Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Spiker radiowy - jak zostać, na czym polega praca, cechy, zarobki

Spiker radiowy - jak zostać, na czym polega praca, cechy, zarobki

 
Spiker radiowy - jak zostać, na czym polega praca, cechy, zarobki

Spiker - jak zostać

 

Dla wielu zawód spikera radiowego kojarzy się ze sławą i prestiżem. Współcześnie coraz bardziej, ponieważ zawód ewoluuje. Dawniej rolą spikera było odczytywanie gotowych tekstów, zapowiadanie kolejnych punktów programu. Ze względu na strukturę programów radiowych, potrzeby redakcji, a także zainteresowania samego spikera, jego rola poszerzyła się o obowiązki prezentera radiowego. Dlatego też obecnie stosuje się zamiennie nazwy tych zawodów (dodając również pojęcie lektora radiowego), mimo że pierwotnie każdy charakteryzował różne stanowiska.

 

W związku z tym, że rola spikera, prezentera radiowego wiąże się z popularnością, coraz więcej osób jest zainteresowanych tym zawodem. Jeśli ma się odpowiednie możliwości, można próbować swoich sił. Pomóc może odpowiednie wykształcenie - np. dziennikarstwo i komunikacja społeczna, filologia polska itp. Już wtedy, na poziomie edukacji, można szukać praktyk w lokalnych rozgłośniach, by wyrobić sobie markę i warsztat.

 

Ważna jest obserwacja branży, sprawdzanie, czy dane radio nie ogłasza naboru i nie poszukuje nowych, charakterystycznych głosów. Sami kandydaci powinni również wysyłać swoje zgłoszenia. Warto zorientować się, czy istnieje szansa, by próbki swojego demo umieścić w bankach głosów. Bardzo ważne jest, by zadbać wtedy o jakość próbki - nie powinno to być jakieś przypadkowe zdanie, nagrane telefonem komórkowym.


Casting na prezentera radiowego to casting przede wszystkim głosu, ale też idących za nim: osobowości, charakteru i wiedzy. Trzeba mieć jednak na uwadze fakt, że konkurencja na rynku radiowym jest bardzo duża. Prezenter radiowy oferty pracy może umieszczać na portalach, proponując swoje usługi.
Poszukiwanie pracy wymaga determinacji, nieustannej motywacji i wytrwałości.

 

Spiker radiowy praca - na czym polega

 

Z czym dokładnie wiąże się praca w rozgłośni radiowej? To przede wszystkim praca głosem, ale „z głową”. Odczytywanie tekstów wymaga odpowiedniej interpretacji. Przedstawianie wiadomości będzie zdecydowanie różniło się od np. prezentacji listy hitów muzycznych czy filmowych. Niektóre teksty będą więc wymagały neutralności, a inne energii, humoru lub patosu.

 

Praca w radiu wiąże się z włączaniem do audycji osób z zewnątrz. Prowadzący program będzie musiał czasem połączyć się z korespondentami, przeprowadzić wywiad lub odebrać telefon od słuchaczy. Jeśli spiker, a właściwie już prezenter radiowy, ma swój autorski program, często będzie musiał zadbać o jego strukturę merytoryczną.

 

Ważną kwestią w pracy w radiu jest fakt, że programy prowadzone są na żywo, należy więc uważać na błędy. Dodatkowo trzeba ściśle trzymać się ram czasowych, godzin, a nawet minut. To też dyżury w weekendy i święta, o różnych porach dnia i nocy. Prezenter radiowy pracę może zacząć więc o 4:00 rano lub o 20:00 wieczorem.

 

Lektor radiowy - cechy

 

Skoro głównym narzędziem pracy w radiu jest głos i mowa, to spiker powinien mieć je pod całkowitą kontrolą. Wymowę, dykcję, modulację głosu, kulturę języka należy doprowadzić do perfekcji. Z reguły z zawodu wykluczone są osoby mające wadę wymowy, jednak w rzadkich przypadkach może to stać się ciekawą cechą rozpoznawczą (wada nie może jednak przeszkadzać słuchaczom w zrozumieniu tekstu).


Oprócz języka polskiego, spiker powinien również znać inne języki. Często będzie musiał odczytywać obce nazwy, imiona i nazwiska itp. Niedopuszczalne są jakiekolwiek pomyłki.

 

Praca prezentera radiowego wymaga otwartości na ludzi, ciekawości świata. Powinien on orientować się w aktualnej sytuacji politycznej, kulturalnej itp. Ważna w tym zawodzie jest też dociekliwość, błyskotliwość, umiejętność interpretacji faktów i przedstawiania słuchaczom w zrozumiały sposób.

 

Ile zarabia prezenter radiowy

 

Nie ma co ukrywać, że w tej branży bardzo liczy się renoma, rozpoznawalność nazwiska i głosu. Zazwyczaj jest tak, że początkujący prezenter radiowy szuka pracy, ale kiedy już ma wyrobioną markę, to sam jest zapraszany do różnych rozgłośni. To, ile zarabia prezenter radiowy, jest ściśle powiązane z powyższymi uwarunkowaniami.
Jeśli podstawowe wynagrodzenie nie jest wystarczające, by się utrzymać, spiker radiowy pracy może szukać jako konferansjer czy prowadzący imprezy okolicznościowe.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Ekspert ds. walidacji modeli

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca zdalna
    starszy specjalista (senior) / ekspert  umowa o pracę
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków przeprowadzanie walidacji okresowych i prewalidacji model zarządzania ryzykiem (modele decyzyjne, IFRS9, modele nadzorcze, inne obowiązujące w banku modele ilościowe) rozwój metodyki walidacji modeli i polityki zarządzania ryzykiem modeli; koordynacja prac...
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz

    Fresenius   Nowy Targ    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Opis stanowiska: prowadzenie zabiegów hemodializy, opieka pielęgniarska nad pacjentami hemodializowanymi oraz dializowanymi otrzewnowo, prowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej​​​. Oczekujemy: aktualnego prawa wykonywania zawodu pielęgniarka/ pielęgniarz, zaangażowania i chęci rozwoju.​
  • Asystent / Stażysta w dziale kadr i płac

    Fresenius   Poznań    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta / asystent  umowa zlecenie
    17 godz.
    Zadania, jakie Ci proponujemy: przygotowanie korespondencji wychodzącej odbieranie poczty przychodzącej skanowanie dokumentów wpinanie dokumentów do teczek osobowych przygotowanie dokumentów do archiwizacji inne administracyjne zadania w dziale kadr i płac W zamian oczekujemy: studenta /...
  • Specjalista ds. Sprzedaży Produktów Medycznych

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: śląskie i małopolskie Obowiązki: Budowa i pielęgnacja relacji z klientami; Demonstracja oraz szkolenie z zakresu produktów medycznych; Realizacja założonych celów sprzedażowych; Analiza rynku i identyfikacja nowych szans rynkowych; Reprezentowanie firmy...
  • Market Interfaces Solution Architect

    Aon   Kraków    praca zdalna
    starszy specjalista (senior) / ekspert  umowa o pracę  pełny etat
    18 godz.
    Aon is in the business of better decisions At Aon, we shape decisions for the better to protect and enrich the lives of people around the world. As an organization, we are united through trust as one inclusive, diverse team, and we are passionate about helping our colleagues and clients succeed....
  • Specjalista / Specjalistka ds. procesu zarządzania kapitałem

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    19 godz.
    Twój zakres obowiązków udział w realizacji procesów wewnętrznych związanych z zarządzaniem kapitałem i procesem ICAAP; udział w wyliczaniu miar adekwatności kapitałowej i MREL; realizacja testów warunków skrajnych; udział w aktualizacji Planu Naprawy; dokonywanie analiz oraz...

Najnowsze artykuły

Trzech Króli – jakie kraje Europy mają wtedy dzień wolny?

Trzech Króli – jakie kraje Europy mają wtedy dzień wolny?

Czy wiecie, co oznacza akronim C☩M☩B, pisany na drzwiach domów z okazji święta Trzech Króli? Okazuje się, że niekoniecznie są to inicjały mędrców ze Wschodu! Kiedy wypada święto w 2025 roku, dla kogo jest to dzień wolny od pracy, a także jaka wiąże się z nim historia? Dziś mamy dla Was garść informacji na temat święta Trzech Króli w Polsce i na świecie.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy pod koniec roku to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do stycznia lub lutego? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej zwiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy czas na szukanie pracy, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.