Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Spiker radiowy - jak zostać, na czym polega praca, cechy, zarobki

Spiker radiowy - jak zostać, na czym polega praca, cechy, zarobki

 
Spiker radiowy - jak zostać, na czym polega praca, cechy, zarobki

Spiker - jak zostać

 

Dla wielu zawód spikera radiowego kojarzy się ze sławą i prestiżem. Współcześnie coraz bardziej, ponieważ zawód ewoluuje. Dawniej rolą spikera było odczytywanie gotowych tekstów, zapowiadanie kolejnych punktów programu. Ze względu na strukturę programów radiowych, potrzeby redakcji, a także zainteresowania samego spikera, jego rola poszerzyła się o obowiązki prezentera radiowego. Dlatego też obecnie stosuje się zamiennie nazwy tych zawodów (dodając również pojęcie lektora radiowego), mimo że pierwotnie każdy charakteryzował różne stanowiska.

 

W związku z tym, że rola spikera, prezentera radiowego wiąże się z popularnością, coraz więcej osób jest zainteresowanych tym zawodem. Jeśli ma się odpowiednie możliwości, można próbować swoich sił. Pomóc może odpowiednie wykształcenie - np. dziennikarstwo i komunikacja społeczna, filologia polska itp. Już wtedy, na poziomie edukacji, można szukać praktyk w lokalnych rozgłośniach, by wyrobić sobie markę i warsztat.

 

Ważna jest obserwacja branży, sprawdzanie, czy dane radio nie ogłasza naboru i nie poszukuje nowych, charakterystycznych głosów. Sami kandydaci powinni również wysyłać swoje zgłoszenia. Warto zorientować się, czy istnieje szansa, by próbki swojego demo umieścić w bankach głosów. Bardzo ważne jest, by zadbać wtedy o jakość próbki - nie powinno to być jakieś przypadkowe zdanie, nagrane telefonem komórkowym.


Casting na prezentera radiowego to casting przede wszystkim głosu, ale też idących za nim: osobowości, charakteru i wiedzy. Trzeba mieć jednak na uwadze fakt, że konkurencja na rynku radiowym jest bardzo duża. Prezenter radiowy oferty pracy może umieszczać na portalach, proponując swoje usługi.
Poszukiwanie pracy wymaga determinacji, nieustannej motywacji i wytrwałości.

 

Spiker radiowy praca - na czym polega

 

Z czym dokładnie wiąże się praca w rozgłośni radiowej? To przede wszystkim praca głosem, ale „z głową”. Odczytywanie tekstów wymaga odpowiedniej interpretacji. Przedstawianie wiadomości będzie zdecydowanie różniło się od np. prezentacji listy hitów muzycznych czy filmowych. Niektóre teksty będą więc wymagały neutralności, a inne energii, humoru lub patosu.

 

Praca w radiu wiąże się z włączaniem do audycji osób z zewnątrz. Prowadzący program będzie musiał czasem połączyć się z korespondentami, przeprowadzić wywiad lub odebrać telefon od słuchaczy. Jeśli spiker, a właściwie już prezenter radiowy, ma swój autorski program, często będzie musiał zadbać o jego strukturę merytoryczną.

 

Ważną kwestią w pracy w radiu jest fakt, że programy prowadzone są na żywo, należy więc uważać na błędy. Dodatkowo trzeba ściśle trzymać się ram czasowych, godzin, a nawet minut. To też dyżury w weekendy i święta, o różnych porach dnia i nocy. Prezenter radiowy pracę może zacząć więc o 4:00 rano lub o 20:00 wieczorem.

 

Lektor radiowy - cechy

 

Skoro głównym narzędziem pracy w radiu jest głos i mowa, to spiker powinien mieć je pod całkowitą kontrolą. Wymowę, dykcję, modulację głosu, kulturę języka należy doprowadzić do perfekcji. Z reguły z zawodu wykluczone są osoby mające wadę wymowy, jednak w rzadkich przypadkach może to stać się ciekawą cechą rozpoznawczą (wada nie może jednak przeszkadzać słuchaczom w zrozumieniu tekstu).


Oprócz języka polskiego, spiker powinien również znać inne języki. Często będzie musiał odczytywać obce nazwy, imiona i nazwiska itp. Niedopuszczalne są jakiekolwiek pomyłki.

 

Praca prezentera radiowego wymaga otwartości na ludzi, ciekawości świata. Powinien on orientować się w aktualnej sytuacji politycznej, kulturalnej itp. Ważna w tym zawodzie jest też dociekliwość, błyskotliwość, umiejętność interpretacji faktów i przedstawiania słuchaczom w zrozumiały sposób.

 

Ile zarabia prezenter radiowy

 

Nie ma co ukrywać, że w tej branży bardzo liczy się renoma, rozpoznawalność nazwiska i głosu. Zazwyczaj jest tak, że początkujący prezenter radiowy szuka pracy, ale kiedy już ma wyrobioną markę, to sam jest zapraszany do różnych rozgłośni. To, ile zarabia prezenter radiowy, jest ściśle powiązane z powyższymi uwarunkowaniami.
Jeśli podstawowe wynagrodzenie nie jest wystarczające, by się utrzymać, spiker radiowy pracy może szukać jako konferansjer czy prowadzący imprezy okolicznościowe.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • OPTIMO Sp. z o.o.
    specjalista junior / mid / senior  kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Twoje główne zadania: doradztwo w zakresie rozwiązań telekomunikacyjnych i ICT dla klientów biznesowych; negocjacje, sprzedaż i przygotowywanie ofert handlowych; pozyskiwanie nowych klientów oraz obsługa posprzedażowa; monitorowanie rynku; praca na przydzielonym portfelu klientów;...
  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - usługi weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Skoczek / Kierowca w Transporcie Międzynarodowym

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Poszukujemy "skoczków" z doświadczeniem w transporcie międzynarodowym. Masz urlop w miesiącach od Kwietnia do października? Chcesz dorobić i masz dużo wolnego czasu? Wymagania: doświadczenie w transporcie międzynarodowym; prawo jazdy kat C+E; aktualne badania lekarskie; świadectwo...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...

Najnowsze artykuły

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.