Start-up - definicja
Przez ostatnie kilka lat coraz częściej można usłyszeć termin start-up w odniesieniu do działalności biznesowej. Powstało już kilka definicji tego sformułowania. Jedną z nich stworzył Steve Blank. W swojej książce „Podręcznik budowy startupu” pisze, że jest to: „tymczasowa organizacja, która poszukuje rentownego, skalowalnego i powtarzalnego modelu biznesowego”. Równie często cytowana jest definicja innego badacza tego zjawiska, Erica Ries`a. Według niego jest to „ludzka instytucja stworzona z myślą o budowaniu nowych produktów lub usług w warunkach skrajnej niepewności”.
Warto zaznaczyć, że nie każda firma na początku swojego istnienia jest start-upem, a nie każdy start-up to firma. Jak zatem wygląda ta kwestia podczas rejestracji działalności w urzędzie miasta? Wszystko zależy tak naprawdę od nas. Jeśli nie do końca wiemy, jaki model biznesowy przyjąć, to wybieramy start-up. Dodatkowo nasz pomysł na zarabianie pieniędzy musi być całkowicie innowacyjny, co oznacza, że nie ma takiego drugiego na rynku.
Zakładając start-up, nie musimy od razu wymyślać całkiem nowego produktu. Nasz pomysł może odnosić się do potrzeb konsumenckich, które już zostały okryte, natomiast istotne jest całkiem nowe podejście do tematu.
Załóżmy, że zrodziła się w naszej głowie bardzo innowacyjna idea na biznes. Na początku trzeba przygotować biznesplan, który odpowie na kilka pytań. Przede wszystkim dlaczego dany produkt jest niekonwencjonalny? Trzeba także określić grupę docelową oraz wymagania technologiczne. Jedną z ważniejszych kwestii będą finanse. Ile pieniędzy będziemy potrzebować, aby rozpocząć działalność?
Jeśli udało się nam pozyskać środki i mamy napisany całkiem niezły biznesplan, to kolejnym krokiem będzie podjecie decyzji o formie prawnej strat-upu. Istnieje kilka możliwości: inkubator przedsiębiorczości, działalność gospodarcza, założenie spółki cywilnej lub spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
Start-up - skąd pozyskać finansowanie
Jak pozyskać pieniądze na założenie start-upu? Jednym ze sposobów jest wkład własny. Jeśli udało nam się oszczędzić jakąś sumę pieniędzy, to warto zainwestować je w rozwój firmy. Niestety rzadko kiedy młodzi przedsiębiorcy dysponują odpowiednią ilością gotówki. Można zatem poszukać inwestora np. poprzez emisję obligacji. Niektóre osoby decydują się na skorzystanie z funduszy inwestycyjnych. W Polsce ich liczba rośnie, głównie dlatego, że zwiększa się popularność start-upów. Istnieje też opcja venture capital. Są to inwestycje, przy których wykorzystuje się środki udostępnione przez agencje rządowe. Innym sposobem na pozyskanie funduszy jest skorzystanie z pomocy rodziny bądź przyjaciół.