Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Spór zbiorowy - kiedy pracownicy nie mogą porozumieć się z pracodawcą

Spór zbiorowy - kiedy pracownicy nie mogą porozumieć się z pracodawcą

 
Spór zbiorowy - kiedy pracownicy nie mogą porozumieć się z pracodawcą

W pewnych szczególnych okolicznościach pracownicy mogą walczyć o swoje za pomocą narzędzia prawnego, jakim jest spór zbiorowy w zakładzie pracy. Kiedy można go zastosować i jakie są jego konsekwencje?

 

Spór zbiorowy - co to jest?


W sytuacji, w której warunki pracy, płacy lub świadczeń socjalnych nie odpowiadają pracownikom oraz kiedy dochodzi do naruszenia praw i wolności związkowych pracowników lub grup mających prawo do zrzeszania się w związki, zatrudnieni mogą wejść w spór zbiorowy z pracodawcą. Jest to narzędzie nacisku, które ma w założeniu doprowadzić do wypracowania na drodze negocjacji i rokowań nowych ustaleń między pracodawcą a pracownikami, akceptowalnych przez obie strony.

 

Spory zbiorowe - prawo pracy


Spory zbiorowe w polskim prawie pracy dotyczą tych zakładów pracy, w których działa organizacja związkowa. Jeśli takiej organizacji nie ma, to zgodnie z art. 3. pkt 4 Ustawy, spór może prowadzić organizacja związkowa, do której zwrócą się pracownicy o reprezentowanie ich interesów.  Jeśli chodzi o spór zbiorowy, ustawa, która go reguluje, została uchwalona 23 maja 1991 roku (Dz.U. 1991 nr 55 poz. 236 – Ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych). Od tej pory nie była aktualizowana.

 

Spór zbiorowy procedura i skutki prawne


Jak wejść w spór zbiorowy z pracodawcą? Wszczęcie sporu zbiorowego rozpoczyna się od przedstawienia pracodawcy przez organizację związkową żądań dotyczących postulowanych zmian w zakresie warunków pracy, płacy, świadczeń socjalnych lub respektowania praw pracowników.


Pracodawca ma trzy dni na to, by się ustosunkować do żądań i je uwzględnić. Jeśli to zrobi, nie dochodzi do formalnego powstania sporu. Jeśli jednak w tym czasie się do żądań nie ustosunkuje bądź zrobi to wybiórczo, spór zbiorowy uważa się za rozpoczęty i to od dnia, w którym zostały pracodawcy przedstawione żądania. Ta data jest ważna, bo od niej zależy między innymi to, kiedy pracownicy nabędą prawa do strajku.


Podstawowe skutki prawne rozpoczęcia sporu to:
    • konieczność zawiadomienia inspektora pracy o powstaniu sporu (robi to pracodawca),
    • zobligowanie pracodawcy do podjęcia procedury rozwiązania sporu,
    • obowiązek umożliwienia pracownikom korzystania z uprawnień zakresie sporów (np. z prawa do strajku).
Pracodawca, który tego nie zrobi, podlega grzywnie bądź karze ograniczenia wolności.

 

 

Rozwiązywanie sporów zbiorowych


Podstawowym sposobem rozwiązania sporu zbiorowego są rokowania. Pracodawca powinien się ich podjąć niezwłocznie. Obie strony (pracodawca oraz przedstawiciele pracowników) mogą się spotykać tyle razy, ile będzie to konieczne, by osiągnąć kompromis.


Jeśli rokowania nie przynoszą rezultatu, sporządza się protokół rozbieżności i wskazuje stanowiska obu stron.
Jeśli strona, która wszczęła spór, mimo rokowań zakończonych niepowodzeniem, nadal podtrzymuje swoje żądania, można przeprowadzić mediacje z udziałem niezależnego mediatora. Ustala się go wspólnie (mediator jest wybierany z listy mediatorów), a jeśli strony nie mogą w tej materii dojść do porozumienia, wskaże go minister właściwy do spraw pracy (na wniosek jednej ze stron). Warto zaznaczyć, że koszt wynajęcia mediatora, ponoszą obie strony w równych częściach.

 

Spór zbiorowy z pracodawcą a strajk


Jeśli wszelkie inne próby rozwiązania sporu zawiodą, pracownicy mogą zdecydować się na strajk (art. 15 Ustawy). Jest to zbiorowe powstrzymanie się od pracy i ostateczna forma walki o rozwiązanie sporu. Nie może jednak zostać wykorzystana wcześniej niż na 14 dni od dnia ogłoszenia sporu. Wyjątkiem jest trwający nie dłużej niż 2 godziny strajk ostrzegawczy, który organizuje się jednorazowo wtedy, kiedy przebieg postępowania mediacyjnego uzasadnia ocenę, że spór nie zostanie rozwiązany w terminie (czyli przed upływem 14 dni).

 


Przystąpienie do strajku jest dla pracowników dobrowolne, ale nie można go ogłosić, jeśli nie zgodzi się na to większość pracowników, przy czym w głosowaniu musi wziąć udział minimum 50% pracowników. Strajk należy ogłosić na co najmniej 5 dni przez jego rozpoczęciem.


Kto nie może strajkować? Pracownicy zatrudnieniu w organach władzy państwowej, administracji samorządowej i rządowej, sądach i prokuraturze, a także w ABW, wywiadzie, policji, służbach więziennych, straży granicznej i innych organizacjach wymienionych w art. 19 pkt 2 ustawy.

 

Kolegium Arbitrażu Społecznego (KAS)


Poza strajkiem istnieje jeszcze jedna metoda rozwiązywania sporów – kolegium arbitrażu społecznego. Ustala się go wtedy, kiedy mediacje nie przyniosły rezultatu, a pracownicy organizacji nie chcą skorzystać z prawa do strajku.
Kolegium arbitrażu społecznego składa się z sędziów sądu wojewódzkiego oraz po trzech członków każdej ze stron. Należy wybrać osoby, które nie są bezpośrednio zainteresowane rozstrzygnięciem sprawy (nie odnoszą w tym osobistej korzyści). Orzeczenie kolegium zapada większością głosów i wiąże strony.


Mimo tego że arbitraż jest metodą ugodową, w Polsce praktycznie się go nie stosuje. Wynika to głównie z braku zaufania związków zawodowych do tej metody rozwiązywania sporu. Jak wynika z danych Sądu Najwyższego, przez ostatnie 10 lat do KAS (Kolegium Arbitrażu Społecznego) wpłynęły zaledwie 4 sprawy.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • OPTIMO Sp. z o.o.   za 2 dni wygasa
    specjalista junior / mid / senior  kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Do zadań należą: Doradzanie w telekomunikacji i ICT. Negocjacje, sprzedaż, tworzenie ofert. Pozyskiwanie i obsługa klientów biznesowych. Śledzenie trendów rynkowych. Opieka nad przydzielonymi klientami. Rozkład pracy: 60% czasu na zdobywanie klientów, 40% dla stale współpracujących. 50%...
  • Spedytor międzynarodowy / Spedytorka międzynarodowa

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok, Józefa Marjańskiego 3/309    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Obowiązki: planowanie, uzgadnianie warunków dostawy z przewoźnikiem, przygotowanie i wysyłka zamówienia transportowego, operacyjne prowadzenie transportu, kontrolowanie przez przewoźnika warunków dostawy, współpraca z innymi działami przedsiębiorstwa, informowanie klienta o postępie...
  • Psycholog / Pedagog specjalny / Nauczyciel wychowania przedszkolnego

    Terapeutyczny Punkt Przedszkolny ABATEAM   Warszawa, Ochota    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę  pełny etat   6 800 - 8 800 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Opis stanowiska prowadzenie terapii indywidualnej i/lub opcjonalnie grupowej (5 osobowej, 2 godz. dziennie przy wsparciu Pedagoga Specjalnego lub Psychologa) przygotowanie programów terapeutycznych; monitorowanie postępów; bieżąca kontakt z rodzicami;
  • Manager w Dziale Spedycji Morskiej / Kolejowej / Lotniczej

    kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW Realizacja planów sprzedażowych oraz strategii produktowej; Ustalanie i bieżące zarządzanie budżetem oddziału; Rozwijanie i negocjowanie warunków współpracy z klientami; Nadzorowanie procesu realizacji sprzedaży; Efektywne zarządzanie zespołem podległych...
  • Kierownik Warsztatu

    kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW Koordynowanie i nadzorowanie pracy serwisu pojazdów ciężarowych; Dbałość o dobry stan techniczny pojazdów floty firmy (ponad 250 samochodów ciężarowych oraz ciągników siodłowych ) Odpowiedzialność za jakościową i terminową realizację wykonywanych...
  • Zastępca Kierownika Działu Księgowości

    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Obowiązki: Wsparcie przełożonego oraz kancelarii podatkowej w wykonywanych obowiązkach; Ewidencja i kontrola dokumentacji finansowo-księgowej; Analiza kont księgowych; Asystowanie w sporządzaniu sprawozdań finansowych/statystycznych; Tworzenie wybranych deklaracji podatkowych; Uzgodnienia...

Najnowsze artykuły

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.