Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Systemy czasu pracy – charakterystyka, rodzaje, Kodeks pracy

Systemy czasu pracy – charakterystyka, rodzaje, Kodeks pracy

 
Systemy czasu pracy – charakterystyka, rodzaje, Kodeks pracy

Wybrany przez pracodawcę system czasu pracy jest bardzo istotny przy planowaniu pracy pracownika. To, ile godzin i dni przepracujemy w miesiącu oraz kiedy przypadnie nasze wolne od służbowych obowiązków, ściśle określa Kodeks pracy.

 

Systemy czasu pracy – co to jest?

 

Do wyjaśnienia czym właściwie są systemy czasu pracy, przyda się pojęcie czasu pracy. Wedle Kodeksu pracy jest to: „czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy”. W praktyce więc do czasu pracy wliczają się także przerwy i przestoje czy zorganizowane przez pracodawcę szkolenia. Normy czasu pracy określają maksymalną liczbę godzin, jaką pracownik może przepracować dobowo i w ciągu tygodnia.

 

System czasu pracy to swoisty zbiór tych norm. Określa, jak rozkłada się czas pracy w dniu, tygodniu, a także w obejmującym je okresie rozliczeniowym. Wybierając system, który będzie obowiązywał pracowników, pracodawca powinien optymalnie dostosować go do profilu swojego przedsiębiorstwa. Inny system będzie korzystny dla fabryki, której urządzenia stale działają, inny dla biura rachunkowego czy call center.

 

Systemy czasu pracy – Kodeks pracy

 

Wyróżniamy kilka systemów czasu pracy. Podstawowy system czasu pracy jest najpopularniejszy i zakłada maksymalnie 8-godzinny dobowy wymiar czasu pracy, a okres rozliczeniowy nie powinien przekraczać 4 miesięcy (w wyjątkowych sytuacjach 6 lub 12).

 

Kolejny – równoważny system czasu pracy – to praca w dłuższym niż podstawowy czas pracy dobowym wymiarze, ale nie większym niż 12 godzin. Okres rozliczeniowy, poza szczególnymi sytuacjami, powinien trwać maksymalnie miesiąc.  Jeśli w któreś dni przepracujemy więcej niż 8 godzin, pracodawca powinien zrównoważyć nam to dniami wolnymi bądź skróceniem pracy w inne dni. Są jednak zawody, dla których równoważny czas pracy na dobę może być dłuższy niż 12 godzin, np. dla pracowników zakładowych straży pożarnych i zakładowych służb ratowniczych, przy dozorze urządzeń, pilnowaniu mienia lub ochronie osób.

 

Przerywany czas pracy możemy wyróżnić, gdy mamy 8-godzinny dzień pracy podzielony na dwie części, między którymi występuje jednak przerwa trwająca do 5 godzin.

 

System skróconego tygodnia pracy polega na wykonywaniu obowiązków służbowych przez mniej niż 5 dni w tygodniu. W tym systemie można pracować do 12 godzin na dobę, a okres rozliczeniowy wynosi miesiąc lub mniej. O zastosowanie tego systemu musi wystąpić pracownik, pracodawca nie ma możliwości narzucenia go podwładnym.

 

Jeśli pracujemy jedynie od piątku do niedzieli oraz w święta, to znaczy, że zostaliśmy zatrudnieni w oparciu o system pracy weekendowej. Podobnie jak skrócony system czasu pracy ten system może być stosowany wyłącznie na pisemny wniosek pracownika, a maksymalny czas pracy w ciągu doby wynosi 12 godzin przy rozliczeniu nie przekraczającym miesiąca.


Zadaniowy czas pracy  z kolei sprawdzi się u pracodawców, którzy nie mają potrzeby określania, jak długo pracownik powinien przebywać na terenie zakładu. Warto jednak pamiętać, że i w tym systemie pracy muszą być przestrzegane normy dobowe i tygodniowe.


Ostatni z systemów, praca w ruchu ciągłym, to system stosowany w przypadku niemożliwej do wstrzymania technologii produkcji. Wydłuża pracę w tygodniu przeciętnie do 43 godzin i jednego dnia w 1 tygodniu, w 2 tygodniach lub w 3 tygodniach do 12 godzin, a okres rozliczeniowy nie może przekroczyć miesiąca. Brzmi zawile, ale w praktyce oznacza to, że jeśli na danym stanowisku są zatrudnione trzy osoby, to pracujemy na trzy ośmiogodzinne zmiany, a w ciągu jednej doby dwóch pracowników ma zmianę po 12 godzin, a trzeci korzysta z dnia wolnego.

 

Rozkład czasu pracy – charakterystyka

 

Rozkład czasu pracy precyzuje, jak podzieli się czas pracy w ciągu doby, tygodnia i całego okresu rozliczeniowego czyli najczęściej miesiąca.  Rozkład o charakterze ogólnym to stałe, zawarte w regulaminie albo obwieszczeniu o systemie i rozkładzie czasu pracy normy, których należy trzymać się, planując pracę poszczególnych osób. Pracodawca przedstawia zatrudnionym także ich indywidualny wymiar i rozkład czasu pracy w formie harmonogramu na cały okres rozliczeniowy lub minimalnie na miesiąc. Taki grafik musi być zgodny z Kodeksem pracy, nie wolno przekraczać norm czasu pracy, co bywa trudne zwłaszcza w przypadku pracy zmianowej.

 

Rodzaje czasu pracy

 

Poza pracą, którą wykonujemy w ramach etatu, może zdarzyć się konieczność wypełniania naszych służbowych obowiązków niejako dodatkowo. Kodeks pracy ściśle definiuje i takie przypadki. Jeśli pracujemy w niedziele i święta, należy nam się odpowiednia rekompensata, czyli dzień wolny bądź dodatkowe wynagrodzenie. Warto dodać, że nie w każdym zawodzie praca w dni ustawowo wolne jest dozwolona.

 

Kolejny rodzaj czasu pracy to praca w porze nocnej, czyli między 21:00 a 7:00. Według art. 1518. Kodeksu pracy: „Pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w porze nocnej w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów”.

 

Ostatni rodzaj to godziny nadliczbowe, czyli praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy. Podobnie jak praca w niedziele i święta powinna być zrekompensowana dodatkowymi dniami wolnymi bądź wynagrodzeniem. Warto pamiętać, że ten rodzaj pracy także ma swoje limity – w jednym okresie rozliczeniowym to maksymalnie 48 godzin, a w ciągu roku nie więcej niż 150.

 

Godzin nadliczbowych nie można narzucić kobietom w ciąży, młodocianym i tymczasowym pracownikom, niepełnosprawnym oraz w przypadku prac w szkodliwych warunkach, a rodzice dzieci do 4 lat muszą wyrazić na nadgodziny zgodę.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • OPTIMO Sp. z o.o.
    specjalista junior / mid / senior  kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Twoje główne zadania: doradztwo w zakresie rozwiązań telekomunikacyjnych i ICT dla klientów biznesowych; negocjacje, sprzedaż i przygotowywanie ofert handlowych; pozyskiwanie nowych klientów oraz obsługa posprzedażowa; monitorowanie rynku; praca na przydzielonym portfelu klientów;...
  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - usługi weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Skoczek / Kierowca w Transporcie Międzynarodowym

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Poszukujemy "skoczków" z doświadczeniem w transporcie międzynarodowym. Masz urlop w miesiącach od Kwietnia do października? Chcesz dorobić i masz dużo wolnego czasu? Wymagania: doświadczenie w transporcie międzynarodowym; prawo jazdy kat C+E; aktualne badania lekarskie; świadectwo...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...

Najnowsze artykuły

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.