Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Śmierć wspólnika - co dalej z firmą?

Śmierć wspólnika - co dalej z firmą?

 
Śmierć wspólnika - co dalej z firmą?

Śmierć wspólnika jest osobistą tragedią dla kogoś, kto utrzymywał dobre i bliskie relacje z partnerem biznesowym, ale będzie także niosła za sobą różne konsekwencje dla dalszej działalności spółki. Jakie znaczenie ma śmierć wspólnika w spółce cywilnej, a jak wygląda dziedziczenie udziałów w spółce z o.o.? Czy śmierć wspólnika może skutkować rozwiązaniem firmy?

 

Śmierć wspólnika spółki cywilnej

 

Podstawą funkcjonowania każdej spółki cywilnej jest współpraca co najmniej dwóch wspólników. Może się zdarzyć, że działalność firmy zostanie zachwiana przez śmierć wspólnika spółki cywilnej. Może to oznaczać rozwiązanie działalności. Jest jednak pewien sposób, by tego uniknąć. O tym warto pomyśleć już na etapie konstruowania umowy spółki i ująć w niej zapis, mówiący o tym, co stanie się z biznesem w przypadku śmierci jednego ze wspólników. Jeśli w umowie nie znalazło się zastrzeżenie, że stanowisko zmarłego w firmie zajmą jego spadkobiercy, wówczas spółka ulega rozwiązaniu.

 

Dlaczego? Prawo nie przewiduje funkcjonowania jednoosobowej spółki cywilnej. Inaczej będzie jednak w momencie, gdy w dokumencie znajdzie się zapis mówiący o tym, że w przypadku śmierci udziałowca, jego spadkobiercy zasilą szeregi spółki - wówczas ta może funkcjonować nadal.

 

W przypadku, kiedy w zakładzie jest więcej niż dwóch wspólników, a spadkobiercy nie przejmą udziałów zmarłego, wówczas przysługuje im prawo do żądania zapłaty różnowartości wkładu, jaką ten wniósł do firmy. Co więcej, dziedziczeniu podlegają także wszelkie zobowiązania, jakie miał on względem pozostałych partnerów biznesowych.

 

Śmierć wspólnika spółki z o.o.

 

Z punktu widzenia funkcjonowania firmy, śmierć wspólnika spółki z o.o. może przysporzyć problemów. Przysługujące mu dotychczas udziały nie przestają istnieć, a stają się elementem masy spadkowej. Jak zatem wygląda sytuacja spółki w przypadku śmierci członka zarządu?

 

Pomocne w takiej sytuacji są zapisy umowy dotyczące dziedziczenia udziałów w spółce z o.o. Partnerzy biznesowi mogą umieścić fragment mówiący o ograniczeniu czy nawet wyłączeniu prawa wstąpienia do spółki spadkobierców zmarłego wspólnika. Wprowadzenie ograniczenia może dotyczyć sytuacji, kiedy do biznesu mogą przystąpić jedynie wybrani spadkobiercy lub ci, który spełniają określone w umowie wymogi.

 

Warto jednak wiedzieć, że zawsze wtedy, gdy w porozumieniu zostanie uregulowana kwestia dziedziczenia udziałów, musi tam znaleźć się też zapis dotyczący warunków spłaty spadkobierców, którzy nie dołączą do biznesu. To, co jednak jest najważniejsze - w sytuacji, gdy w dokumencie zabraknie określenia sposobu ich spłaty, cały zapis ograniczający lub wyłączający możliwość zostania partnerem, z mocy prawa staje się nieważny.

 

Co to oznacza w praktyce? W przypadku śmierci udziałowca spółki z o.o., jego wola zapisana w dokumencie nie wpłynie na dziedziczenie. Nawet jeśli wcześniej ujął on w umowie zapis, że jego udziałów nie dziedziczy żaden ze spadkobierców, a jednocześnie umowa nie będzie przewidywała warunków ich spłaty.

 

A jak wygląda sytuacja, gdy kwestie spadkowe nie zostaną uregulowane na piśmie? Wówczas po śmierci jedynego wspólnika spółki z o.o. jego udziały stają się elementem masy spadkowej i podlegają dziedziczeniu na ogólnych zasadach. Efektem tego jest zazwyczaj zajęcie miejsca spadkodawcy przez osobę dziedziczącą udziały.

 

Sytuacja może się nieco skomplikować w momencie, gdy zmarły wspólnik pozostawił po sobie kilku spadkobierców. W takiej sytuacji muszą oni wybrać jednego przedstawiciela, który będzie pełnił w firmie swoją rolę, aż do czasu podziału spadku.

 

Śmierć wspólnika spółki jawnej

 

Zgodnie z Kodeksem spółek handlowych, śmierć współudziałowca to jedna z przesłanek prowadzących do rozwiązania przedsiębiorstwa. W myśl tego zapisu możemy założyć, że śmierć wspólnika spółki jawnej prowadzi do jej zlikwidowania i wykreślenia z rejestru przedsiębiorców. Nie jest to jednak regułą. Są sytuacje, kiedy śmierć wspólnika nie musi prowadzić do końca przedsiębiorstwa. Tak będzie chociażby w przypadku spółki jawnej wieloosobowej. Ta może istnieć nadal, pod warunkiem, że pozostali wspólnicy wyrażą wolę kontynuowania działalności. Problem pojawia się w momencie dwuosobowej spółki jawnej, ponieważ w świetle prawa nie może istnieć jednoosobowa spółka osobowa.

 

Wszelkie wątpliwości w tej kwestii może jednak rozwiać zapis w umowie, mówiący, że w razie śmierci wspólnika spółka nie ulega rozwiązaniu. W tej samej umowie partnerzy mogą się zabezpieczyć na taką ewentualność i postanowić, że w przypadku śmierci jednego z nich, jego miejsce zajmą spadkobiercy. Wówczas ci nabywają wszelkie prawa i obowiązki spółki jawnej.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kierowca Autobusu

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź naszą polską stronę internetową: https://www.vgbreitenbach.pl Prowadzenie autobusu na liniach, ze sprzedażą biletów. Zakres obowiązków: Przewóz osób na trasach miejskich i podmiejskich na terenie Niemiec. Sprzedaż biletów. Kontrola pojazdu przed...
  • Kierownik Robót Tunelowych - Operator Tarczy TBM

    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    20 godz.
    Obowiązki: Prace przy tworzeniu tuneli metra za pomocą urządzenia TBM w Warszawie, Nadzorowanie bieżących robót tunelowych, Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i procedur bdziałowych, Realizacja planu prac zgodnie z terminarzem, Zapewnienie bezpieczeństwa i koordynacja pracy zespołu,...
  • LINKTIS Sp. z o.o.
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat
    20 godz.
    Opis stanowiska: Stawiamy na pracę stacjonarną (nasze biura znajdują się w Warszawie, Poznaniu, Gdyni oraz we Wrocławiu). Aktywne pozyskiwanie klientów i możliwość współpracy z obecnymi klientami firmy. Kompleksowa aranżacja procesów spedycyjnych. Współpraca z agencjami celnymi i...
  • Pracownik Magazynu

    AS-PL Sp. z o.o.   Gdańsk, ul. Michałki 32    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    21 godz.
    Opis stanowiska Praca w systemie trzyzmianowym (6-14, 14-22, 22-6). Kompletacja zamówień według określonej specyfikacji przy użyciu skanera kodów. Dbanie o infrastrukturę magazynową. Kontrolowanie stanów magazynowych. Przyjmowanie towaru, kontrola ilościowa oraz jakościowa dostaw....
  • Pakowacz - Kompletowanie Zamówień

    AS-PL Sp. z o.o.   Gdańsk, ul. Michałki 32    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    21 godz.
    Obowiązki: Praca w trybie zmianowym: poranna (6-14), popołudniowa (14-22) i nocna (22-6). Kompletowanie zamówień za pomocą skanera. Utrzymanie porządku w magazynie. Monitoring zapasów. Odbiór i kontrola dostaw. Zapewnienie odpowiedniej rotacji towaru. Utrzymywanie standardów operacyjnych.
  • Szef kuchni

    Sala bankietowa Nowa Baśń i Restauracja Kredens   Nysa    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat / część etatu  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    21 godz.
    Zakres obowiązków: przygotowywanie potraw i dań zgodnie z obowiązującymi standardami, organizacja pracy kuchni, zapewnienie wysokiej jakości produktów i usług, przestrzeganie obowiązujących norm i standardów (w tym HACCP), estetyczne i prawidłowe prezentowanie potraw i dań, dbanie o...

Najnowsze artykuły

 Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Zbliża się Święto Zmarłych i możliwość skorzystania z długiego weekendu. Wiele osób planuje odwiedziny w rodzinnych stronach, ale niestety nie wszyscy będą mogli skorzystać z wolnego. Zobacz, kto pracuje także w dni ustawowo wolne od pracy i na jaką rekompensatę może liczyć ze strony pracodawcy. Wyjaśniamy także, czy można odmówić pracy w święta bez konsekwencji dyscyplinarnych.

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!

„Wiele kobiet myśli: Nie awansuję, bo jestem za gruba”. Wywiad z autorką książki „Waga z głowy”

„Wiele kobiet myśli: Nie awansuję, bo jestem za gruba”. Wywiad z autorką książki „Waga z głowy”

– W społeczeństwie dominują dwie postawy. Z jednej strony wiemy, że otyłość to choroba, z drugiej leczymy ją stwierdzeniem, że trzeba wziąć się w garść. To trochę jak z depresją. Też wiemy, że jest chorobą, a i tak nie brakuje rad w stylu: „wyjdź na spacer, uśmiechnij się do słońca” – zauważa Katarzyna Kucewicz. Psycholog wyjaśnia, jak waga definiuje nas w pracy i wpływa na rozwój kariery.