Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Systemy czasu pracy – charakterystyka, rodzaje, Kodeks pracy

Systemy czasu pracy – charakterystyka, rodzaje, Kodeks pracy

 
Systemy czasu pracy – charakterystyka, rodzaje, Kodeks pracy

Wybrany przez pracodawcę system czasu pracy jest bardzo istotny przy planowaniu pracy pracownika. To, ile godzin i dni przepracujemy w miesiącu oraz kiedy przypadnie nasze wolne od służbowych obowiązków, ściśle określa Kodeks pracy.

 

Systemy czasu pracy – co to jest?

 

Do wyjaśnienia czym właściwie są systemy czasu pracy, przyda się pojęcie czasu pracy. Wedle Kodeksu pracy jest to: „czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy”. W praktyce więc do czasu pracy wliczają się także przerwy i przestoje czy zorganizowane przez pracodawcę szkolenia. Normy czasu pracy określają maksymalną liczbę godzin, jaką pracownik może przepracować dobowo i w ciągu tygodnia.

 

System czasu pracy to swoisty zbiór tych norm. Określa, jak rozkłada się czas pracy w dniu, tygodniu, a także w obejmującym je okresie rozliczeniowym. Wybierając system, który będzie obowiązywał pracowników, pracodawca powinien optymalnie dostosować go do profilu swojego przedsiębiorstwa. Inny system będzie korzystny dla fabryki, której urządzenia stale działają, inny dla biura rachunkowego czy call center.

 

Systemy czasu pracy – Kodeks pracy

 

Wyróżniamy kilka systemów czasu pracy. Podstawowy system czasu pracy jest najpopularniejszy i zakłada maksymalnie 8-godzinny dobowy wymiar czasu pracy, a okres rozliczeniowy nie powinien przekraczać 4 miesięcy (w wyjątkowych sytuacjach 6 lub 12).

 

Kolejny – równoważny system czasu pracy – to praca w dłuższym niż podstawowy czas pracy dobowym wymiarze, ale nie większym niż 12 godzin. Okres rozliczeniowy, poza szczególnymi sytuacjami, powinien trwać maksymalnie miesiąc.  Jeśli w któreś dni przepracujemy więcej niż 8 godzin, pracodawca powinien zrównoważyć nam to dniami wolnymi bądź skróceniem pracy w inne dni. Są jednak zawody, dla których równoważny czas pracy na dobę może być dłuższy niż 12 godzin, np. dla pracowników zakładowych straży pożarnych i zakładowych służb ratowniczych, przy dozorze urządzeń, pilnowaniu mienia lub ochronie osób.

 

Przerywany czas pracy możemy wyróżnić, gdy mamy 8-godzinny dzień pracy podzielony na dwie części, między którymi występuje jednak przerwa trwająca do 5 godzin.

 

System skróconego tygodnia pracy polega na wykonywaniu obowiązków służbowych przez mniej niż 5 dni w tygodniu. W tym systemie można pracować do 12 godzin na dobę, a okres rozliczeniowy wynosi miesiąc lub mniej. O zastosowanie tego systemu musi wystąpić pracownik, pracodawca nie ma możliwości narzucenia go podwładnym.

 

Jeśli pracujemy jedynie od piątku do niedzieli oraz w święta, to znaczy, że zostaliśmy zatrudnieni w oparciu o system pracy weekendowej. Podobnie jak skrócony system czasu pracy ten system może być stosowany wyłącznie na pisemny wniosek pracownika, a maksymalny czas pracy w ciągu doby wynosi 12 godzin przy rozliczeniu nie przekraczającym miesiąca.


Zadaniowy czas pracy  z kolei sprawdzi się u pracodawców, którzy nie mają potrzeby określania, jak długo pracownik powinien przebywać na terenie zakładu. Warto jednak pamiętać, że i w tym systemie pracy muszą być przestrzegane normy dobowe i tygodniowe.


Ostatni z systemów, praca w ruchu ciągłym, to system stosowany w przypadku niemożliwej do wstrzymania technologii produkcji. Wydłuża pracę w tygodniu przeciętnie do 43 godzin i jednego dnia w 1 tygodniu, w 2 tygodniach lub w 3 tygodniach do 12 godzin, a okres rozliczeniowy nie może przekroczyć miesiąca. Brzmi zawile, ale w praktyce oznacza to, że jeśli na danym stanowisku są zatrudnione trzy osoby, to pracujemy na trzy ośmiogodzinne zmiany, a w ciągu jednej doby dwóch pracowników ma zmianę po 12 godzin, a trzeci korzysta z dnia wolnego.

 

Rozkład czasu pracy – charakterystyka

 

Rozkład czasu pracy precyzuje, jak podzieli się czas pracy w ciągu doby, tygodnia i całego okresu rozliczeniowego czyli najczęściej miesiąca.  Rozkład o charakterze ogólnym to stałe, zawarte w regulaminie albo obwieszczeniu o systemie i rozkładzie czasu pracy normy, których należy trzymać się, planując pracę poszczególnych osób. Pracodawca przedstawia zatrudnionym także ich indywidualny wymiar i rozkład czasu pracy w formie harmonogramu na cały okres rozliczeniowy lub minimalnie na miesiąc. Taki grafik musi być zgodny z Kodeksem pracy, nie wolno przekraczać norm czasu pracy, co bywa trudne zwłaszcza w przypadku pracy zmianowej.

 

Rodzaje czasu pracy

 

Poza pracą, którą wykonujemy w ramach etatu, może zdarzyć się konieczność wypełniania naszych służbowych obowiązków niejako dodatkowo. Kodeks pracy ściśle definiuje i takie przypadki. Jeśli pracujemy w niedziele i święta, należy nam się odpowiednia rekompensata, czyli dzień wolny bądź dodatkowe wynagrodzenie. Warto dodać, że nie w każdym zawodzie praca w dni ustawowo wolne jest dozwolona.

 

Kolejny rodzaj czasu pracy to praca w porze nocnej, czyli między 21:00 a 7:00. Według art. 1518. Kodeksu pracy: „Pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w porze nocnej w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów”.

 

Ostatni rodzaj to godziny nadliczbowe, czyli praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy. Podobnie jak praca w niedziele i święta powinna być zrekompensowana dodatkowymi dniami wolnymi bądź wynagrodzeniem. Warto pamiętać, że ten rodzaj pracy także ma swoje limity – w jednym okresie rozliczeniowym to maksymalnie 48 godzin, a w ciągu roku nie więcej niż 150.

 

Godzin nadliczbowych nie można narzucić kobietom w ciąży, młodocianym i tymczasowym pracownikom, niepełnosprawnym oraz w przypadku prac w szkodliwych warunkach, a rodzice dzieci do 4 lat muszą wyrazić na nadgodziny zgodę.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Pracownik placowy z uprawnieniami na wózki widłowe

    REMONDIS Polkowice Sp. z o.o.   Polkowice    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny
    1 godz.
    Obowiązki: sortowanie odpadów; przygotowywanie załadunków; dbanie o czystość i porządek na placu;
  • Kontroler Finansowy

    Faurecia Gorzów S.A.   Gorzów Wielkopolski    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Twoje docelowe zadania: Kontrola, analiza oraz usprawnianie procesów gospodarki materiałowej w firmie produkcyjnej Kontrola zgodności raportów Grupy z księgami Spółki; przygotowywanie raportów i analiz Nadzór nad procesami materiałowym: definiowanie standardów, analiza i raportowanie...
  • Młodszy Doradca Klienta Biznesowego

    Symfonia Sp. z o.o.   Warszawa, al. Jerozolimskie 132    praca hybrydowa
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    4 godz.
    Zakres obowiązków: sprzedaż oprogramowania Symfonii m.in. do działów księgowych, kadrowych oraz właścicieli firm; realizacja powierzonego planu sprzedaży; aktywne pozyskiwanie klientów podczas pracy na leadach i zimnej bazie; prowadzenie procesu sprzedażowego w oparciu o standardy...
  • Koordynator ds. inwestycji

    Multiplay Sp. z o.o. Sp.k   Opole    praca hybrydowa / stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   6 800 - 8 400 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Planowanie oraz nadzór nad budową i modernizacją sieci światłowodowych. Koordynowanie harmonogramów i współpraca z podwykonawcami. Kontrola jakości prac, zapewnianie zgodności z normami branżowymi. Zamawianie niezbędnych materiałów i sprzętu oraz zarządzanie dokumentacją zakupową....
  • Dyspozytor

    REMONDIS Sp. z o.o.   Bydgoszcz, ul. Inwalidów 45    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    17 godz.
    Twój dzień pracy będzie składał się z: Przygotowywanie dokumentacji dotyczącej list zleceń i trasówek, Monitoring pojazdów - GPS, Obsługa klienta na podstawie otrzymanych zamówień; Obsługa systemu informatycznego funkcjonującego w Spółce, Rozpatrywanie reklamacji, Rozliczanie...
  • Technik dentystyczny ds. aparatów ortodontycznych z j. niemieckim

    Fachlabor Dr. W. Klee für grazile Kieferorthopädie GmbH   Niemcy, Frankfurt nad Menem, Hamburg   
    specjalista junior / mid / praktykant/stażysta  umowa o pracę  pełny etat   10 000 - 15 000 zł brutto/mies.
    21 godz.
    aplikacja: TRAINING ON THE JOB - TECHNIKA DENTYSTYCZNA - ORTODONCJA miejsca pracy: Frankfurt nad Menem, Hamburg specjalizacja: ortodoncja Poszukujemy wykwalifikowanej osoby na stanowisko Technika Dentystycznego ze szczególnym nastawieniem na ortodoncję. W ramach pracy będziesz odpowiedzialny/a za...

Najnowsze artykuły

Praca w obwodowej komisji wyborczej – na czym polega, jak zasiąść, wynagrodzenie

Praca w obwodowej komisji wyborczej – na czym polega, jak zasiąść, wynagrodzenie

18 maja Polacy ruszą do urn, żeby wziąć udział w pierwszej turze wyborów i wybrać głowę państwa na kolejne pięć lat. Nad przebiegiem głosowania w każdym lokalu wyborczym będą czuwać członkowie OKW. Kim są pracownicy obsługujący wyborców i liczący głosy, w jaki sposób zostali wybrani do pełnienia tej funkcji oraz ile zarobią przy wyborach prezydenckich 2025?

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje

– Statystycznie człowiek spędza w pracy 8 godzin dziennie, trudno udawać przez tak długi czas entuzjazm do jej wykonywania. Praca powinna nam sprawiać przyjemność i choć to slogan, to obala faworyzowany mit ciężkiej pracy – tłumaczy doradczyni zawodowa Magdalena Gabruś. Jak zatem rozwijać własny potencjał na obejmowanym stanowisku? Skąd wiedzieć, że już najwyższy czas na zmianę pracy?

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

– Ratownik medyczny w Siłach Zbrojnych RP pełni kluczową rolę w zabezpieczeniu medycznym zarówno w warunkach pokojowych, jak i podczas operacji wojskowych – tłumaczy ppor. Krystian Dwórznik, Szef Sekcji Promocji i Współpracy z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Płocku. Oto jak wygląda praca wojskowego ratownika medycznego oraz jak krok po kroku przejść rekrutację na to stanowisko.

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Majówka pozwoliła nam zapomnieć o obowiązkach i stresie zawodowym. Jednak powrót do codzienności po długim weekendzie czy dłuższym urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Kompetencje zawodowe – dlaczego czasami ukrywamy przed pracodawcą wyższe kwalifikacje? Rozmowa z ekspertem

Kompetencje zawodowe – dlaczego czasami ukrywamy przed pracodawcą wyższe kwalifikacje? Rozmowa z ekspertem

Aż 65% z nas zataja przed pracodawcą część swoich kompetencji. – Z perspektywy pracownika pojawia się naturalna obawa przed ujawnianiem wszystkich swoich umiejętności, szczególnie tych, które wykraczają poza wymagane stanowisko. Może to bowiem oznaczać więcej obowiązków, bez realnych korzyści w zamian – zauważa ekspert rynku pracy z Randstad Polska Mateusz Żydek. Czy to korzystna strategia?

Praca w zespole – umiejętności, zalety, zasady

Praca w zespole – umiejętności, zalety, zasady

Umiejętność pracy w zespole to jedna z najczęściej wymienianych umiejętności w ogłoszeniach o pracę. I choć kandydaci zwykle deklarują, że posiadają tę kompetencję miękką, rzeczywistość często wygląda inaczej. Jak odnaleźć swoją rolę w grupie, w jaki sposób komunikować, że współpracownik popełnił błąd, co szkodzi osiąganiu wspólnego celu? Oto wszystko, co musisz wiedzieć o pracy zespołowej.

Zgoda na Pliki Cookies

Wykorzystujemy Pliki Cookies w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Serwisu. Stosujemy Pliki Cookies w celach statystycznych i marketingowych, w szczególności w zakresie dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji.

Każda wyrażona zgoda może być przez Ciebie wycofana w dowolnym momencie. Więcej informacji dotyczących plików Cookies oraz przetwarzania danych osobowych w plikach Cookies znajduje się w naszej Polityce Prywatności.

Administratorem Serwisu i Twoich danych osobowych jest „Praca.pl” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Bolesława Prusa 2, 00-493 Warszawa, KRS 0000290935, NIP 7010095135, REGON: 141169379