Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Spiker radiowy - jak zostać, na czym polega praca, cechy, zarobki

Spiker radiowy - jak zostać, na czym polega praca, cechy, zarobki

 
Spiker radiowy - jak zostać, na czym polega praca, cechy, zarobki

Spiker - jak zostać

 

Dla wielu zawód spikera radiowego kojarzy się ze sławą i prestiżem. Współcześnie coraz bardziej, ponieważ zawód ewoluuje. Dawniej rolą spikera było odczytywanie gotowych tekstów, zapowiadanie kolejnych punktów programu. Ze względu na strukturę programów radiowych, potrzeby redakcji, a także zainteresowania samego spikera, jego rola poszerzyła się o obowiązki prezentera radiowego. Dlatego też obecnie stosuje się zamiennie nazwy tych zawodów (dodając również pojęcie lektora radiowego), mimo że pierwotnie każdy charakteryzował różne stanowiska.

 

W związku z tym, że rola spikera, prezentera radiowego wiąże się z popularnością, coraz więcej osób jest zainteresowanych tym zawodem. Jeśli ma się odpowiednie możliwości, można próbować swoich sił. Pomóc może odpowiednie wykształcenie - np. dziennikarstwo i komunikacja społeczna, filologia polska itp. Już wtedy, na poziomie edukacji, można szukać praktyk w lokalnych rozgłośniach, by wyrobić sobie markę i warsztat.

 

Ważna jest obserwacja branży, sprawdzanie, czy dane radio nie ogłasza naboru i nie poszukuje nowych, charakterystycznych głosów. Sami kandydaci powinni również wysyłać swoje zgłoszenia. Warto zorientować się, czy istnieje szansa, by próbki swojego demo umieścić w bankach głosów. Bardzo ważne jest, by zadbać wtedy o jakość próbki - nie powinno to być jakieś przypadkowe zdanie, nagrane telefonem komórkowym.


Casting na prezentera radiowego to casting przede wszystkim głosu, ale też idących za nim: osobowości, charakteru i wiedzy. Trzeba mieć jednak na uwadze fakt, że konkurencja na rynku radiowym jest bardzo duża. Prezenter radiowy oferty pracy może umieszczać na portalach, proponując swoje usługi.
Poszukiwanie pracy wymaga determinacji, nieustannej motywacji i wytrwałości.

 

Spiker radiowy praca - na czym polega

 

Z czym dokładnie wiąże się praca w rozgłośni radiowej? To przede wszystkim praca głosem, ale „z głową”. Odczytywanie tekstów wymaga odpowiedniej interpretacji. Przedstawianie wiadomości będzie zdecydowanie różniło się od np. prezentacji listy hitów muzycznych czy filmowych. Niektóre teksty będą więc wymagały neutralności, a inne energii, humoru lub patosu.

 

Praca w radiu wiąże się z włączaniem do audycji osób z zewnątrz. Prowadzący program będzie musiał czasem połączyć się z korespondentami, przeprowadzić wywiad lub odebrać telefon od słuchaczy. Jeśli spiker, a właściwie już prezenter radiowy, ma swój autorski program, często będzie musiał zadbać o jego strukturę merytoryczną.

 

Ważną kwestią w pracy w radiu jest fakt, że programy prowadzone są na żywo, należy więc uważać na błędy. Dodatkowo trzeba ściśle trzymać się ram czasowych, godzin, a nawet minut. To też dyżury w weekendy i święta, o różnych porach dnia i nocy. Prezenter radiowy pracę może zacząć więc o 4:00 rano lub o 20:00 wieczorem.

 

Lektor radiowy - cechy

 

Skoro głównym narzędziem pracy w radiu jest głos i mowa, to spiker powinien mieć je pod całkowitą kontrolą. Wymowę, dykcję, modulację głosu, kulturę języka należy doprowadzić do perfekcji. Z reguły z zawodu wykluczone są osoby mające wadę wymowy, jednak w rzadkich przypadkach może to stać się ciekawą cechą rozpoznawczą (wada nie może jednak przeszkadzać słuchaczom w zrozumieniu tekstu).


Oprócz języka polskiego, spiker powinien również znać inne języki. Często będzie musiał odczytywać obce nazwy, imiona i nazwiska itp. Niedopuszczalne są jakiekolwiek pomyłki.

 

Praca prezentera radiowego wymaga otwartości na ludzi, ciekawości świata. Powinien on orientować się w aktualnej sytuacji politycznej, kulturalnej itp. Ważna w tym zawodzie jest też dociekliwość, błyskotliwość, umiejętność interpretacji faktów i przedstawiania słuchaczom w zrozumiały sposób.

 

Ile zarabia prezenter radiowy

 

Nie ma co ukrywać, że w tej branży bardzo liczy się renoma, rozpoznawalność nazwiska i głosu. Zazwyczaj jest tak, że początkujący prezenter radiowy szuka pracy, ale kiedy już ma wyrobioną markę, to sam jest zapraszany do różnych rozgłośni. To, ile zarabia prezenter radiowy, jest ściśle powiązane z powyższymi uwarunkowaniami.
Jeśli podstawowe wynagrodzenie nie jest wystarczające, by się utrzymać, spiker radiowy pracy może szukać jako konferansjer czy prowadzący imprezy okolicznościowe.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Czy to, co wydaje się okazją, rzeczywiście nią jest? Zanim rzucisz się w wir zakupów Czarnego Piątku, Black Weeked i wreszcie Cyber Monday, dowiedz się, czym rzeczywiście jest rabat, jak się go oblicza oraz jakie są popularne sposoby manipulacji cenowych z wykorzystaniem hasła o obniżce cen. Skorzystaj promocji i nie daj się złapać na fałszywy rabat!

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadszedł długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy jest to najgorszy dzień w pracy sprzedawcy? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

1 grudnia wypada Światowy Dzień AIDS. To ważna data, gdyż świadomość tego, czym jest AIDS i jak można zarazić się HIV wciąż jest niska, a osoby z AIDS/HIV nadal doświadczają ostracyzmu, także na rynku pracy. W związku z tym wyjaśniamy, czy osoba z wirusem może wykonywać każdą pracę, czy stanowi zagrożenie dla współpracowników, a także czy chory musi poinformować pracodawcę o AIDS.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Dyskusja o tym, że Wigilia powinna być wolna od pracy, toczyła się w przestrzeni publicznej od dawna. 27 listopada Sejm przegłosował poprawkę do ustawy o dniach wolnych od pracy, w myśl której Wigilia będzie dniem wolnym – ale zmiany nie wejdą w życie od razu. Nowe przepisy zakładają także zwiększenie liczby niedziel handlowych w 2025 roku. 

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!