Jak bardzo inteligentne są roboty? Jakie są podstawy funkcjonowania sztucznej inteligencji?
Co to jest sztuczna inteligencja
„Sztuczna inteligencja (SI), ang. Artificial Intelligence (AI), dziedzina nauki zajmująca się badaniem mechanizmów ludzkiej inteligencji (psychol.) oraz modelowaniem i konstruowaniem systemów, które są w stanie wspomagać lub zastępować inteligentne działania człowieka”. Tak sztuczną inteligencję definiują autorzy w Internetowej Encyklopedii PWN.
Jednak to nie jedyna definicja. Dziedzina SI ewoluuje bardzo szybko, analizuje się ją np. ze względu na zastosowanie, formę, a także bardziej skomplikowane kryteria. Po raz pierwszy pojęcia użył John McCarty w 1956 r.
Jak działa sztuczna inteligencja
Jako flagowy przykład działania sztucznej inteligencji podaje się umiejętność rozpoznawania twarzy, obiektów. Roboty zaopatrzone w sztuczną inteligencję potrafią grać z człowiekiem w szachy, udzielać wywiadu. Sztuczna inteligencja to niejako próba odzwierciedlenia w urządzeniach sposobów działania ludzkiego mózgu – tego, jak rozumie mowę i rozwiązuje problemy.
Powstanie tak wysokiej inteligencji, którą obdarza się urządzenia, wymaga dużego grona profesjonalistów. To bardzo chłonny rynek pracy dla specjalistów SI tworzących specjalny algorytm, pracujących nad programowaniem sztucznej inteligencji oraz maszynami, które będą wykonywały polecenia specjalnego oprogramowania.
Przykłady sztucznej inteligencji w życiu
Gdzie możemy spotkać SI? Sztuczna inteligencja w medycynie może pomóc w diagnozowaniu chorób, rozpoznaje zmiany na zdjęciach rentgenowskich. Ważną i coraz efektywniej rozwijaną dziedziną jest tworzenie inteligentnych, autonomicznych samochodów. Chodzi o stworzenie pojazdów, w których albo wspiera się, albo całkowicie próbuje zastąpić kierowcę. Specjalne oprogramowanie ma zabezpieczać przed różnymi błędami popełnianymi przez człowieka – zatrzymać, gdy na drodze pojawi się przeszkoda, niezauważona przez kierowcę, obserwować stan człowieka – czy jest zmęczony, czy skoncentrowany na drodze, itd.
Innym, może bliższym przykładem zastosowania sztucznej inteligencji w praktyce, jest korzystanie z asystentów w smartfonach. Wybierając odpowiedni program, możemy wydać polecenie głosowe, a telefon je zrealizuje – zadzwoni do osoby z listy, wyszuka trasę dojazdu itd.
SI jest także wykorzystywania w dziedzinie rozrywki. Obdarzone są nią postaci z gier, które odpowiednio reagują na zachowania gracza.