Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Sposoby na stres w pracy

Sposoby na stres w pracy

 
Sposoby na stres w pracy

Uniknięcie stresu w codziennym życiu jest niemożliwe. Niezależnie od tego, na jakim etapie życiowym jesteśmy, będą nas dotykać sytuacje, które mogą wywołać stres. Denerwować się będą dzieci, które właśnie idą do pierwszej klasy, maturzyści, którzy muszą podejść do egzaminu dojrzałości, rodzice, kiedy ich dzieci są chore i praktycznie każdy pracownik, czy pracodawca. Z tego powodu warto poznać sposoby na stres lub samemu wypracować metody, które pokażą nam, jak pokonać stres.

 

Spis treści

Czym tak właściwie jest stres? Stres jest negatywnym odczuciem, które pojawia się w sytuacji zmiany lub w momencie, który, według nas, odbiega od normy. Długotrwałe odczuwanie stresu może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia. Można powiedzieć, że wraz z rozwojem cywilizacyjnym poziom stresu, na który narażony jest współczesny człowiek, cały czas wzrasta. Żyjemy coraz szybciej, mamy więcej obowiązków, często jesteśmy pochłonięci rywalizacją, nie dajemy sobie chwili wytchnienia. Stresujące mogą być też pozytywne sytuacje np. przygotowania do ślubu, wyjazd na urlop, który trzeba najpierw zorganizować. To wszystko sprawia, że stres powoli nas zabija.

 

Objawy długotrwałego stresu:

 

• bóle głowy, kręgosłupa i brzucha,
• choroby serca i układu krążenia,
• zawały,
• kłopoty z trawieniem,
• otyłość,
• kłopoty z cerą (coraz częściej mamy do czynienia z tak zwanym trądzikiem osób po trzydziestym roku życia),
• wypadanie włosów,
• nowotwory,
• miażdżyca,
• cukrzyca,
• wrzody żołądka i dwunastnicy,
• wypadanie włosów,
• bezsenność,
• rozdrażnienie.

 

Długotrwały i bardzo nasilony stres może prowadzić nawet do śmierci. Według badań, praca jest jednym z bardziej stresujących czynników w naszym życiu. Stres może być powodowany przez poszukiwanie nowej pracy, restrukturyzację w obecnym miejscu pracy, napięte relacje z szefem lub innymi współpracownikami.

 

Jak zatem wypracować metody pokonywania stresu, aby poczuć równowagę i spokój ducha?

 

Jak pokonać stres?

 

Pokonanie stresu może być bardzo trudne, jednak są na to sposoby. Przede wszystkim musimy znaleźć równowagę między pracą, a życie prywatnym. Taki system nazywa się work-life-balance. Pozwoli nam to odcięć się po pracy od problemów z nią związanych. W takim przypadku bardzo przydatna okazuje się pasja oraz hobby, któremu poświęcimy czas po pracy, zamiast zastanawiać się, jak przetrwamy kolejny stresujący dzień. Zasada work-life-balance powinna być powszechnie stosowana przez każdego człowieka niezależnie od tego, czy jest to szeregowy pracownik, czy kadra kierownicza. Dzięki temu, każdy z nas przyjdzie do pracy bez negatywnych emocji, za to z pozytywnym nastawieniem, a każdą sytuację będziemy w stanie potraktować jak wyzwanie.

 

Jak rozładować stres?

 

Jedną z dobrych metod na radzenie sobie ze stresem w pracy jest wysiłek fizyczny. W miejscu pracy może być to dość trudne, jednak w momencie, gdy kolokwialnie mówiąc „ktoś podwyższył nam ciśnienie” można wyjść z budynku i przejść się na krótki spacer, dzięki czemu przewietrzymy głowę, weźmiemy parę głębszych oddechów. Jeżeli nie mamy możliwości spaceru naokoło budynku, wystarczy przejść się po schodach i odetchnąć. Pozwoli nam to uspokoić emocje. Ważne jest natomiast, abyśmy po pracy znaleźli czas na aktywność fizyczną. Nie musi to być od razu wyjście na siłownię, wystarczy spacer po parku, przejażdżka na rowerze lub ćwiczenia samodzielnie wykonywane w domu.

 

Jak załagodzić stres?

 

Wielu ludzi nie potrafi odpoczywać. Jesteśmy zapracowani, ciągle gdzieś biegniemy i zanim się obejrzymy, mija kolejny dzień. Dlatego ważne jest, abyśmy nauczyli się odprężać. Jeżeli w pracy właśnie zdarzyła się sytuacja, która wyprowadziła nas z równowagi, to należy trochę się od niej zdystansować. W przypadku ostrej wymiany zdań w pracy trzeba pamiętać, żeby nie dać się ponieść emocjom. Czasem wystarczy policzyć do 10. Czasem też po stresującym dniu można z kimś porozmawiać, opowiedzieć o swoich odczuciach i emocjach. Dobrym sposobem na załagodzenie stresu w pracy może też być słuchanie relaksującej muzyki (jeżeli mamy taką możliwość). Ważne jest też, aby każdy z nas zadał sobie następujące pytanie: „kiedy odczuwasz stres, co robisz, żeby go zmniejszyć?” . Śmiało można powiedzieć, że ile ludzi, tyle sposobów redukowania nadmiernego stresu.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?