Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Szara strefa to nic złego?

Szara strefa to nic złego?

 
Szara strefa to nic złego?

Polskie władze nieustannie prowadzą działania, by zminimalizować  szarą strefę, przynoszącą państwu ogromne straty finansowe, obszaru, w którym pracownicy nie mają zapewnionych podstawowych świadczeń, a ich przyszłość jest niepewna. 29 marca 2019 Główny Urząd Statystyczny opublikował kolejny raport dotyczący pracy nierejestrowanej w Polsce. Jak obecnie kształtuje się szara strefa?

 

Co to jest szara strefa

 

Zacznijmy od tego, czym jest szara strefa. Definicja opublikowana na stronie Głównego Urzędu Statystycznego podaje, iż należą do niej wszelkie prace, które są wykonywane bez nawiązania jakiegokolwiek stosunku pracy (umowa o pracę, zlecenie, dzieło i inne). W wyniku świadczenia usług na zasadzie pracy nierejestrowanej pracodawca nie odprowadza składek za pracownika, ten z kolei nie jest objęty żadnymi świadczeniami społecznymi.

 

Szara strefa w Polsce

 

Badaniami tego zjawiska zajmuje się Główny Urząd Statystyczny. Jednak jak wskazują autorzy opracowań, szara strefa w Polsce jest trudna do dokładnego oszacowania. Niemniej przytoczmy kilka danych. Według opublikowanego w 2006 r. przez GUS raportu na temat pracy nierejestrowanej w Polsce niemal co dziesiąty Polak pracował na czarno. W szarej strefie, od stycznia do września zarabiało ponad 1,3 mln ludzi (9,6% pracujących ogółem). Adekwatnie, w ostatnim opublikowanym raporcie, w tym samym okresie od stycznia do września 2017 w szarej strefie świadczyło prace, ok 773 tys., co stanowiło 4,7% ogółu pracujących (wcześniejsze publikowane dane za lata 1995 i 1998 dotyczą okresu od stycznia do sierpnia).

 

Szara strefa – przyczyny

 

Spora część badanych osób, wiedząc, co to jest szara strefa, nie widzi w tym procederze nic złego. Ekonomiści przyczyn tak dużej skali zjawiska upatrują przede wszystkim w powodach ekonomicznych jak np.: niemożność znalezienia pracy legalnej, niewystarczające dochody w przypadku podejmowania pracy formalnej, wyższe wynagrodzenie przy opcji „na czarno”, a także niedopasowanie rynku pracy do potrzeb gospodarki, rosnące koszty zatrudnienia oraz w braku elastyczności prawa pracy i innych.

 

Szara strefa – GUS

 

Główny Urząd Statystyczny analizuje szarą strefę w gospodarce pod wieloma względami. I tak, jako najczęściej wykonywane na czarno prace wskazuje usługi remontowe oraz naprawy budowlano-instalacyjne. W badaniach podaje się, że w całym 2017 roku ponad 60% pracujących w szarej strefie to mężczyźni. Jeśli chodzi o miejsce zamieszkania, to dane są zbliżone – 49,4% to mieszkańcy wsi, a 50,6% miast.

 

Dla niektórych szara strefa i praca na czarno to główne źródło dochodu 47,7% a 52,3 traktuje ten rodzaj zatrudnienia jako pracę dodatkową.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Global Benefits Analyst with French or Italian

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    What the day will look like As Global Benefits Analyst you will be responsible for your own portfolio of clients ensuring the tasks allocated to you are completed timely and of high standard. You will be required to actively attend regular meetings with the Global Benefits Consultants to discuss...
  • Opiekun w domu Seniora

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Zakres obowiązków: zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne; podawanie posiłków; kontrola wagi pacjenta, mierzenie ciśnienia, temperatury, poziomu cukru we krwi; wykonywanie zleceń lekarskich według obowiązujących procedur;
  • Specjalista ds. Sprzedaży Oprogramowania

    Symfonia Sp. z o.o.   Katowice    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    7 godz.
    Twój zakres głównych obowiązków: kontakt z aktualnym klientem; doradztwo i sprzedaż rozwiązań i produktów Symfonii; rzetelne wprowadzanie informacji do systemu CRM; realizacja zadań wartościowych (plan sprzedaży), ilościowych (czynności) oraz jakościowych (rozmowy telefoniczne)
  • Team Leader Działu Produkcyjnego

    JMP Flowers Grupa Producentów Sp. z o.o.   Stężyca (pow. rycki, gm. Stężyca)    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Twój zakres obowiązków: planowanie pracy oraz organizacji pracy na poszczególnych obszarach; nadzorowanie i koordynowanie pracy zespołu; zbieranie danych i sporządzanie raportów jakościowych, wydajnościowych; uczestnictwo w spotkaniach tygodniowych Team Liderów; praca w systemie zmianowym;
  • Aon
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    10 godz.
    What the day will look like You will work with our global clients daily and as a first point of contact, you’ll be responsible for providing help and guidance regarding clients’ benefits. Also, in your first 3 months: you'll learn how we organize employee benefits for our clients you'll get to...
  • Coral Travel Poland Sp. z o.o.
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    11 godz.
    Poszukujemy entuzjastycznych, pozytywnie nastawionych osób lubiących podróże i różnorodność świata. Razem z nami zapewniaj ludziom wymarzone wakacje!

Najnowsze artykuły

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.