowadzać?

 
Trudne rozmowy z pracownikami: jak je przeprowadzać?

Wszyscy lubimy przekazywać dobre wiadomości. Niestety życie pisze różne scenariusze i trudne rozmowy z pracownikami są naturalnie wpisane w obowiązki managera czy pracodawcy. Jak je prowadzić, by były efektywne i bez zbędnych, niszczących emocji? Jak przedstawić złe wieści, by nie psuć relacji i atmosfery w zespole?

 

Trudne rozmowy w pracy: jakimi zasadami się kierować?

 

Wysłanie zbiorowego maila ze złą informacją może być niekiedy sporą pokusą. Zaoszczędzimy czas, a informacja zwrotna przyjdzie tylko od tych pracowników, którzy mają jakieś dodatkowe pytania czy wątpliwości. Choć pozornie bezpieczny, to nie najlepszy pomysł. Pracownicy mogą czuć się potraktowani przedmiotowo, zaczną się domysły, spekulacje i plotki na temat sytuacji w firmie. Dezinformacja w kryzysie jest wrogiem wszystkich. Dlatego warto postawić na bezpośrednie relacje, a spotkanie podsumować wiadomością mailową.

 

Poniżej kilka wskazówek, z którymi warto się zapoznać przed rozmową z pracownikami.

 

  • Zaplanuj przebieg rozmowy

 

Nie wszystko da się przewidzieć. Być może padną trudne pytania albo trudny pracownik wybuchnie krzykiem. Niemniej, dobrze jest na spotkanie iść z planem w głowie. Pomóc mogą wypisane wcześniej tematy na rozmowę. Warto przemyśleć, jak przedstawić problem prostym językiem i tak, by nie pozostawiać pola do interpretacji.

 

  • Opanuj stres

 

Stres może działać mobilizująco i to normalne, że towarzyszy obu stronom trudnej rozmowy. Opanowanie go nie zawsze jest proste. By nie dać się przytłoczyć negatywnym emocjom, warto, poza planowaniem rozmowy, przemyśleć możliwe rozwiązania, korzystne dla pracownika. Niech w miarę możliwości spotkanie nie będzie konfrontacją, a próbą wypracowania wspólnego rozwiązania, które zaakceptują obie strony.

 

  • Powołuj się na fakty

 

Warto też sobie uświadomić, że przekazywanie złych wiadomości jest częścią naszej pracy. Zamiast więc układać setki scenariuszy, przewidywać reakcje pracowników i swoje, warto skupić się na faktach. Zakłamywanie rzeczywistości jest rozwiązaniem na krótką metę, a pracownicy, którym przekazano część informacji, mogą czuć się oszukani.

 

Warto też unikać osobistych ocen. Konstruktywna krytyka to taka, z której podwładny dowie się, co robił źle i otrzyma jasny komunikat, co powinien poprawić. „Nie jesteśmy z ciebie zadowoleni. Opuściłeś się w pracy” tak naprawdę niewiele wnosi. „Twoje wyniki w zeszłym miesiącu spadły o 20%, porozmawiajmy o tym” jest o wiele konkretniejszą informacją.

 

  • Określ oczekiwania

 

Przekazanie złej wiadomości i pozostawienie pracowników samym sobie także nie jest dobrym rozwiązaniem. Wszyscy będą czuć się bezpieczniej, wiedząc, co może spotkać ich w przyszłości, jakie kroki podejmie firma, by poradzić sobie z problemami albo czego oczekuje się od pracownika, którego wyniki nie są zadowalające. Pamiętajmy też, aby nie prowadzić monologu, a prezentować postawę otwartą na dialog – rozmowy z podwładnymi umożliwiające wyjaśnienie ich wątpliwości.

 

  • Wczuj się w rolę rozmówcy

 

Mówi się, że chwalić należy na forum, a krytykować w cztery oczy. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza jeśli ma się odbyć rozmowa dyscyplinująca z pracownikiem. Postawienie go w niezręcznej sytuacji, wyliczanie jego błędów w obecności wielu osób, wprawi go w zakłopotanie, odciągnie uwagę od sedna problemu. Taka praktyka jest także niekorzystna dla relacji w zespole, wprowadza atmosferę strachu i niepotrzebny stres w pracy.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Trzech Króli – jakie kraje Europy mają wtedy dzień wolny?

Trzech Króli – jakie kraje Europy mają wtedy dzień wolny?

Czy wiecie, co oznacza akronim C☩M☩B, pisany na drzwiach domów z okazji święta Trzech Króli? Okazuje się, że niekoniecznie są to inicjały mędrców ze Wschodu! Kiedy wypada święto w 2025 roku, dla kogo jest to dzień wolny od pracy, a także jaka wiąże się z nim historia? Dziś mamy dla Was garść informacji na temat święta Trzech Króli w Polsce i na świecie.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy pod koniec roku to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do stycznia lub lutego? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej zwiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy czas na szukanie pracy, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.