Jeszcze kilka miesięcy temu, pod koniec kwietnia, można było usłyszeć, jak tuż po zakończeniu ogólnopolskiego strajku nauczycieli, pracownicy edukacji zapowiadali przystąpienie do strajku włoskiego. Co to za forma protestu? Na czym polega i jakie może mieć skutki?
Co to jest strajk włoski
Strajk włoski Internetowy Słownik Języka Polskiego PWN definiuje jako „strajk, w czasie którego pracownicy nie porzucają pracy, lecz pracują mało wydajnie”. Dobrze jednak tę definicję nieco rozwinąć. Pracownik, który przystępuje do strajku włoskiego, nie zaniecha swoich obowiązków, które zadeklarował wypełnić przy powstawaniu stosunku pracy. Będzie je jednak wykonywał bardzo skrupulatnie i nader dokładnie, wydłużając czas każdej czynności. Wypełni więc wszystkie zadania przewidziane w jego umowie o pracę, ale wykona je w minimalnym wymiarze.
Strajk włoski na czym polega
Strajk włoski w Polsce zdarzał się niejednokrotnie. Niedawno była mowa o tym, że przystąpiła do niego część nauczycieli. Wcześniej zdarzały się strajki między innymi wśród celników, policjantów, obsługi supermarketów. Również pracownicy urzędów skarbowych deklarowali, że zaangażują się w swoich biurach w strajk włoski. Na czym polega ta forma protestu, najłatwiej będzie wyjaśnić na konkretnych przykładach.
Zacznijmy od celników. W Polsce walczyli o to, by być tak samo traktowanymi, jak inne służby mundurowe. We Francji chcieli zwiększenia zarobków i liczby pracowników, ukazując, jak ciężkie dla nich będą skutki brexitu. Jak jedni i drudzy strajkowali? Bardzo skrupulatnie zajmowali się odprawą. Sprawdzali z wielką dokładnością każdy pojazd, w pociągach z drobiazgowością przeszukiwali pasażerów. Coś, co wcześniej zajmowało im chwilę, podczas strajku zaczęło się niebezpiecznie wydłużać. Przez to na trasach kolejowych powstawały znaczne opóźnienia, a na granicach kilometrowe kolejki.
Podobnie w supermarketach. Dwa lata temu pracownicy na jeden dzień zmienili podejście do wykonywanych obowiązków. Nie robili niczego ponad swoje siły. Dodatkowo bardzo gorliwie przedstawiali klientom każdy produkt i bez pośpiechu skanowali je przy kasie. Przez to powstawały długie kolejki, a na półkach mogło zabraknąć towaru, którego nie miał kto wykładać.
Co daje pracownikom strajk włoski? Przede wszystkim ma uzmysłowić i stronie rządzącej, i innym obywatelom, w jakich warunkach pracują strajkujący. To demonstracja mająca uwidocznić, że pensje lub inne regulacje danego zawodu nie są proporcjonalne do pracy wkładanej w wykonywane obowiązki. Ilustruje też fakt, że gdyby zatrudnieni wykonywali swoje zadania wyłącznie na minimalnym poziomie, to dane przedsiębiorstwo czy służba nie byłyby w stanie poradzić sobie z bieżącymi zleceniami czy obsługą.