Na gruncie polskim, kuchnia japońska cieszy się coraz większą popularnością. Sushi to bez wątpienia jedno z najsłynniejszych dań wywodzących się z Kraju Kwitnącej Wiśni. Rosnące zainteresowanie kuchnią Japończyków przekłada się z kolei na coraz większe zapotrzebowanie na mistrzów w swoim fachu. Sushi master, który specjalizuje się w sztuce tworzenia sushi, to modny zawód z przyszłością. Sprawdzamy, jak szukać ofert pracy w swojej okolicy, jak zostać specjalistą od sushi oraz ile zarabia sushi master!
Spis treści
- Kuchnia japońska – z czego słynie?
- Sushi master – kto to i czym się zajmuje?
- Sushi master – jak zostać?
- Sushi master – kluczowe predyspozycje w tym zawodzie
- Praca sushi master – jak wygląda?
- Ile zarabia sushi master?
- Sushi master – czy jest to zawód z przyszłością?
- Rekrutacja do pracy kucharza sushi – czego oczekiwać i co może pomóc w zdobyciu stanowiska
Kuchnia japońska – z czego słynie?
Kuchnia japońska zatacza coraz szersze kręgi na arenie międzynarodowej. Nieustannie rośnie jej popularność na naszym rodzimym, polskim podwórku. Jest to fakt, który powinien cieszyć, a wszystko z uwagi na to, że kuchnia Japończyków uchodzi za jedną z najzdrowszych kuchni na całym świecie. Choć na mapie Polski pierwsze japońskie lokale zaczęły pojawiać się w latach 90., wówczas jeszcze wielu z nas podchodziło sceptycznie do japońskiej sztuki gotowania. Ta nabrała jednak rozpędu i dziś wśród najpopularniejszych dań wywodzących się z Kraju Kwitnącej Wiśni możemy z pewnością wymienić sushi – jeden z najbardziej znanych i pożądanych japońskich przysmaków, ramen – popularne danie składające się z makaronu i bulionu z kawałkami mięsa i warzyw, a także tempurę, czyli kawałki mięsa, ryb, owoców morza czy warzyw, obtoczonych w panierce z lekkiego ciasta i smażonych na głębokim tłuszczu.
Na przykładzie najpopularniejszych dań kuchni japońskiej, bez problemu zauważymy, że jej podstawą są przede wszystkim warzywa i ryby, buliony, tofu czy grzyby i wodorosty. Do minimum ograniczane są tutaj przetworzone produkty, a w dużej mierze stawia się na produkty surowe, takie jak ryby i owoce morza.
Pamiętaj!
Choć może się wydawać, że kuchnia japońska charakteryzuje się przede wszystkim prostotą, w jej kulturze ogromną rolę przykłada się także do estetyki kulinarnej i sposobu prezentowania potraw.
Wiele tradycyjnych dań to potrawy, które przygotowywane są według ściśle określonych zasad i przepisów przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Nie będzie więc zaskoczeniem, że kuchnia japońska wymaga od kucharza ogromnej skrupulatności, dbałości o detale i wysokiego perfekcjonizmu. Dokładnie takimi cechami powinien wyróżniać się także szef kuchni specjalizujący się w sushi. Warto pamiętać, że przygotowywanie sushi w Japonii uważane jest za sztukę.
Sushi master – kto to i czym się zajmuje?
Sushi – najpopularniejsze danie kuchni japońskiej. Mistrz sushi – człowiek nierozerwalnie związany z kulturą tej kuchni. Pozostaje zatem pytanie: sushi master – kto to i czym się zajmuje?
Charakteryzując postać mistrza sushi, warto zwrócić uwagę na kontekst kulturowy i różnice z niego wynikające. Sushi master na gruncie japońskim i polskim to jakby dwie zupełnie różne osoby.
W kulturze Japonii sushi master – jak sama nazwa wskazuje – to absolutny mistrz w swoim fachu. Człowiek, którego cechuje dogłębna znajomość technik przygotowywania sushi, a także kontekstów kulturowych, estetycznych i historycznych z nim związanych. Jego doświadczenie jest efektem wieloletniej nauki pod czujnym okiem najwyższej klasy nauczycieli. W Japonii na tytuł ten zasługują jedynie najlepsi.
W Polsce natomiast terminologia ta ma jednak znacznie szersze znaczenie i sushi masterem nazywana jest zazwyczaj każda osoba, w rękach której powstaje sushi. W praktyce oznacza to, że bardzo często wystarczy odbyć kurs sushi dla początkujących, by móc zawodowo zajmować się przygotowaniem sushi jako sushi master.
Pamiętaj!
Rola mistrza sushi nie kończy się na samym przygotowaniu posiłków. Niezwykle ważne jest odpowiednie serwowanie potrawy na talerzu. W gastronomii – a szczególnie w kuchni japońskiej – atrakcyjne walory estetyczne są tak samo ważne, jak te smakowe.
Sushi master – jak zostać?
Czy każdy miłośnik japońskiej kuchni, kończąc np. miesięczny kurs robienia sushi, może zostać mistrzem tej sztuki? Czy każdy kucharz może zostać sushi masterem? A w końcu – w jaki sposób zapracować sobie na ten tytuł? Te i wiele innych pytań nasuwa się w przypadku tytułowania osób odpowiedzialnych za robienie sushi – mistrzami. Jak wygląda to w rzeczywistości?
W tym miejscu należałoby zaznaczyć, że praktycznie każdy sushi master rozpoczynał swoją karierę od stanowiska klasycznego kucharza. Chcąc zostać mistrzem kuchni japońskiej i móc tytułować się sushi masterem, konieczne jest nabycie jednak konkretnych umiejętności, odbycie świetnej praktyki, a przede wszystkim poświęcenie lat na zdobywaniu doświadczenia.
Pamiętaj!
Podstawą zawodu sushi mastera jest nabycie umiejętności praktycznych. Te można zdobyć, kończąc profesjonalny kurs sushi.
Z racji tego, że w Polsce coraz większym uznaniem cieszy się kuchnia japońska, dziś bez problemu znajdziemy miejsca, które oferują kurs sushi mastera i przygotowują do zawodu. Warto jednak pamiętać, że ukończenie samego kursu i zdobycie certyfikatu nie czyni z nas mistrzów. Do tego konieczne są lata praktyki i praca pod okiem doświadczonych kucharzy.
Pamiętaj!
W Japonii, by zasłużyć na tytuł sushi mastera, potrzeba kilkunastu lat praktyki w zawodzie i potwierdzenia konkretnych umiejętności. Na gruncie polskim sushi masterem tytułujemy praktycznie każdą osobę, która ukończy kurs sushi mastera i zdobędzie certyfikat.
Chcąc szkolić się w kierunku sushi mastera pamiętajmy, że jest to sztuka, której najlepiej nauczymy się od prawdziwych mistrzów sushi. Ludzi, którzy mają cokolwiek wspólnego z Japonią, znają jej kulturę i specyfikę. W końcu sushi master musi posiadać wiedzę dotyczącą nie tylko tego, jak przygotować kolejne półprodukty na sushi, ale także jak odpowiednio je zawijać czy serwować. Warto również mieć na uwadze, że w zawodzie sushi mastera niezwykle ważny jest nieustanny rozwój i poszerzanie swojej wiedzy na temat trendów w kuchni japońskiej.
Pamiętaj!
Profesjonalny kurs sushi powinien obejmować zajęcia dotyczące historii i rodzajów sushi, wykorzystanych do niego składników i odpowiedniego doboru dodatków. Niezwykle ważna jest także umiejętność odpowiedniego przygotowania półproduktów do dania.
Nieodzownym etapem każdego szkolenia na sushi mastera jest rozwijanie kompetencji manualnych i nauka formowania, krojenia oraz serwowania sushi. Japończycy zwracają ogromną uwagę na kwestie estetyczne serwowanych przez siebie potraw.
Sushi master – kluczowe predyspozycje w tym zawodzie
Kurs robienia sushi przygotowuje kucharza do pracy w zawodzie. Nie gwarantuje jednak sukcesu. Renomowana restauracja sushi, która będzie poszukiwała mistrza w swoim fachu, nie zadowoli się jedynie certyfikatem. Tutaj bez wątpienia najważniejsze będzie doświadczenie i umiejętności. Jednak, by możliwe było ich zdobycie, kucharz musi wyróżniać się szczególnymi cechami. Jakie predyspozycje powinna mieć osoba aspirująca do miana sushi mastera?
Sushi master z prawdziwego zdarzenia posiada szeroką wiedzę i umiejętności w zakresie kuchni japońskiej. Poznanie jej historii, specyfiki i kultury to absolutna podstawa do rozwoju w tym zawodzie. Niezwykle cenne są również zdolności manualne. W cenie będzie dokładność i precyzja, ale także umiejętność koncentracji uwagi i pełnego zaangażowania w realizację zadania.
Warto także pamiętać, że zatrudnienie w gastronomii – w tym również knajpce sushi – wiąże się z pracą w wymagających warunkach. Dlatego osoba aspirująca na stanowisko pracownika przygotowującego sushi musi wykazywać się doskonałą organizacją pracy, zdolnością pracy pod presją czasu, absolutną samodzielnością i wysoką wytrzymałością zarówno psychiczną, jak i fizyczną. Sushi master powinien mieć także na uwadze przepisy dotyczące higieny pracy w kuchni oraz ogólnych zasad bhp.
Co więcej, w zawodzie nie sprawdzą się osoby, które mają zaburzony zmysł smaku czy węchu, a także słabą koordynację wzrokowo-ruchową.
Wymieniając kluczowe predyspozycje, którymi powinna wyróżniać się osoba zamierzająca podjąć pracę w szeroko pojętej gastronomii, należy również pamiętać o jednym kluczowym warunku, który trzeba spełnić. Każdy kandydat, który wiąże swoją przyszłość z pracą w kuchni, w restauracji czy barze, musi przejść badanie sanepidowskie. Wszystkie ogłoszenia dotyczące zagadnienia: praca – sushi master, w warunkach koniecznych do spełnienia, zawiera posiadanie właśnie ważnych badań sanitarnych, czyli dawnej książeczki sanepidu.
Praca sushi master – jak wygląda?
Wiemy, już kim jest sushi master i jakie warunki musi spełnić, by mieć szansę na rozwój w zawodzie. A jak tak naprawdę wygląda jego praca? Co leży w zakresie obowiązków pracownika lokalu sushi?
Pracownik zatrudniony w lokalu sushi – najogólniej ujmując – zajmuje się profesjonalnym przygotowaniem różnego rodzaju sushi. Jego praca to zarówno przygotowanie półproduktów do rolek, czyli obróbka ryb, owoców morza, przygotowanie ryżu, nori czy różnego rodzaju warzyw, a następnie odpowiednie ich skomponowanie i zaserwowanie. To musi odbywać się według ściśle określonych norm wynikających z kultury kuchni japońskiej.
Pamiętaj!
Praca sushi mastera polega także na przyrządzaniu ryżu, filetowaniu ryb czy obróbce innych składników potrawy, a następnie zwijaniu i odpowiednim serwowaniu rolek sushi.
Warto mieć na uwadze, że ten sam pracownik bardzo często odpowiedzialny jest także za wybór najlepszych produktów do swoich potraw. Musi więc posiadać wiedzę dotyczącą rodzajów ryb czy owoców morza, ich jakości i sposobów przygotowywania. Do perfekcji musi opanować umiejętność przyrządzania ryżu do sushi, co wbrew pozorom nie jest łatwym zadaniem. Ten musi mieć odpowiednią konsystencję, walory smakowe i temperaturę. Sushi master jest odpowiedzialny także za przygotowanie pozostałych składników sushi, a także różnego rodzaju sosów i dodatków.
W tym miejscu warto również wspomnieć, że sushi master do swojej pracy nie potrzebuje absolutnie żadnych narzędzi czy maszyn, a wszystkie rodzaje sushi tworzy jedynie własnymi rękami. To właśnie dlatego zawód ten wymaga od człowieka ogromnej precyzji i dokładności, a przede wszystkim szerokiej wiedzy dotyczącej tajników japońskiej sztuki kulinarnej.
Ile zarabia sushi master?
Dla miłośników kuchni orientalnej, praca – sushi master może okazać się spełnieniem zawodowych ambicji. Zatrudnienie w renomowanych japońskich restauracjach czy wysokiej klasy barach dla absolwentów gastronomii i osób, które ukończyły kurs mistrza sushi, może okazać się całkiem niezłym biznesem. A jak wyglądają zarobki kucharza sushi? Ile zarabia sushi master i czy może liczyć na premie?
Na te pytanie ciężko jest udzielić konkretnej i jednoznacznej odpowiedzi. Wynagrodzenie pracownika zatrudnionego na stanowisku mistrza sushi będzie zależało przede wszystkim od jego doświadczenia oraz miejsca i specyfiki pracy. Na znacznie wyższe zarobki mogą liczyć osoby zatrudnione w luksusowych lokalach gastronomicznych w dużych miastach, a nieco inne wynagrodzenie czeka pracowników niewielkich barów. Uogólniając – w Polsce średnie zarobki w zawodzie oscylują w granicach 6000 zł, natomiast prawdziwi mistrzowie sztuki mogą liczyć na wynagrodzenie sięgające 8000 zł.
Pamiętaj!
Zarobki mistrza sushi są uzależnione przede wszystkim od jego umiejętności i doświadczenia. Wpływ na wysokość wynagrodzenia ma także specyfika i miejsce pracy.
Sushi master – czy jest to zawód z przyszłością?
Światowa kuchnia coraz pewniej przenika przez granice Polski, zapuszczając korzenie na naszym rodzimym podwórku. Z otwartością podchodzimy do nowych smaków, które przekonują coraz większe rzesze Polaków. Kuchnia japońska bez wątpienia jest jedną z tych, która na gastronomicznej mapie Polski zatacza coraz szersze kręgi. Dania wywodzące się z Kraju Kwitnącej Wiśni królują nie tylko w renomowanych japońskich restauracjach czy orientalnych knajpach, ale coraz częściej są jedną z pozycji w tradycyjnych polskich barach.
Pamiętaj!
Coraz większa popularność kuchni japońskiej w Polsce – a w szczególności sushi – przekłada się jednocześnie na coraz większe zapotrzebowanie na profesjonalnych sushi masterów.
Czy jest to zawód z przyszłością? Bez wątpienia tak. Nawet najlepszy kucharz, który ukończył renomowaną szkołę gastronomiczną i wiele kursów gotowania, bez profesjonalnego przygotowania do zawodu mistrza sushi nie sprosta zadaniu. W cenie będą więc osoby, które ukończyły specjalistyczne kursy przygotowywania sushi, szkoliły się pod okiem najlepszych nauczycieli kulinarnej sztuki japońskiej i praktykują w dobrych, japońskich restauracjach.
Rekrutacja do pracy kucharza sushi – czego oczekiwać i co może pomóc w zdobyciu stanowiska
Firmy, czyli po prostu lokale gastronomiczne i knajpki sushi szukają do swoich zespołów różnego rodzaju pracowników, np. kelnerek, osób na stanowisku koordynatorów do zarządzania zespołem, opiekunów sali, czy wreszcie dostawców, personelu sprzątającego, osób do pomocy w kuchni. Często przyjmowane są osoby młode, gotowe na pracę zgodnie z elastycznym grafikiem, z pozytywnym nastawieniem. Zdarza się, że praca na niższych stanowiskach w knajpce sushi to pierwszy etap, po którym dana osoba podejmuje decyzję o rozwijaniu umiejętności w samodzielnym przygotowywaniu dań z kuchni japońskiej. Alternatywną ścieżką kariery jest zawód kucharza np. kuchni zachodniej i poszerzenie swoich kompetencji właśnie o japońskie dania takie jak sushi.
Informacje dotyczące wolnych stanowisk znaleźć można przede wszystkim w sieci, a czasami także bezpośrednio w restauracjach. W czasie rekrutacji kandydatów prosi się zwykle o wypełnienie formularza zgłoszeniowego lub wysłanie na e-mail kontaktowy swojego CV. W życiorysie zawodowym należy podkreślić przede wszystkim doświadczenie związane ze sztuką kulinarną jako tako, oraz w przygotowywaniu sushi.
Aktualne oferty pracy publikowane są także w serwisie Praca.pl. Warto regularnie przeglądać ogłoszenia i włączyć Job Alert, który poinformuje Cię, kiedy jakiś pracodawca zacznie pilnie poszukiwać kucharza z umiejętnością wykonywania sushi. Dokładnie przeczytaj opis stanowiska i zwróć uwagę na preferowaną przez firmę formę kontaktu.
Kucharze mogą liczyć na umowę o pracę i wykonywanie obowiązków w stałych godzinach. Trzeba zwrócić uwagę na to, że zawód ten wiąże się z koniecznością pracy w weekendy, zależnie od dni funkcjonowania lokalu.
Jak zwiększyć swoje szanse na sukces? Pamiętaj, że warto od początku budować własną markę. Dobrym pomysłem może być chociażby prowadzenie bloga czy vloga kulinarnego albo przynajmniej strony w mediach społecznościowych, na której prezentujesz swoje kulinarne arcydzieła.