Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Techniki, metody i etapy sprzedaży - jak zostać dobrym handlowcem

Techniki, metody i etapy sprzedaży - jak zostać dobrym handlowcem

 
Techniki, metody i etapy sprzedaży - jak zostać dobrym handlowcem

Mówi się, że wszystko można kupić. Niezależnie od słuszności tej tezy, jedno jest pewne - dobry handlowiec wie co i komu zaoferować. Zagadnienia związane z całym procesem i tajnikami sprzedaży tworzą niezwykle szeroki i różnorodny zbiór. Dlatego wybraliśmy najpopularniejsze i najczęściej stosowane metody oraz techniki, których znajomość jest zupełną podstawą dla osób marzących o karierze dobrego handlowca.

 

Techniki sprzedaży

 

Terminy: techniki i metody sprzedażowe najczęściej stosowane są zamiennie. Można przyjąć, że techniki to bardziej sprecyzowane i konkretne działania handlowca, a metody stanowią ogólne pojęcia.

 

Do najpopularniejszych technik sprzedażowych należą:
1. Technika niskiej piłki - czyli przedstawienie na początku najatrakcyjniejszych aspektów oferty i kiedy klient już się wstępnie zdecyduje na zakup - dodawanie mniej korzystnych szczegółów. Zgodnie z regułą zaangażowania i konsekwencji prawdopodobnie będzie chciał kupić proponowany produkt.

 

2. Technika pozornego wyboru - sprzedawca oferuje klientowi dwie możliwości zakupu. Zwiększa to prawdopodobieństwo, że opcja „nie kupię tego” nie zostanie wybrana. Sprzedaż za gotówkę czy ratalna? Dodatkowy pakiet Internetu czy rozmowy bez limitu? - klienci lubią mieć wybór, choćby był on tylko pozorny.

 

3. Model cecha - zaleta - korzyść - zaprezentowanie oferty w taki sposób, żeby pokazać zalety wynikające z określonych cech produktu, a także wiążące się z nimi realne profity dla klienta. A ten zazwyczaj ma mniejszą wiedzę o produkcie niż sprzedawca i bardziej niż np. szczegółowe parametry techniczne telewizora będą interesować go korzyści, jakie płyną z zakupu konkretnego modelu.

 

4. Technika drzwiami w twarz – sprzedawca proponuje produkt znacznie przewyższający możliwości finansowe klienta, a gdy ten odmówi – prezentowana jest tańsza, prostsza opcja. To zwiększa szansę na sprzedaż. Działa wtedy reguła kontrastu (drugi produkt na tle pierwszego wydaje się bardziej przystępny) i reguła wzajemności (skoro sprzedawca ustąpił i dostosował ofertę do klienta, on również będzie czuł się zobowiązany do kompromisu i zakupu).

 

Metody sprzedaży

 

Podobnie jak zebranie technik, tak i opisanie wszelkich skutecznych metod sprzedaży byłoby dość skomplikowane. Zwłaszcza, że mówi się, iż każdy doświadczony handlowiec ma swoje sprawdzone sposoby i sprawnie nimi żongluje w codziennej pracy. Teoretyczną wiedzę, jak sprzedawać produkty bankowe, jak współpracować z klientem biznesowym, na czym polega specyfika pracy w branży odzieżowej, zawsze warto zweryfikować w praktyce.

 

Co więcej, każdy z etapów sprzedaży wymaga konkretnych działań, przykładowo nawiązania kontaktu wzrokowego, stosowania języka korzyści, pytań otwartych, perswazji, bądź manewrowania faktami tak, aby osiągnąć cel.

 

Etapy sprzedaży bezpośredniej i internetowej

 

Sama finalizacja umowy jest niejako zwieńczeniem całego dzieła. Sprzedaż bowiem zaczyna się znacznie wcześniej. Sukces handlowca w dużej mierze zależy od umiejętnego nawiązania kontaktu - dobre pierwsze wrażenie pozwoli wzbudzić w kliencie pozytywne emocje.

 

Kolejny krok to zbadanie potrzeb i oczekiwań. Na tym etapie na przykład pytania otwarte w sprzedaży pozwolą podtrzymać rozmowę i sprecyzować, czego potrzebuje nabywca. Znając jego wymagania, można zaproponować konkretną ofertę. Tutaj przydaje się pewność sprzedawcy, że dany produkt czy usługa jest najlepsza. Klient może się wahać i zastanawiać. Jeśli cena wyda mu się zbyt wysoka, w urządzeniu brakuje jakiejś pobocznej funkcji albo bluzka ma ciemniejszy odcień niż planował zakupić, sprzedawca, pewien swojej oferty, będzie wiedział, jak i czym go przekonać.

 

Przy zastosowaniu odpowiednich metod sprzedaży jest ogromna szansa na to, że nawet początkowo niezdecydowana osoba coś kupi. Po sfinalizowaniu transakcji sprzedawca powinien zadbać, aby klient nie żałował wydanych pieniędzy. Na koniec warto utwierdzić go w przekonaniu, że wybrał dobrze. Nawet jeśli nie uda się nic sprzedać, dobry handlowiec wie, że podtrzymanie pozytywnej atmosfery jest bardzo opłacalne. Być może klient potrzebuje czasu do namysłu, a jeśli wyjdzie ze sklepu w dobrym nastroju, jest spora szansa, że do tegoż miejsca wróci.

 

Etapy sprzedaży bezpośredniej można przenieść na grunt wirtualnej rzeczywistości. Choć w tym przypadku handlowca i potencjalnych klientów dzieli ekran urządzenia, sukces również zależy od umiejętnego dobrania technik sprzedaży. Nawiązanie kontaktu, a następnie zaprezentowanie oferty w dostępnych kanałach oraz udowodnienie, że jest ona najlepsza i warto kliknąć w przycisk „kup” - to początek procesu sprzedaży online.

 

Ze względu na ogromną popularność internetowych zakupów, przetrwa ten, kto będzie umiał nawiązać dłuższe relacje z klientem, wytworzyć pozytywną atmosfery wokół produktu i zaangażować ludzi w cały proces. Trzeba znaleźć sposób, aby się wyróżniać i zbudować tak zwany dowód społeczny - pokazać, że oferta jest godna zaufania, a sklep ma już grupę stałych, zadowolonych klientów.

 

Można wybierać spośród licznych narzędzi, można prowadzić branżowego bloga, profile na portalach społecznościowych, wysyłać newsletter, nawiązać współpracę z influencerami, czy pozycjonować stronę w wyszukiwarce… Metody sprzedaży produktu także w Internecie, aby były skuteczne, muszą mieć przede wszystkim spersonalizowaną formę.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Broker - Financial Risks and Trade Credits

    Aon Polska Sp. z o. o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Aon – Podejmujemy lepsze decyzje W Aon kształtujemy decyzje, aby chronić i wzbogacać życie ludzi na całym świecie. Jesteśmy jedną zjednoczoną, inkluzywną i różnorodną drużyną, pełną pasji do pomagania naszym kolegom i klientom w osiąganiu sukcesów. Jak będzie wyglądał Twój...
  • Kierownik Działu Spedycji Morskiej / Kolejowej / Lotniczej

    kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Twoje obowiązki: Realizuj plany sprzedażowe i strategie produktów; Zarządzaj budżetem oddziału; Rozwijaj współpracę z klientami; Nadzoruj procesy sprzedażowe; Zarządzaj zespołem; Uczestnicz w wydarzeniach branżowych;
  • Kierownik Serwisu Pojazdów Ciężarowych

    kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Główne zadania: Nadzorowanie działu serwisu pojazdów ciężkich; Utrzymanie floty ponad 250 pojazdów w dobrym stanie technicznym; Zapewnienie jakości i terminowości napraw; Tworzenie budżetów i planów rozwoju serwisu; Zarządzanie zespołem serwisowym (15 osób) Organizacja i ocena pracy...
  • Młodszy Konsultant Wsparcia Klienta ds. Oprogramowania HR

    Symfonia Sp. z o.o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista junior / mid  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    1 godz.
    Twoje zadania: Obsługa klientów programu Symfonia HR (telefon, czat, email) Aktualizacja baz wiedzy i tworzenie dokumentacji; Przeprowadzanie i dokumentowanie testów aplikacji;
  • Doradca Serwisowy w Biurze Obsługi Klienta

    APEX - THERMO KING sp. z o.o.   Bydgoszcz    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Osoba na tym stanowisku będzie odpowiedzialna za: Obsługę klienta serwisu agregatów chłodniczych do samochodów dostawczych i ciężarowych. Sprzedaż usług serwisowych oraz części zamiennych. Utrzymywanie i budowanie długotrwałych relacji z klientem. Wykonywanie kosztorysów oraz...
  • Doradczyni / Doradca w serwisie blacharsko-lakierniczym

    APEX - THERMO KING sp. z o.o.   Bydgoszcz    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista mid / junior / senior  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Opis stanowiska: Obsługa klientów i przeprowadzanie procesu likwidacji szkód, Weryfikacja i kompletowanie dokumentów niezbędnych do rozliczenia szkody, Kalkulacja szkody, Zamawianie części niezbędnych do naprawy, Bieżące informowanie Klientów o zakresie wykonywanych usług i stopniu...

Najnowsze artykuły

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw można skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy oraz liczby karmionych dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.