Telemarketer praca - na czym polega?
Mimo że większość z nas szuka informacji, jak uniknąć natrętnych telefonów od telemarketerów, to jednak nadal firmy stawiają na ten sposób sprzedaży i poszukują osób, które wykonywałyby to zadanie. A chętni wciąż się znajdują. Najczęściej są to młodzi ludzie, próbujący dorobić podczas studiowania lub na samym początku kariery zawodowej.
Czym dokładnie zajmuje się osoba na stanowisku telemarketera? Do jej zadań należy sprzedaż dóbr i usług lub zapraszanie na wydarzenia, na których można dokonać zakupów. Najczęstsze propozycje, z jakimi możemy się zapoznać podczas rozmowy z telemarketerem, to usługi operatorów sieci komórkowych, oferty bankowe, związane z ubezpieczeniami. Są to również propozycje, by wziąć udział w spotkaniach, na których prezentuje się kołdry, garnki lub noże.
Warto w tym momencie wspomnieć, że telemarketerzy nie dzwonią wyłącznie do osób prywatnych, ale też do firm. Tutaj można spotkać propozycje ubezpieczeń grupowych, kart do obiektów sportowych, sprzedaży powierzchni reklamowych itp.
Telemarketing praca - specyfika pracy
W zależności od tego, jak duże jest biuro sprzedaży, warunki mogą być bardziej kameralne lub wiążące się z przebywaniem w większym, otwartym pomieszczeniu. Obojętnie czy jest to mała, czy duża grupa ludzi, to taka praca będzie wymagała umiejętności wyciszenia się i skupienia na swojej rozmowie.
Wykonywana w pozycji siedzącej, często z zestawem słuchawkowym, przed monitorem komputera – nie dla każdego może okazać się komfortowa. Preferowane są osoby bez wady wymowy ponieważ bazuje się wyłącznie na rozmowie.
Mimo że jest to praca przez telefon i nie widzi się osoby, z którą się kontaktuje, to jednak zawód telemarketera wiążę się z dużym stresem. Bardzo często słyszy się bowiem odpowiedzi odmowne, wyrzuty czy wulgarne zwroty.
Telemarketer - zakres obowiązków
Wydawać się może, że praca telemarketera jest łatwa, wystarczy siedzieć i dzwonić cały dzień. Jednak należy się do tego odpowiednio przygotować. Na tym stanowisku wymagana jest znajomość sprzedawanych produktów. Klienci, szczególnie przez telefon, bywają bardzo dociekliwi. Nie można więc dać się zaskoczyć.
Przed rozpoczęciem pełnienia obowiązków najczęściej trzeba wziąć udział w szkoleniu – w zakresie metod sprzedaży telefonicznej, ale też produktów czy usług firmowych. Bardo często telemarketerzy są wyposażeni w skrypty, które wyznaczają kierunek rozmowy (w zależności od odpowiedzi klientów), mają też odpowiedni opis np. cech produktów, sposobów ich zastosowania itp.
Telemarketerzy najczęściej opierają się na gotowej bazie klientów, dostarczonej przez pracodawcą.
Telemarketer - gdzie szukać pracy?
Jeśli ktoś chciałby sprawdzić się w telemarketingu, pracy powinien szukać właśnie w dużych firmach, oferujących ogólnodostępne usługi (pakiety komórkowe, internetowe, telewizyjne).
Jednak przeglądając oferty w sieci, można też trafić na ogłoszenia z mniejszych, bardziej lokalnych przedsiębiorstw.
Generalnie jest to branża charakteryzująca się dużą rotacją, więc bardzo łatwo znaleźć w niej zatrudnienie.
Telemarketer - zarobki
Zarobki telemarketera dzielą się na pensję podstawową i prowizje – od ilości nowych klientów, od kwoty sprzedanych produktów itp. Najczęściej podstawa waha się od ok. 2000 zł brutto do ok. 3500 zł brutto.
Firmy szukające telemarketerów często informują, iż premie mogą przewyższyć podstawę. Efektywny sprzedawca może traktować więc pracę w telemarketingu jako główne źródło dochodu. Dla wielu jednak może to być wyłącznie forma podreperowania domowego budżetu.