Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Spór zbiorowy - kiedy pracownicy nie mogą porozumieć się z pracodawcą

Spór zbiorowy - kiedy pracownicy nie mogą porozumieć się z pracodawcą

 
Spór zbiorowy - kiedy pracownicy nie mogą porozumieć się z pracodawcą

W pewnych szczególnych okolicznościach pracownicy mogą walczyć o swoje za pomocą narzędzia prawnego, jakim jest spór zbiorowy w zakładzie pracy. Kiedy można go zastosować i jakie są jego konsekwencje?

 

Spór zbiorowy - co to jest?


W sytuacji, w której warunki pracy, płacy lub świadczeń socjalnych nie odpowiadają pracownikom oraz kiedy dochodzi do naruszenia praw i wolności związkowych pracowników lub grup mających prawo do zrzeszania się w związki, zatrudnieni mogą wejść w spór zbiorowy z pracodawcą. Jest to narzędzie nacisku, które ma w założeniu doprowadzić do wypracowania na drodze negocjacji i rokowań nowych ustaleń między pracodawcą a pracownikami, akceptowalnych przez obie strony.

 

Spory zbiorowe - prawo pracy


Spory zbiorowe w polskim prawie pracy dotyczą tych zakładów pracy, w których działa organizacja związkowa. Jeśli takiej organizacji nie ma, to zgodnie z art. 3. pkt 4 Ustawy, spór może prowadzić organizacja związkowa, do której zwrócą się pracownicy o reprezentowanie ich interesów.  Jeśli chodzi o spór zbiorowy, ustawa, która go reguluje, została uchwalona 23 maja 1991 roku (Dz.U. 1991 nr 55 poz. 236 – Ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych). Od tej pory nie była aktualizowana.

 

Spór zbiorowy procedura i skutki prawne


Jak wejść w spór zbiorowy z pracodawcą? Wszczęcie sporu zbiorowego rozpoczyna się od przedstawienia pracodawcy przez organizację związkową żądań dotyczących postulowanych zmian w zakresie warunków pracy, płacy, świadczeń socjalnych lub respektowania praw pracowników.


Pracodawca ma trzy dni na to, by się ustosunkować do żądań i je uwzględnić. Jeśli to zrobi, nie dochodzi do formalnego powstania sporu. Jeśli jednak w tym czasie się do żądań nie ustosunkuje bądź zrobi to wybiórczo, spór zbiorowy uważa się za rozpoczęty i to od dnia, w którym zostały pracodawcy przedstawione żądania. Ta data jest ważna, bo od niej zależy między innymi to, kiedy pracownicy nabędą prawa do strajku.


Podstawowe skutki prawne rozpoczęcia sporu to:
    • konieczność zawiadomienia inspektora pracy o powstaniu sporu (robi to pracodawca),
    • zobligowanie pracodawcy do podjęcia procedury rozwiązania sporu,
    • obowiązek umożliwienia pracownikom korzystania z uprawnień zakresie sporów (np. z prawa do strajku).
Pracodawca, który tego nie zrobi, podlega grzywnie bądź karze ograniczenia wolności.

 

 

Rozwiązywanie sporów zbiorowych


Podstawowym sposobem rozwiązania sporu zbiorowego są rokowania. Pracodawca powinien się ich podjąć niezwłocznie. Obie strony (pracodawca oraz przedstawiciele pracowników) mogą się spotykać tyle razy, ile będzie to konieczne, by osiągnąć kompromis.


Jeśli rokowania nie przynoszą rezultatu, sporządza się protokół rozbieżności i wskazuje stanowiska obu stron.
Jeśli strona, która wszczęła spór, mimo rokowań zakończonych niepowodzeniem, nadal podtrzymuje swoje żądania, można przeprowadzić mediacje z udziałem niezależnego mediatora. Ustala się go wspólnie (mediator jest wybierany z listy mediatorów), a jeśli strony nie mogą w tej materii dojść do porozumienia, wskaże go minister właściwy do spraw pracy (na wniosek jednej ze stron). Warto zaznaczyć, że koszt wynajęcia mediatora, ponoszą obie strony w równych częściach.

 

Spór zbiorowy z pracodawcą a strajk


Jeśli wszelkie inne próby rozwiązania sporu zawiodą, pracownicy mogą zdecydować się na strajk (art. 15 Ustawy). Jest to zbiorowe powstrzymanie się od pracy i ostateczna forma walki o rozwiązanie sporu. Nie może jednak zostać wykorzystana wcześniej niż na 14 dni od dnia ogłoszenia sporu. Wyjątkiem jest trwający nie dłużej niż 2 godziny strajk ostrzegawczy, który organizuje się jednorazowo wtedy, kiedy przebieg postępowania mediacyjnego uzasadnia ocenę, że spór nie zostanie rozwiązany w terminie (czyli przed upływem 14 dni).

 


Przystąpienie do strajku jest dla pracowników dobrowolne, ale nie można go ogłosić, jeśli nie zgodzi się na to większość pracowników, przy czym w głosowaniu musi wziąć udział minimum 50% pracowników. Strajk należy ogłosić na co najmniej 5 dni przez jego rozpoczęciem.


Kto nie może strajkować? Pracownicy zatrudnieniu w organach władzy państwowej, administracji samorządowej i rządowej, sądach i prokuraturze, a także w ABW, wywiadzie, policji, służbach więziennych, straży granicznej i innych organizacjach wymienionych w art. 19 pkt 2 ustawy.

 

Kolegium Arbitrażu Społecznego (KAS)


Poza strajkiem istnieje jeszcze jedna metoda rozwiązywania sporów – kolegium arbitrażu społecznego. Ustala się go wtedy, kiedy mediacje nie przyniosły rezultatu, a pracownicy organizacji nie chcą skorzystać z prawa do strajku.
Kolegium arbitrażu społecznego składa się z sędziów sądu wojewódzkiego oraz po trzech członków każdej ze stron. Należy wybrać osoby, które nie są bezpośrednio zainteresowane rozstrzygnięciem sprawy (nie odnoszą w tym osobistej korzyści). Orzeczenie kolegium zapada większością głosów i wiąże strony.


Mimo tego że arbitraż jest metodą ugodową, w Polsce praktycznie się go nie stosuje. Wynika to głównie z braku zaufania związków zawodowych do tej metody rozwiązywania sporu. Jak wynika z danych Sądu Najwyższego, przez ostatnie 10 lat do KAS (Kolegium Arbitrażu Społecznego) wpłynęły zaledwie 4 sprawy.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Opiekun / Opiekunka osób starszych w domu seniora

    Sanapol Personal GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Wynagrodzenie od 2200 Euro netto / m-c. Praca na terenie całych Niemiec, od zaraz jak i również w późniejszych terminach. Rodzaj współpracy: Umowa o pracę na pełen etat na czas nieokreślony, Wymiar pracy: Pełen, 8 godzin dziennej pracy, Wymagany język niemiecki: Komunikatywny. Zakres...
  • Kierowca C / C+E

    ASMO Solutions Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   12 000 - 15 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Co oferujemy? Atrakcyjne wynagrodzenie: na rękę nawet 3700 euro Praca w renomowanych firmach Możliwość wyboru lokalizacji- posiadamy oferty pracy w całych Niemczech; Różne zestawy: wywrotka, plandeka, chłodnia, silos, cysterna, BDF, kontenery; Praca bez znajomości języka obcego: Oferty...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista mid / junior / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    8 godz.
    Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w Zakładzie Produkcyjnym; opracowywanie dokumentów...
  • Specjalista / Specjalistka ds. Obsługi Transakcji Klientowskich

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    8 godz.
    Twój zakres obowiązków ewidencja, potwierdzanie i rozliczanie transakcji zawartych przez Departament Skarbu z klientem instytucjonalnym (FX Spot) realizacja i rozliczanie poleceń wypłaty w obrocie dewizowym w systemie SWIFT i TARGET; realizacja zasileń rachunków w innych bankach pod obsługę...
  • Ekspert ds. walidacji modeli

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca zdalna
    starszy specjalista (senior) / ekspert  umowa o pracę
    8 godz.
    Twój zakres obowiązków przeprowadzanie walidacji okresowych i prewalidacji model zarządzania ryzykiem (modele decyzyjne, IFRS9, modele nadzorcze, inne obowiązujące w banku modele ilościowe) rozwój metodyki walidacji modeli i polityki zarządzania ryzykiem modeli; koordynacja prac...
  • Specjalista ds. Kadr i Płac

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: kompleksowa obsługa kadrowo-płacowa pracowników, tj.: akta osobowe, umowy zlecenia, ewidencja czasu pracy, naliczanie wynagrodzeń, nadzorowanie przestrzegania przepisów prawa pracy oraz aktualizowanie dokumentacji kadrowej, weryfikowanie czasu i planów pracy...

Najnowsze artykuły

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura jest dodatkowym świadczeniem pieniężnym wypłacanym raz w roku emerytom i rencistom. Od kilku lat stanowi ważny element wsparcia finansowego dla seniorów. Co istotne, nie wymaga składania żadnych wniosków, a jest przyznawana automatycznie. Wyjaśniamy, kto ma prawo do świadczenia, na jakich zasadach jest wypłacana trzynasta emerytura oraz ile wynosi w 2025 roku.

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Święta, święta i po świętach, a jak wiemy, powrót do codzienności po długim urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy pod koniec roku to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do stycznia lub lutego? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej zwiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy czas na szukanie pracy, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!