Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Stażyści – prawa, obowiązki, warunki stażu, czas pracy, urlop

Stażyści – prawa, obowiązki, warunki stażu, czas pracy, urlop

 
Stażyści – prawa, obowiązki, warunki stażu, czas pracy, urlop

Prawa stażysty


W większości przypadków o staż ubiegają się młode, studiujące osoby, które chcą zdobyć pierwsze doświadczenia zawodowe. Dzięki temu ich CV będzie stawało się coraz bardziej atrakcyjne dla późniejszych pracodawców. Jednak nie tylko młodzież może brać udział w stażach zawodowych. Biura pośrednictwa pracy organizują praktyki dla starszych osób, które już od dłuższego czasu poszukują zatrudnienia.
Stażyści i stażystki, niezależnie od wieku, powinni pamiętać o tym, że mają pewne przywileje.
Przede wszystkim pracodawcy nie mogą zapominać, że praktykanci mają prawo do równego traktowania na zasadach zawartych w Kodeksie pracy.

Stażysta przede wszystkim powinien otrzymywać wynagrodzenie. Urząd pracy wypłaca tak zwane stypendium, które wynosi 120% kwoty zasiłku dla bezrobotnych. Oprócz tego praktykanci podlegają ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu oraz wypadkowemu. Nie należy się natomiast w takim przypadku ubezpieczenie chorobowe oraz macierzyńskie.

 

Obowiązki stażysty


Stażysta z urzędu pracy, jest zobowiązany do prowadzenia sprawozdania z jego przebiegu. Należy je złożyć w ciągu 7 dni od momentu zakończenia stażu w powiatowym urzędzie pracy. Trzeba jeszcze pamiętać o comiesięcznym przedstawianiu listy obecności w biurze pośrednictwa pracy. Praktykant musi sumiennie wykonywać swoje zadania oraz stosować się do poleceń przełożonego, organizatora bądź opiekuna. Obowiązki te powinny być określone w umowie.

W przypadku osób, które same ubiegały się o staż w danej firmie, należy pamiętać, że tak samo jak każdy inny pracownik, są oni zobowiązani do wykonywania swoich obowiązków. Warto przyłożyć się do swoich zadań, ponieważ czasem istnieje możliwość późniejszego zatrudnienia, dlatego stażyści chcą się pokazać z jak najlepszej strony.

 

Warunki stażu


Istnieją pewne warunki zatrudnienia stażystów z urzędu pracy. Przede wszystkim trzeba mieć status osoby bezrobotnej.

Stażystami mogą też być także:

    • kobiety wracające na rynek pracy po urodzeniu dziecka,
    • osoby długotrwale bezrobotne,
    • osoby, które samotnie wychowują dziecko,
    • niepełnosprawni,
    • którym kończy się kontrakt socjalny,
    • byli więźniowie.

Staż pracy może trwać od 3 do 12 miesięcy. Jeżeli podpisaliśmy umowę na 3 miesiące, to może ona zostać przedłużona do 12, ale tylko wtedy, jeżeli będzie przy tym zachowana ciągłość zatrudnienia.
Warto także pamiętać, że stażysta może być zatrudniony u tego samego pracodawcy na danym stanowisku tylko raz. Osoby, które były bez pracy, a odbywają staż, dalej posiadają status bezrobotnego. Pod żadnym pozorem nie można w tym czasie wykonywać innych zadań zarobkowych, ponieważ wtedy traci się status osoby bezrobotnej, a co za tym idzie staż zostaje przerwany.  

Po zakończonym stażu pracodawca musi napisać opinię o praktykancie, natomiast urząd pracy na tej podstawie wydaje świadectwo stażu. Okres, w którym pobierane jest wyżej wymienione stypendium, jest wliczany do wysługi lat (będzie to potrzebne później np. do wyliczania urlopu).

Jak wygląda natomiast kwestia L4 w tym czasie? Nie ma żadnego problemu z tym, żeby udać się na tak zwane chorobowe w tym czasie. Trzeba jednak pamiętać, że długotrwałe przebywanie na zwolnieniu lekarskim na stażu, może doprowadzić do anulowania praktyk.

 

Czas pracy stażysty


Przede wszystkim prawa stażysty określają ilość przepracowanych godzin w tygodniu. Czas pracy takiej osoby nie może przekraczać 8 godzin dziennie, czyli 40 godzin tygodniowo. W przypadku niepełnosprawnego stażysty, który ma znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności, będzie to wyglądało trochę inaczej. W takich sytuacjach czas pracy nie może przekraczać 7 godzin dziennie, co w sumie daje 35 na tydzień.
Dni wolne od stażu to niedziela oraz święta. Nie ma także możliwości pracy w godzinach nocnych oraz w czasie nadliczbowym.

 

Urlop stażysty


Bezrobotni, którzy odbywają praktyki z urzędu pracy, mają takie same prawa do urlopu, jak reszta pracowników. Oznacza to, że mogą oni skorzystać z 35 godzin odpoczynku w każdym tygodniu oraz 11 godzin odpoczynku na dobę. Natomiast trzeba tutaj podkreślić, że stażyści nie mają prawa do urlopu wypoczynkowego w takim wymiarze, jaki przysługuje osobom zatrudnionym w oparciu o umowę o pracę. Wakacje praktykanta wyglądają następująco: 2 dni wolne za każde 30 dni przepracowanego stażu.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Czy to, co wydaje się okazją, rzeczywiście nią jest? Zanim rzucisz się w wir zakupów Czarnego Piątku, Black Weeked i wreszcie Cyber Monday, dowiedz się, czym rzeczywiście jest rabat, jak się go oblicza oraz jakie są popularne sposoby manipulacji cenowych z wykorzystaniem hasła o obniżce cen. Skorzystaj promocji i nie daj się złapać na fałszywy rabat!

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadszedł długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy jest to najgorszy dzień w pracy sprzedawcy? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

1 grudnia wypada Światowy Dzień AIDS. To ważna data, gdyż świadomość tego, czym jest AIDS i jak można zarazić się HIV wciąż jest niska, a osoby z AIDS/HIV nadal doświadczają ostracyzmu, także na rynku pracy. W związku z tym wyjaśniamy, czy osoba z wirusem może wykonywać każdą pracę, czy stanowi zagrożenie dla współpracowników, a także czy chory musi poinformować pracodawcę o AIDS.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Dyskusja o tym, że Wigilia powinna być wolna od pracy, toczyła się w przestrzeni publicznej od dawna. 27 listopada Sejm przegłosował poprawkę do ustawy o dniach wolnych od pracy, w myśl której Wigilia będzie dniem wolnym – ale zmiany nie wejdą w życie od razu. Nowe przepisy zakładają także zwiększenie liczby niedziel handlowych w 2025 roku. 

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!